Ինչո՞ւ են Հայաստանի իշխանությունները հալածում Հայ առաքելական եկեղեցուն
Հայ հասարակության կամքը ճնշելու եռամյա շրջանից հետո սպասվող բողոքի ալիքի կտրուկ աճը պետք է ստեղծեր գաղափարական անորոշության մթնոլորտ։ Քաղաքական գաղափարների վակուումը, որը պահպանվել է երկրում 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո և, համապատասխանաբար, համատարած անվստահությունը ներկայիս իշխանությունների և քաղաքական ուժերի նկատմամբ, չէին կարող քաղաքական կերպարանափոխություններ չառաջացնել՝ ի դեմս հոգևորականի՝ որպես բողոքի առաջնորդի ի հայտ գալու։
Նրա բարձրաձայնած կարգախոսը՝ «հայրենիք և արժանապատվություն», նպատակ ուներ բացատրել զանգվածային բողոքի վերացական էությունը։ Այս կարգախոսի հիման վրա քաղաքական շարժում չառաջացավ։ Բայց ստեղծված իրավիճակը կտրուկ ակտիվացրել է հայոց պետականության կյանքում Հայ առաքելական եկեղեցու դերի շուրջ բանավեճը։ Իշխանություն-ընդդիմություն հակասությունները կենտրոնացած էին հենց այս թեմայի վրա։ Այս հակասությունն այդքան հետաքրքիր չէր լինի, եթե այն չվերածվեր իշխանությունների և իշխանամետ լրատվամիջոցների կողմից Եկեղեցու տոտալ հալածանքների:
Ըստ այդմ, հարցեր առաջացան, թե ինչո՞վ է պայմանավորված նման սուր նիհիլիզմը՝ կապված պետական գործերում եկեղեցու դերի հետ։ Ի դեպ, Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ եղել է մի շրջան, երբ եկեղեցին հայտնվել է ընդդիմության քննադատության կենտրոնում։ Ըստ այդմ, կարելի է ենթադրել, որ դա դժվար թե սովորական վեճ լինի իրավական փիլիսոփայության մեջ ընդունված եկեղեցու և պետության տարանջատման սկզբունքի շուրջ։
Ամենայն հավանականությամբ, գործ ունենք իշխանության համար գռեհիկ պայքարի հետ։ Աշխարհայացքային հակասություններն այստեղ դժվար թե առանցքային դեր ունենան։ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները ՀԱԵ-ի գործունեությունը դիտեցին որպես ոտնձգություն իրենց իշխանության դեմ։ Դժվար է ասել, թե ինչ են մտածում եկեղեցականները։ Առաջին հայացքից թվում է, թե ՀԱԵ-ն կանգնեց Հայաստանի իշխանությունների քաղաքականության ճանապարհին` դրանում ոտնձգություն տեսնելով հասարակության ավանդական հիմքերի նկատմամբ։ Բայց, թերևս, ՀԱԵ-ն էլ է մտադիր իր դերը փոխելու պետական կյանքի համակարգում։
Քանի որ իշխանությունների և ՀԱԵ հակադրությունը գնալով խորանում է, իմաստ ունի հասկանալ այս դիմակայության խորքային էությունը։ Ավելին, այս վիճակի պատճառներից շատերը հեշտությամբ ճանաչելի են: Մենք վաղուց գործ ունենք ազգային և քաղաքական ինստիտուտների արժեզրկման հետ, որոնք պարբերաբար աններդաշնակություն են ստեղծում Հայաստանի Հանրապետության պետական կյանքում։ Անկախ պետականության բացակայության պայմաններում կրոնական և քաղաքական կառույցները բավականին երկար ժամանակ որոշում էին հայ ժողովրդի կյանքի պարամետրերը։ Անկախ Հայաստանի Հանրապետության հայտնվելը քաղաքական ասպարեզ չէր կարող չփոխել բոլոր ազգային ինստիտուտների գոյության պայմանները։ Ես դեռ հիշում եմ 1990-ականների ամենասկզբին Հայաստանի առաջին իշխանությունների և Դաշնակցություն կուսակցության հակամարտությունը։
1991 թվականին անկախ Հայաստանի Հանրապետության կազմավորումից ի վեր «ազգային միասնության» գաղափարը դարձել է քննարկվող առանցքային հարցերից մեկը։ Նման միասնությունը ընկալվում էր առաջին հերթին մի տեսակ գաղափարական և կազմակերպչական մոնոլիտի տեսքով՝ էթնիկ, կրոնական, քաղաքական, մշակութային։ Կոմունիստական գաղափարախոսության թելադրանքների վերացումը պետք է ստեղծեր գաղափարական վակուում, որը պետք է լցնեին էթնոքաղաքական դիցաբանության զինանոցի գաղափարները։ Միանգամայն տրամաբանական է, որ հոգևորականների, քաղաքական և հասարակական գործիչների միջև բուռն բանավեճի պատճառ է դարձել նաև Հայ առաքելական եկեղեցու դերի հարցը հայոց պատմության նոր ժամանակաշրջանում։
Նման պայմաններում պատահական չէր, որ Հայ առաքելական եկեղեցին դիմել էր իր հատուկ դիրքերի օրենսդրական համախմբման համար։ Դա արվել է Հայաստանի Սահմանադրության հատուկ կետի ընդունման միջոցով, որտեղ I գլխում, հոդված 8.1-ում ասվում է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունում եկեղեցին անջատված է պետությունից. Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում»։
Այս հանգամանքը կարելի է գնահատել ոչ այնքան որպես տուրք Հայ առաքելական եկեղեցու պատմական արժանիքներին, այլ նաև որպես ազգային պատմության ներկա պահին այս եկեղեցու հատուկ իրավունքների ճանաչում։ Փաստորեն, ՀԱԵ-ն իրական հնարավորություն ստացավ պնդելու Հայաստանի և Սփյուռքի հոգևոր կյանքում մենաշնորհային ազդեցության իրավունքը՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների աջակցության դիմաց։ Միևնույն ժամանակ, ՀԱԵ-ն քննադատության «օրինական հիմքեր» ստացավ մյուս բոլոր կրոնական շարժումներից։ Ավելին, այս հանգամանքը խոչընդոտ դարձավ եկեղեցու ներսում որևէ բարեփոխման գործունեության ցանկացած հավակնությունների համար։ Այսինքն՝ եկեղեցու արդիականացումը ի սկզբանե անհնարին դարձավ։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանում, ըստ որոշ տվյալների, գրանցված են ավելի քան 60 կրոնական կազմակերպություններ, որոնցում ընդգրկված են մինչև 300 հազար մեր համաքաղաքացիներ, այս հանգամանքը պետք է հաջորդ տարիներին դառնար կրոնական խտրականությունը որոշելու գործոն։ Բայց այս հանգամանքը այս հոդվածում մեր քննարկման առարկան չէ։ Նկատենք միայն, որ այս հանգամանքը միշտ պետք է պահպաներ ՀԱԵ-ի դեմ լուրջ կոնտինգենտը։
Հայաստանի Հանրապետության գոյության առաջին իսկ օրերից իշխանությունների և ՀԱԵ-ի միջև առանձնակի հակասություններ չեն զգացվել։ Պահպանվում էր հավատարմության մթնոլորտ։ Սակայն ժամանակի ընթացքում իշխանության քաղաքական որակի փոփոխություններին զուգահեռ սկսեցին նկատվել այլ միտումներ։ Հայաստանում իշխանության օլիգարխացումը հանգեցրեց նրան, որ Հայ առաքելական եկեղեցին բռնեց քաղաքական համակարգի հետ միաձուլվելու ճանապարհը՝ դրանով իսկ ընտրելով միմյանց հակասահմանադրական հավակնությունները բավարարելու ճանապարհը։ Եկեղեցին իր ընտրությունը կատարել է՝ ելնելով Հայաստանի ներսում քաղաքական զարգացման միտումներից։
Այս հանգամանքը որոշիչ դարձավ Հայաստանում եկեղեցու և պետության միջև հարաբերությունների զարգացման գործում։ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ավարտը նշանավորվեց որակական, քաղաքական փոփոխություններով. Հայաստանի նախագահի պաշտոնին հավակնող Քոչարյանի զինակից Սերժ Սարգսյանը 2006 թվականից սկսած, դեռ Հայաստանի պաշտպանության նախարար եղած ժամանակ, սկսեց իրականացնել իր քաղաքական ռազմավարությունը՝ հիմնված խոշոր սեփականատերերի կոնտինգենտի վրա։ 2006 թվականից սկսվեց ամենաազդեցիկ քաղաքական և տնտեսական խմբերի համախմբումը իշխող Հանրապետական կուսակցության դրոշի ներքո։
Հայաստանի այն ժամանակվա շատ ընդդիմադիր ուժեր այս ընթացքը որակեցին որպես լայնածավալ «հանցագործ համախմբում»՝ երկրում իշխանությունը զավթելու նպատակով։ Անկասկած, իր դիրքերը զարգացնելու խնդիր է դրվել նաեւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու առջեւ։ 2006 թվականի հուլիսի 22-ին կայացած Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության համագումարը ցույց տվեց քաղաքական իրավիճակի հիմնական միտումը՝ ՀԱԵ-ի պատրաստակամությունը ամեն կերպ օրհնելու այս քաղաքական կազմակերպությանը։ Նշված համագումարում Հայ առաքելական եկեղեցին ցույց տվեց իր ընտրությունը. այդ ժամանակվանից Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի կերպարը սկսեց ուշադրության կենտրոնում հայտնվել։
ՀԱԵ այս բարձրաստիճան պաշտոնյան էր, որ 2008թ. փետրվարի նախագահական ընտրությունների ժամանակ անհավատալի եռանդ դրսևորեց եկեղեցու քաղաքականություն մտնելու ուղին արմատավորելու համար, ընդ որում՝ բացառապես գործող իշխանություններին կատեգորիկ աջակցության տեսքով։ Կարելի է պնդել, որ հենց այս պահից երկրում սկսեց տիրել քաղաքական-գաղափարական սիմբիոզ։ Հասկանալի էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության շահագրգռվածությունը նման սիմբիոզով։
Ձևականորեն քարոզելով «նժդեիզմի» նեղ ազգայնական գաղափարախոսությունը՝ ՀՀԿ-ն իր գաղափարական կերպարը համալրեց եկեղեցու կրոնական աուրայով։ Սա զգալի քաղաքական նշանակություն ուներ։
Առաջատար քաղաքական ուժի լիակատար ապագաղափարականացման պայմաններում նրան իրական գաղափար էր պետք։ Ընդհանուր շահը դարձել է մարդու իրավունքների հայեցակարգը հասարակության գիտակցությունից հեռացնելու շահը։ Հիմնական համախմբող գաղափարը հայտարարվեց միասնության գաղափարը՝ ի տարբերություն անհատական ազատության: Դա կարծես «ազգային» եկեղեցու և «ազգային կուսակցության» միասնությունն էր։ Հայաստանում կրոնի հանդեպ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և խոշոր գործարարների կիրքն արտահայտվեց ոչ միայն նրանով, որ գործարարների ջանքերով ավելի ու ավելի շատ եկեղեցիներ են կառուցվել։ Աստվածաշնչից բերված բանաձևերը լրացնում էին պետական պաշտոնյաների ելույթները և դառնում հանդիսավոր բոլոր ելույթների լեյտմոտիվները: Բարձրագույն պաշտոնյաները դարձան եկեղեցական բոլոր միջոցառումների պարտադիր մասնակիցներ՝ զուտ կրոնական նպատակներով։
Ընդդիմադիր մամուլն այս գործընթացն անվանել է «Խաչի և սրի միությունը 21-րդ դարի Հայաստանում»: Այս միության էությունը ստվերի պահպանման համակարգն էր, տոտալիտար նախատրամադրվածությունը, մարդու իրավունքների ու ազատությունների սահմանափակումը և այլն։ Համարվում էր, որ միայն ձեռք ձեռքի տված կարելի է պահպանել նման արտոնյալ պետությունը։ Սակայն ՀԱԵ-ի այս դիրքորոշման վերաբերյալ ինչ-որ պահի զանգվածային դժգոհության ի հայտ գալը միանգամայն սպասելի էր։
ՀԱԵ-ի և ընդդիմադիր հասարակության հարաբերություններն այս առումով բավականին ախտանշանային էին 2008 թվականի նախագահական ընտրությունների արյունալի ավարտից հետո։ Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ով վերադարձավ մեծ քաղաքականություն, Հայաստանի ներկայիս ռեժիմը հայտարարեց «ավազակապետւթյուն» և կոչ արեց ժողովրդին հեռացնել այս ռեժիմը։ Այս իրավիճակն ավելի բարդացրեց Եկեղեցու վիճակը։ Այն ժամանակ շատերը կարծում էին, որ աշխարհի բազմաթիվ եկեղեցիների օրինակով Հայ Առաքելական Եկեղեցին պետք է հստակ արտահայտեր իր կարծիքը մարդու իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ։ Տեր-Պետրոսյանի կուրսի շուրջ մարդկանց զգալի համախմբման պայմաններում հասարակության նիհիլիզմը իշխանություններին սկսեց տեղափոխել եկեղեցու վրա։ Այնուամենայնիվ, հոգևոր հովիվները մինչև վերջ հավատարիմ մնացին իրենց ընտրությանը։ ՀԱԵ-ն այն ժամանակ պաշտպանեց իշխանությունների դիրքորոշումը, որը նրա նկատմամբ սուր նիհիլիզմ առաջացրեց։
Այրվել են բոլոր կամուրջները եկեղեցու և հասարակության այն հատվածի մինչև, որը ծայրահեղ բացասաբար է տրամադրված իշխանություններին։ Եվ կարելի էր ակնկալել, որ ինչ-որ պահի հասարակության ընդդիմադիր տրամադրված հատվածի և ՀԱԵ-ի միջև հակադրությունը կհասնի իր գագաթնակետին։ Դա տեղի է ունեցել մարտի 1-ի ողբերգական գիշերը, երբ Երևանում իշխանությունները բախվեցին ցուցարարների հետ։ Մայրաքաղաքի փողոցները լցնող ժողովուրդը պահանջում էր ընտրություններում հաղթող ճանաչված Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ Իշխանությունները զենք են կիրառել ցուցարարներին ցրելու համար։ Իշխանությունների և ընդդիմադիր մտածող հասարակության միջև այն ժամանակ մարդ չկար։
Հետո հաճախ հարց էր հնչում. ինչո՞ւ մարտի 1-ին կաթողիկոսը չկանգնեց զորքերի և ցուցարարների միջև։ Գարեգին Բ կաթողիկոսն այս հարցին երբեք պատասխան չի տվել։ Չկար նաեւ ժողովրդին ուղղված համոզիչ կոչ։ Այդ իսկ պատճառով բնական է ընտրությունների ընթացքում և դրանից հետո ծավալված լայնածավալ հակաեկեղեցական հասարակական բողոքը։ Առնվազն այս բանավեճը դեռ շարունակվում է։ Բայց ամենից շատ չի հանդարտվում Գարեգին Բ կաթողիկոսի վարկաբեկման ծայրահեղ աստիճանը, ինչը վկայում է Հայաստանում տիրող հոգևոր և քաղաքական ճգնաժամի խորության մասին։
Կարելի է պնդել, որ նկարագրված ժամանակահատվածում էր, որ ՀԱԵ-ն թերագնահատեց հասարակության մեջ տեղի ունեցած փոփոխությունները և երկրում քաղաքական իրավիճակի ճգնաժամի աստիճանը, ինչը պահանջում էր ավելի մտածված մոտեցում: ՀԱԵ-ն մնաց իր դերում և ոչ ավելին։ Ըստ այդմ, սխալ կլինի ենթադրել, որ ՀԱԵ-ն կարող է այլ կերպ վարվել Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ։
2018 թվականին իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանը ի սկզբանե նիհիլիզմ է դրսևորել ՀԱԵ-ի նկատմամբ. Զանգվածային համաժողովրդական շարժման արդյունքում ՀՀԿ իշխանությունը տապալած այս գործիչը ՀԱԵ-ում առաջին հերթին տեսնում է քաղաքական հակառակորդի։ ՀԱԵ-ի նկատմամբ ոտնձգությունները սկսվել են ՀՀԿ-ի` իշխանական դիրքերից հեռանալուց անմիջապես հետո, ինչը վկայում է այս պատճառի մասին։ Հայաստանի նոր իշխանությունները շարունակում են ապամոնտաժել հնարավոր ռևանշի ցանկացած աջակցություն՝ տեսնելով այդպիսի հենարաններից մեկը ՀԱԵ-ում։ Բայց, ինչպես երեւում է, միայն սա չէ ՀԱԵ-ի նկատմամբ Հայաստանի իշխանությունների նիհիլիզմի պատճառը։
Ամեն դեպքում, մենք գործ ունենք ավանդական ինստիտուտների և նրանց գաղափարների առճակատման մեր օրերի քաղաքական իրողությունների հետ, որտեղ կիրառվում է պետական ինքնիշխանության գաղափարը։ Եվ այստեղ, դժվար է պնդել, որ ՀԱԵ-ն երկար դարերի ընթացքում առաջնահերթություն է տվել ինքնիշխանության ավանդույթներին։ Ամենայն հավանականությամբ, ՀԱԵ ռազմավարական մոտեցումը Հայաստանում քաղաքական իշխանության բացակայության ժամանակաշրջանում պայմանավորված էր այստեղ իշխող ուժերին ենթարկվելու ավանդույթով։ Բայց Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների կողմից ինքնիշխանության ըմբռնումը նույնպես բավականին հակասական է։ Փաշինյանի որդեգրած հայկական պետության նոր հայեցակարգը, որը ենթադրում է «հայրենիք» հասկացության ամբողջական վերանայում, լուրջ առճակատում է առաջացնում հասարակության մեջ։ Ըստ այդմ, ընթացիկ վեճերի էությունն առայժմ կարելի է գնահատել որպես «վեճ ոչնչի մասին»։
Նման անպտուղ վեճի սպառումը, կարծես թե, հնարավոր է միայն նոր քաղաքական ուժերի ի հայտ գալով և ՀԱԵ-ի բարեփոխման ինչ-որ ծրագրով։ Առայժմ այս մասին Հայաստանը կարող է միայն երազել։

Почему власти Армении третируют Армянскую Апостольскую Церковь?
Ожидаемый после трехлетнего периода подавленности воли общества Армении резкий подъем волны протеста должен был создать атмосферу идейной неопределенности.  Сохраняющийся в стране после бархатной революции 2018 года вакуум политических идей и, соответственно, широкое недоверие к действующим властям и политическим силам, не могли не вызвать политические метаморфозы в виде появления священника в роли лидера нарастающего протеста. Поднятый им лозунг: «отечество и достоинство» призваны были объяснить абстрактную суть массового протеста. Политического движения на базе этого лозунга не появилось. Но, сложившаяся ситуация резко активизировало полемику вокруг роли Армянской Апостольской Церкви в жизни армянского государства. Полемика властей и оппозиции сконцентрировалась именно на этой теме.
Эта полемика была бы не столь интересной, если бы не выродилась в тотальную травлю Церкви со стороны властей и провластных СМИ. Соответственно, возникли вопросы о том: в чем причина столь резкого нигилизма по отношению к роли Церкви в государственных делах? Кстати, был период в истории Республики Армения, когда церковь оказалась и в центре критики оппозиции. Соответственно, можно предположить, что, вряд ли, это является обычным спором о принципе отделения церкви от государства, принятого в правовой философии. Скорее всего, мы имеем дело именно с вульгарной борьбой за власть. Мировоззренческие противоречия вряд ли играют здесь ключевую роль. Действующие власти Армении усмотрели в активности ААЦ посягательство на их власть. Что задумали сами церковники – трудно сказать. На первый взгляд, кажется, что ААЦ встала на пути политики властей Армении, разглядев в ней посягательство на традиционные устои общества. Но, возможно, и со стороны ААЦ проявляется намерение изменить свою роль в системе государственной жизнедеятельности.
Поскольку, антагонизм между властями и ААЦ углубляется, имеет смысл разобраться в глубинной сути этого противостояния. Тем более, что многие причины этого состояния легко распознаваемы. Мы давно имеем дело с девальвацией национальных и политических институтов, периодически создающих дисгармонию в государственной жизни Республики Армения. В условиях отсутствия самостоятельной государственности, религиозные и политические структуры достаточно долгое время определяли параметры жизнедеятельности армянского народа. Появление на политической арене независимой Республики Армения не могло не изменить условия существования всех национальных институтов. Еще помнится конфликт между первыми властями Армении и партией А,Р.Д.Ф.Дашнакцютн в самом начале 1990-х годов.
С момента образования независимой Республики Армения в 1991 году идея «национального единства» вышла в разряд ключевых обсуждаемых тезисов. Такое единство понималось, по преимуществу, в образе некоего идейно-организационного монолита: этнического, религиозного, политического, культурного. Ликвидация диктата коммунистической идеологии должна была создать идейный вакуум, который должны были заполнить идеи из арсенала этнополитической мифологии. Вполне логично, что бурные споры в среде церковников, политиков и общественных деятелей вызвал и вопрос о роли Армянской Апостольской Церкви в новый период армянской истории.
В таких условиях неслучайной была заявка Армянской Апостольской Церкви на законодательное закрепление своих особых позиций. Это было сделано посредством принятия специального пункта в конституции Армении, где в Главе I, статье 8.1 зафиксировано, что «В Республике Армения церковь отделена от государства.
Республика Армения признает исключительную миссию Армянской Апостольской Святой Церкви как национальной церкви в духовной жизни армянского народа, в деле развития его национальной культуры и сохранения национальной самобытности».
Это обстоятельство можно оценить не столько как дань историческим заслугам Армянской апостольской церкви, сколько и как признание особых прав этой церкви в нынешний момент национальной истории. По сути дела, ААЦ получила реальную возможность утвердить за собой право на монопольное влияние в духовной жизни Армении и диаспоре в обмен на поддержку со своей стороны действующих властей Армении. В то же время, ААЦ получила «законное основание» на критику со стороны всех иных религиозных течений. Более того, указанное обстоятельство стало преградой для любых претензий на какую-либо реформаторскую деятельность в рамках церкви. То есть, модернизация церкви изначально стала невозможной.
С учетом того, что по не которым данным в Армении насчитывается более 60 зарегистрированные религиозные организации, в которых состоят до 300 тысяч наших сограждан, указанное обстоятельство должно было стать фактором детерминации религиозной дискриминации в последующие годы. Но, не это обстоятельство является предметом нашего обсуждения в данной статье. Отметим толь, что указанное обстоятельство всегда должно было сохранять серьезный контингент оппозиции по отношению к ААЦ.
Особых противоречий с первых же дней существования Республики Армения между властями и ААЦ не ощущалось. Сохранялась атмосфера лояльности. Но, со временем, вместе с изменением политического качества власти, стали замечаться иные тенденции. Олигархизация власти в Армении привела к тому, что Армянская Апостольская Церковь пошли по пути сращивания с политической системой, тем самым, выбрав путь удовлетворения антиконституционных амбиций друг друга. Церковь сделала свой выбор исходя из тенденций политического развития внутри Армении.
Это обстоятельство стало определяющим на пути развития отношений Церкви и государства в Армении. Период завершения срока президентства Роберта Кочаряна ознаменовался качественными политическими изменениями. Претендующий на пост президента Армении соратник Кочаряна Серж Саркисян начиная с 2006 года еще будучи министром обороны Армении начал реализовывать свою политическую стратегию, базируясь на контингент крупных собственников. С 2006 года началась консолидация наиболее влиятельных политико-экономических групп под флагом правящей Республиканской партии Армении. Многие оппозиционные силы Армении в тот период квалифицировали этот курс как «консолидацию криминала» с целью захвата полномасштабной власти в стране. Несомненно, проблемы выработки своей позиции встала и перед Армянской Апостольской Церковью.
Прошедший 22 июля 2006 года съезд Республиканской партии Армении (РПА) проявил главную тенденцию политической ситуации – готовность ААЦ всячески благословлять эту политическую организацию. На указанном съезде Армянская Апостольская Церковь показала свой выбор. С того же времени в центр внимания начала выходить фигура Предводителя Араратской епархии Архиепископа Навасарда Кчояна. Именно это высокопоставленное лицо ААЦ проявило на протяжении президентских выборов февраля 2008 года неимоверное рвение в деле укоренения курса на вход Церкви в политику, при том, исключительно в форме безапелляционной поддержки действующих властей. Можно утверждать, что именно с этого момента в стране начал утверждаться политико-идеологический симбиоз.
Заинтересованность Республиканской партии Армении в таком симбиозе была понятной. Формально проповедующая узко-националистическую идеологию «нждеизма» РПА дополнила свой идеологический образ религиозным ореолом Церкви. В этом был значительный политический смысл. В условиях полной деидеологизации ведущей политической силы ей понадобилась реальная идея. Общим же интересом стал интерес оттеснения понятия прав человека от сознания общества. Ключевой консолидирующей идеей была объявлена идея единства в противовес свободе личности. Выглядело это как единство «национальной» Церкви и «национальной партии». Увлечение высших госчиновников и крупных бизнесменов религией в Армении выражалось не только в том, что усилиями бизнесменов строилось все больше церквей. Формулы из Библии заполнили речи госчиновников и стали лейтмотивами всех торжественных речей. Высшие должностные лица стали обязательными участниками всех церковных мероприятий сугубо религиозного назначения.
Оппозиционная пресса назвала этот процесс «Союзом креста и меча в Армении 21 века». Сутью этого союза называлась система сохранения теневой экономики, тоталитарных предрасположенностей, ограничение прав и свобод человека, и др. Считалось, что только рука в руку можно сохранить подобное привилегированной состояние. Однако, вполне ожидаемым было и появление в какой-то момент массового недовольства такой позицией ААЦ.
Достаточно симптоматичными в этом отношении выглядели отношения ААЦ и оппозиционной общественности после кровавого финала президентских выборов 2008 года. Возвратившийся тогда в большую политику первый президент Армении Левон Тер-Петросян объявил действующий режим Армении «бандократией» и призвал народ сместить этот режим. Эта ситуация еще больше осложнила положение Церкви. Тогда многими считалось, что, по примеру многих Церквей в мире Армянская Апостольская Церковь должна была четко выразить свое мнение по отношению к правам человека и свободам. В условиях значительной консолидации народа вокруг курса Тер-Петросяна нигилизм общества к властям начал переходить и на Церковь. Тем не менее, духовные пастыри остались верны своему выбору до конца. ААЦ тогда поддержала позицию властей, что вызвало резкий нигилизм по отношению к ней.
Все мосты между крайне негативно настроенной к властям частью общества и Церковью были сожжены. И можно было ожидать, что в какой-то момент антагонизм между оппозиционной настроенной частью общества и ААЦ достигнет апогея. Это произошло в трагическую ночь 1 марта столкновения властей с демонстрантами в Ереване. Заполнивший улицы столицы народ требовал отставки объявленного победителем на выборах Сержа Саркисяна. Власти применили оружие с целью разгона демонстрантов. Между властями и оппозиционно настроенным обществом в тот период никого не оказалось.
Потом часто звучал вопрос: почему Католикос не встал 1 марта между войсками и демонстрантами? Ответа на этот вопрос Католикос Гарегин Второй так и не дал. Не было и какого-либо убедительного обращения к народу. Потому и естественен тот масштабный антицерковный общественный протест, который сформировался в период и после выборов. По крайней мере, до сих пор не прекращающаяся эта полемика. Но более всего, не стихает крайняя степень дискредитации Католикоса Гарегина Второго, что стало свидетельством глубины духовного и политического кризиса в Армении.
Можно утверждать, что именно в описанный период ААЦ недооценила произошедшие в обществе изменения и ту степень кризиса политической ситуации в стране, которая требовала более продуманного подхода. ААЦ осталась в своем амплуа и не больше.  Соответственно, полагать, что ААЦ может в современной истории Армении вести себя по-иному, было бы неверным.
Пришедший в 2018 году к власти Никол Пашинян, изначально проявил нигилизм к ААЦ. Похоже, что свергнувший власть Республиканской Партии Армении в результате массового народного движения, это деятель усматривает в ААЦ, в первую очередь, политического противника. Третирование ААЦ началось непосредственно после ухода РПА с властных позиций, что доказывает такую причину. Новые власти Армении продолжают демонтировать любую опору возможного реванша, усматривая одну из таких опор в ААЦ. Но, как кажется, не только это является причиной нигилизма властей Армении к ААЦ.
В любом случае, мы имеем дело с конфронтацией традиционных институтов и их представлений с политическими реалиями наших дней, где практикуется идея государственного суверенитета. И здесь, трудно утверждать, что ААЦ на протяжении многих веков отдавала приоритет традициям суверенитета. Скорее всего, стратегический подход ААЦ в период отсутствия политической власти в Армении определяла традиция соглашательства с властвующими здесь илами. Но и, понимание суверенитета нынешними властями Армении достаточно спорно. Взятая на вооружение Пашиняном новая концепция Армянского государства, предполагающую полную ревизию понятия «отечество», вызывает серьезное противостояние в обществе. Соответственно, суть происходящих споров пока что может быть оценен как «спор ни о чем».
Исчерпания такого бесплодного спора, как кажется, возможно только при появлении новых политических сил и какой-либо программы реформирования ААЦ. Пока об этом Армения может только мечтать.