Հայաստանի պետական պարտքը սահուն մոտենում է 12 մլրդ դոլարի շեմին
2024 թվականի փետրվարի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 11 մլրդ 943 մլն ԱՄՆ դոլար։ Տարեսկզբի համեմատ այն աճել է 97.5 մլն դոլարով կամ 0.8%-ով։ Այս մասին են վկայում Ֆինանսների նախարարության տվյալները։
Մասնավորապես արտաքին պետական պարտքը փետրվարի վերջի դրությամբ կազմել է 6 մլրդ 441 մլն դոլար՝ երկու ամսվա ընթացքում նվազելով 60 մլն դոլարով կամ 0.9%-ով։
Իսկ ներքին պարտքը կազմել է 5 մլրդ 502 մլն դոլար՝ աճելով մոտ 158 մլն դոլարով կամ 2.9%-ով։
Այդպիսով, Հայաստանի պետական պարտքը այս պահին աճում է ներքին պարտքի հաշվին։ Ներքին աղբյուրները պետական պարտատոմսերն են, որոնց թողարկումից գոյացած գումարները, ինչպեսև արտաքին պարտքի դեպքում, պետությունն ուղղում է բյուջեի ծախսերին։
Արտաքին աղբյուրներ են միջազգային կազմակերպությունները, ինչպես՝ Համաշխարհային բանկը, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, և պետությունները՝ Ռուսաստանը, Գերմանիան և այլն։ Թողարկվում են նաև արտարժութային պարտատոմսեր։
Հայաստանի ներքին պարտքը և արտաքին պարտքի գերակշիռ մասը կառավարության պարտքն է։ Կենտրոնական բանկին բաժին է ընկնում մոտ 551 մլն ԱՄՆ դոլար։
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականին Հայաստանի պետական պարտքն աճել է 1 մլրդ 208 մլն դոլարով կամ 11.4%-ով՝ կազմելով 11 մլրդ 845 մլն դոլար։
Մասնավորապես ներքին պարտքն աճել է 1 մլրդ 152 մլն դոլարով կամ 27.5%-ով՝ կազմելով 5 մլրդ 344 մլն դոլար։
Ինչպես կարելի է ենթադրել, աճի այս տեմպով ներքին պարտքը ոչ միայն կհավասարվի արտաքին պարտքին, այլև արդեն այս տարեվերջին կարող է գերազանցել այն։

Госдолг Армении плавно приближается к 12 млрд долларов
К концу февраля 2024 года государственный долг Армении составил 11 млрд 943 млн долларов США, что на 97.5 млн долларов, или на 0.8%, превышает размер долга по состоянию на начало года. Об этом свидетельствуют данные Министерства финансов.
В частности, к концу февраля внешний госдолг составил 6 млрд 441 млндолларов, то есть за два месяца сократился на 60 млн долларов, или на 0.9%.
Внутренний долг составил 5 млрд 502 млн долларов, что свидетельствует о его росте примерно на 158 млн долларов, или на 2.9%.
Таким образом, на данный момент государственный долг Армении растет за счет внутреннего долга. Внутренними источниками являются государственныеоблигации, поступления от выпуска которых, как и в случае с внешним долгом, государство направляет на оплату расходов бюджета.
Внешними источниками являются международные организации – Всемирный банк, Международный валютный фонд, а также отдельные государства – Россия, Германия и др. Выпускаются также валютные облигации.
Напомним, что в 2023 году госдолг Армении вырос на 1 млрд 208 млн долларов, или на 11.4%, составив 11 млрд 845 млн долларов.
Отметим, что внутренний долг вырос на 1 млрд 152 млн долларов, или на 27.5%, составив 5 млрд 344 млн долларов.
Можно предположить, что при таких темпах роста внутренний долг не только сравняется с внешним долгом, но и уже с конца этого года превысит его.