Ալմաթիի հռչակագրի շուրջ «կրքերը» շարունակվում են
Տավուշում հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածի սահմանազատման դեմ սկսված բողոքի ակցիաները լայն թափ ստացան: Դեռևս պարզ չէ, թե ուր կտանեն նման ալիքի հետևանքով առաջացած քաղաքական գործընթացները։ Մեզ մնում է միայն ընդգծել, որ խոսքը Հայաստանի վարչապետ Ն. Փաշինյանի հրաժարականի պահանջների և ընդդիմության հերթական ակտիվացման մասին է՝ ի դեմս 2018-ին տապալված քաղաքական ուժերի։
Բայց, այս դեպքում, կցանկանայի խոսել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացի շրջանակներում ստեղծված իրավիճակի մասին, որտեղ այժմ ուշադրության կենտրոնում է սահմանազատման նույն խնդիրը։ Ըստ ամենայնի, հայաստանյան ցույցերը լուրջ անհանգստություն են առաջացրել Ադրբեջանում, որտեղ բոլորը միշտ պատկերացնում են «ռեւանշիստական ուժերի մեքենայություններ Հայաստանում»։ Եվ այնպես ստացվեց, որ բողոքի ցույցերը Հայաստանում համընկան հենց Ալմաթիում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բանակցությունների հետ։ Այս բանակցություններն արդեն իսկ շատերի մոտ տարակուսանք են առաջացրել Հայաստանում, որտեղ, իր հերթին, սովոր են Ադրբեջանի յուրաքանչյուր առաջարկի մեջ որոգայթ տեսնել։ Իսկ Ղազախստանի մայրաքաղաքում բանակցություններ վարելու գաղափարը առաջ է քաշել Ադրբեջանն ու ընդունել հայկական կողմը։ Բնականաբար, այս հանդիպումից կարելի էր անակնկալ սպասել։ Ստիպված համաձայնելով 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի ճանաչմանը՝ որպես տարածքների սահմանազատման հիմնական սկզբունք՝ Ադրբեջանը ոչ մի կերպ չէր թաքցնում, որ դժգոհություններ ունի այս մոտեցման վերաբերյալ՝ որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների որոշման համապարփակ սկզբունք։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը խոսեց նաև այդ սկզբունքը երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստում ներառելու Ադրբեջանի դժկամության մասին։
Եվ այսպես, մայիսի 10-11-ին Ալմաթիում կայացած նախարարական հանդիպման շուրջ հայտարարությունները պարզեցին Ադրբեջանի այս դիվանագիտական նախաձեռնության պատճառը։ Հանդիպմանը հաջորդած Հայաստանի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին խոսք չկար, այլ միայն նշվեց․ «Նախարարները ողջունել են սահմանազատման հարցում առաջընթացը և այդ ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Նախարարները և նրանց պատվիրակությունները շարունակել են «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի շուրջ քննարկումները: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները բաց հարցերի շուրջ, որտեղ դեռ կան տարաձայնություններ»:
Ամենայն հավանականությամբ, Ալմաթիի հռչակագրի թեման ներառվել է «բաց հարցերի» կատեգորիայի մեջ, որոնց շուրջ դեռևս հակասություններ կան։ Իսկ տեղի ունեցողի խորը իմաստը դրսևորվեց Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի՝ մայիսի 11-ին Շուշի քաղաքում արած հայտարարության մեջ, որտեղ նա բոլորին հասկացրեց, որ «Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատումը տեղի է ունենում ադրբեջանական կողմի պայմանով, և սա մեր հերթական հաղթանակն է։ Այսօր մեր պահանջով Տավուշի (Ղազախ) չորս գյուղ է վերադարձվում մեզ։ Այդպես էլ շարունակվելու է։ Բոլորը պետք է մեզ հետ հաշվի նստեն։ Եթե այսօր նորից տեսնենք, որ Հայաստանում ռեւանշիստները գլուխ են բարձրացնում, որ Ֆրանսիան Հայաստանին մահաբեր զենք է տալիս, եթե տեսնում ենք, որ այդ զենքերը հասել են կրիտիկական աստիճանի, ապա թող ոչ ոք մեզանից չնեղանա»։ Այսինքն, ըստ Ալիևի՝ սահմանազատման հիմնական սկզբունքը Ադրբեջանի պայմաններն են, և բոլորը պետք է դա հաշվի առնեն։ Եվ ընդհանրապես, պիտի հաշվի առնեն Ադրբեջանի ցանկացած պահանջ։
Կարելի է ասել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար դիվանագիտության ոլորտ է մտցվել նոր թեզ՝ Ադրբեջանի պայմաններով կարգավորում որպես համապարփակ սկզբունք։ Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ ըստ Ադրբեջանի՝ Հայաստանի հետ առաջարկվող խաղաղության պայմանագրի իմաստը միայն «հետագա բանակցությունների պայմանների մասին փաստաթղթի» ստորագրումն է, ապա երկրների միջև խնդիրների ոլորտում մթնոլորտը դառնում է բավականին թափանցիկ։
Այն հակիրճ կարելի է բնութագրել այսպես՝ Հայաստան պետության ապագան որոշելու է Ադրբեջանը։ Պարզվում է, որ պաշտոնական Երեւանի վարած արտաքին ու ներքին քաղաքականությունը վերջին օրերին հայտնվել է թե՛ արտաքին թշնամու, թե՛ սեփական հասարակության մի զգալի մասի նիհիլիզմի տակ։ Կարելի է պնդել, որ ճգնաժամ է առաջացել երկրի ներսում այս քաղաքականության ընկալման մեջ և, միաժամանակ, այդ քաղաքականության շրջանակների խստացում Ադրբեջանի կողմից։ Ճիշտ է, շատ իշխանամետ քաղաքագետներ ու լրատվամիջոցներ ավելի հակված են ընթացող գործընթացներում տեսնել միայն Ռուսաստանի ջանքերը։ Ենթադրվում է, որ Ռուսաստանը հակված է ընդդիմանալ սահմանազատման գործընթացին նույնիսկ Ադրբեջանի պայմաններով։
Բայց Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների էությունը շատ ավելի խորն է։ Առնվազն Ալմաթիի սկզբունքներով հակասությունների հարցում կարող ենք համաձայնել, որ Հայաստանի բոլոր ընդդիմախոսներն ունեն ընդհանուր կարծիք։ Պաշտոնական Մոսկվայից դեռ «օրհնություն» չի եղել սահմանազատման հանձնաժողովների համաձայնագրի կնքման հետ կապված, որտեղ որպես հիմնարար սկզբունք ներկայացված է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, թեև աշխարհի շատ երկրներ ողջունել են այս համաձայնագիրը՝ որպես կարևոր քայլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ Եվ դրա մեջ ոչ մի առեղծված չկա։
Ուկրաինայի շուրջ հակասությունների ֆոնին Ռուսաստանի և Արևմուտքի հիմնական դիվանագիտական հակասությունը հետխորհրդային երկրների սահմանների օրինականությունը որոշող սկզբունքի նկատմամբ վերաբերմունքն է։ Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանին Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի մեջ մեղադրելը հիմնված է 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի օրինականության ճանաչման վրա: Եվ զարմանալի չէ, որ հենց այս հակասությունը դառնում է բաժանարար գիծ ուկրաինական պատերազմի թեմային հակադիր ճամբարների միջև։
Ինչպես տեսնում ենք, Հայաստանը նույնպես հայտնվեց նման գլոբալ դիմակայության կենտրոնում։
Հարկ է հիշեցնել, որ պետությունների միջազգային ճանաչման խնդիրը միջազգային հարաբերությունների ամենահիմնական խնդիրն է։ Պետականակերտ ժողովրդի բոլոր իրավունքները սկսվում են ճանաչումից։ Ներկայում դա ամենից շատ վերաբերում է հետխորհրդային տարածքի նոր պետություններին։ Խորհրդային Միության լուծարումից երեք տասնամյակ անց այս պետությունների քաղաքական և իրավական խնդիրները ձեռք են բերում ճգնաժամային բնույթ՝ սպառնալով խնդիրը հասցնել բուն միջազգային ճանաչման երևույթի ճգնաժամի։ Ուկրաինայի հետ մեկտեղ այս տարածքում ամենաբարդ խնդիրներից մեկը դարձել է Հայաստանի Հանրապետության խնդիրը։
Հիշեցնեմ, որ Ալմա-Աթայի համաձայնագիրը ԱՊՀ-ի նպատակների ու սկզբունքների, դրա հիմքերի հռչակագիր է։ Հռչակագրով հաստատվել է 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ի Բելովեժյան համաձայնագիրը՝ նշելով, որ ԱՊՀ կազմավորման հետ ԽՍՀՄ-ը դադարում է գոյություն ունենալ։ Այն պարունակում էր թեզ՝ միմյանց տարածքային ամբողջականության և գոյություն ունեցող սահմանների անձեռնմխելիության ճանաչման և հարգանքի մասին։ Խոսքը նախկին խորհրդային հանրապետությունների վարչական սահմանների մասին էր։
Սակայն հետխորհրդային տարածքի ազգային-տարածքային սահմանազատման օրինականությունը կասկածի տակ դրվեց, երբ 1996 թվականի մարտի 15-ին Ռուսաստանի Պետդուման ընդունեց Բելովեժյան համաձայնագրի իրավական ոչ կոռեկտության մասին որոշումը։ 1996-ին հետխորհրդային միջազգային կարգը իրավաբանորեն չձևավորված էր և բոլորովին թվում էր անկայուն և թերի։ Երկրորդ հարվածը Ալմա-Աթայի հռչակագրին հասավ այն ժամանակ, երբ 2008 թվականի օգոստոսի 26-ին Ռուսաստանը հետևեց Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախության միջազգային իրավական ճանաչմանը: Եվ այս հռչակագրի ապալեգիտիմացման ապոթեոզը Ուկրաինայի պատերազմն էր։ Փաստորեն, այս հռչակագիրը դարձել է կարմիր գիծ, որի շուրջ խմբավորվում են հետխորհրդային տարածքի տարածքային սահմանազատման կողմնակիցներն ու հակառակորդները։
Հայաստանն էլ հայտնվեց աշխարհաքաղաքական այս դիմակայության կենտրոնում։ Հասկանալի է, որ քաղաքական գործընթացների ցանկացած կտրուկ հետընթաց պետք է ազդեր Հայաստանի վրա։ Ռուսաստանի՝ Արեւմուտքի հետ սուր առճակատման մեջ մտնելը փոխել է նրա վերաբերմունքը կովկասյան տարածաշրջանի երկրների եւ Թուրքիայի նկատմամբ։ Հայաստանը միջամտող օղակ է դարձել Թուրքիայի հետ դաշնակցային հարաբերություններ ստեղծելու Ռուսաստանի նոր քաղաքականության մեջ։ Բնականաբար, ստեղծված իրավիճակը նրա համար լուրջ կորուստների էր հանգեցնելու։ Շատ բան փոխվեց Հայաստանի համար, երբ 2020-ից 2023 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղը բռնակցվեց Ադրբեջանին՝ ուժի կիրառմամբ։
Ի՞նչ արեց Հայաստանը. Հայաստանը ճանաչեց պատերազմի արդյունքները՝ հրապարակայնորեն ճանաչելով Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս։ Միաժամանակ իշխանությունները հայտարարեցին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի Լեռնային Ղարաբաղի, ինչպես նաև արցախցիների հայրենիք վերադառնալու խնդիր։ Երկիրը կանգնած էր պետական և ազգային անվտանգության նոր հայեցակարգի մշակման խնդրի առաջ։ Հայաստանն իր պետականությունը հիմնեց իր սահմաններին վերաբերող միակ հիմնական սկզբունքի վրա։ Այս սկզբունքը հիմնված էր 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա՝ խորհրդային հանրապետությունների վարչական սահմանները որպես պետական սահմաններ փոխադարձ ճանաչման մասին։ Այս մոտեցումը համարվում էր բավարար ներուժ և լեգիտիմություն միջազգային հանրության համար։
Բայց շատ արագ պարզ դարձավ, որ Հայաստանի հույսերը՝ կապված այս հռչակագրի հետ, լիովին արդարացված չէին։ Ստանալով Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը որպես իր տարածքի մաս՝ Ադրբեջանը չի շտապում վերջնականապես համաձայնել սահմանները ճանաչելուն՝ համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի։ Ռուսաստանը, որը չի ճանաչում Ալմաթիի հռչակագիրը, բնականաբար, նույնպես ստիպված էր հակադրվել այս հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի քաղաքականությանը։ Մյուս կողմից, Հայաստանը փորձում է Ադրբեջանին ներքաշել սահմանազատման գործընթացի մեջ՝ նախնական տարածքային բոնուսների միջոցով։
Այն պայմաններում, երբ աշխարհում միջպետական տարաձայնությունները գնալով ավելի են տարածվում, և աշխարհակարգը գնում է դեպի քայքայման, երկարաժամկետ պայմանավորվածությունների վրա լրջորեն հույս դնելն ուղղակի միամտություն է։ Հետևաբար, իրավիճակային համաձայնությունները ձեռք են բերում վճռորոշ նշանակություն։ Չմոռանանք, թե որտեղից սկսվեց Լեռնային Ղարաբաղի աղետը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրով։
Մինչ այժմ Ալմաթիի հռչակագրից՝ որպես տարածքների սահմանազատման հիմնական սկզբունքից հրաժարվելու Ադրբեջանի ջանքերը զսպված են եղել արևմտյան տերությունների կողմից: Ինչքա՞ն երկար կարող դա տևել։ Հայաստանը նույնպես պետք է մտածի այս մասին։

«Страсти» по алма-атинской декларации продолжаются
Начавшиеся против демаркации участка армяно-азербайджанской границы в Тавуше акции протеста получили широкий размах. Куда проведут вызванные такой волной политические процессы, пока неясно.
Можем выделить лишь то, что дело дошло до требований отставки премьера Армении Н.Пашиняна и очередной активизаци оппозиции в лице свергунытх в 2018 году политических сил.
Но, в данном случае, я хотел бы поговорить о ситуации, возникшей в рамках переговорного процесса между Арменией и Азербайджаном, где та же проблема демаркации границы сейчас находится в церте внимания. Как видно, протесты в Армении вызвали серьезную обеспокоенность и Азербайджане, где всем вечно мерещатся «происки реваншистских сил в Армении». А так получилось, что протесты в Армении совпали именно с проходящими в Алма-ате переговорами министров иностраных дел Армении и Азербайджана.
Эти переговоры и так вызвали недоумение у многих в Армении, где, в свою очередь, привыкли усматривать любые подвохи в каждом предложении Азербайджана. А идея провести переговоры в столице Казахстана была выдвинута именно Азербайджаном и принята армянской стороной. Естественно, можно было жидать какого-то сюрприза от этой встречи. Вынужденный согласиться на признание алма-атинской декларации 1991 года в качесте базового принципа территориального размежевания Азербайджан никак не скрывал, что имеет претензии к этому подходу в качестве всеобъемлющего принципа определения границ между Арменией и Азербайджаном. О нежелании Азербайжана включить этот принцип в текст мирного договора между странами говорил и министр иностранных дел Армении.
И вот, заявления вокруг встречи министров в Алма-ате 10-11 мая прояснили причину этой дипломатической инициативы Азербайджана. В заявлении МИД Армении по итогам встречи не было упоминания Алма-атинской декларации, а огласилось лишь то, что «Министры приветствовали прогресс в демаркации границ и достигнутые в этом направлении договоренности. Министры и их делегации продолжили обсуждение проекта двустороннего соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном». Стороны договорились продолжить переговоры по открытым вопросам, где еще есть разногласия». Скорее всего, тема алма-атинской декларации оказалась внесенной в разряд «открытых вопросов, по которым есть еще противоречия». А глубинный смысл происходящего проявился в произнесенной 11 мая в городе Шуши президентом Азербайджана Алиевым заявлении, где он дал понять всем, что «Делимитация между Арменией и Азербайджаном проходит на условиях азербайджанской стороны, и это наша очередная победа. Сегодня по одному нашему требованию нам возвращаются четыре села Тавуша (Газаха). Так будет и дальше. Все должны считаться с нами. Если сегодня мы вновь увидим, что в Армении реваншисты поднимают голову, что Франция дает Армении смертоносное оружие, если увидим, что это вооружение достигло критического уровня, то тогда пусть никто на нас не обижается».
То есть, по утверждениям Алиева, базовым принципом демаркации и делимитизации являются условия Азербайджана, и все должны считаться с этим. Да и вообще - считаться с любыми требованиями Азербайджана. Можно сказать, что в сферу дипломатии по урегулированию отношений Армении с Азербайджаном внесен новый тезис – урегулирование на условиях Азербайджан выводится в разряд всеобъемлющего принципа. Если учесть и то, что смысл предполагаемого мирного договора с Арменией Азербайджаном сводится всего лишь к подписанию «документа об условиях для проведения дальнейших переговоров», то атмосфера в сфере проблем между странами становится вполне прозрачной. Коротко можно ее охарактеризовать так: будущее государства Армения будет определять Азербайджан.
Получается так, что в течение нескольких последних дней проводимая официальным Ереваном внешняя и внутренняя политика оказалась под нигилизмом как внешнего врага, так и, значительной части собственного общества. Можно утверждать, что возник кризис восприятия этой политики внутри страны и, одновременно, ужесточение рамок для этой политики со стороны Азербайджана. Правда, многие провластные политологи и СМИ более склонны усматривать в происходящих процессах всего лишь, усилия России. Считается, что Россия склонна противодействоать процессу демаркации границ даже на условиях Азербайджана. Но, суть происходящих вокруг Армении процессов намного глубже.
По крайней мере, в вопросе противоречий по алма-атинским принципам, можно согласиться, что все противники Армении имеют единое мнение. «Благословения» официальной Москвы в связи с заключением соглашения комиссий по демаркации, где алма-атинская декларация представлена как базовый принцип, не было до сих пор, хотя многие страны мира приветствовали это соглашение в качестве важного шага на пути урегулирования отношений Армении с Азербайджном. И в том нет загадки. На фоне противоречий по Украине основным дипломатическим противоречия России и Запада вляется отношение к принципу, определяющему законность границ постсоветских стран. Обвинение России в агресии против Укранины зиждется на на признании Западом законности алма-атинской декларации 1991 года. И, не сдучано, что именно эта декларация становится линией разделения противостоящих по теме войны в Украине лагерей. Как видим, Армения тоже попала в центр такого глобального противостояния.
Не лишне напомнить, что проблема международного признания государств является наиболее фундаментальной проблемой в международных отношениях. Все права государствообразующего народа начинаются с признания. В настоящее время, это больше всего касается новых государств постсовесткого пространства. Спустя три десятилетия после диквидации Совесткого союза, политико-правовые вопросы этих государств обретают кризисный характер, грозя довести проблему до кризиса самого феномена международного признания. Наряду с Украиной, одной из наиболее сложных проблем на этом пространстве стала проблема Республики Армения.
Напомню, Алма-Атинское соглашение — декларация о целях и принципах СНГ, его основах. Декларация подтвердила Беловежское соглашение от 8 декабря 1991 года, указав, что с образованием СНГ СССР прекращает свое существование. В ней нашел место тесиз о признании и уважении территориальной целостности друг друга и нерушимости существующих границ. Речь шла об административных границах бывших сосветских республик.
Однако, легитимность национально-территориального разграничения постсовесткого пространства была поставлена под сомнение тогда, когда 15 марта 1996 года Государственная Дума Россия приняла постановление о правовой несостоятельности Беловежских соглашений. В 1996-м же постсоветский международный порядок юридически был недооформлен, а фактически и вовсе казался неустоявшимся и неокончательным. Второй удар по Алма-атинской декларации был тогда, когда 26 августа 2008 года последовало международно-правовое признание Россией независимости Абхазии и Южной Осетии. А апофеозом делегимитизации этой декларации стала война в Украине. Фактически, эта декларация стала красной линии, вокруг которой группируются сторонники и противники территориального размежевания постсоветского пространства.
Армения так же попала в центр указанного геополитического противостояния. Понятно, что любые резкие развороты политических процессов длжны были сказаться на Армению. Вход России в резкое противостояние с Западом изменил ее отношение к странам Кавказского региона и Турции. Армения стала мешающим звеном в новой политике России по созданию союзнических отношений с Турцией. Естественно, сложившаяся ситуация должна была привести к серьезным потерям для нее. Многое изменилось для Армении, когда в период с 2020 до 2023 года Нагорный Карабах был аннексирован Азербайджаном путем применения силы.
Что сделала Армения? Армения признала итоги войны, публично признав Нагорный Карабах частью Азербайджана. При этом, власти заявили, что у Республики Армения нет проблемы Нагорного Карабаха, а также, проблемы коллективного возвращения арцахцев на родину. Перед страной встала проблемы выработки новой концепции государства и национальной безопасности. Армения поставила в основу своей государственности единственный базовый принцип, касающийся ее границ. Этот принцип основывался на Алма-атинской декларации 1991 года о взаимном признании административных границ советских республик в качестве государственных границ. Считалось, что такой подход обладает достаточным потенциалом и легитимен для международного сообщества.
Но очень быстро прояснилось, что связанные с это декларацией надежды Армении не совсем оправдались. Получив от Армении признание Нагорного Карабаха в своем составе, Азербайджан не торопится окончательно согласиться признать границ в соответствии с алма-атинской декларацией. Не признающая алма-атинскую декларацию Россия, естественно, также должна была противопоставить себя политике Армении, основанной на этой декларации. Армения же, стремится втянут Азербайджан в процесс демаркация пока то посредств предварительных территориальных бонусов.
В условиях, когда межгосударственные разноглаия в мире обретают все более масштабный характер, и мир идет к дезинтеграции интересов, серьезно надеяться на долгосрочные договора просто наивно. Поэтому, судьбоносное значение обретают ситуационные договора. Не забудем, с чего началась катастрофа Нагорного Карабаха – с трехстороннего договора от 9 ноября 2020 года.
Пока что, усилия Азербайджана по отказу от алма-атинской декларации в качестве базового принципа территориального разграничения сдерживаются западными державами. Надолго ли? Армения должна думать и об этом.