Եպիսկոպոսի հէկերը...և ոչ միայն
Վայոց ձորի թեմի առաջնորդ Տեր Աբրահամ եպիսկոպոս Մկրտչյանի հէկերի մասին մեր հրապարակումը լայն արձագանք ստացավ ընթերցողների շրջանում: Հոդվածի տակ գրված մեկնաբանություններում եպիսկոպոսի պաշտպանները գրեթե համոզում էին, որ հէկերի հետ Տեր Աբրահամ եպիսկոպոս Մկրտչյանը կապ չունի: «Սյունիք» բարեգործական հասարակական կազմակերպության կոորդինատոր Տաթև Արծրունին էլ, արձագանքելով հոդվածին, վստահեցնում էր, որ «Էլեգիս» հէկը պատկանում է «Սյունիք» ԲՀԿ-ին և կառուցվել է գերմանական կազմակերպության կողմից: Հիշեցնենք, որ «Էլեգիս» ՍՊԸ-ն Հերմոնում երկու հէկ էր աշխատեցնում: Կոորդինատորը նաև զարմանք էր հայտնում, թե ինչու ենք նյութը վերնագրել «Եպիսկոպոսի հէկերը»` հիմնվելով «ինչ-որ գյուղացիների խոսքերի» վրա: Նկատենք, որ «ինչ-որ գյուղացիների» թվում էր նաև 6 տարի գյուղը ղեկավարող և համայնքի կողմից ընտրված գյուղապետ Գայ Օհանյանը:
Հիմա պարզաբանումներ մտցնենք` որոշ հետաքրքիր փաստեր հրապարակելով. «Սյունիք» ԲՀԿ-ն գրանցվել է 2004-ին, հիմնադիրներն են` Գարիկ Շահգալդյանը, Մայիս Մկրտչյանը և Գևորգ Մկրտչյանը (տես` լուսանկարում): Գարիկ Շահգալդյանին դեռ առիթ կունենանք անդրադառնալու: Մայիս Մկրտչյանին մեր ընթերցողներն արդեն ծանոթ են նախորդ հրապարակումից: Հիշեցման կարգով նշենք, որ վերջինս Վայոց ձորի թեմի առաջնորդ Տեր Աբրահամ եպիսկոպոս Մկրտչյանի եղբայրն է: Երրորդ հիմնադիրը Գևորգ Մկրտչյանն է: Տեր Աբրահամ եպիսկոպոս Մկրտչյանի ավազանի անունը Գևորգ է:
Որպեսզի ընթերցողների շրջանում կասկած կամ տարակուսանք չմնա Գևորգ Մկրտչյանի մասով, մեկ փաստ ևս նշենք, որի մասին բազմիցս հիշատակել են նաև մեկնաբանության հեղինակները. նույն Գևորգ Մկրտչյանը նաև Եղեգնաձորի «Գիտելիք» համալսարանի հիմնադիրն է, պետռեգիստրի էլեկտրոնային տվյալներում անձնագրային նույն տվյալներն են (լուսանկարում):
Այսինքն` բոլոր պնդումները, որ Սրբազանը հէկերի հետ որևէ կապ չունի, այդ թվում նաև Տեր Աբրահամ եպիսկոպոս Մկրտչյանի հավաստիացումը, թե հէկերն իրենցը չեն, այլ ինքն օգնել է, որ դրանք կայանան, իրականությանը չեն համապատասխանում:
Մեկ ուշագրավ փաստ ևս «Սյունիք» ԲՀԿ-ի մասին. Հերմոն գյուղում գյուղատնտեսական որևէ տեխնիկա չկա: Մեկ փոքր խոտհնձիչ ունի գյուղապետարանը, բայց դա ոչ միայն չի կարող ողջ գյուղին բավարարել, այլ նույնիսկ քչերն են հասցնում օգտվել դրանից: 5584 հա հող, որից 136 հա-ն վարելահողեր ունեցող գյուղի բնակիչները խոտհնձի ժամանակ պետք է սպասեն, թե երբ հարևան գյուղերի տեխնիկան կիջնի իրենց գյուղ՝ արտերը հնձելու: Օգնության են հասնում Կարմրաշենի և Ագարակաձորի տրակտորները: Օգտվելով առիթից, որ Հերմոն գյուղում ոչ մի գյուղտեխնիկա չկա, բարեգործական հասարակական կազմակերպության անվան տակ «Սյունիք» ԲՀԿ-ի գյուղատնտեսական մեքենատրակտորային պարկն իր վճարովի ծառայություններն է առաջարկում գյուղացիներին: «Սյունիք» ԲՀԿ-ի հայտարարությունը գյուղապետարանի ցուցատախտակին է փակցված: 1 հա հող վարելու համար կազմակերպությունը 14000 դրամ և 50 լիտր դիզվառելիք է գանձում, իսկ 1 հա-ն հնձելու համար` 30 հազար դրամ: Մանրամասները` լուսանկարում:
Հիմա անցնենք Մկրտչյանների մյուս բիզնես-նախագծերին: Բացի այն հէկերից, որոնց մասին արդեն գրել ենք, Մայիս Մկրտչյանը մասնակից է եղել նաև մեկ այլ՝ «Հերմոն ՄԱԴ» ՍՊԸ-ով գրանցված Քարագլուխ գյուղում նույնանուն գետի վրա գործարկվող, 1,790 կվտ հզորության «Քարագլուխ» փոքր հէկի հիմնմանը: Սակայն այն շուտով վաճառել է «Օստ-էլ» ՍՊԸ-ին: Այս հէկի կառուցման համար, ինչպես «Հետքի» հետ զրույցում նշել էր Քարագլուխի համայնքապետ Արթուր Ստեփանյանը, շուրջ 7 հա գյուղնշանակության հող է «ամայացվել». «Որ խողովակներն անցկացրել են, այդ տարածքները փչացրել են»: Եղել են և ջրովի, և անջրդի վարելահողեր, որոնք գյուղացիները մշակել են: Մայիս Մկրտչյանը նաև «Գետնուղի հէկ» և «Լեռնային հէկ» ՍՊԸ-ների սեփականատերերից է: Հավանաբար, շուտով այս ՍՊԸ-ները նույնպես հէկեր են կառուցելու:
Գևորգ և Մայիս Մկրտչյանները, նույն պետռեգիստրի տվյալներով, նաև «Վայոց ձոր» ՍՊԸ-ի սեփականատերերն են: Իսկ Մկրտչյանների մյուս բիզնեսներին կանդրադառնանք առաջիկայում:

ГЭС и другие объекты епископа
Наша публикация о гидроэлектростанциях, принадлежащих предводителю Вайоцдзорской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Абраму Мкртчяну, получила широкий отклик среди читателей. В комментариях под публикацией защитники епископа убеждали, что он не имеет никакого отношения к ГЭС. В свою очередь координатор общественной благотворительной организации “Сюник” Татев Арцруни заверила, что ГЭС “Элегис” принадлежит “Сюнику” и построена немецкой организацией. Напомним, что в Гермоне работали принадлежавшие ООО “Элегис” две ГЭС. Координатор также выразила удивление тем, что мы, исходя из “слов каких-то крестьян”, опубликовали статью под заголовком “ГЭС епископа”. Заметим, что среди “каких-то крестьян” был и руководящий селом уже 6 лет староста Гай Оганян.
А теперь представим некоторые любопытные факты. Благотворительная организация “Сюник” была зарегистрирована в 2004 году. Ее учредителями являются Гарик Шахгалдян, Маис Мкртчян и Геворк Мкртчян (см.снимок). У нас еще будет повод рассказать о Гарике Шахгалдяне. Маис Мкртчян знаком нашим читателям еще с предыдущей статьи. Отметим, что он является братом предводителя Вайоцдзорской епархии епископа Абрама Мкртчяна. Третий учредитель – Геворк Мкртчян. Мирское имя епископа Абрама Мкртчяна Геворк.
Чтобы у читателей не осталось сомнений относительно Геворка Мкртчяна, приведем еще один факт, о котором неоднократно упоминали и авторы комментариев. Тот же Геворк Мкртчян является учредителем университета “Гителик” в Ехегнадзоре, а в электронных данных госрегистра указаны те же паспортные данные (на снимке).
То есть все утверждения, в том числе и заверения самого епископа Абрама Мкртчяна, о том, что он не имеет никакого отношения к ГЭС, не соответствуют действительности.
А теперь один примечательный факт касательно организации “Сюник”. В селе Гермон нет сельскохозяйственной техники. На помощь жителям села приходят трактористы из Кармрашена и Агаракадзора. Пользуясь отсутствием в Гермоне сельхозтехники, машинно-тракторный парк организации “Сюника” предлагает крестьянам платные услуги: за вспахивание 1 га земли – 14.000 драмов и 50 литров дизтоплива, а за косьбу на 1 га - 30 тыс. драмов. Подробности на снимке.
А теперь перейдем к другим бизнес-проектам Мкртчянов. Кроме тех ГЭС, о которых мы уже писали, Маис Мкртчян участвовал в эксплуатации ООО “Гермон МАД” малой ГЭС “Караглух”, построенной на одноименной реке в селе Караглух. Однако вскоре он продал эту ГЭС ООО “Ост”. Как отметил в беседе с “Hetq”-ом староста села Караглух Артур Степанян, для строительства этой ГЭС 7 га земель сельскохозяйственного значения было превращено в “пустыню”. Маис Мкртчян явялеятся также совладельцем ООО “Гетнухи” ГЭС” и “Лернаин ГЭС”. По всей видимости, в ближайшее время посредством этих ООО будут построены новые гидроэлектростанции.