Վարչապետը Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նախարար Գեւորգ Պապոյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Գևորգ Պապոյանին: Ստորեւ՝ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունն այդ մասին։
Վարչապետը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել Գևորգ Պապոյանին նոր կարգավիճակում գործունեության ընթացքում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունում առկա տնտեսական ակտիվությունը և ձևավորված պոտենցիալի հետագա զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունի Կառավարության համար: «Ես հրապարակային հայտարարել եմ իմ տեսակետը և շարունակում եմ մնալ այդ կարծիքին, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը Հայաստանի Հանրապետության զարգացումն է, իսկ զարգացում ասելով՝ նկատի է առնվում տնտեսական զարգացումը: Հասկանալի է, որ զարգացում ասելով նկատի ենք ունենում բոլոր ոլորտները՝ կրթություն, գիտություն և այդպես շարունակ, բայց դա, ի վերջո, արտահայտվում է, այն կարելի է շոշափել, տեսնել, հաշվել տնտեսական զարգացման տեսքով:
Տնտեսական հետագա աճը, ՀՆԱ-ի աճը, բարձր աճ ապահովելը շատ կարևոր է, բայց մյուս կողմից էլ մարտահրավեր է: Վերջին տարիներին ասում ենք, որ 30 տոկոսով մեր տնտեսությունն աճել է, պետք է հասկանանք, որ ինչքան աճում է՝ դրա վրա նոր աճ ձևավորելն այդքան էլ բարդանում է: Եվ իհարկե, Էկոնոմիկայի դերն այստեղ շատ կարևոր է: Կարծում եմ, նաև լավ հնարավորություն է պարոն Պապոյանի համար, ով գործընթացներում ներգրավված է եղել խորհրդարանական ֆորմատով և խորհրդարանական հարթակից, ընդ որում՝ ղեկավարելով Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով հանձնաժողովը, տեղյակ լինելով հարցի այդ կողմին՝ լավ հնարավորություն է իրադրության վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալ այս մյուս կողմից»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից Վահան Քերոբյանի պաշտոնանկությանը: «Պետք է ուղիղ ասեմ՝ շատ եմ ցավում, որ այս կադրային փոփոխությունը տեղի է ունենում բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով: Ես կարող եմ գնահատանքի խոսքեր ասել Էկոնոմիկայի նախարարի կարգավիճակում Վահան Քերոբյանի աշխատանքի վերաբերյալ, բայց այս պահին չեմ ուզում որևէ մեկնաբանություն անել այն իմաստով, որ գիտեք՝ ինչ հանգամանքներում է տեղի ունեցել պարոն Քերոբյանի պաշտոնանկությունը, բայց նաև պետք է ուշադիր լինենք, որ որևէ անմեղության կանխավարկած չխախտենք և որևէ ազդեցություն չունենանք նաև քննության արդյունքների վրա: Համոզված եմ, որ հարցի քննությունը կլինի լիարժեք օբյեկտիվ և մենք կունենանք հարցերի պատասխաններ: Ցավոք, Էկոնոմիկայի նախարարության հետ կապված, և ոչ միայն, մենք իրադրություններ ունենք և պետք է, հարգելի գործընկերներ, շատ ուշադիր լինենք»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է՝ Կառավարության քաղաքական դիրքորոշումը հետևյալն է. «Բոլորս մեր առօրյա աշխատանքում ինչ-որ բաներ անում ենք ոչ կատարյալ, ինձնից սկսած՝ մնացածներով շարունակած: Գիծը, որը պետք է ուղենիշ լինի մեր անթերիությունը գնահատելու համար, հետևյալն է՝ արդյոք մենք պետական բյուջեի միջոցների նկատմամբ ոտնձգություն անում ենք, թե՝ ոչ: Սա կարևոր չափանիշ է: Մենք բոլորս հասկանում ենք, որ կան բազմաթիվ օբյեկտիվ խնդիրներ՝ սկսած պետական կառավարման համակարգում աշխատավարձերի վարձրատրման համակարգից, որին այդպես էլ չենք կարողանում համակարգային լուծում տալ և գնում ենք հատվածական լուծումների: Բայց դա կապ չունի թեմայի հետ, որովհետև օրենքի գերակայությունը մեզ համար բացարձակ առաջնահերթություն է: Նորից եմ ասում, չենք կարող հույս ունենալ, որ բոլորս մեր գործողությունների մեջ անթերի ենք, բայց նաև պետությանը և ժողովրդին պատկանող միջոցների ծախսման օրինականության հետ կապված պետք է լինենք առանձնահատուկ նախանձախնդիր»:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Գևորգ Պապոյանին և հաջողություն մաղթել նրան ու նախարարությանը: «Էկոնոմիկայի նախարարությունը մեր նոր տեսլականի շրջանակներում ձևավորված նախարարություն է և այս ընթացքում ես չեմ առերեսվել իրավիճակի, որ ինքս իմ մեջ մտածեմ, որ այնուամենայնիվ, ճիշտ չէր նախարարությունների խոշորացման գնալը: Ընդհակառակը, մենք պետք է գնանք այն ճանապարհով, որ մի շարք գործառույթներ, բյուրոկրատական շատ ծանր պրոցեսներ թեթևացնենք, որ նախարարությունների գործն էլ քչանա, մարդկանց առնչությունները նախարարությունների հետ նույնպես քչանա, բայց քչանալ՝ չի նշանակում զրոյացվել, որովհետև ակնհայտ է՝ կան տեղեր և դեպքեր, որտեղ պետական կառավարումն իր անմիջական մասնակցությունը պետք է ապահովի»,- նշել է վարչապետը:
Գևորգ Պապոյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին և քաղաքական թիմին՝ բարձր և շատ պատասխանատու պաշտոնն իրեն վստահելու համար: Նորանշանակ նախարարը հավաստիացրել է, որ նախարարություն է եկել՝ իրագործելու բոլոր այն ծրագրերը, գաղափարները և այն հանձնառությունները, որոնք ստացել են ժողովրդից: «Իսկ մեր ժողովուրդը մեզ գործուղել է այստեղ, որպեսզի մեր պետությունը դարձնենք ավելի հզոր, ավելի ամուր, ավելի կենսունակ, և այդ առումով, իհարկե, կարծում եմ, որ Էկոնոմիկայի նախարարության դերակատարումն առանցքային է, որովհետև այո, մի շարք խնդիրների լուծում հենց տնտեսության զարգացման մեջ է գտնվում:
Եվ այդ առումով կցանկանայի, որ բոլորս, ով այս նախարարությունում աշխատում է՝ առավել ևս, վերաբերվենք մեր աշխատանքին՝ որպես ծառայություն մեր ժողովրդին և պետությանը, և որպես առաքելություն, որի շրջանակներում պետք է մեզնից հետո փոխանցենք շատ ավելի ամուր և շատ ավելի դիմակայուն պետություն: Եվ այս առումով, կարծում եմ, որ մենք արդեն իսկ մեր աշխատանքների վերաբերյալ որոշակի ուղենիշներ ունենք, որոնք տնտեսության մեջ որակական փոփոխություններն են, դա մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիան է և այլն: Դիվերսիֆիկացիայի մասին մեր պատկերացումները շատ հստակ են: Վերջնարդյունքը պետք է այնպիսին լինի, որ ինչպես մենք պետք է աշխարհի բոլոր անկյուններից կախված լինենք, այնպես էլ վերջնարդյունքում ինչ-որ մի պահի աշխարհի բոլոր անկյուններն էլ մեր չափով մեզնից կախված լինեն:
Սա շատ կարևոր, միգուցե՝ ամբիցիոզ գաղափար է, բայց երևի աշխարհի երկրների ընտանիքում մեր ուրույն տեղն ու անելիքն ունենալու համար այլընտրանք գոյություն չունի: Այս առումով, կարծում եմ, որ մեր կառավարությունը մի շատ կարևոր քաղաքական հանձնառություն է որդեգրել՝ դա առաջնորդության գաղափարն է: Կարծում եմ, որ տնտեսական քաղաքականության մեջ նույնպես պետք է առաջնորդություն վերցնենք մեզ վրա: Ի՞նչ է դա նշանակում, դա նշանակում է, որ մենք ոչ թե պետք է արձագանքենք արդեն իսկ եղած երևույթներին և փորձենք դրանց հարմարվել կամ լուծումներ գտնել, այլ լինենք նախաձեռնող և ինքներս կանխատեսենք դրանք, ընդառաջ գնանք դրանց: Այդ դեպքում, թերևս հնարավոր բարդությունները չեն լինի կամ չեն լինի այն աստիճանի, որոնք կարող էին իներտության դեպքում դրսևորվել»,- ասել է Գևորգ Պապոյանը և գործընկերներին կոչ արել՝ մշտապես լինել պրոակտիվ, նոր գաղափարներ առաջարկել:

Премьер-министр представил аппарату министерства экономики новоназначенного министра
Премьер-министр Никол Пашинян представил аппарату министерства экономики новоназначенного министра Геворга Папояна.
Премьер-министр поздравил Геворга Папояна и пожелал ему успехов в новом статусе, подчеркнув, что существующая экономическая активность в Республике Армения и дальнейшее развитие потенциала имеют стратегическое значение для правительства.
“Я публично высказывал свою точку зрения и продолжаю придерживаться того мнения, что государственный интерес Республики Армения – это развитие Республики Армения, и когда я говорю о развитии, я имею в виду экономическое развитие. Понятно, что под развитием мы подразумеваем все сферы: образование, науку и так далее, но в конечном итоге все это выражается, все это можно ощутить, увидеть, посчитать в формате экономического развития.
Дальнейший экономический рост, рост ВВП, обеспечение высоких темпов роста – это очень важно, но с другой стороны, это вызов. Мы говорим, что за последние годы наша экономика выросла на 30%, и мы должны понимать, что чем больше растет экономика, тем сложнее обеспечивать новый рост. И конечно, роль экономики здесь очень важна. Думаю, это также хорошая возможность для господина Папояна, который участвовал в процессах в парламентском формате и с парламентской трибуны, возглавляя Комиссию по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, знаком с задачами с той стороны, и это хорошая возможность оказать конкретное влияние на ситуацию с этой, другой стороны”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян коснулся также увольнения Ваана Керобяна с должности министра экономики. “Должен сказать прямо, мне очень жаль, что это кадровое изменение происходит в силу известных всем нам обстоятельств. Могу сказать слова высокой оценки в связи с работой Ваана Керобяна на посту министра экономики, но в данный момент не хочу давать никаких комментариев в том смысле, что вы знаете обстоятельства, при которых господин Керобян был уволен, но мы также должны быть осторожными, чтобы не нарушать презумпцию невиновности и не оказывать никакого влияния на результаты следствия. Уверен, что следствие будет полностью объективным и мы получим ответы на вопросы. К сожалению, у нас есть ситуации, связанные с министерством экономики, и мы должны, уважаемые коллеги, быть очень внимательными”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что политическая позиция правительства заключается в следующем: “Все мы, начиная от меня и заканчивая остальными, в своей повседневной работе делаем что-то не идеально. Линия, которая должна стать ориентиром для оценки нашей идеальности, заключается в следующем: посягаем ли мы на средства государственного бюджета или нет. Это важный критерий. Мы все понимаем, что существует множество объективных проблем, начиная с системы выплаты заработной платы в системе государственного управления, и нам не удается найти системного решения этого вопроса, и мы идем путем частичного решения. Но это не имеет никакого отношения к теме, потому что верховенство закона для нас является абсолютным приоритетом. Еще раз говорю, мы не можем надеяться на то, что все мы не имеем недостатков в своих действиях, но мы также должны особенно внимательно относиться к законности расходования средств, принадлежащих государству и народу”.
Премьер-министр еще раз поздравил Геворга Папояна и пожелал успехов ему и министерству. “Министерство экономики - это министерство, сформированное в рамках нашего нового видения, и за это время я не сталкивался с ситуацией, когда бы я подумал про себя, что расширять министерства было неправильно. Наоборот, мы должны пойти по пути облегчения ряда очень тяжелых бюрократических процессов, чтобы работа министерств тоже сократилась, взаимодействие людей с министерствами тоже сократилось, но снижение не означает сведение к нулю, потому что очевидно, что есть места и случаи, когда госуправление должно обеспечить свое прямое участие”, - сказал премьер-министр.
Геворг Папоян поблагодарил премьер-министра и политическую команду за то, что доверили ему высокую и очень ответственную должность. Новоназначенный министр заверил, что пришел в министерство для реализации всех планов, идей и обязательств, полученных от народа. “А наш народ направил нас сюда, чтобы сделать наше государство сильнее, мощнее, жизнеспособнее, и в этом смысле, конечно, я считаю, что министерство экономики играет здесь ключевую роль, потому что да, решение ряда проблем лежит в развитии самой экономики.
И в этой связи мне бы хотелось, чтобы все, кто работает в этом министерстве, относились к своей работе как к служению нашему народу и государству и как к миссии, в рамках которой мы должны оставить после себя гораздо более сильное и гораздо более устойчивое государство. И в этом плане, думаю, у нас уже есть определенные ориентиры в нашей работе: это качественные изменения в экономике, это диверсификация нашей экономики и т.д. Наши представления о диверсификации очень четкие. Конечным результатом должно быть то, что точно так же, как мы будем зависеть от всех уголков мира, так и в конечном итоге в какой-то момент в той же степени все уголки мира будут зависеть от нас.
Это очень важная, возможно, амбициозная идея, но, возможно, нет альтернативы тому, чтобы иметь свое место и действовать в семье стран мира. В этой связи я думаю, что наше правительство приняло очень важное политическое обязательство: это идея лидерства. Я думаю, что мы также должны взять на себя лидерство в экономической политике. Что это значит? Это значит, что мы должны не реагировать на уже существующие явления и пытаться к ним приспособиться или найти решения, а проявлять инициативу и самим предвидеть их. В этом случае, думаю, потенциальных осложнений не будет или их не будет в той мере, как могла бы быть в случае проявления инертности”, - сказал Геворг Папоян и призвал коллег всегда проявлять инициативу и предлагать новые идеи.