Ալեն Սիմոնյանի որդու քավորը «Պալլադա»-ի իր բաժնեմասը փոխանցել է ընկերոջը
Ծաղկաձորում կառուցվող «Պալլադա» համալիրի 25%-ի բաժնետեր Էդգար Ավագյանն իր բաժնեմասը փոխանցել է վրացի ընկերոջը, որը նաև նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի դստեր գործընկերն է։ Բաժնեմասի փոխանցումը գրանցվել է մայիսի 31-ին։
«Հետքը» 2023 թ.-ի ամռանը «Կնքահայրը․ Ալեն Սիմոնյանի որդու սնանկացած քավորը 40 մլն դոլարանոց համալիրի փայատեր է» վերնագրով հետաքննություն էր հրապարակել։ Հոդվածում մանրամասներ էինք ներկայացրել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի որդու սնանկ ճանաչված քավորի մասնակցությամբ Ծաղկաձորում բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցապատման մասին։ Այդ ժամանակ համալիրը ապօրինի էր կառուցվում. առանց ՇՄԱԳ փորձաքննության դրական եզրակացության` համայնքի ՔՊ–ական ղեկավարը շինթույլտվություն էր տվել կառուցապատողներին։
«Պալլադա Ծաղկաձոր» ՍՊԸ-ն հիմնադրման ժամանակ` 2022 թ.-ին, 4 բաժնետեր է ունեցել։ «Ռան օիլ» ընկերության նախկին սեփականատեր Ռոբերտ Գալուստյանը, 2006-2009 թթ. Երևանի ՀՀԿ-ական փոխքաղաքապետ Կարեն Դավթյանը, նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի դստեր գործընկեր Լևան Չիկովանին և ԱԺ նախագահի երեխայի կնքահայրը՝ Էդգար Ավագյանը, 25-ական % բաժնեմաս են ունեցել։ ՍՊԸ-ի հիմնադրումից մեկ տարի անց Կարեն Դավթյանն իր բաժնեմասը փոխանցել է իր հետ փոխկապակցված Գեղամ Կիրակոսյանին։ Հետագայում Գեղամ Կիրակոսյանը նույն բաժնեմասը փոխանցել է Երևանում գրանցված Ռուստամ Ենոքյանին։ «Պալլադա Ծաղկաձոր» ՍՊԸ-ի բաժնետերերի ցանկում վերջին փոփխությունն էլ Էդգար Ավագյանի բաժնեմասի փոխանցումն է Լևան Չիկովանիին։ Վերևում նշել ենք, որ Լևան Չիկովանին նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի դստեր գործընկերն է։ Բացի այդ, Չիկովանին ընկերական հարաբերություններ ունի նաև Էդգար Ավագյանի հետ։ Վերջնարդյունքում «Պալլադա Ծաղկաձոր» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերը հետևյալ տեսքն ունեն՝ 50%-Լևան Չիկովանի, 25%-Ռոբերտ Գալուստյան և 25%-Ռուստամ Ենոքյան։
Թբիլիսիում գրանցված Լևան Չիկովանին և Հովիկ Աբրահամյանի դուստր Ռեբեկա Աբրահամյանը ևս երկու անձի հետ հանդիսանում են մեկ այլ ընկերության՝ «Միթ ինվեստ» ՍՊԸ-ի բաժնետեր (25-ական % բաժնեմասով)։
Ծաղկաձորի կենտրոնում խախտումներով կառուցվող 50 մլն դոլար արժողությամբ համալիրի վերաբերյալ մեր հրապարակումից հետո Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քրեական վարույթ էր նախաձեռնվել, սակայն կարճվել է։ Ըստ դատախազության, նկատի ունենալով, որ շինարարության թույլտվությունը տալուց հետո ստացվել են փորձաքննությունների դրական եզրակացությունները՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 13-ին հսկող դատախազը որոշել է Ծաղկաձորի համայնքապետ Նարեկ Հարությունյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում չհարուցել՝ հաշվի առնելով, որ «նկարագրված գործողությունների արդյունքում տեղի չի ունեցել մարդու իրավունքների ու ազատությունների ոտնահարում, իշխանության մարմինների հեղինակազրկում կամ նրանց գործունեության խաթարում»: 2023 թվականի դեկտեմբերի 13-ին քննիչի կողմից որոշում է կայացվել քրեական վարույթը կարճելու մասին, որը հաստատվել է հսկող դատախազի կողմից:
Քրեական վարույթով անդրադարձ չի կատարվել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից ենթադրյալ հովանավորչության դրվագին։

Крестный сына Алена Симоняна передал другу свою долю в гостиничном комплексе “Паллада”
Эдгар Авакян передал принадлежащую ему 25-процентную долю в строящемся в Цахкадзоре гостиничном комплексе “Паллада” своему другу из Грузии Левану Чиковани. Последний является также партнером дочери бывшего премьер-министра Армении Овика Абрамяна. Передача доли была зарегистрирована 31 мая 2024 года.
Летом 2023 года Hetq.am опубликовал расследовательскую статью под названием “Крестный отец: крестивший сына Алена Симоняна банкрот-телевизионщик стал пайщиком комплекса стоимостью 40 млн долларов”. В статье рассказывалось о строительстве в Цахкадзоре многофункционального комплекса с участием признанного банкротом Эдгара Авагяна, являющегося крестным сына председателя Национального Собрания Алена Симоняна. В тот период комплекс строился незаконно. Дело в том, что глава общины, он же член правящей партии “Гражданский договор”, выдал застройщикам разрешение на строительство без наличия положительного заключения по оценке воздействия на окружающую среду.
ООО “Паллада Цахкадзор” на момент своего создания в 2022 году имела четырех акционеров. Это бывший собственник компании Роберт Галустян, занимавший в 2006-2009 гг. должность вице-мэра Еревана, член правящей в то время Республиканской партии Армении Карен Давтян, партнер дочери экс-премьера Овика Абрамяна Леван Чиковани. Всем принадлежали по 25% ООО.
Через год после создания компании Карен Давтян передал принадлежавшую ему долю аффилированному с ним Гегаму Киракосяну. В дальнейшем Киракосян отдал свою долю зарегистрированному в Ереване Рустаму Енокяну. Последним изменением в ООО “Паллада Цахкадзор” стала передача доли Эдгара Авагяна Левану Чиковани. Выше уже отмечалось, что Чиковани – партнер дочери бывшего вице-премьера Овика Абрамяна. Кроме того, он имеет дружеские отношение с Эдгаром Авагяном. В результате доли акционеров ООО “Паллада Цахкадзор” распределились следующим образом: Леван Чиковани – 50%, Роберт Галустян и Рустам Енокян – по 25%.
Житель Тбилиси Леван Чиковани и дочь Овика Абрамяна Ребека Абрамян вместе с двумя другими лицами являются акционерами еще одной компании – ООО “Мит инвест” (доля каждого составляет 25%).
После нашей публикации о строительстве с нарушениями в центре Цахкадзора гостиничного комплекса стоимостью 50 млн долларов в Антикоррупционном комитете было возбуждено уголовное производство, которое, однако, вскоре было прекращено. Согласно прокуратуре, учитывая то обстоятельство, что проведенные после выдачи разрешения на строительство экспертизы получили положительное заключение, осуществляющий надзор прокурор 13 декабря 2023 г. принял решение не возбуждать уголовное преследование в отношении главы администрации Цахкадзора Нарека Арутюняна.
13 декабря 2023 г. следователь решил закрыть уголовное производство, а осуществляющий надзор прокурор утвердил это решение.
В рамках уголовного производства не был рассмотрен эпизод предполагаемой протекции со стороны председателя Национального Собрания Алена Симоняна.