Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության տնօրենին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով կառավարող տնօրեն Միխայել Զիբերթին: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության հետևողական զարգացումն ու ընդլայնումը, երկկողմ օրակարգով նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ոչ միայն քաղաքական, այլև տնտեսական, տեխնոլոգիական, զբոսաշրջության ոլորտներում կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը: Վարչապետը ընդգծել է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման կարևորությունը:
Միխայիլ Զիբերթն իր հերթին շեշտել է Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ ԵՄ հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը: Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն շարունակելու է ակտիվորեն նպաստել Հայաստանի հետ հարաբերությունների ընդլայնման օրակարգի լիարժեք իրացմանն ու կյանքի կոչմանը: Միխայիլ Զիբերթը ԵՄ անունից զորակցություն է փոխանցել Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած հեղեղումների հետևանքով զոհերի կապակցությամբ, նաև պատրաստակամություն հայտնել՝ ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն վերականգնողական աշխատանքներում:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերությանը, Արևելյան գործընկերության ծրագրին, տարածաշրջանային անվտանգությանը, այդ թվում՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին վերաբերող հարցեր»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Armenian PM Nikol Pashinyan and Michael Siebert, Managing Director of the European External Action Service (EEAS) for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, Regional Cooperation and the OSCE, met in Yerevan today and reiterated the need to expand Armenia-European Union cooperation.
The EEAS is the European Union’s diplomatic service. Since 2011, the EEAS has implemented the EU’s Common Foreign and Security Policy to promote peace, prosperity, security, and the interests of Europeans across the globe.
Pashinyan, according to his office, emphasized the need to develop ties not only in the political, but also in the economic, technological, and tourism spheres.
Siebert, on behalf of the EU, conveyed support for the victims of the floods in Lori and Tavush provinces of Armenia, and expressed the EU’s readiness to provide necessary assistance to Armenia to rebuild the damage.
They discussed issues the Armenia-EU partnership, the Eastern Partnership program, regional security, including the Armenia-Azerbaijan peace process.