Սպառնալիքներ և հայհոյանքներ վրացի լրագրողի հասցեին․ Նինո Զուրիաշվիլին ահազանգում է՝ Վրաստանում վտանգված է խոսքի ազատությունը
Վրաստանում գործող և լրագրողական հետաքննություններ իրականացնող «Ստուդիո Մոնիտորի» հիմնադիր և խմբագիր Նինո Զուրիաշվիլին արդեն մեկ շաբաթ է՝ սպառնալիքներ և հայհոյանքներ է ստանում անհայտ անձնանց կողմից։ Լրագրողը համոզված է, որ պատճառը իր հրապարակային ելույթներ են, որոնցով դատապարտում է «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագիծը` բնութագրվող որպես «ռուսական օրենք»։
Օրենքի նախագիծը, հիշեցնենք, երեկ Վրաստանի խորհրդարանն ընդունեց երրորդ ընթերցմամբ։
Նինո Զուրիաշվիլին մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ ամեն ինչ սկսվել է մի քանի օր առաջ՝ հեռախոսային զանգից։ Անհայտ անձը զանգահարել է իրեն, սկսել է հայհոյել իրեն և «Ստուդիո մոնիտորի»-ի ողջ անձնակազմին։
«Ես հարցրի, թե ինչու ես հայհոյում ինձ, անհայտ անձը պատասխանեց՝ որովհետև դու Եվրոպական թափանցիկ օրենքն անվանում ես «ռուսական օրենք»։ Դրանից հետո այդ անձը զանգահարում էր ինձ բազմիցս, բայց ես այլևս չէի պատասխանում»,- պատմում է Նինո Զուրիաշվիլին։
Այնուհետև՝ մայիսի 9-ին, «Ստուդիո մոնիտորի» խմբագրության շենքի մուտքում փակցված են եղել Նինոյի լուսանկարով պաստառներ՝ «գործակալ» մակագրությամբ, ինչպես նաև «գերծակալների համար Վրաստանում տեղ չկա», «ծախված գործակալ» գրություններով։ Այդ պաստառները լրագրողները վերացրել են։ Սակայն մայիսի 10-ին նույն պաստառները նույն մակագրություններով հայտնվել են Նինոյի բնակության վայրում՝ տան մուտքի մոտ։ Ավելին, այս անգամ անհայտ անձինք վնասել են նաև Նինոյի Toyota Prius մակնիշի ավտոմեքենան և գրություններ թողել «գործակալ» մակագրությամբ, ինչպես նաև գրել հայհոյախառն բառեր։
«Այս ամենը կապված է իմ հրապարակային ելույթների հետ։ Ես պարբերաբար քննադատել եմ «ռուսական օրենքը», որովհետև այն անմիջականորեն ազդում է մեզ վրա»,- ասում է Նինոն։
Նինո Զուրիաշվիլին դիմել է ոստիկանություն։ Հարուցվել է քրեական գործ, և հետաքննություն է ընթանում։
«Ռուսական օրենքը ծաղրում և նվաստացնում է մեզ, իբր մենք աշխատում ենք արտաքին շահերի համար, սա նաև վիրավորական է մեզ համար։ Բացի դրանից, մեզ համար վտանգավոր է դառնում, քանի որ եթե ընդունում ենք, որ արտաքին շահերի գործակալ ենք, ապա ավելի մեծ վտանգի առաջ ենք հայտնվում։ «Վրացական երազանք»-ի հետ կապ ունեցող՝ բռնություն գործադրող խմբերը ճնշումներ են գործադրելու մեզ վրա,- վստահ է Նինոն։ -Մենք պետք է պաշտպանենք մեր խոսքի ազատությունը և մեր երկրի ազատությունը, այլընտրանք չկա։ Մենք չենք կարող Ռուսաստանի ճակատագիրն ունենալ»։
Նինոն համոզված է, որ չնայած օրենքը երեկ ընդունվեց խորհրդարանի կողմից, այդուհանդերձ, Վրաստանի նախագահը վետո է դնելու դրա վրա։
Օրենսդրական նախագծի համաձայն՝ հասարակական կազմակերպությունները և ԶԼՄ-ները, որոնց արտասահմանյան ֆինանսավորումը կազմում է տարեկան եկամտի ավելի քան 20 տոկոսը, պետք է գրանցվեն որպես «օտարերկրյա ուժի շահերն իրականացնող կազմակերպություններ»:
Նրանք պետք է լրացնեն տարեկան ֆինանսական հայտարարագիր, իսկ այն կառույցները, որոնք կփորձեն խուսափել դրանից, կվճարեն 25 հազար լարիի չափով (մոտ 9 500 ԱՄՆ դոլար) տուգանք:

Investigative reporter Nino Zuriashvili, co-founder of Studio Monitor, an independent production company in Tbilisi, Georgia, tells Hetq she’s been receiving threats and insults from unknown persons for a week now.
The journalist is convinced she’s being targeted for her vocal opposition to a divisive "foreign agent" bill that has ignited weeks of mass street protests in the Georgian capital.
The bill, which passed its third and final reading in the Georgian parliament on Tuesday, requires NGOs and independent media that receive more than 20% of their funding from foreign donors to register as organizations "bearing the interests of a foreign power".
Zuriashvili tells Hetq that everything started a few days ago, with a phone call from an unknown person who cursed her and the entire Studio Monitor staff.
"I asked why you are cursing me? The unknown person replied it was because I described the bill as a "Russian law". The person continued to call me, but I stopped answering the phone," says Zuriashvili.
On May 9, posters with Nino's photo with the inscription "spy" and the words "there is no place for spies in Georgia" and "sell-out spies" were posted at the entrance of the Studio Monitor offices.
Journalists removed those posters.
On May 10, the same posters with the same inscriptions appeared at Nino's place of residence, at the entrance of the house. Unknown persons also damaged Nino’s car and left abusive notes.
"All this is connected with my public speeches. I regularly criticized the "Russian law" because it directly affects us," says Zuriashvili.
Zuriashvili turned to the police. A criminal investigation has been launched.
"The Russian law mocks and humiliates us, as if we are working for foreign interests. This is offensive to us. Also, it becomes dangerous for us, because if we admit that we are agents of external interests, then we are facing a greater danger. Violent groups associated with Georgian Dream will put pressure on us,” says Zuriashvili. “We must protect our freedom of speech and the freedom of our country, there is no alternative. We cannot share the fate of Russia."