Աղետի գոտի. ֆոտոպատմություն
Մայիսի 25-26-ին Ձորագետ, Դեբեդ և Աղստև գետերի վարարման հետևանքով Տավուշի և Լոռու մի շարք բնակավայրեր ավերածություններ կրեցին։ Կառավարությունը այս տարածքները աղետի գոտի հայտարարեց։
«Աղետի գոտին ենթադրում է իրավական կարգավորումներ, հետագայում նաև՝ վնասի փոխհատուցում,- երեկ ասաց Գնել Սանոսյանը «Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոն»-ում տված ասուլիսի ժամանակ։
Աղետի գոտի հայտարարված բնակավայրերն են՝ Թումանյան քաղաք, Ձորագետ և Վահագնաձոր գյուղեր, Ալավերդի, Ախթալա, Շամլուղ քաղաքներ, Բենդիկ, Թեղուտ, Հաղպատ, Ճոճկան, Մեծ Այրում, Նեղոց, Շնող, Փոքր Այրում, Քարկոփ գյուղեր, Տաշիր քաղաք և Դաշտադեմ, Մեծավան, Նորաշեն, Սարատովկա գյուղեր, Ստեփանավան քաղաք, Ամրակից և Հոբարձի գյուղեր, Դիլիջան քաղաք և Հաղարծին գյուղ, Իջևան քաղաք, Աչաջուր, Գանձաքար, Գետահովիտ, Դիտավան, Լուսաձոր, Խաշթառակ գյուղեր, Այրում քաղաք, Արճիս, Բագրատաշեն, Դեբեդավան, Հաղթանակ, Պտղավան գյուղեր:

Зона бедствия: фотоистория
Вследствие разлива рек Дзорагет, Дебед и Агстев 25-26 мая был затоплен ряд населенных пунктов Тавушской и Лорийской областей. Это привело к разрушению многочисленных построек, домов, мостов. Правительство объявило территорию двух областей зоной бедствия.
“Зона бедствия предполагает правовые регулирования, а в дальнейшем также компенсацию ущерба”,- отметил вчера на пресс-конференции в Едином армянской информационном центре министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
Зоной бедствия объявлены следующие населенные пункты: города Туманян, Алаверди, Ахтала, Шамлуг, Степанаван, Дилижан, Иджеван, Айрум, Ташир, села Дзорагет, Ваагнадзор, Бендик, Техут, Ахпат, Чочкан, Мец Айрум, Нехус, Шнох, Покр Айрум, Каркоп, Даштадем, Мецаван, Норашен, Саратовка, Амракиц, Хобардзи, Агарцин, Ачаджур, Гандзакар, Гетаовит, Дитаван, Лусадзор, Хаштарак, Арчис, Баграташен, Дебедаван, Ахтанак, Птхаван.