Արարատ Միրզոյանը Անթալիայում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը
Մարտի 2-ին Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է «Միջազգային առևտուր, կապեր և փոխկապակցվածություն» թեմայով պանելային քննարկմանը, ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։ Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ մասնավորապես նշել է․
«Փոխկապակցվածության, միջազգային առևտրի և տարանցման ընդլայնմանն ուղղված մեր ջանքերի մասին ընկալումն այն է, որ դա կհանգեցնի մարդկանց միջև շփումների ավելացմանը, փոխկապակցվածության և փոխադարձ կախվածության խորացմանը, շահավետ կլինի տնտեսական տեսանկյունից։ Լինելով դեպի ծով ելք չունեցող երկիր՝ Հայաստանում մենք ավելի լավ ենք հասկանում միջազգային առևտրի և կապերի կարևորությունը։ Մենք ոչ միայն դեպի ծով ելք չունենք, այլև առկա չորս հարևաններից միայն երկուսի հետ բաց սահման ունենք․ մյուս երկու հարևանների հետ մեր սահմանները փակ են շուրջ երեք տասնամյակ շարունակ, սակայն սա, կարծում եմ, այլ քննարկման թեմա է։ Այս քննարկման համար, կարծում եմ, բավական կլինի նշել, որ մենք բանակցում ենք մեր երկու հարևանների հետ հարաբերությունների հաստատման և սահմանների բացման շուրջ։
Ինչպես նշեցի, խնդիրն ունի երկու բաղադրիչ՝ տնտեսական և քաղաքական։ Մենք հավատում ենք, որ աճող փոխկախվածությունը շահավետ է ոչ միայն տնտեսական տեսակետից, այլև, ինչպես արդեն նշեցի, հանգեցնում է փոխկախվածության, որն իր հերթին մեծ գործոն է դառնում խաղաղության հասնելու ճանապարհին։
Զարգացնելով տարածաշրջանային կապվածության թեման՝ նախարար Միրզոյանը հավելել է.
«Մենք հավատում ենք, որ մեր տարածաշրջանում սա կարող է որոշիչ դեր խաղալ և ցանկանում ենք ներգրավված լինել տարածաշրջանային տարանցիկ ուղիներում, առևտրում և այլն։ Այդ նպատակով մենք մշակել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը , որի վերնագրից արդեն դուք կարող եք հասկանալ, որ այն ոչ միայն տնտեսական բնույթի է կրում, այլ, ինչպես նշեցի, կարող է տարածաշրջանում պոտենցիալ խաղաղության հաստատման գրավական հանդիսանալ։ Մենք չորս անհրաժեշտ պայման ենք տեսնում այս ենթակառուցվածքների բացման համար, և ես հիմա կներկայացնեմ դրանք. հիմնված լինելով արդարացի դնդումների վրա, դրանք կարող են հիմք հանդիսանալ տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացման համար։
Այսպիսով առաջին սկզբունքն այն է, որ ապաշրջափակվող ենթակառուցվածքները պետք է մնան այն պետության ինքնիշխանության ներքո, որի տարածքով դրանք անցնում։ Սա կարող է բնական թվալ, սակայն, երբ խոսքը գնում է մեր տարածաշրջանի մասին, մանրուքները կարևոր են։
Երկրորդ սկզբունքն այն է, որ բոլոր ենթակառուցվածքները պետք է գործեն պետությունների ազգային օրենսդրության համապատասխան։ Կցանկանայի նշել նաև այդ գործընթացների հնարավոր դյուրացման մասին. մենք ապրում ենք 21-րդ դարում, մենք պետք է դյուրացնենք գործընթացները։ Այսպիսով, եթե կա քաղաքական կամք, մենք միշտ էլ կարող ենք լուծումներ գտնել։
Ամփոփելով իր խոսքը՝ նախարար Միրզոյանն ավելացրեց․ «Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա։ Օրինակ, ես չեմ կարող իմ իրաքցի գործընկերոջից պահանջել օգտվել իր երկրի երկաթգծից՝ միևնույն ժամանակ մերժելով ցուցաբերել փոխադարձություն։ Այսպիսով, կան մարնամասներ, որոնց վրա կարող ենք միասին աշխատել, եթե կա քաղաքական կամք, և մենք՝ Հայաստանն, ավելի, քան պատրաստ ենք»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Министр иностранных дел Республики Армения принял участие в панельной дискуссии в рамках Анталийского дипломатического форума
2 марта в рамках Анталийского дипломатического форума министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял участие в панельной дискуссии на тему «Международная торговля, коммуникации и взаимозависимости».
Министр выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Наши усилия по расширению цепочек взаимозависимости, международной торговли и транзитных возможностей подразумевают, что это приведёт к увеличению контактов между людьми, углублению взаимосвязей и взаимной зависимости, повлечет за собой экономическую выгоду. Армения является страной, не имеющей выхода к морю, а потому мы тем лучше понимаем важность международной торговли и коммуникаций. У нас не только нет выхода к морю, но и граница открыта лишь с двумя из четырёх существующих соседей: с двумя же другими соседями наши границы закрыты уже около трёх десятилетий, однако это уже другая тема. В этом контексте, я считаю, будет достаточно отметить, что мы ведём переговоры об установлении отношений и открытии границ с этими двумя соседями.
Как я уже отметил, у этой проблемы две составляющие: экономическое и политическое. Мы убеждены, что растущая взаимозависимость выгодна не только с экономической точки зрения, но и, как я уже отметил, влечет за собой взаимозависимость, которая, в свою очередь, становится важным фактором на пути к миру».
Продолжая тему региональной взаимозависимости, министр Мирзоян добавил:
«Мы убеждены, что это может сыграть решающую роль в нашем регионе, и мы хотим продемонстрировать свою заинтересованность и готовность участвовать в региональных транзитных маршрутах, торговле и т.д. С этой целью мы разработали проект «Перекрёсток мира», из названия которого уже становится понятно, что он имеет не только экономический характер, но и может потенциально стать залогом установления мира в регионе. Мы видим четыре необходимых условия для открытия этих коммуникаций, которые базируются на справедливых суждениях и могут служить основой для реализации региональных проектов.
Таким образом, первый принцип заключается в том, что разблокируемые коммуникации должны оставаться под суверенитетом страны, через которую они проходят. Это может показаться естественным, однако, когда речь заходит о нашем регионе, детали имеют значение.
Второй принцип заключается в том, что все и должны функционировать в соответствии с национальным законодательством. Я хотел бы также отметить о возможном упрощении этих процессов: мы живём в 21-ом веке, и мы должны упрощать процессы. Следовательно, если есть политическая воля, мы всегда можем найти решения.
Подводя итоги, министр Мирзоян добавил: «Разблокирование региональных инфраструктур должно происходить на основе принципов равенства и взаимности. Например, я не могу требовать от своего иракского коллеги возможности пользоваться железной дорогой, проходящей через его страну, в то же время отказаться продемонстрировать взаимность. Таким образом, есть детали, над которыми мы могли бы работать вместе, если есть политическая воля, и Армения более чем готова к этому».