Ալավերդու բնակիչ. «Աղմուկի վրա պատուհանից նայեցի, տեսա, որ մեր հարեւանի ավտոտնակը, անասնագոմը փլվեցին»
Մայիսի 26-ի առավոտը տխուր ու լարված էր: Քանդված կամուրջներ ու ճանապարհներ, հեղեղված շքամուտքեր, ջրով լցված խանութներ, տիղմի ծանր հոտ, քաղաքի հետ կապը կորցրած բնակելի շրջաններ, առանց լույս, գազ ու ջուր մնացած բնակավայրեր: Այսպիսին էր այդ առավոտն Ալավերդու որոշ թաղամասերում ու խոշորացված համայնքի մի քանի բնակավայրերում:
«Էսպիսի բան նույնիսկ տարեցները չեն հիշում: Եղել է ժամանակ, որ գետը բարձրացել է, կամրջի վրայով անցել է, բայց որ այս աստիճանի վնասներ հասցներ, ոչ ոք չի հիշում»,- ասում է Ալավերդու բնակիչ, «Քաղաքացու ձայնը» կայքի լրագրող Նինա Մամաջանյանը:
Մեր զրուցակիցը, որն ապրում է ջրհեղեղից ահագին տուժած Սանահին կայարան թաղամասում, պատմում է, որ մայիսի 25-ի, լույս 26-ի գիշերը՝ ժամը 1-ի կողմերը, Դեբեդն արդեն հեղեղել էր ափամերձ հատվածները, ջուրը լցվել էր բնակելի շրջաններ: Գիշերվա ժամը 3-ին զանգել էին Նինայի ամուսնուն, որը խանութում էր աշխատում: Հայտնել էին, որ ջուր է լցվել խանութի առաջ: Թաղամասում հոսանք այլեւս չկար, բայց, Նինայի պատմելով, ձայներից հասկացել էին, որ պարեկներ ու փրկարարներ են ժամանել: Սանահին կայարանի մի մասը, որը գտնվում է Դեբեդի աջ ափին եւ հայտնի է «Կամչատկա» անունով, կտրվել է թաղամասի ձախափնյա հատվածից, քանի որ վարարած գետը փլուզել է երկու մասերն իրար կապող կամուրջը: Փրկարարները կապն ապահովում են Դեբեդի վրայով անցկացված ճոպանների միջոցով:
Նինան ասում է, որ իրենց տունն էլ գետի մոտ է (ձախ ափին), բայց քանի որ ջրի մակարդակից բարձր է, իրենք չեն տուժել: «Տեսանք, որ ժողովուրդը խառնված էր: Մթի մեջ գետը սպիտակին էր տալիս: Աղմուկի վրա պատուհանից նայեցի, տեսա, որ մեր հարեւանի ավտոտնակը, անասնագոմը փլվեցին: Կենդանիներ ունեին, այգի ունեին… Հիմա գետը կտրել է այդ տեղը ու ձոր է դարձրել (տես առաջին լուսանկարում - հեղ.): Հետո ծառերը ջարդվեցին, փշրվեցին, գնացին»,- «Հետքի» հետ զրույցում հիշում է Նինան:
Մայիսի 26-ի գիշերվանից մինչեւ մեր զրույցի պահը՝ այսօրվա 16:00-ն, Սանահին կայարանում էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը չէր վերականգնվել: Բնակիչները հիմնականում քաղաքի կենտրոն են հասնում՝ հեռախոսները լիցքավորելու համար: Հոսանք չլինելու պատճառն այն է, որ էլեկտրասյուներ են վնասվել, բայց այսօր արդեն նկատել էր, որ նոր սյուներ են դրվել:
Հեղեղը խափանել է գազի մատակարարումը: Ալավերդու որոշ հատվածներում, ըստ մեր զրուցակցի, այն դեռ չի վերականգնվել: Սանահին կայարանում մայիսի 28-ին է վերականգվել գազամատակարարումը:
Հեղեղի հետեւանքով փլվել են կամուրջներ, ճանապարհներ, վնասվել է երկաթուղին: Մեր զրույցի պահի դրությամբ քաղաքի մի մասը ջուր դեռ չուներ ջրատարի վնասվելու հետեւանքով:
Նինա Մամաջանյանն ասում է, որ Սանահին կայարանում 4 բնակելի շենք՝ մի քանի մուտքերով, գրեթե մինչեւ երկրորդ հարկը տիղմի մեջ են: Առայժմ հասցրել են մաքրել շքամուտքերի տիղմը, բնակարաններ դեռ չեն կարողացել մտնել: Ջրի տակ էին անցել Թումանյան փողոցի տները: Բնակիչներին հիմնականում տարհանել են, բայց մի մասը վերադարձել է՝ ասելով, որ գետի մակարդակն իջել է, վտանգը նվազել է:
Կտրվել է Ալավերդու կապը խոշորացված համայնքի մեջ մտնող Ախթալա, Շամլուղ քաղաքների, Մեծ Այրում, Փոքր Այրում, Ճոճկան գյուղերի հետ: «Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ այս պահին շրջանցիկ անտառային ճանապարհ կա (Ալավերդի-Ջիլիզա ճանապարհից անցում կա դեպի Շամլուղ), դա են փորձում հարթեցնել՝ կապն ապահովելու համար: Իսկ Ախթալան Մ-6 մայրուղուն կապող կամրջի հարցը դեռ հայտնի չէ, թե երբ կլուծվի:

Жительница Алаверди: “Я выглянула на шум в окно и увидела, что у наших соседей обвалились гараж и хлев”
Утро 26 мая было печальным и напряженным: обрушенные мосты и дороги, залитые водой дома и магазины, тяжелый запах тины, отрезанные от города жилые районы, оставшиеся без света, газа и воды населенные пункты. Таким было то утро в некоторых кварталах Алаверди и нескольких населенных пунктах укрупненной общины.
“Такого даже старожилы не помнят. Вода и раньше поднималась, заливала мост, но такого ущерба никто не помнит”,- сказала в беседе с нами жительница Алаверди, журналистка сайта “Голос гражданина” Нина Мамаджанян.
По словам Нины, которая живет в сильно пострадавшем от наводнения квартале железнодорожной станции Санаин, около часа ночи 26-го мая река Дебед залила прибрежные участки, затопила жилые кварталы. В три часа ночи позвонили мужу Нины и сообщили, что вода уже подступает к его магазину. Электричество в квартале было отключено, но по раздававшимся с улицы голосам Нина поняла, что спасатели и сотрудники полиции уже находятся на месте. Часть станции Санаин, которая расположена на правом берегу Дебеда и известна под названием Камчатка, была отрезана от левобережной части, так как разбушевавшаяся вода разрушила соединявший их мост. Связь между двумя частями станции спасатели обеспечили с помощью натянутых через реку канатов.
Дом Нины находится на левом берегу реки, на возвышенности, поэтому не пострадал. “Мы видели, что люди в панике. Я выглянула на шум в окно и увидела, что у наших соседей обвалились гараж и хлев. У них были домашние животные, сад… Сейчас на этом месте река образовала впадину (см.первое фото – авт.). Потом вода стала с корнем вырывать и ломать деревья, уносить их с собой”,- рассказала Нина.
С ночи 26 мая и до нашей сегодняшней беседы подача электроэнергии на станции Санаин не была восстановлена. Для зарядки телефонов людям приходится добираться в центр города. Отсутствие электричества обусловлено повреждением столбов ЛЭП, но сегодня уже можно было увидеть установленные новые столбы.
Стихия нарушила также газоснабжение. В некоторых районах Алаверди подача голубого топлива пока не возобновилась, но на станции Санаин газ подключили 28 мая.
Вследствие наводнения обрушились мосты и автотрассы, повредилась железная дорога. На момент нашей беседы в некоторых кварталах из-за повреждения водопроводной сети не было воды.
По словам Нины Мамаджанян, на станции Санаин есть четыре многоквартирных жилых дома, которые были затоплены до второго этажа. До сих пор от тины и грязи удалось очистить только подъезды, однако в квартиры пока не удается зайти. Под водой остались дома на улице Туманяна. Людей в основном эвакуировали, но часть из них вернулась, ссылаясь на то, что уровень воды снизился и опасность миновала.
Нарушена связь между Алаверди и входящими в укрупненную общину городами Ахтала и Шамлух, селами Мец Айрум, Покр Айрум, Чочкан. По словам нашей собеседницы, на данный момент действует проложенная через лес обходная дорога, посредством которой пытаются обеспечить связь между населенными пунктами. А вот вопрос разрушенного моста, который связывал Ахталу с автомагистралью М-6, пока остается открытым