«Տնտեսական» քաղաքականություն կամ Սուքիասյանների ունեզրկումը
2008 թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի թեկնածությունը պաշտպանած Խաչատուր Սուքիասյանը եւս հայտնվեց իշխանությունների «սեւ ցուցակում»` իր բոլոր հետեւանքներով:
Թեեւ ընդհատակից դուրս գալուց հետո Խ. Սուքիասյանին ազատություն «շնորհվեց», նրա մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը դեռ շարունակվում է: Սրան զուգահեռ անցյալ ամիս քրեական հետապնդումներ սկսվեցին նաեւ վերջինիս եղբոր` Սարիբեկ Սուքիասյանի նկատմամբ, ինչը, սակայն, մեկ այլ գործընթացի` Սուքիասյաններին ունեզրկելու բաղկացուցիչն է:
Ունեզրկում «օպերացիայում» զգալի ավանդ է ներդրել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը, ով, իր իսկ բնորոշմամբ, երկար տարիներ (հատկապես առաջին նախագահի իշխանավարության օրոք) վատ հարաբերություններ է ունեցել Խաչատուր Սուքիասյանի հետ:
Երբ աճուրդի հանվեց Սուքիասյաններին պատկանող «Բջնի» հանքային ջրերի գործարանը, այն գնելու միակ հայտատուն հենց Ռուբեն Հայրապետյանն էր, ով անցյալ տարեվերջին, ի վերջո, գործարանը «գնեց»:
Մեկ տարի առաջ այս թեմային նվիրված ասուլիսի շրջանակներում Ռուբեն Հայրապետյանը բարոյականությունից խոսողներին խորհուրդ տվեց հատադարձ հայացք ձգել 90-ական թվականներին եւ պարզել, թե ինչ մեթոդներով են Սուքիասյանները ձեռք բերել իրենց ունեցվածքը, այդ թվում` «Բջնի» գործարանը:
«Թող նրանք (բարոյականությունից խոսողները) տեսնեն իրենց (Սուքիասյանների) գնածները, որոնք ժամանակին գնել կամ խլել են, դրանք բարոյակա՞ն են, թե՞ ոչ: Եթե իրենք (Սուքիասյանները) կընդունեն, որ անբարոյականություն են արել, ուրեմն ես էլ եմ դա արել,- ասաց Ռ. Հայրապետյանը: – Իսկ հարցը քաղաքականացնել պետք չէ, եւ մեկ տարի հետո կտեսնենք` այն քաղաքակա՞ն էր, թե՞ տնտեսական»:
Անցած մեկ տարին եկավ ապացուցելու, որ պատգամավոր Ռ. Հայրապետյանը, «տնտեսական շահագրգռվածությունից ելնելով», ձգտում է գնել հատկապես այն գործարանները, որոնք պատկանում են Սուքիասյաններին:
Հիշյալ ասուլիսից մեկ տարի անց` այս տարվա փետրվարի 12-ին, իրավապահները «Սիլ գրուպի» գրասենյակից բերման ենթարկեցին «Հայէկոնոմբանկի» խորհրդի նախագահ Սարիբեկ Սուքիասյանին եւ «Այրարատ» տոնավաճառի տնօրեն Արտաշ Ստեփանյանին: Պաշտոնական պարզաբանմամբ` «Աուդիտ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Գոռ Դավթյանը միջնորդավորված` ընկերոջն ուղարկված SMS կարճ հաղորդագրությամբ, ոստիկանությանը հայտնել էր, թե «Սուքիասյանն ու Արտաշը սպանության իրական սպառնալիքների տակ նրան պարտադրել են ստորագրել որոշ փաստաթղթեր»:
Օրեր անց Երեւանի ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանի հայտարարեց, թե Գոռ Դավթյանը սկզբում նշել էր, որ սպառնալիքն ուղեկցվել է զենքի գործադրմամբ, այդ իսկ պատճառով էլ մեղադրանքի հիմքում դրվել է նաեւ զենքի առկայությունը: Սակայն այն պահին, երբ տուժողը զենքի մասով ցուցմունքից հրաժարվել է, իրենք անմիջապես մեղադրանքից «զենքի պահը» հանել են:
«Մենք գործ ունենք մանիպուլիացիայի հետ: Մի անձից վերցրվում են ցուցմունքներ եւ միայն հիմնվելով այդ ցուցմունքների վրա` նախաքննություն է ընթանում, առաջադրվում է մեղադրանք, անձ է ձերբակալվում»,- ասում է Ս. Սուքիասյանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը:
Սուքիասյանն ու Ստեփանյանը ձերբակալվելուց 3 օր հետո ազատ արձակվեցին` հանրապետությունից չբացակայելու ստորագրությամբ: Օրեր անց նրանց մեղադրանք առաջադրվեց «մի խումբ անձնաց կողմից նախնական համաձայնությամբ շահադիտական դրդումներով անձին ազատությունից ապօրինի զրկելու» համար (պատժվում է 3-5 տարվա ազատազրկմամբ):
Ներսես Նազարյանը միաժամանակ նշել էր, թե ահազանգով դեպքի վայր` «Սիլ գրուպի» գրասենյակ մեկնած իրավապահները պարզել էին, որ «նույն սենյակում փակված են Սարիբեկ Սուքիասյանը, Արտաշես Ստեփանյանն ու Գոռ Դավթյանը: Եվ տեղում առգրավվել են թղթեր, որոնք ստիպելով Գոռ Դավթյանին ստորագրել են տվել»:
Մինչդեռ Սուքիասյանի պաշտպաններ Լուսինե Սահակյանը եւ Երվանդ Վարոսյանն արդեն իսկ հրապարակել են գրասենյակի տեսախցիկների ձայնագրությունից հանված լուսանկարները, որոնցում շատ պարզ երեւում է, թե ինչպես է Գոռ Դավթյանն ինքնակամ, շատ հանգիստ լքել է գրասենյակը:
«Քրեական գործը հարուցվել է շինծու հիմքերով: Դրա նպատակը մեզանից մեր նոր գործարանը խլելն է եւ մեր բարի համբավը վնասելը: Քաղաքական դրդապատճառները բոլորին հայտնի են,- իր տարածած հայտարարության մեջ նշել է Սարիբեկ Սուքիասյանը: – Ցանկանում եմ բոլորին տեղեկացնել, որ ապօրինի քրեական հետապնդում իրականացնելով, այդ թվում նաեւ մեղադրանք առաջադրելով, ոչ ոք չի կարող խլել մեր ունեցվածքը եւ կոտրել մեր կամքը: Հուսով եմ` չի գա այն ժամանակը, որ մենք ստիպված լինենք հրապարակելու մեր ունեցվածքը խլելու ցանկություն ունեցող բանդայի բոլոր անդամների անունները: Մենք առաջնորդվում ենք միայն բիզնես մտածելակերպով»:
Գոռ Դավթյանը եւ Ռոբերտ Հարությունյանից, ովքեր «Բյուրեղ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի զգալի մասի սեփականատերերն էին, 2008 թվականի հոկտեմբերին իրենց պատկանող բաժնետոմսերը վաճառել են Սարիբեկ Սուքիասյանի կնոջը` Ասպրամ Տոնոյանին: Սակայն ընկերությունում 9 տոկոս բաժնետոմսեր ունեցող Գյուղատնտեսության նախարարությունը հայց է ներկայացրել դատարան` բաժնետոմսերի առուվաճառքի գործարքն անվավեր ճանաչելու պահանջով` պատճառաբանելով, որ խախտվել է իր նախապատվության իրավունքը, այսինքն` նախքան վաճառքը բաժնետոմսերն իրեն չեն առաջարկել:
«Դատական գործընթացի ժամանակ Ասպրամ Տոնոյանը առաջարկել է գյուղատնտեսության նախարարությանը` նույն պայմաններով ձեռք բերել բաժնետոմսերը` իր կողմից վճարած գումարը վերադարձնելով, ինչը նախարարության կողմից մերժվել է: Դրանով իսկ նախարարությունը հաստատել է իր հայցի ձևական և այլ նպատակներով ներկայացված լինելը»,- իր տարածած հայտարարությունում մանրամասնում է փաստաբան Լ. Սահակյանը:
Դատարանը նախարարության հայցը բավարարել է, եւ վճռի հետագա բողոքարկումները որեւէ արդյունք չեն տվել: Սակայն Գոռը եւ Ռոբերտը, նոտարական կարգով կնքված պայմանագրով, պարտավորվել են բաժնետոմսերը կրկին վաճառել Ասպրամ Տոնոյանին, ուստի գրավոր առաջարկներ են ուղարկել ընկերության բաժնետերերին` որպեսզի սպառեն նախապատվության իրավունքի հետ կապված միջոցները: Բայց այս անգամ էլ փոքր բաժնետերերից մեկը, ով եղել է Գոռի եւ Ռոբերտի նախկին աշխատակիցը` հաշվապահը, ցանկություն է հայտնել գնել առաջարկվող բաժնետոմսերը:
Ոստիկանության տարածած հաղորդագրության համաձայն` փետրվարի 12-ին Գոռ Դավթյանը գնացել է «Սիլ գրուպի» գրասենյակ, որպեսզի տեղեկացնի, որ բաժնետոմսերը վաճառում է նոր բաժնետիրոջը, սակայն Սարիբեկ Սուքիասյանն ու Արտաշ Ստեփանյանը նրան ազատությունից զրկելով` պարտադրել են ստորագրել բաժնեմասերի հետ կապված որոշ փաստաթղթեր:
Անշուշտ, ոստիկանությունը չէր հրապարակել, որ «Բյուրեղ» ՓԲԸ-ում հայտնված նոր բաժնետերը նույն ինքը Ռուբեն Հայրապետյանն է: Պարզվել էր, որ ընկերությունում փոքր բաժնեմաս ունեցող հաշվապահն իր բաժնետոմսերը նվիրել էր հենց Ռ. Հայրապետյանին:
Փաստաբանների ներկայացմամբ` իրականում տեղի է ունեցել պաշտոնական վարկածի հակառակը: Ըստ այդմ` փետրվարի 11-ին Գոռ Դավթյանը զանգահարել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանին ու պատմել, որ իրեն ահաբեկել է Ռուբեն Հայրապետյանը, հրավիրել են ուժային կառույցներ, այդ թվում ` դատախազություն, եւ ստիպում են, որ «Բյուրեղ» հանքային ջրերի գործարանի բաժնետոմսերը վաճառի ոչ թե Սուքիասյաններին, այլ Ռուբեն Հայրապետյանին:
«Գոռ Դավթյանը հրաժարվել է դա անել եւ զանգահարելով Արա Զոհրաբյանին` խնդրել է հանդիպել Սուքիասյանի հետ, ըստ էության` ակնկալելով նաեւ Սուքիասյանների պաշտպանությունը: Սուքիասյանը հանդիպում է Գ. Դավթյանի հետ, նա ահաբեկված պատմում է կատարվածի մասին ու խնդրում է իրեն աջակցել իրավական ձեւակերպումների հարցում, որպեսզի կարողանա հրաժարվել բաժնետոմսերը Ռուբեն Հայրապետյանին վաճառելուց»,- ասում է փաստաբան Լուսինե Սահակյանը` մանրամասնելով, որ Ա. Զոհրաբյանը կազմել է Հայրապետյանին ուղղված համապատասխան նամակ, որում նշել է այն իրավական հարցերը, որոնց առկայությամբ վերջինս ուղղակի չի կարող գնել բաժնետոմսերը:
«Տաօրինակ ձեւով դրանից անմիջապես հետո հարձակում է տեղի ունենում գրասենյակի վրա: Գոռ Դավթյանը բերման է ենթարկվում գրասենյակի բակից, ընդ որում` կալանավորի կարգավիճակում, որտեղ պահվում է ժամեր շարունակ»,- նշում է Լուսինե Սահակյանը:
«Մենք փետրվարի 13-ին մինչեւ առավոտվա 5:30-ի սահմանները եղել ենք ոստիկանության Էրեբունու բաժնում ու այնտեղ տեսել ենք նաեւ գործով տուժող ճանաչված Գոռ Դավթյանին: Նա ամբողջ օրն այնտեղ էր: Նրան անընդհատ շքախմբով մի աշխատասենյակից մյուսն էին տեղափոխում. տանում էին ոստիկանության պետի, հետո քննչական բաժանմունքի պետի, այնուհետեւ քննիչների աշխատասենյակ»,- շարունակում է փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը:
Պաշտպանները նշում են, որ Գոռ Դավթյանն իրապես տուժող է, ու ոստիկանությունում նա եղել է բավականին ընկճված. նստել է` գլուխը ձեռքերի մեջ առած, հայացքով անընդհատ փնտրել է պաշտպանություն: Ոստիկանության Էրեբունու բաժնում նրան ուղեկցող շքախմբի մեջ փաստաբանները տեսել են մեկին, ով, իրենց բնորոշմամբ` բացարձակ իրավունք չուներ գտնվելու ոստիկանության բաժնում եւ անընդհատ ստվերի պես հետապնդել տուժողին:
«Այս պահին, զուտ պաշտպանական մարտավարությունից ելնելով, այդ անձի անունը չենք հրապարակում: Մենք գիտենք նրա ով լինելը, ունենք նրա ոստիկանությունում տուժողի կողքին գտնվելու մասին վկայող անհերքելի ապացույցներ եւ չխանգարելով մեր պաշտպանության մարտավարությանը` ժամանակին այն նույնպես կտրամադրենք հանրությանը, գուցե նաեւ վարույթն իրականացնող մարմնին»,- ասում է Երվանդ Վարոսյանը: Փաստաբանները հրաժարվում են մանրամասնել` տվյալ անձը կապ ունի՞ Ռուբեն Հայրապետյանի հետ, թե՞ ոչ:
Նրանց խոսքերով` իրենց ձեռքի տակ ունեն ոստիկանության վարկածը հերքող ապացույցների մի ամբողջ փաթեթը, ինչը, սակայն, առայժմ չեն պատրաստվում տրամադրել իրավապահներին. «Որովհետեւ մենք հասկացանք, որ ինչքան ավելի շատ ենք ապացույցներ տալիս նախաքննական մարմնին, այնքան ավելի շատ է իրավիճակը փոխվում. նրանք սկսում են ձեռք բերել այլ ապացույցներ, կեղծել այդ ամբողջը»:
Ռուբեն Հայրապետյանն առայժմ հրաժարվում է մեկնաբանություններ տալուց, իսկ փաստաբանները հայտարարություն են տարածել, ըստ որի` փետրվարի 22-ին, այսինքն` Ս. Սուքիասյանի եւ Ա. Ստեփանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելուց ընդամենը 10 օր անց, Ռուբեն Հայրապետյանը Գոռ Դավթյանից եւ Ռոբերտ Հարությունյանից գնել է (նրանց հետ կնքել է պայմանագիր) այդ պահին վերջիններիս պատկանող բաժնետոմսերը` դառնալով «Բյուրեղ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի շուրջ 90%-ի սեփականատեր:

Khachatur Sukiasyan supported the candidacy of Levon Ter-Petrosyan in the 2008 presidential elections and has paid the price. Even though he was “granted” his freedom after coming out of hiding, the preliminary investigation in his case continues.
Then too, criminal charges were levied against his brother, Saribek Sukiasyan, just last month. This development, however, has more to do with the attempt to strip the family of their assets and property.
MP Ruben Hayrapetyan – no love lost with Sukiasyans
Ruben Hayrapetyan, President of the Armenian Football Federation and a Republican Party MP, has played a pretty significant role in this property seizure process. Mr. Hayrapetyan confesses that for many years, especially during the days of the first president, his relations with Khachatur Sukiasyan have been strained. When the government put the “Bjni” mineral water company, owned by the Sukiasyan family, up for auction, the sole bidder turned out to be Ruben Hayrapetyan, who finally managed to “purchase” the company late last year. A year ago, at a press conference on the subject, Ruben Hayrapetyan advised those who were speaking from a position of morality to take a look back at the 1990’s and see the methods employed by the Sukiasyan family to amass their assets, including the “Bjni” plant. “Let all the do-gooders take a good look and see how their beloved Sukiasyan’s purchased or grabbed what they now own. Was what they did moral? If the Sukiasyan’s accept the fact that what they did was immoral, then I have done the same,” said Mr. Hayrapetyan. “Let us not politicize the issue. In a year’s time we will see if it was political or economic.” The past year has shown that MP Hayrapetyan, based on economic interests, wishes to purchase especially those factories that belong to the Sukiasyan family.
Gor Davtyan and the alleged gun threat
One year after the interview mentioned, on February 12, 2010, law enforcement officials raided the offices of Sil Group and took into custody, Saribek Sukiasyan, Chairman of the Board of HayEconomBank, and Artash Stepanyan, Director of the Ayrarat Marketplace. The official explanation for the raid is that Gor Davtyan, Director of Audit Ltd. allegedly sent an SMS message to his friend claiming that “Sukiasyan and Artash threatened to kill him unless he signed certain documents.” Days later, Yerevan police Chief Nerses Nazaryan announced that Gor Davtyan originally had said that a gun was used to threaten him and that was why the indictment included the use of a weapon. However, at present, when Davtyan has refused to testify about any gun, the police removed mention of a weapon from the official indictment. Saribek Sukiasyan’s lawyer, Yervand Varosyan, says, “We are dealing with a case of shady manipulation. They take testimony from one guy and start an investigation on that testimony alone. An indictment is prepared and a man is arrested.” Sukiasyan and Stepanyan were freed three days after being arrested. They had to sign an affidavit that they wouldn’t flee the country. They have been charged with the crime of “involvement in a premeditated group conspiracy to imprison another for personal gain” They face a 3-5 year sentence if found guilty. Police Chief Nazaryan also stated that when law enforcement arrived on the scene they found Saribek Sukiasyan, Artashes Stepanyan and Gor Davtyan in the locked Sil Group office. The police also say they confiscated the documents Davtyan was being forced to sign. Sukiasyan defense lawyers, Lusineh Sahakyan and Yervand Varosyan, have already made the video tapes of the office security cameras available to the press. The photos show Gor Davtyan calmly leaving the Sil office. “So it turns out that Police Chief Nazaryan circulated information that can only be described as false. Either the city police are deceiving the investigative unit or else, knowing the facts, they are trying to deceive the public. In both cases, the police aren’t acting correctly,” says attorney Lusineh Sahakyan.
Saribek Sukiasyan: “The bandits will never win”
“The criminal case was formulated on fabrications. The aim is to deprive us of our new plant and to smear our good name. The political motivations for this are known to all,” Saribek Sukiasyan said in his public statement. “I would like to inform all, that no one will be able to strip us from our property or break our spirit by conducting such a false criminal case or by launching an indictment against us. I hope that time will never come when we will be forced to publish all the names of the bandit group that wishes to steal away our assets. The only thing that guides our actions is a business approach.” According to the police statement, Gor Davtyan, who owns 41% of the Byuregh CJSC stock, sold stock worth 105.7 million AMD to Aspram Tonoyan, the wife of Saribek Sukiasyan, in October, 2008. However, about one year later, the Court of Cassation deemed the transaction null and void, after which a new stockholder appeared in the CJSC who expressed a desire to buy the shares he owes. The statement reads, “It was to inform Saribek Sukiasyan of this that prompted Gor Davtyan to visit the Sil Group office and where Saribek Sukiasyan and Artash Stepanyan forced him to sign certain shareholder documents.” The police did not publish the name of the new shareholder in Byuregh, who, it turned out later, was in fact Ruben Hayrapetyan. The attorneys argue that what actually happen is the exact opposite of the police version of the story. Accordingly, on February 11, Gor Davtyan telephoned attorney Ara Zohrabyan and told him that Ruben Hayrapetyan threatened him and took him to the police station and the prosecutor’s office, where he was pressured into selling the Byuregh shares not to the Sukiasyans but to Hayrapetyan. “Gor Davtyan refused and telephoned attorney Ara Zohrabyan and requested a meeting with Sukiasyan’ probably expecting his assistance. Sukiasyan meets with Davtyan who, trembling, recounts what has happened and asks Sukiasyan to help in the legal formulation, so that he can pull out of selling shares to Hayrapetyan,” says attorney Lusineh Sahakyan, adding that Zohrabyan drafts a corresponding letter addressed to Hayrapetyan in which the legal reasons are underlined explaining why he can’t purchase the shares.
Prosecution witness Davtyan has fled Armenia
“In a strange twist, right after this the Sil office is raided. Gor Davtyan is taken into custody and held under arrest for several hours,” notes attorney Sahakyan. “We were in the Erebuni police station till about 5:30 in the morning on February 13 and there we spotted Gor Davtyan, registered as the injured party in the case. He was there the whole day. A group of cops were constantly escorting him from one room to another. They took him to see the police chief and then to the investigations unit,” attorney Yervand Varosyan continues. The defense team notes that Gor Davtyan is actually an injured party in the affair and he seemed pretty disconsolate in the police station. He was sitting with his head in his hands and looking for help. The lawyers also say that they saw an individual at the station who absolutely had no right to be there. This mystery man was in the shadows, following Davtyan. “At this time, we cannot publicize the person’s name since it would throw a wrench in our defense tactics. We know who this person is and we have irrefutable evidence placing him at the side of the injured in the police station. We will go public with this in due course,” says Yervand Varosyan. The lawyers refuse to say whether this person is in any way connected to Ruben Hayrapetyan. They say that have a whole dossier contradicting the police version of the matter, but that they are not preparing to submit it to law enforcement right now. “We understood the sooner we hand over evidence to the preliminary investigative unit, the more time they have to alter the facts. They start to get hold of other evidence and fabricate the whole affair.” Ruben Hayrapetyan has so far refused to comment on the case. The police, according to press reports, are hot on the heels of Gor Davtyan, who is said to have fled Armenia after the incidents described.
P.S. - “On February 22, just ten days after launching a criminal case against Saribek Sukiasyan and Artash Stepanyan, Ruben Hayrapetyan purchased (in any event he signed a contract) the Byuregh shares owned by Gor Davtyan and Robert Harutyunyan. Hayrapetyan thus became a 90% shareholder of the firm. We believe no further explanation is needed,” noted attorney Lusineh Sahakyan in her statement.