Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգել է 5 ամսով
Բաքվի Սաբաիլի շրջանային դատարանի որոշմամբ՝ հինգ ամսով երկարաձգվել է Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը։ Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական պետական APA գործակալությունը։
Ռուբեն Վարդանյանը Ադրբեջանում ապօրինի ազատազրկման մեջ է գտնվում 2023թ․ սեպտեմբերի 27-ից։ Նա Ադրբեջանի ուժայինների կողմից ձերբակալվել էր Հակարիի անցակետը անցնելիս։
Վարդանյանին շինծու մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 3 դրվագներով՝ ահաբեկչության ֆինանսավորում, մասնակցություն օրենսդրությանը չենթարկվող զինված միավորման կամ խմբավորման ստեղծմանն ու գործունեությանը, ինչպես նաև Ադրբեջանական Հանրապետության պետական սահմանի ապօրինի հատում։
Հիշեցնենք՝ նախորդ երկու օրերին հինգ ամսով երկարաձգվել էր նաև Արցախի մյուս ռազմաքաղաքական գործիչների՝ երկրորդ, երրորդ և չորրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի ու Արայիկ Հարությունյանի, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի, Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, Պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանի և Արցախի Ազգային ժողովի վերջին խոսնակ Դավիթ Իշխանյանի կալանավորման ժամկետները։
Բոլոր այս գործիչներին Ադրբեջանի ուժայինները ձերբակալել են 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ Արցախի ամբողջական օկուպացիայից հետո։

Суд в Баку продлил арест Рубена Варданяна на пять месяцев
Сабаильский районный суд Баку продлил срок ареста бывшего госминистра Республики Арцах Рубена Варданяна на пять месяцев. Об этом сообщает азербайджанское государственное агентство АРА.
Рубен Варданян незаконно находится в заключении в Азербайджане с 27 сентября 2023 г. Он был задержан азербайджанскими силовиками при переходе через пропускной пункт Акари.
Варданяну предъявлено ложное обвинение по трем статьям уголовного кодекса Азербайджана: финансирование терроризма, участие в создании и деятельности не подчиняющихся законодательству вооруженного формирования или вооруженной группировки, незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики.
В предшествующие два дня на пять месяцев были продлены сроки арестов других военно-политических деятелей Арцаха: второго, третьего и четвертого президентов Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Арцаха Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего Армией обороны Давида Манукяна и последнего спикера Национального Собрания Арцаха Давида Ишханяна.
Все эти деятели были задержаны азербайджанскими силовиками после полной оккупации Арцаха в сентябре 2023 года.