Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ մարտի 5-ին Կահիրեում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ: Հանդիպումը կայացել է ՀՀ վարչապետի՝ Եգիպտոս պաշտոնական այցի շրջանակներում:
Հայաստանի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգի և քաղաքական երկխոսության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ: Զրուցակիցները կարևորել են պարբերական բարձրաստիճան փոխայցելությունների դերը հայ-եգիպտական փոխգործակցության շրջանակի ընդլայնման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման գործում։
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ ՀՀ շարունակական ջանքերին՝ իր եգիպտացի գործընկերոջը ներկայացնելով Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ մոտեցումներն արդարացի են և լեգիտիմ՝ հիմնված հանրահայտ սկզբունքների՝ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման անհրաժեշտության վրա:
Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ հստակ արտահայտված շահագրգռվածությունը և փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքներով գործընթացն առաջ տանելու քաղաքական կամքը։

Встреча министров иностранных дел Армении и Египта
5 марта в Каире министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Арабской Республики Египет Самехом Шукри. Встреча состоялась в рамках официального визита премьер-министра Армении в Египет.
Министры иностранных дел Армении и Египта обменялись мнениями по двусторонней повестке и перспективам расширения политического диалога. Собеседники отметили важность периодических взаимных визитов на высоком уровне для расширения взаимодействия между Арменией и Египтом, а также дальнейшего развития сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
Были обсуждены вопросы региональной безопасности.
Министр Мирзоян затронул продолжительные усилия Армении, направленные на установление долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе, проинформировав своего египетского коллегу о последних обсуждениях в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Арарат Мирзоян подчеркнул, что подходы Армении по ключевым вопросам обоснованны и легитимны и базируются на общеизвестных принципах уважения территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции. В контексте разблокирования региональных инфраструктур Арарат Мирзоян подчеркнул четко выраженную заинтересованность и политическую волю Армении к продвижению процесса также на основе принципов взаимности и равенства.