Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության տնօրենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով կառավարող տնօրեն Միխայել Զիբերթին: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետևողական զարգացումն ու ընդլայնումը, երկկողմ օրակարգով նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ոչ միայն քաղաքական, այլև տնտեսական, տեխնոլոգիական, զբոսաշրջության ոլորտներում կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը: Վարչապետը ընդգծել է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման կարևորությունը:
Միխայիլ Զիբերթն իր հերթին շեշտել է Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ ԵՄ հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը: Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն շարունակելու է ակտիվորեն նպաստել Հայաստանի հետ հարաբերությունների ընդլայնման օրակարգի լիարժեք իրացմանն ու կյանքի կոչմանը: Միխայիլ Զիբերթը ԵՄ անունից զորակցություն է փոխանցել Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած հեղեղումների հետևանքով զոհերի կապակցությամբ, նաև պատրաստակամություն հայտնել՝ ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն վերականգնողական աշխատանքներում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությանը, Արևելյան գործընկերության ծրագրին, տարածաշրջանային անվտանգությանը, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին վերաբերող հարցեր»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Премьер-министр Пашинян принял управляющего директора Европейской службы внешних связей
Премьер-министр Никол Пашинян принял управляющего директора Европейской службы внешних связей по делам Восточной Европы, России, Центральной Азии, регионального сотрудничества и ОБСЕ Михаэля Зиберта.
Премьер-министр подчеркнул важность последовательного развития и расширения сотрудничества Армения-Европейский союз, эффективной реализации предусмотренных двусторонней повесткой мероприятий. Никол Пашинян подчеркнул необходимость развития связей не только в политической, но и в экономической, технологической и туристической сферах. Премьер-министр подчеркнул важность состоявшейся 5 апреля в Брюсселе встречи высокого уровня Армения-ЕС-США и реализации достигнутых договоренностей.
Михаэль Зиберт, в свою очередь, подчеркнул приверженность и готовность ЕС развивать сотрудничество с Арменией. По его словам, ЕС продолжит активно способствовать полной реализации повестки расширения отношений с Арменией. Михаэль Зиберт от имени ЕС выразил сочувствие в связи с жертвами вследствие наводнений в Лорийской и Тавушской областях Армении, а также выразил готовность оказать необходимую помощь в восстановительных работах.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством Армения-ЕС, программой “Восточное партнерство”, региональной безопасностью, в том числе мирным процессом между Арменией и Азербайджаном.