Մենք Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև նոր սահման գծելու խնդիր չունենք, պարզապես պետք է վերարտադրենք գոյություն ունեցած սահմանը հողի վրա․ Ն․ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Կոպենհագենի ժողովրդավարության գագաթնաժողով»-ին:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ Նիկոլ Փաշինյանը «Առաջնագծից. Հայաստանի ժողովրդավարության պաշտպանությունը» (From the frontline: Armenia’s defence of democracy) թեմայով քննարկմանը հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել մի քանի հարցերի:
Իր ելույթում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Պատիվ ունեմ ձեզ հետ կիսելու այն մարտահրավերները, որոնց բախվում է հայկական ժողովրդավարությունը։ Լավ նորությունն այն է, որ ժողովրդավարությունն իսկապես իրականություն է դարձել Հայաստանում, բայց ի՞նչ է փոխվել Հայաստանի քաղաքացիների համար իրական ժողովրդավարությամբ։
Մինչև 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխությունը մեր երկրում զանգվածային ընտրակեղծիքներն էին սովորաբար ուղեկցում ընտրություններին։ Քաղաքացիների մոտ վստահություն չկար, որ իրենք ունեն խորհրդարան ու կառավարություն ընտրելու և ձևավորելու իրական հնարավորություն։
Հիմա իրավիճակը բոլորովին այլ է. քաղաքացիները գիտեն, որ իրենք որոշում կայացնելու բավականաչափ ուժ ունեն։ Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում անցկացված երկու համընդհանուր ընտրությունները թե՛ հայ հասարակության, թե՛ միջազգային հանրության կողմից ճանաչվել են որպես ժողովրդավարական, ազատ և մրցակցային։
Հայաստանը հսկայական առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման գործում. ձեռքբերում, որը շատ լավ արտացոլված է տարբեր հեղինակավոր ժողովրդավարական ցուցիչներում: Այժմ մենք 43-րդն ենք «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության խոսքի ազատության ինդեքսում՝ մինչդեռ 2017-ին մենք զբաղեցնում էինք 79-րդ տեղը: 2017 թվականին Freedom House-ի կողմից դասակարգվելով որպես մասամբ ազատ համացանց ունեցող, այժմ մենք վայելում ենք ազատ համացանց ունեցող երկրի կարգավիճակը: «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսում Հայաստանն այժմ 62-րդ տեղում է` 2017 թ.-ի 107-րդի փոխարեն: Economist Intelligence Unit-ի ժողովրդավարության ինդեքսում այժմ մենք 84-րդն ենք, մինչդեռ 2017 թ-ին զբաղեցնում էինք 111-րդ տեղը։
Այս առաջընթացը գնահատելու համար անհրաժեշտ է նշել, որ ժողովրդավարական բարեփոխումներին զուգահեռ Հայաստանը դիմակայել է արտաքին անվտանգության մարտահրավերներին: 44-օրյա պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում, ադրբեջանական զորքերի ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ 2021 և 2022 թվականներին և ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր հայկական տարածքների օկուպացումը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անտարբերության և անգործության պայմաններում, Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 000 հայերի հարկադիր տեղահանումը կասկածներ են առաջացրել Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում` արդյոք ժողովրդավարությունը ճիշտ ընտրություն է, թե՞ գուցե ժողովրդավարությունը նշանակում է ավելի քիչ անվտանգություն:
Այսպիսով, ժողովրդավարությունը պետք է ապացուցի իր արդյունավետությունն անվտանգության, տնտեսական և հումանիտար մարտահրավերներին դիմակայելիս:
Եվ մենք հուսով ենք, որ Գլոբալ ժողովրդավարությունը կկանգնի մեր կողքին բոլոր այդ մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում:
Մենք գոհ ենք հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումից։ Եվ մենք ողջունում ենք ԵՄ-ի որոշումը՝ ընդլայնելու իր կարողությունները։ Մյուս կողմից մենք հույս ունենք, որ Հայաստանը կներառվի Եվրոպական Խաղաղության հիմնադրամում, և այս առումով մենք ապավինում ենք ԵՄ անդամ բոլոր երկրների աջակցությանը։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և իմ բարձր մակարդակի հանդիպման ընթացքում, որը տեղի ունեցավ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում, Եվրամիությունը և Միացյալ Նահանգները ստանձնեցին Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության, պետական ինստիտուտների հզորացման և Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների մարդասիրական կարիքների բավարարմանն ուղղված պարտավորությունների նոր փաթեթ:
Այդ պարտավորությունների արագ և արդյունավետ իրականացումը չափազանց կարևոր է:
Ի հեճուկս բոլոր մարտահրավերների, մենք հավատում ենք, որ ժողովրդավարության իրական և ամենահավակնոտ ուղեկիցը հարատև և կայուն խաղաղությունն է: Եվ իմ գլխավորած կառավարությունն այս առումով վերցրել է իր պատասխանատվության բաժինը։ Վերջերս մենք պայմանավորվածություն ձեռք բերեցինք Ադրբեջանի հետ՝ սկսելու մեր միջպետական սահմանների սահմանազատումն Ալմա-Աթայի 1991 թվականի հռչակագրի հիման վրա։
Դա նշանակում է, որ սահմանազատում կատարելիս մենք պարզապես պետք է վերարտադրենք Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև եղած վարչական սահմանները, որոնք Ալմա-Աթայի հռչակագրի համաձայն դարձան պետական սահմաններ։ Սահմանների սահմանազատման մեկնարկը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի և իմ միջև քառակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված համաձայնության իրականացումն է։ Այժմ ժամանակն է ներառել և արտացոլել այդ համաձայնությունները խաղաղության պայմանագրում և ստորագրել այն։
Մեր տարածաշրջանային կայունության մեկ այլ առանցքային գործոն «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն է, որը նախաձեռնել է իմ գլխավորած կառավարությունը։ Այս նախագիծը ենթադրում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերականգնում և բացում են տրանսպորտային և այլ հաղորդակցություններն այն երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո, որոնց միջով դրանք անցնում են, և հիմնված է հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա։ Հայեցակարգի այս տարրերը համաձայնեցվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Ադրբեջանի նախագահի և իմ հանդիպման ժամանակ, որը վարում էր Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, և արտացոլված են հանդիպման արդյունքներով նախագահ Միշելի հրապարակային հայտարարության մեջ: Մենք պատրաստ ենք շարժվել համաձայնեցված կետերի իրականացման ուղղությամբ։
Ձեր հարցերին պատասխանելուց առաջ ուզում եմ շեշտել, որ ժողովրդավարությունը ռազմավարություն է Հայաստանի համար։ Մենք հավատում ենք ժողովրդավարությանը, ապրում ենք ժողովրդավարության մեջ»:
«Կոպենհագենի ժողովրդավարության գագաթնաժողով»-ի շրջանակում վարչապետը պատասխանել է մոդերատոր Politico in Europe-ի գործադիր խմբագիր Գորդոն Ռեպինսկու հարցերին:
Գորդոն Ռեպինսկի - Դուք նշեցիք անվտանգության հետ կապված Հայաստանի իրավիճակը։ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը ձեր հարևանին անվանել է ավտոկրատիա։ Դուք գտնվում եք շատ բարդ աշխարհաքաղաքական և աշխարհագրական դիրքում։ Ինչպե՞ս եք լուծում անվտանգության հետ կապված խնդիրն այդ միջավայրում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Անկեղծ ասած, ես չէի ցանկանա մեկնաբանել մեր հարևան երկրների ներքին իրավիճակը։ Բայց մյուս կողմից, ինչպես ասել եմ, ժողովրդավարությունը հանգամանքների բերումով չի ժամանել Հայաստան։ Ես գտնում եմ, որ այն լիովին համապատասխանում է մեր ժողովրդի մտածելակերպին։ Այն մեր կառավարության համար ռազմավարություն է, այն մեր քաղաքական համոզմունքն է, այն նաև մեր քաղաքական ինքնությունն է։
Մեր քաղաքական թիմի անդամները կյանքի մեծ մասը պայքարել են հանուն ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և խոսքի ազատության։ Հիմա մենք ունենք այս բոլոր արժեքները մեր երկրում իրականացնելու հնարավորություն։ Բայց իհարկե, անվտանգային իրավիճակը բարդ էր, և այժմ այն ավելի բարդ է ոչ միայն մեր տարածաշրջանային իրավիճակի բերումով, այլ նաև գլոբալ իրավիճակի բերումով, որովհետև ակնհայտորեն աշխարհակարգը փլուզվում է այս պահին։
Իմ գնահատականն այն է, և ես այդ մասին առիթ ունեցել եմ հրապարակայնորեն ասելու, որ պատերազմը, որ տեղի ունեցավ մեր տարածաշրջանում, ինչ-որ առումով հետագա զարգացումների նախաբանն էր։ Եվ այժմ հիմնական հարցը անվտանգությունն է։
Ո՞րն է մեր ռազմավարական տեսակետը, ինչպե՞ս ենք մենք պատրաստվում երաշխավորել մեր երկրի անվտանգությունը։ Վերջերս ես մեր խորհրդարանում ելույթ ունեցա, որտեղ ասացի, որ իմ կարծիքով` անվտանգության ապահովման համար ամենակարևոր գործիքը լեգիտիմ արտաքին քաղաքականությունն է։ Սա է պատճառը, որ մենք այդքան հաճախակի ենք ցիտում 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։
Կցանկանայի լսարանին տեղյակ պահել, թե ինչի մասին է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։ Այն ընդունվել է 12 Խորհրդային հանրապետությունների կողմից, որտեղ նշվում են մի քանի շատ կարևոր մտքեր։ Առաջինը` Խորհրդային Միությունը դադարում է գոյություն ունենալ, և Խորհրդային հանրապետությունների միջև վարչական սահմանները դառնում են պետական սահմաններ, քանի որ Խորհրդային հանրապետությունները դառնում են անկախ երկրներ։
Շատ կարևոր է, որ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցավ քառակողմ հանդիպում Ֆրանսիայի նախագահի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և իմ մասնակցությամբ, որտեղ երկու շատ կարևոր համաձայնություն եղավ։ Առաջին՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչում են մեկը մյուսի տարածքային ամբողջականությունն ու սուվերենությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, և Ալմա-Աթայի հռչակագիրը պետք է ծառայի որպես հիմք` երկու երկրների միջև սահմանազատման համար։ Սա է պատճառը, որ ես ասացի, որ մենք Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև նոր սահման գծելու խնդիր չունենք։ Մենք պարզապես պետք է վերարտադրենք գոյություն ունեցած սահմանը հողի վրա։ Այս գործընթացը հենց հիմա տեղի է ունենում, և ես հույս ունեմ, որ հաստատակամորեն կշարունակենք այն։
Գորդոն Ռեպինսկի - Սահմանային կոնֆլիկտը, որ վերջին տարիներին տեղի է ունեցել, բացասաբար է ազդում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների և Հայաստանի համար Ռուսաստանի դերի վրա։ Ի՞նչ կասեք այս մասին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է։ Հիմա նույնպես պաշտոնապես մենք ՀԱՊԿ անդամ ենք, բայց ես հայտարարել եմ, որ սառեցրել ենք մեր մասնակցությունը:
Գորդոն Ռեպինսկի - Այսինքն շարունակո՞ւմ եք մնալ անդամ, թե՞...
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Դա հետագա խոսակցության հարց է, բայց շատ կարևոր է արձանագրել ներկայիս իրավիճակը։ Մեր հարաբերություններում ճգնաժամ առաջացավ հենց այդ կետից, երբ ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին Հայաստան, և համաձայն ՀԱՊԿ-ի ընթացակարգերի` կազմակերպությունն ու իր անդամ պետությունները պետք է աջակցեին Հայաստանին այս իրավիճակում։ Բայց նույնիսկ պաշտոնական դիմումից հետո ՀԱՊԿ-ը մերժեց որևէ հստակ քայլ անել, և փաստորեն, դա է ՀԱՊԿ-ին բոլոր մակարդակներում մեր մասնակցությունը սառեցնելու հիմնական պատճառը։
Գորդոն Ռեպինսկի - Ակնկալում եք արդյոք, որ Արևմուտքը կգրավի ներկայիս վակուումը և կապահովի ձեր անվտանգությունը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Մեր քաղաքական դիրքորոշումը և քաղաքականությունը կայանում է նրանում, որ մենք դիվերսիֆիկացնենք մեր արտաքին հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում։ Հիմա մենք պաշտպանական ոլորտում համագործակցություն ենք զարգացնում Հնդկաստանի, Ֆրանսիայի, այլ երկրների հետ։ Հիմա մենք Եվրամիության հետ որոշակի համագործակցություն ունենք, որովհետև ինչպես նշեցի, մենք ուրախ ենք մեր և Ադրբեջանի սահմանին ԵՄ Քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման համար։ Իհարկե, դա քաղաքացիական առաքելություն է, բայց մյուս կողմից, ինչ-որ առումով այն մի նոր գործոն է մեր տարածաշրջանի անվտանգության համար։ Սա առաջին անգամ է, որ Եվրամիությունը որևէ կերպով մասնակցում է Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության օրակարգին։
Գորդոն Ռեպինսկի - Դուք ցանկանո՞ւմ եք դառնալ ԵՄ անդամ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Հիմա մենք սպասում ենք Հայաստանը Եվրոպական Խաղաղության հիմնադրամում ներառելու վերաբերյալ ԵՄ որոշմանը։ Մենք նաև հույս ունենք սկսել վիզաների ազատականացման բանակցությունները, և անցած տարի ես Եվրոպական խորհրդարանում հայտարարեցի, որ Հայաստանը պատրաստ է լինել այնքան մոտ Եվրամիությանը, որքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի։ Սա է մեր դիրքորոշումը։
Գորդոն Ռեպինսկի - Հիմա փոխանցեմ լսարանից եկած հարցը, որը նույնպես Եվրոպայի հետ սերտանալու ձեր հնարավորությունների մասին է։ Կարո՞ղ եք մանրամասնել, թե ինչ նախաձեռնություններ է ձեռնարկում Հայաստանը կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ինչպես ասել եմ, կոռուպցիայի դեմ պայքարում հսկայական առաջընթաց ունենք, բայց դժբախտաբար, մենք չենք կարող ասել, որ կոռուպցիան արմատախիլ ենք արել Հայաստանից։ Բայց ի՞նչ անել` շարունակել, լինել հաստատակամ, և լինել հաստատակամ ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգում։ Սա է պատճառը, որ Եվրամիության հետ համագործակցությունը մեզ համար մեծագույն նշանակություն ունի, որովհետև Եվրամիությունն այսօր մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի իրականացման հիմնական գործընկերն է։
Մենք հույս ունենք, որ Եվրամիությունը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ն ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում կավելացնեն աջակցությունը Հայաստանին, որովհետև ինչպես ասել եմ, ժողովրդավարությունը մեզ համար ռազմավարություն է։
Իմիջիայլոց, 2019-ին մենք ԱՄՆ-ի հետ սկսել ենք Ռազմավարական երկխոսություն, և այսօր մենք տեսնում ենք Եվրամիության հետ մեր համագործակցության ամրապնդում։ Ես նաև նշեցի, որ վերջերս եռակողմ հանդիպում ունեցանք ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Հայաստանի մասնակցությամբ, իմիջիայլոց, դա նախադեպը չունեցող ձևաչափ էր, որտեղ մենք ընդունեցինք մի հսկայական օրակարգ` ինստիտուցիոնալ և տնտեսական բարեփոխումների մասին։ Շատ կարևոր է նաև, որ մենք ավելի ու ավելի շոշափելի աջակցություն ստացանք ԵՄ-ի ու ԱՄՆ-ի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների հումանիտար կարիքները հասցեագրելու համար, ինչը նույնպես շատ կարևոր է, քանի որ այն շատ զգայուն և էմոցիոնալ հարց է մեզ համար։

У нас нет задачи создания новой границы между Арменией и Азербайджаном, просто нужно воспроизвести существующую границу на земле. Н․ Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в Копенгагенском саммите демократии. В рамках саммита Никол Пашинян выступил с речью на дискуссии на тему “С передовой: защита демократии в Армении” (“From the frontline: Armenia’s defence of democracy”) и ответил на вопросы.
“Для меня большая честь поделиться с вами вызовами, с которыми сталкивается армянская демократия. Хорошая новость заключается в том, что демократия действительно стала реальностью в Армении. Но что изменилось благодаря настоящей демократии для граждан Армении?
До Бархатной революции 2018 года в нашей стране массовые электоральные фальсификации были обычным компонентом выборов. Среди граждан не было веры в то, что у них есть реальный шанс избрать и сформировать парламент и правительство.
Теперь ситуация совершенно иная: граждане знают, что они достаточно сильны, чтобы принимать решения. После Бархатной революции в Армении два раза прошли общегосударственные выборы, которые были признаны демократическими, свободными и конкурентными как армянским обществом, так и международным сообществом.
Армения добилась огромного прогресса в укреплении демократических институтов. Достижение, которое очень хорошо отражено в различных авторитетных индексах демократии. Сейчас мы занимаем 43-е место в Индексе свободы слова организации “Репортеры без границ” по сравнению с 79-м местом в 2017 году. В 2017 году “Freedom House” отнесла нас к странам с частично свободным интернетом, а теперь мы пользуемся статусом страны со свободным интернетом. В индексе восприятия коррупции организации “Transparency International” Армения сейчас находится на 62-м месте вместо 107-го в 2017 году. В индексе демократии “Economist Intelligence Unit” мы сейчас на 84-м месте по сравнению со 111-м в 2017 году.
Чтобы оценить этот прогресс, важно отметить, что наряду с демократическими реформами Армения борется с вызовами внешней безопасности. 44-дневная война в Нагорном Карабахе, вторжение азербайджанских войск в суверенные территории Армении в 2021 и 2022 годах и оккупация более 200 квадратных километров суверенных территорий Армении при безразличии и бездействии Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), вынужденное переселение более 100 000 армян из Нагорного Карабаха вызвали сомнения среди граждан Армении: является ли демократия правильным выбором или, может быть, демократия означает меньшую безопасность?
Таким образом, демократии нужно доказать свою эффективность при решении вызовов безопасности, экономических и гуманитарных проблем.
И мы надеемся, что Глобальная Демократия поддержит нас в решении всех этих проблем. Мы рады размещению наблюдательной миссии ЕС вдоль армяно-азербайджанской границы. И мы приветствуем решение ЕС расширить этот потенциал. С другой стороны, мы надеемся на включение Армении в Европейский фонд мира и в этом плане рассчитываем на поддержку всех стран-членов ЕС.
Новый пакет обязательств, направленных на укрепление экономической устойчивости Армении, государственных институтов и удовлетворение гуманитарных потребностей беженцев из Нагорного Карабаха, был принят Европейским союзом и Соединенными Штатами в ходе встречи между председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, госсекретарем штата США Энтони Блинкеном и мной на высоком уровне, которая состоялась 5 апреля в Брюсселе.
Быстрое и эффективное выполнение этих обязательств имеет первостепенное значение.
Несмотря на все вызовы, мы считаем, что настоящим и наиболее перспективным спутником демократии является прочный и устойчивый мир. И возглавляемое мною правительство взяло на себя долю ответственности за это. Недавно мы достигли договоренности с Азербайджаном о начале делимитации наших межгосударственных границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
Это значит, что при делимитации мы должны просто воспроизвести административные границы между Советской Арменией и Советским Азербайджаном, которые согласно Алма-Атинской декларации стали государственными границами. Начало делимитации границы является реализацией договоренности, достигнутой в ходе четырехсторонней встречи от 6 октября 2022 года между президентом Франции Эммануэлем Макроном, председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, президентом Азербайджана Алиевым и мной. Это произошло в Праге. Теперь пришло время включить и отразить эти договоренности в мирном договоре и подписать его.
Еще одним ключевым моментом для нашей региональной стабильности является проект “Перекресток мира”, инициированный нашим правительством. Этот проект подразумевает, что Армения и Азербайджан восстановят и откроют транспортные и другие коммуникации в соответствии с суверенитетом и юрисдикцией стран, через которые они проходят, и будут соблюдать принципы равенства и взаимности. Эти элементы концепции были согласованы в ходе встречи 15 июля 2023 года между мной и президентом Азербайджана при содействии председателя Европейского совета Шарля Мишеля и отражены в публичном заявлении председателя Мишеля по итогам встречи. Мы готовы двигаться к реализации того, что было согласовано.
Прежде чем ответить на ваши вопросы, я хотел бы подчеркнуть, что демократия – это стратегия для Армении. В демократию мы верим, в демократии мы живем”.
В рамках Копенгагенского саммита демократии премьер-министр ответил на вопросы модератора, исполнительного редактора “Politico in Europe” Гордона Репински.
Гордон Репински: Вы упомянули ситуацию с безопасностью в Армении. Андерс Фог Расмуссен назвал вашего соседа автократией. Вы находитесь в очень сложном геополитическом и географическом положении. Как вы обеспечиваете безопасность в этой среде?
Премьер-министр Никол Пашинян: Честно говоря, мне бы не хотелось комментировать внутреннюю ситуацию в соседних с нами странах. Но с другой стороны, как я уже сказал, демократия в Армению не пришла в силу обстоятельств. Я считаю, что это полностью соответствует менталитету нашего народа. Это стратегия нашего правительства, это наши политические убеждения, а также наша политическая идентичность.
Члены нашей политической команды посвятили большую часть своей жизни борьбе за демократию, за верховенство закона и за свободу слова. Теперь у нас есть возможность реализовать все эти ценности в нашей стране. Но, конечно, ситуация с безопасностью была сложной, и сейчас она усложняется не только в силу нашей региональной ситуации, но и из-за глобальной ситуации, потому что очевидно, что мировой порядок в данный момент рушится.
Моя оценка такова, и я говорил об этом публично, что война, которая произошла в нашем регионе, была в некотором смысле прелюдией к дальнейшему развитию событий. И сейчас главный вопрос – безопасность.
Какова наша стратегическая позиция, как мы собираемся гарантировать безопасность нашей страны? Недавно я выступал в нашем парламенте, где сказал, что, по моему мнению, важнейшим инструментом обеспечения безопасности является легитимная внешняя политика. Именно по этой причине мы так часто цитируем Алма-Атинскую декларацию 1991 года.
Я хотел бы проинформировать аудиторию, о чем идет речь в Алма-Атинской декларации. Его приняли 12 советских республик, и там упоминается несколько очень важных пунктов. Во-первых, Советский Союз перестает существовать, и административные границы между советскими республиками становятся государственными границами, поскольку советские республики становятся независимыми государствами.
Очень важно, что 6 октября [2022 года] в Праге состоялась четырехсторонняя встреча с участием президента Франции, председателя Европейского совета, президента Азербайджана и премьер-министра Армении, на которой были достигнуты договоренности по двум очень важным пунктам. Во-первых, Армения и Азербайджан признают территориальную целостность и суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации, и Алма-Атинская декларация должна служить основой для делимитации между двумя странами. Именно поэтому я сказал, что у нас нет задачи создания новой границы между Арменией и Азербайджаном, нам просто нужно воспроизвести существующую границу на земле. Этот процесс происходит прямо сейчас, и я надеюсь, что мы твердо продолжим его.
Гордон Репински: Пограничный конфликт, произошедший в последние годы, негативно влияет на отношения с Россией и роль России для Армении. Что скажете по этому поводу?
Премьер-министр Никол Пашинян: Вы знаете, что Армения является членом ОДКБ. И сейчас мы официально являемся членом ОДКБ, но я заявил, что мы заморозили наше участие.
Гордон Репински: Т.е. вы продолжаете оставаться членом [ОДКБ] или …?
Премьер-министр Никол Пашинян: Это вопрос дальнейших обсуждений, но очень важно зафиксировать текущую ситуацию. Кризис в наших отношениях возник именно с того момента, когда азербайджанские войска вторглись в Армению, и согласно процедурам ОДКБ, организация и ее государства-члены должны были поддержать Армению в этой ситуации. Но даже после формального обращения ОДКБ отказалась предпринимать какие-либо конкретные шаги, и, фактически, это основная причина заморозки нашего участия в ОДКБ на всех уровнях.
Гордон Репински: Ожидаете ли Вы, что Запад заполнит нынешний вакуум и обеспечит вашу безопасность?
Премьер-министр Никол Пашинян: Наша политическая позиция и политика заключаются в диверсификации наших внешних связей во всех сферах. Сейчас мы развиваем оборонное сотрудничество с Индией, Францией и другими странами. Сейчас у нас есть определенное сотрудничество с ЕС, потому что, как я уже сказал, мы рады размещению Гражданской наблюдательной миссии ЕС на границе между нами и Азербайджаном. Конечно, это гражданская миссия, но с другой стороны, это в каком-то смысле новый фактор безопасности нашего региона. Это первый случай, когда Европейский союз каким-либо образом участвует в повестке безопасности Республики Армения.
Гордон Репински: Вы хотите стать членом ЕС?
Премьер-министр Никол Пашинян: Сейчас мы ждем решения ЕС о включении Армении в Европейский фонд мира. Мы также надеемся начать переговоры по либерализации визового режима, и в прошлом году я объявил в Европейском парламенте, что Армения готова быть настолько близкой к Европейскому союзу, насколько Европейский союз посчитает это возможным. Это наша позиция.
Гордон Репински: Сейчас я перейду к вопросу из зала, который также касается возможностей сближения к Европе. Можете представить подробности о том, какие инициативы предпринимает Армения в борьбе с коррупцией?
Премьер-министр Никол Пашинян: Как я уже сказал, мы добились огромного прогресса в борьбе с коррупцией, но, к сожалению, мы не можем сказать, что искоренили коррупцию в Армении. Но что нужно делать? Нужно продолжать, быть твердым в повестке демократических реформ. Именно по этой причине сотрудничество с Европейским союзом имеет для нас очень важное значение, поскольку сегодня Европейский союз является главным партнером в реализации нашей повестки демократических реформ.
Мы надеемся, что Европейский союз, а также США увеличат свою поддержку Армении в осуществлении демократических реформ, потому что, как я уже сказал, демократия для нас – это стратегия.
Кстати, в 2019 году мы начали стратегический диалог с США, а сегодня видим укрепление нашего сотрудничества с Европейским союзом. Я также отметил, что недавно у нас была трехсторонняя встреча с участием США, ЕС и Армении, кстати, это был беспрецедентный формат, где мы приняли огромную повестку институциональных и экономических реформ. Также очень важно, чтобы мы получали все более ощутимую поддержку со стороны ЕС и США для решения гуманитарных нужд беженцев Нагорного Карабаха, что тоже очень важно, потому что это очень чувствительный и эмоциональный вопрос для нас.