Ինչպես է կայացվել Երևանում ծառերի փոխարինման որոշումը
- Երևանի քաղաքապետարանը մայրաքաղաքի մի շարք փողոցներում ծառերի փոխարինման լայնամասշտաբ ծրագրի մասին կարծիք ստանալու համար չի դիմել պետական փորձագիտական կառույցներին
- Ո՛չ ԳԱԱ Բուսաբանության ինստիտուտը, ո՛չ Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոնը չեն տեղեկացվել ծրագրի մասին և, հետևաբար, չեն տրամադրել փորձագիտական կարծիք քաղաքապետարանի ծրագրի վերաբերյալ
- Ծառերի փոխարինման ծրագիրը պատրաստել է «Կանաչապատման և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի ղեկավարությունը, որոշումը կայացվել է նույն ՀՈԱԿ-ի կազմակերպած գիտական աշխատաժողովի արդյունքում, իսկ ծրագրի կարևոր հարցերը քննարկել է նույն ՀՈԱԿ-ի տնօրենին կից գիտատեխնիկական խորհուրդը
Վերջին օրերին Երևանի քաղաքապետարանը ակտիվորեն իրականացնում է «Երևան համայնքում կենսունակության ավարտին մոտ գտնվող և ամբողջովին դեֆորմացված ծառերի փոխարինում արժեքավոր և գեղազարդ ծառերով» ծրագիրը։
Նախատեսվում է ծառերի հատում և փոխարինում մի շարք փողոցներում, մասնավորապես՝ Մոսկովյան, Թամանյան, Մելիք Ադամյան, Սայաթ-Նովա պողոտայի՝ Ֆրանսիայի հրապարակից մինչև Տերյան Խաչմերուկ, Ամիրյան, Ալեք Մանուկյան, Արամի, Ուլնեցու, Կիևյան Հալաբյան, Բագրատունյաց, Նժդեհի և Միկոյան փողոցների որոշ հատվածներում։
Անցած տարի այս ծրագրի շրջանակներում «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ը հատել էր Կասկադի մոտակայքի՝ Մոսկովյան փողոցի ծառերը, ինչը երևանցիների շրջանում բողոքի մեծ ալիք էր բարձրացրել։
Այդ աղմուկից հետո քաղաքապետարանը Կասկադի տարածքում ծառերը ճապոնական սակուրաներով փոխարինելու որոշումից հետ կանգնեց, սակայն արդեն այս տարվա մարտի 22-ին հատվել են Շենգավիթ վարչական շրջանի Բագրատունյաց փողոցի ծառերը, իսկ մարտի 24-ից՝ Կենտրոն վարչական շրջանի Թումանյան փողոցի ծառերը։
Հաշվի առնելով ծրագրի մասշտաբները և հնարավոր ազդեցությունը տասնյակ հազարավոր երևանցիների առողջության, առօրյայի, բիզնեսի, ինչպես նաև՝ քաղաքի տեսքի և ինքնության վրա, հարց է ծագում՝ արդյոք այն չպետք է ունենար շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում, չպե՞տք է անցկացվեին հանրային լսումներ։
«Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Հերիքնազ Մկրտչյանին հարցրեցինք՝ արդյոք Երևանի քաղաքապետարանը կամ «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ը դիմել են իրենց ծառերի փոխարինման ծրագրի նախագծի ՇՄԱԳ իրականացնելու համար։
ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրենն ասաց, որ ո՛չ քաղաքապետարանից, ո՛չ ՀՈԱԿ-ից դիմում չեն ստացել։
«Կանաչապատման և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ին խնդրեցինք պարզաբանել, թե ինչո՞ւ ծրագիրը չի անցել շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննություն։ ՀՈԱԿ-ից մեզ ներկայացրեցին երկու հիմնավորում։
Նախ, «Երևան համայնքում կենսունակության ավարտին մոտ գտնվող և ամբողջովին դեֆորմացված ծառերի փոխարինում արժեքավոր և գեղազարդ ծառերով» ծրագրի շրջանակներում նախատեսված կանաչ գոտիների վերաձևավորման կամ փոփոխության աշխատանքներն իրականացվում են 2009-ին ընդունված՝ Երևանի ավագանու 36-Ն որոշման հիման վրա, որով նախատեսված գործողությունների իրականացումը չի պահանջում ՇՄԱԳ-ի անցկացում։
Սակայն, «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին» օրենքի համաձայն, ռազմավարական գնահատման և փորձաքննության ենթակա են հիմնադրութային փաստաթղթերը, որը ներառում է նաև շրջակա միջավայրի վրա հնարավոր ազդեցություն ունեցող փաստաթղթերի (քաղաքականություն, ռազմավարություն, հայեցակարգ, ուրվագիծ, բնական ռեսուրսների օգտագործման սխեմա, ծրագիր, հատակագիծ, քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթուղթ) նախագիծը։ Ըստ այս դրույթի, ՀՈԱԿ-ի ծրագիրը պետք է անցներ ՇՄԱԳ։
ՀՈԱԿ-ում չեն համարում, որ «Երևան համայնքում կենսունակության ավարտին մոտ գտնվող և ամբողջովին դեֆորմացված ծառերի փոխարինում արժեքավոր և գեղազարդ ծառերով» ծրագիրը ծրագիր է ըստ օրենքի սահմանման։ Ըստ կառույցի, այն ուղղակի ՀՈԱԿ-ի առօրյա աշխատանքն է, որն անվանել են ծրագիր։
Նշենք, որ քաղաքապետարանի և ՀՈԱԿ-ի փաստաթղթերում ծառերի փոխարինումը նշված է որպես ծրագիր, այն հաստատվել է որպես ծրագիր, կրում է «Երևան համայնքում կենսունակության ավարտին մոտ գտնվող և ամբողջովին դեֆորմացված ծառերի փոխարինում արժեքավոր և գեղազարդ ծառերով» անվանումը։ Փաստաթուղթը՝ ստորև։
Մեր պնդմանը, որ բոլոր փաստաթղթերում ծառերի փոխարինումը նշված է որպես ծրագիր, ՀՈԱԿ-ի փորձագետը պատասխանեց. «Սա ուղղակի մեր աշխատանքի, գործունեության անվանումն է։ Ծրագիրը լինում է այն դեպքում, երբ մենք տալիս ենք հայտարարություն, մրցույթի ենք մասնակցում, գտնում ենք մեզ համար դոնոր, ներդրող, որը գումար է տալիս և ասում է՝ այս ծրագիրը կատարի։ Խնդրում եմ մի փոքր ընդլայնեք ծրագիր հասկացությունը, ծրագիրը այս դեպքում մեր գործունեության մասին է»։
Հակադարձմանը, որ ծառերի փոխարինման համար նույնպես մեծ գումարներ են հատկացվում, փորձագետը պնդեց՝ ծրագիրը ունենում է ներդրում, իսկ ծախսվելիք գումարը հատկացված է ծառերը թարմացնելու համար։
Հանրային նշանակության որոշում՝ առանց ինստիտուցիոնալ կարծիքի
Խնդրի կարևորությունը ևս մեկ հարց է առաջացնում. ՀՈԱԿ-ը կամ Երևանի քաղաքապետարանը չպե՞տք է դիմեին այլ պետական մասնագիտական կառույցների՝ ծառերի փոխարինման ծրագրի մասին ընդգրկուն և ամբողջական կարծիք կազմելու համար։
ԳԱԱ Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Գասպարյանն ասում է, որ Երևանի քաղաքապետարանը ծառերի փոխարինման ծրագրի մասին կարծիք ստանալու համար իրենց չի դիմել։
«Եթե (քաղաքապետարանից-խմբ.) մեզ դիմեին, ես այս հարցը կդնեի գիտական խորհրդի քննարկմանը, ծրագիրը կուսումնասիրվեր և կքննարկվեր գիտխորհրդում, և մեր ինստիտուտի կարծիքը կներկայացվեր և հասանելի կլիներ»,-ասում է Գասպարյանը։
Ինչպես է ընդունվել ծրագիրը
Քաղաքապետարանի աշխատակազմի բնապահպանության վարչության պետի պաշտոնակատար Գորիկ Ավետիսյանի ստորագրած և 2023-ի հունվարի 9-ին հաստատված ծրագրի համաձայն, 2022-ի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի մոտ անցկացվել են մասնագիտական քննարկումներ ՀՈԱԿ-ի աշխատակիցների մասնակցությամբ։
Այս քննարկումների արդյունքում ՀՈԱԿ-ի ղեկավարությունը հաստատել է Երևանի այն փողոցների ցանկը, որտեղ ծառերը փոխելու կարիք կա, ինչպես նաև՝ նոր ծառերի տեսակները։
Աշխատանքները կազմակերպելու և իրականացնելու համար որոշվել է անցկացնել գիտաժողով, որը տեղի է ունեցել 2023-ի փետրվարի 23-ին։ Ըստ արձանագրության, քննարկվել է երկու հարց՝ կենսունակությունը կորցրած ծառերի փոխարինումն ու ինվազիվ ծառերի հեռացումը։ Գիտաժողովի մասնակիցների ցանկը՝ ստորև։
Զեկույցով հանդես է եկել երեք անձ, երեքն էլ՝ ՀՈԱԿ-ի աշխատակիցներ՝ ՀՈԱԿ-ի գլխավոր դենդրոլոգ Ա. Գրիգորյանը և ՀՈԱԿ-ի երկու փորձագետներ Հ. Խուրշուդյանը և Ա. Տեր-Գրիգորյանը։
Գիտական աշխատաժողովին մասնակցել և ելույթ է ունեցել նաև Տիգրան Ավինյանը։ Երևանի քաղաքապետարանը գիտաժողովի մասին պատրաստել է տեսանյութ։
Ըստ արձանագրության, աշխատաժողովի քննարկումների արդյունքում որոշվել է իրականացնել կենսունակությունը կորցրած ծառերի փոխարինման և ինվազիվ ծառերի հեռացման կամ փոխարինման ծրագիրը։
Այս գործընթացից հետո անցած տարի արդեն գործնականում մեկնարկեց և այս տարի շարունակվեց ծրագիրը։
Արձագանքելով վերը նշված գիտական աշխատաժողովի մասին տեղեկատվությանը՝ Բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Գասպարյանն ասաց. «Աշխատաժողով ամեն հարցով էլ կարելի է անել, քննարկել ինչ-որ հարցեր, լսել մի քանի գիտնականի կարծիքներ, դա լավ բան է….բայց մի քանի գիտնականի կարծիքով կարելի՞ է ամբողջ քաղաքով գործողություն իրականացնել։ Այդ դեպքում մասնագիտական կառույցներն ինչի՞ համար են։ Եթե մասնագիտական կառույցից կարծիք հարցնելու կարիք չկա, ակադեմիական ինստիտուտը չի կարող պարտադրել որևէ բան, մեզ կարող են դիմել, կարող են չդիմել, մենք չենք կարող իրենց փոխարեն որոշում կայացնել»։
Ինստիտուտի տնօրենը հավելեց, որ ծառերի փոխարինման ծրագրի ազդեցությունը միջդիսցիպլինար հարց է, որը պետք է ներառի տարբեր ոլորտների կառույցներ, հասարակական խմբեր և փորձագիտական համայնքներ։
Ինչպես նշել ենք, 2023-ի գարնանը ծառերի փոխարինման աշխատանքները մեծ հանրային բողոքի առիթ տվեցին։ Երևանցիների բողոքներին ի պատասխան՝ ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Ա. Բեգոյանի հրամանով 2023-ի հունիսին ստեղծվեց տնօրենին կից գիտատեխնիկական խորհուրդ, որն առնվազն երեք ամիսը մեկ պետք է քննարկեր Երևանի կանաչապատման և բնապահպանական ոլորտի արդիական և առաջնահերթ խնդիրները, այդ թվում՝ ծառերի փոխարինման և հեռացման հարցերը։ Այս տարվա մարտի 1-ին կայացել էր խորհրդի երրորդ նիստը։
Խորհրդի նախագահը Ժիրայր Վարդանյանն է, փոխնախագահը՝ ՀՈԱԿ-ի գլխավոր դենդրոլոգ Ա. Գրիգորյանը, իսկ քարտուղարը՝ ՀՈԱԿ-ի զարգացման գծով տնօրենի տեղակալ Ա. Խալաթյանը։ Նշենք, որ երեքն էլ իրենց հանրային ելույթներում ծրագրի իրականացման օգտին են հանդես եկել։
Խորհրդի նախագահությունը ակտիվ ներգրավված է ծառերի փոխարինման ծրագրի հանրայնացման գործում։
Նախագահ Ժիրայր Վարդանյանը և փոխնախագահ Արծվի Գրիգորյանը քաղաքապետ Ավինյանի հետ այս տարվա մարտի 7-ին շրջել են Երևանի փողոցներով, նրանք քաղաքապետին բացատրել են, թե ինչու պետք է ՀՈԱԿ-ի ընտրած փողոցներում փոխարինվեն ծառերը։
Արդյոք տնօրինության, վերը նշված աշխատաժողովի մասնակիցների և գիտատեխնիկական խորհրդի քննարկումները բավարար էին հազարավոր մարդկանց կյանքի վրա ազդող նման որոշում ընդունելու համար, արդյոք այս գործընթացում ներգրավված անհատները կարող էին նման որոշում կայացնել։
Երևանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամ, բժշկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Քրիստինա Վարդանյանի խոսքով, նման որոշումների համար անհատ գիտնականների կամ ՀՈԱԿ-ի մասնագետների կարծիքները բավարար չեն։
«Տարբեր գիտնականներ պետական կառույցներից չեն կարող որոշում կայացնել։ Քաղաքապետարանը ինստիտուտ է և պետք է ունենար և խնդրեր պաշտոնական կարծիքներ մնացած ինստիտուտներից»,-ասում է նա։
2023-ի նոյեմբերին Երևանի քաղաքապետարանում ծառերի փոխարինման ծրագրի շուրջ հանրային քննարկմանը Քրիստինե Վարդանյանը զեկույց էր ներկայացրել։
«Հրավերներ էինք ուղարկել քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց, որոնք որ փոխկապակցված են այս խնդրի հետ՝ բնապահպանության վարչության պետին, ՀՈԱԿ-ի ղեկավարությանը, քաղաքապետի տեղակալ Սարգիս Մադաթյանին։ Նրանցից ոչ ոք չեկավ, ներկա էր միայն իշխող կուսակցությունից Կիմա Աբրահամյանը»,-ասում է Վարդանյանը։
Հատկանշական է, որ ծառերի փոխարինման ծրագրի մասին խոսելիս քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչները և ծրագիրն իրականացնող ՀՈԱԿ-ի մասնագետները անընդհատ հղում են անում վերը նշված աշխատաժողովին և գիտատեխնիկական խորհրդին, իսկ քննադատությանը հակադարձում, թե գիտնականները հավաքվել, քննարկել և որոշել են ծրագիրն իրականացնել։
Սակայն իրականում ծրագրի քննարկումներին չեն մասնակցել փորձագիտական պետական կառույցները, ծրագիրը չունի ՇՄԱԳ։ Բացի մի քանի ընտրված գիտնականներից՝ որոշումն ընդունելիս հաշվի չի առնվել առողջապահական, բնապահպանական ոլորտի մասնագետների, ուրբանիստական մասնագիտական համայնքի կարծիքը։

Как было принято решение о замене деревьев в Ереване
• Для реализации широкомасштабной программы замены деревьев на ряде улиц Еревана мэрия не стала обращаться к государственным экспертным структурам для получения их мнения.
• Ни Институт ботаники Национальной Академии наук, ни Экспертный центр оценки воздействия на окружающую среду не были оповещены об этой программе, а значит, не имели возможность высказать свое мнение.
• Данная программа была подготовлена руководством Общинной некоммерческой организации (ОНКО) “Озеленение и защита окружающей среды”. Решение было принято на рабочем собрании ОНКО, а наиболее важные вопросы программы обсуждались в научно-техническом совете при руководителе этой организации.
В последние дни мэрия Еревана активно реализует программу по замене находящихся на стадии утраты жизнеспособности и полностью деформированных деревьев ценными и цветущими породами.
Вырубка деревьев и их замена предусмотрена на некоторых участках улиц Московян, Таманяна, Мелик-Адамяна, Саят-Новы, на отрезке от площади Франции до перекрестка Теряна, Амиряна Алека Манукяна, Арами, Улнеци, Киевян, Алабяна, Багратуняц, Нжде и Микояна.
В прошлом году в рамках этой программы ОНКО “Озеленение и защита окружающей среды” провела вырубку деревьев на улице Московян, недалеко от Каскада, что вызвало щирокую волну протеста среди ереванцев.
Из-за поднятого шума мэрия отказалась от решения заменить деревья на территории Каскада японскими сакурами, однако уже 22 марта этого года были срублены деревья на улице Багратуняц в столичном районе Шенгавит, а 24 марта – деревья на улице Туманяна в центре столицы.
Учитывая масштабы программы и ее возможное воздействие на здоровье десятков тысяч ереванцев, на сферу бизнеса, а также на облик и самобытность города, встал вопрос: а разве до начала осуществления этой программы не следовало провести оценку ее воздействия на окружающую среду, общественные слушания?
Заместитель директора ГНКО “Экспертный центр оценки воздействия на окружающую среду” Эрикназ Мкртчян, отвечая на вопрос Hetq.am, обращалась ли к ним организация “Озеление и защита окружающей среды” для оценки воздействия указанной программы на окружающую среду, ответила, что ни от мэрии, ни от ОНКО они заявки не получали.
В связи с этим мы попросили ОНКО “Озеленение и защита окружающей среды” пояснить, почему программа не прошла экспертизу воздействия на окружающую среду. В своем ответе организация представила следующие обоснования: “Предусмотренные в рамках программы “Замена в Ереване близких к завершению своей жизнеспособности и полностью деформированных деревьев на ценные и цветующие деревья” работы по переоформлению или замене осуществляются на основании принятого в 2009 году решения 36-Н совета старейшин Еревана, которым не требуется проведение ОВОС”. Между тем в соответствии с законом РА “Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду” программа ОНКО должна была пройти ОВОС.
В Общинной некоммерческой организации считают, что их программа – это изложение каждодневной работы организации, которую они просто назвали программой.
На наше замечение о том, что во всех документах замена деревьев указана как программа, эксперт ОНКО заявил: “Это всего лишь название нашей работы, нашей деятельности. Программа – это когда мы даем объявление, участвуем в тендере, находим доноров, инвесторов, которые выделяют деньги”.
На возражение о том, что замена деревьев тоже требует финансирования, эксперт отметил: программа предусматривает инвестиции, а деньги выделяются на обновление деревьев.
Общественно значимое решение было принято в условиях отсутствия институционального мнения
Важность этой программы вызывает еще один вопрос: разве ОНКО или мэрия Еревана не должны были обратиться к специализированным структурам для получения всеобъемлющего мнения о программе замены деревьев?
По словам директора Института ботаники Национальной Академии наук имени Тахтаджяна Арсенв Гаспаряна, мэрия не обращалась к ним для получения их точки зрения о программе замены деревьев.
“Если бы к нам обратились, то этот вопрос был бы вынесен на обсуждение в научном совете, и наш институт представил бы свое мнение”,- сказал А.Гаспарян.
Как была принята программа
Согласно подписанной врио начальника управления по экологии администрации мэрии Гориком Аветисяном и утвержденной 9 января 2023 г. программе, в октябре-декабре у директора ОНКО “Озеленение и защита окружающей среды” было проведено совещание с участием сотрудников организации, по результатам которого руководство утвердило список тех улиц Еревана, где есть необходимость в замене деревьев, а также список подлежащих посадке пород.
Для организации и проведения работ было решено провести научное собрание, которое состоялся 23 февраля 2023 г. Согласно протоколу, обсуждались два вопроса: замена утративших жизнеспособность деревьев и удаление инвазивных деревьев.
С докладами выступили три сотрудника ОНКО: главный дендролог А.Григорян и два эксперта этой же организации. В собрании принял также участие и выступил мэр Еревана Тигран Авинян. Ниже представлен видеоматериал мэрии об этом мероприятии.
Согласно протоколу, в результате обсуждения было решено осуществить программу замены утративших жизнеспособность деревьев, удаления или замены инвазивных деревьев.
Комментируя информацию о проведении этого собрания, директор Института ботаники отметил: “Можно обсудить любой вопрос, выслушать мнения нескольких ученых. Это очень полезно, но разве можно, основываясь на мнении нескольких ученых, реализовать программу во всем городе? А для чего тогда специализированные структуры?”
А.Гаспарян также подчеркнул, что программа замены деревьев – вопрос междисциплинарный, требующий участия структур различных сфер, общественных групп и экспертов.
Как уже было отмечено, весной 2023 г. работы по замене деревьев вызвали широкую волну протеста среди общественности. В связи с этим директор ОНКО А.Бегоян издал приказ, которым в июне 2023 года при директоре был создан научно-технический совет, который раз в три месяца должен был обсуждать  актуальные и первоочередные вопросы озеленения и экологии столицы. 1 марта этого года состоялось третье заседание совета.
Его председателем является Жирайр Варданян, заместителем председателя – главный дендролог ОНКО А.Григорян, секретарем – замдиректора ОНКО по линии развития А.Халатян. Отметим, что все трое в своих публичных выступлениях высказывались за осуществление программы.
Председательство совета активно участвует в процессе популяризации программы замены деревьев.
7 марта этого года председатель Ж.Варданян и его заместитель А.Григорян вместе с мэром Авиняном прошлись по улицам Еревана. В ходе этой прогулки они объяснили Авиняну, чем обусловлена необходимость замены деревьев на выбранных ОНКО улицах.
Здесь следует задаться вопросом: а достаточно ли было провести обсуждения с участием дирекции, участников вышеуказанного собрания и представителей научно-технического совета для принятия решения, которое окажет воздействие на здоровье и жизнь тысяч людей? Могли ли вовлеченные в этот процесс лица принять такое решение?
Член фракции “Национальный прогресс” совета старейшин Еревана, кандидат медицинских наук, доцент Кристина Варданян считает, что для принятия подобных решений недостаточно мнений только отдельных ученых или специалистов ОНКО.
“Ученые из государственных структур не могут принимать решения. Мэрия представляет собой институт, и она должна была запросить официальное мнение остальных институтов”,- подчеркнула эксперт.
В ноябре 2023 г. в столичной мэрии состоялось общественное обсуждение по программе замены деревьев, на котором Кристина Варданян выступила с докладом.
“Мы пригласили должностных лиц мэрии, имеющих отношение к этой проблеме, – начальника управления по экологии, руководство ОНКО, вице-мэра Саргиса Мадатяна, но никто из них не пришел. От правящей партии присутствовала лишь Кима Абрамян”,- рассказала К.Варданян.
Примечательно, что представители городской власти и специалисты ОНКО, говоря о программе замены деревьев, постоянно ссылались на вышеупомянутое рабочее собрание и научно-технический совет, а в ответ на критику заявляли, что ученые собрались, обсудили и решили реализовать программу.
В действительности же государственные экспертные структуры не участвовали в обсуждении, программа не прошла оценку воздействия на окружающую среду. При принятии решения не были учтены мнения специалистов по здравоохранению и экологии, урбанистов.
Շնորհակալ ենք, որ կտրում եք առողջ ծառերը, շնորհակալ ենք, որ փոշու ու ամառվա շոգի մասին չեք մտածում, շնորհակալ ենք, որ նոր այգիներ եք ստեղծում, կենտրոնից բացի շատ տեղեր կան որտեղ ծառեր չկան վերականգնում եք, միայն իսկապես հիվանդ ծառերն եք փոխարինում: Եվ վերջապես շատ լավ եք արել ընտրել եք այդ դեկորատիվ կարճ ծառերը, որոնք ծառացած խնդիրները չեն կատարելու ու ամբողջ փողոցներով կանաչազերծում եք անում:
Екатерина
Эти решения принимались врагами народа. Это самый настоящий геноцид. И не только геноцид деревьев, но и людей. Чем люди дышать будут? Что будет с их здоровьем, со здоровьем их детей? В Ереване есть полно мест, куда они могут посадить те сухие маленькие веточки, которые они закупили и называют деревьями. Неужели для отмывания денег надо обязательно лишать город зелени и уродовать его? Нет, не обязательно. А значит – ВРАГИ НАРОДА!