Կնքահայրը․ Ալեն Սիմոնյանի որդու սնանկացած քավորը 40 մլն դոլարանոց համալիրի փայատեր է
Ծաղկաձոր քաղաքում կառուցվում է 40-50 միլիոն դոլար գնահատված մի համալիր, որի մեկնարկը տրվել է 2021 թ.-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո։
«Հետքը» պարզել է, որ բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիրի կառուցապատման մեջ փայ (բաժնեմաս) ունի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի որդու կնքահայրը, որը դատարանի վճռով սնանկ է ճանաչված։
Համալիրի կառուցման բիզնեսում ներգրավված են «Ռան օյլ» ընկերության նախկին սեփականատեր Ռոբերտ Գալուստյանը, Երևանի նախկին ՀՀԿ-ական փոխքաղաքապետ Կարեն Դավթյանը, նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի դստեր հետ բիզնես հիմնած Լևան Չիկովանին։
Ինչպես արդեն նշեցինք, նրանց հետ բիզնեսի մեջ է Ալեն Սիմոնյանի որդու կնքահայրը՝ Էդգար Ավագյանը, որը երբևէ կառուցապատման բիզնեսում չի եղել, երկար տարիներ աշխատել է հայաստանյան տարբեր հեռուստաընկերություններում, հիմնականում՝ մենեջեր, այսօր էլ աշխատում է Ալեն Սիմոնյանի կնոջ ղեկավարած «Ֆրինյուզ» ՀԸ-ում։
Բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցապատման փաստաթղթերում խախտումներ է գտել կառավարությանը ենթակա Տեսչական մարմինը։ Նույն մարմինը, սակայն, չի տեսել մեկ այլ խախտում, որը «Հետք»-ն է պարզել։
2022 թ․-ի ապրիլին Ծաղկաձոր քաղաքի հրապարակի հարևանությամբ գտնվող նախկին «Արշալույս» պիոներական ճամբարի տարածքը շենք-շինություններով վաճառվել է։ Գույքի գնորդները երեքն են՝ Ռոբերտ Գալուստյանը՝ նավթամթերքի ներմուծմամբ զբաղվող «Ռան օյլ» ընկերության նախկին սեփականատերը, Կարեն Դավթյանը՝  2006-2009 թթ. Երևանի ՀՀԿ-ական փոխքաղաքապետը, Լևան Չիկովանին՝ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի դստեր գործընկերը։ 3.2 մլն դոլարով ձեռք բերված հողամասը 1.6 հեկտար տարածք է, որի վրա առկա էին խորհրդային տարիներին կառուցված երկհարկանի շենքեր։
Անշարժ գույք ձեռք բերելուն զուգահեռ՝ 2022 թ.-ի մարտին, հիմնադրվում է «Պալլադա Ծաղկաձոր» ՍՊԸ-ն։ Ընկերության հիմնադիր բաժնետերերը չորսն են՝ Ռոբերտ Գալուստյանը, Կարեն Դավթյանը, Լևան Չիկովանին և Էդգար Ավագյանը (բոլորը` 25-ական % բաժնեմասով)։ Մեկ տարի անց Կարեն Դավթյանն իր բաժնեմասը փոխանցել է իրեն փոխկապակցված անձին՝ Գեղամ Կիրակոսյանին։
Էդգար Ավագյանը ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ընկերն է, նրա որդու կնքահայրը։ Ի դեպ, մկրտության արարողությանը ներկա է եղել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Առաջին հայացքից սովորական բիզնես գործունեություն է։ Պարզապես հարց է ծագում, թե ինչպե՞ս է դրանում ներգրավվել Էդգար Ավագյանը, ո՞րն է նրա և մյուս բաժնետերերի ընդհանրությունը, կամ ինչպե՞ս է հեռուստատեսային աշխատանքով զբաղված անձը հայտնվել 40–50 միլիոն դոլար գնահատված բիզնես նախագծում։ Գուցե քավոր-սանիկական կապե՞րն են այս ծրագրում իր ներդրումը։
Էդգար Ավագյանը դատարանի վճռով սնանկ է ճանաչվել դեռևս 2017 թ.-ին և մինչ օրս ֆինանսական առողջացման չի գնացել։ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ընտանիքի հետ կապվող «Ֆրինյուզ» հեռուստաընկերության փաստացի ղեկավար Էդգար Ավագյանը տարբեր տարիների աշխատել է մի շարք հայկական հեռուստաընկերություններում։
2016 թ.-ին Էդգար Ավագյանին սնանկ ճանաչելու պահանջով դատարան է դիմել «Արարատբանկը», քանի որ բանկում 2012 թ.-ից Ավագյանը 28 հազար դոլարի վարկ է ունեցել, որը 2015-ից հետո պատշաճ չի մարել։  2017 թ.-ին դատարանը վճռել է Էդգար Ավագյանին սնանկ ճանաչել։ Նշանակվել է սնանկության կառավարիչ, կազմվել է պարտատերերի ցուցակ։ Բացի «Արարատբանկից», պարտատեր է ճանաչվել նաև «Ամերիաբանկը»։ Առաջին բանկի պարտքը կազմել է 26 հազար դոլար և 100 հազար դրամ, իսկ երկրորդ բանկինը՝ 17 հազար դոլար և 955 եվրո։
Սնանկության գործով կառավարիչ Վահագն Ավագյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ Էդգար Ավագյանի անունով գրանցված ավտոմեքենաներ են եղել, որոնք վաճառվել և ուղղվել են պարտքերի մարմանը, սակայն պարտավորություններն ամբողջությամբ մարված չեն։ Այդուհանդերձ, նախորդ ամիս Էդգար Ավագյանի ներկայացուցիչը սնանկության գործով կառավարչին բանավոր հայտնել է, որ Էդգար Ավագյանը ցանկանում է մարել պարտքերը, ֆինանսապես առողջանալ։
«Պալլադա Ծաղկաձորը» խախտումներով է կառուցվում
Հունիսի 26-ին Ծաղկաձորի քաղաքապետարանում մասնակցեցինք «Պալլադա Ծաղկաձոր» բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիրի 9 մասնաշենքից 2-ի կառուցման վերաբերյալ հանրային լսմանը։ Այդ լսումը նախորդում էր համայնքի ղեկավարի կողմից շինթույլտվություն տրամադրելուն։ Այսինքն՝ հունիսի 26-ի դրությամբ ո՛չ «Պալլադա Ծաղկաձոր» ՍՊԸ-ն, ո՛չ հողամասի սեփականատերերը բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու շինթույլտվություն չունեին։ Սակայն, մի քանի ամիս է՝ «Պալլադա Ծաղկաձորի» շինհրապարակում եռուզեռ է, համալիրի հիմքերն են դրվում, մի մասնաշենքի երկու ստորգետնյա հարկերը կառուցվել են։
Պարզվում է՝ Ծաղկաձորի ՔՊ-ական քաղաքապետ Նարեկ Հարությունյանը դեռևս 2022 թ.-ի սեպտեմբերի 27-ին կառուցապատողներին շինթույլտվություն է տվել համալիրի ստորգետնյա հարկերի հիմնակմախքի կառուցման համար։ Ինչպե՞ս է դա հնարավոր եղել։
Ուսումնասիրելով «Պալլադա Ծաղկաձոր» համալիրի քաղաքաշինական փաստաթղթերը՝ պարզեցինք, որ Ծաղկաձորի քաղաքապետը 2022 թ.-ի սեպտեմբերին կառուցապատողներին ստորգետնյա հարկերը կառուցելու թույլտվություն է տվել այն պայմաններում, երբ դեռ չէին ստացվել ՇՄԱԳ և համալիր փորձաքննությունների դրական եզրակացությունները։ ՇՄԱԳ փորձաքննության դրական եզրակացությունը կառուցապատողին տրվել է 2023 թ.-ի փետրվարին, իսկ պետական համալիր փորձաքննության դրական եզրակացությունը տրվել է 2023 թ.-ի հուլիսի 6-ին։
Այսինքն` Ծաղկաձորի քաղաքապետ Նարեկ Հարությունյանը, առանց վերը նշված փորձաքննությունների դրական եզրակացությունների, շինթույլտվություն է տրամադրել։ Համեմատության համար բերենք մեկ այլ կառույցի փուլային շինարարության օրինակ։ Երևանի Տերյան 107 հասցեի բազմաֆունկցիոնալ համալիրը նույնպես փուլային շինթույլտվությամբ է կառուցվել։ Սկզբում կառուցվել են ստորգետնյա հարկերը՝ մինչև 0 նիշ, հետո՝ մնացածը։ Սակայն, Երևանի այդ ժամանակվա քաղաքապետը ստորգետնյա հարկերի շինթույլտվությունը տրամադրել է՝ ունենալով ինչպես ՇՄԱԳ, այնպես էլ պետական համալիր փորձաքննության դրական եզրակացությունը։
Ինչո՞ւ է Ծաղկաձորի քաղաքապետն այդպես վարվել, ինչո՞ւ է օժանդակել կառուցապատողներին։ Համայնքապետ Նարեկ Հարությունյանը մեր հանդիպման ժամանակ չկարողացավ տալ այս հարցերի պատասխանները։
Բացատրությունը ենթադրաբար հետևյալն է՝ քաղաքաշինական փաստաթղթերը հաստատելը ժամանակատար է, կարող է նույնիսկ մեկ տարուց ավելի տևել, իսկ կառուցապատողները վարկեր են վերցնում և ցանկանում են արագ ավարտին հասցնել շինարարությունը, շուտ իրացնել տարածքները, մեծ եկամուտներ ստանալ։
ՇՄԱԳ և համալիր փորձաքննությունների դրական եզրակացություններին սպասելու փոխարեն՝ Ծաղկաձորի քաղաքապետն ընտրել է այլ ճանապարհ։
«Պալլադա Ծաղկաձորի» նախագծային փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ և հանրային լսման ժամանակ կառուցապատողի ներկայացուցչի հայտարարություններից պարզ դարձավ, որ համալիրը նախատեսված է մոտ 3000 մարդու համար։ Պատկերացնելու համար, թե դա ինչ թիվ է,  նշենք, որ Ծաղկաձոր քաղաքում բնակվում է է 1503 մարդ։ Համալիրում նախատեսված է կառուցել մոտ 700 բնակարան/հյուրանոցային համար։ Ըստ ընկերության ներկայացուցչի՝ ներդրման ծավալը գնահատվում է 40-50 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Շինարարությունը նախատեսում են ավարտել 4 տարվա ընթացքում։
Համալիրը 9 մասնաշենքից բաղկացած ներքին բակով կառույց է։ Հողամասի ռելիեֆային առանձնահատկությունից ելնելով՝ մասնաշենքերը նախագծված են տերասաձև և ունեն տարբեր հարկայնություններ, սակայն կառույցի արտաքին ճակատներից յուրաքանչյուրը ռելիեֆից 8 հարկի բարձրություն ունի։ Համալիրն ունի երկու ստորգետնյա հարկ՝ նախատեսված են 465 մեքենայի համար: Վերգետնյա հարկերի առաջին, երկրորդ և մասնակի վերջին հարկերը նախատեսված են հասարակական (սրճարաններ, խանութներ, կինոթատրոն, ռեստորան, լողավազան, մարզասրահ, սպա և այլն) տարածքների համար: Երրորդից սկսած՝ նախատեսվում են բնակելի հարկեր, որոնցում կտեղակայվի 690 բնակարան։ Այսպես է նշված նախագծային փաստաթղթում։
Տեսչական մարմինը տուգանել է Ծաղկաձորի քաղաքապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ենթակայությամբ գործող Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնում չեն կարծում, որ «Պալլադա Ծաղկաձոր» համալիրը խախտումներով է կառուցում։ Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Սուրեն Մինասյանը մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնեց, որ կառուցապատումն իրականացվում է համապատասխան թույլտվությամբ։ Գլխավոր խնդիրը թողած՝ Տեսչական մարմինը նախորդ տարի այլ խախտում է արձանագրել, որի համար Ծաղկաձորի քաղաքապետին 100 հազար դրամով տուգանել է։ Ըստ տեսչական մարմնի՝ կառուցապատվող տարածքում քանդման աշխատանքներն իրականացվել են առանց «քանդման և ապամոնտաժման աշխատանքների կազմակերպման նախագծի»։ Տեսչական մարմնից տրամադրել են Ծաղակաձորի քաղաքապետի թույլ տված խախտման համար կատարված վճարման անդորրագրի պատճենը՝ որպես հավաստում, որ իրավախախտը վճարել է տուգանքը։
Ալեն Սիմոնյանն ինչպես Ալեն Սիմոնյանը
Պարզաբանումներ ստանալու նպատակով դիմեցինք ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, նրա որդու քավոր Էդգար Ավագյանին։ Մինչ հոդվածի հրապարակումը Էդգար Ավագյանից պարզաբանում չստացանք։
ԱԺ նախագահին ուղղված գրության մեջ նշեցինք, թե ինչ ենք պարզել մեր ուսումնասիրությամբ և ինչ եզրահանգման ենք եկել․ «Հաշվի առնելով կառուցապատող ընկերության՝ առանց օրինական հիմքերի կառուցապատում իրականացնելու փաստը, Ծաղկաձորի քաղաքապետարանի անգործությունը, կառավարությանը ենթակա ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի մեղմ վարքագիծը, կառուցապատող ընկերությունում 25% բաժնեմաս ունեցող Էդգար Ավագյանի և ձեր փոխկապակցվածությունը՝ մենք եզրահանգում ենք, որ վերջինս ձեզ է ներկայացնում նշված ընկերությունում կամ ձեր հեղինակությունն է օգտագործվում անխոչընդոտ ապօրինի կառուցապատում իրականացնելու համար»։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի պատասխանը սպառնալից է։
«Ի պատասխան Ձեր հարցի, նշենք, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վերոգրյալից տեղյակ չէ, որևէ մասնակցություն չունի, որևէ ձևով տվյալ հարցին առնչություն չունի։ Բամբասանքներ, զրպարտություններ, հերյուրանքներ չենք մեկնաբանում և խնդրում ենք զերծ մնալ Ալեն Սիմոնյանի անունը հրապարակումների դիտողականությունը բարձրացնելու կամ սեփական աշխատանքն արդարացնելու անհաջող շահարկման փորձերից։ Նման փորձերն ունենալու են իրավական հետևանքներ. մենք հետամուտ ենք նման դեպքերի հանդեպ»,- Ալեն Սիմոնյանի պատասխանը մեզ փոխանցեց նրա մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը։
Հ․ Գ․ Ամիսներ առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր․ «ԱԺ նախագահը Հայաստանում, բարեբախտաբար, թե դժբախտաբար, ոչ մեկին չի կարող հովանավորել. ի՞նչ լծակ ունի Ազգային ժողովի նախագահը: Կարող է հովանավորել վարչապետը, բայց ես գիտեմ, որ ես ոչ մեկին չեմ հովանավորում, և բոլորը գիտեն»։

Крестный отец: крестивший сына Алена Симоняна банкрот-телевизионщик стал пайщиком комплекса стоимостью 40 млн долларов
В городе Цахкадзор строится жилой комплекс стоимостью 40-50 млн долларов, строительство которого началось после парламентских выборов 2021 года. Hetq.am выяснил, что долю в строительстве многофункционального ЖК имеет крестивший сына спикера Национального Собрания Алена Симоняна Эдгар Авагян, который решением суда признан банкротом.
В строительстве комплекса участвуют бывший владелец компании “Ран ойл” Роберт Галустян, бывший вице-мэр Еревана, республиканец Карен Давтян, основавший совместный бизнес с дочерью бывшего председателя парламента Овика Абрамяна Леван Чиковани. Как мы уже отметили, в этом бизнесе участвует также крестный сына Алена Симоняна Эдгар Авагян, который никогда не занимался строительством, долгие годы работал менеджером в различных телекомпаниях, а сегодня является сотрудником телекомпании “Фризньюз”, которой руководит жена Алена Симоняна.
Подчиняющийся премьер-министру Инспекционный орган нашел нарушения в документах на строительство многофункционального комплекса. Вместе с тем тот же орган не заметил еще одно нарушение, которое обнаружил Hetq.am.
В апреле 2022 г. состоялась продажа зданий и строений на территории бывшего пионерского лагеря “Аршалуйс”, находившегося рядом с площадью в Цахкадзоре.  Покупателей оказалось трое: бывший собственник импортирующей нефтепродукты компании “Ран ойл” Роберт Галустян, занимавший в 2006-2009 гг. должность вице-мэра Еревана, член правящей тогда Республиканской партии Карен Давтян, бизнес-партнер дочери бывшего председателя Национального Собрания Овика Абрамяна Леван Чиковани.
Площадь земельного участка, приобретенного за 3,2 млн долларов, составляет 1,6 га. Здесь имелись построенные в советское время двухэтажные здания.
В марте 2022 г., параллельно приобретению недвижимости, было основано ООО “Паллада Цахкадзор”. Акционерами-учредителями компании с равными долями (по 25%) стали Роберт Галустян, Карен Давтян, Леван Чиковани и Эдгар Авагян. Через год Карен Давтян передал свою долю аффилированному с ним лицу – Гегаму Киракосяну.
Эдгар Авагян – друг председателя Национального Собрания Алена Симоняна, крестный его сына. Кстати, на церемонии крещения присутствовал и премьер-министр Никол Пашинян.
На первый взгляд, мы имеем дело с обычным бизнесом. Однако возникает ряд вопросов: как Эдгар Авагян вовлекся в эту предпринимательскую деятельность? что общего между ним и другими пайщиками компании? каким образом человек, занимающийся телевидением, попал в бизнес-проект стоимостью 40-50 млн долларов? возможно ли, что его вкладом в этот проект стали отношения крестного и крестника?
Эдгар Авагян еще в 2017 г. был признан банкротом и до сих пор не добился финансового оздоровления. Фактический руководитель телекомпании “Фриньюз”, которую связывают с семьей спикера НС, в разные годы работал в различных армянских телекомпаниях.
В 2016-ом “Араратбанк” обратился в суд с требованием признать Э.Авагяна банкротом, поскольку в 2012 г. он взял в этом банке кредит на сумму 28 тысяч долларов, который с 2015 г. не погашал надлежащим образом.
В 2017 г. суд признал Эдгара Авагяна банкротом. Был назначен управляющий процедуры банкротства, составлен список кредиторов. Помимо “Араратбанка” кредитором был признан также “Америабанк”. Задолженность первому банку составляла 26 тысяч долларов и 100 тысяч драмов, задолженность второму банку – 17 тысяч долларов и 955 евро.
Управляющий процедуры банкротства Ваагн Авагян сообщил нам, что зарегистрированные на Эдгара Авагяна автомобили были проданы, а вырученные суммы направлены на погашение долгов. Однако обязательства до сих пор полностью не погашены. Тем не менее, в прошлом месяце представитель Эдгара Авагяна сообщил в устной форме управляющему процедуры банкротства, что его доверитель хочет выплатить долги и финансово оздоровиться.
“Паллада Цахкадзор” строится с нарушениями
26 июня мы приняли участие в состоявшихся в мэрии Цахкадзора общественных слушаниях по строительству двух из 9 корпусов многофункционального жилого комплекса “Паллада Цахкадзор”. Слушания состоялись до выдачи главой общины разрешения на строительство. То есть по положению на 26 июня ни ООО “Паллада Цахкадзор”, ни собственники земельного участка не имели разрешения на строительство ЖК. Однако уже несколько месяцев на стройплощадке кипит работа – закладывается фундамент комплекса, уже построены два подземных этажа одного из корпусов.
Оказывается, мэр Цахкадзора, член правящей партии “Гражданский договор” Нарек Арутюнян еще 27 сентября 2022 г. выдал застройщикам разрешение на строительство фундамента подземных этажей комплекса. А как это стало возможно?
Изучив градостроительные документы комплекса “Паллада Цахкадзор”, мы выяснили, что в сентябре 2022 г. мэр Цахкадзор выдал застройщикам разрешение на строительство подземных этаже, хотя они не получили положительные заключения комплексных экспертиз и Оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС). Положительное заключение ОВОС было выдано застройщику в феврале 2023 г., а положительное заключение по государственной комплексной экспертизе – 6 июля 2023 г.
Это означает, что Нарек Арутюнян выдал разрешение на строительство без наличия положительных заключений по вышеуказанным экспертизам. Для сравнения приведем пример поэтапного строительства другого комплекса. Многофункциональный комплекс по адресу Терьяна, 107 в Ереване тоже был построен на основании поэтапного разрешения. Сперва были построены подземные этажи до нулевой отметки, а затем уже остальные. Однако тогдашний мэр Еревана выдал разрешение на строительство, имея положительное заключение как ОВОС, так и государственной комплексной экспертизы.
Почему же мэр Цахкадзора поступил иначе? Почему он решил оказать содействие застройщикам? На встрече с нами Нарек Арутюнян не смог ответить на эти вопросы.
Объяснение предположительно сводится к следующему: утверждение градостроительных документов требует длительного времени, возможно, больше года, а застройщики берут кредиты и хотят как можно быстрее завершить строительство, реализовать помещения, получить большие прибыли.
Вместо того, чтобы ждать положительных заключений по ОВОС и комплексной экспертизе, мэр Цахкадзора выбрал другой путь. В результате изучения проектных документов “Паллада Цахкадзор” и заявлений представителя застройщика во время общественных слушаний стало ясно, что комплекс рассчитан примерно на 3000 человек. Чтобы представить это число, отметим, что в Цахкадзоре проживает 1503 человека. В комплексе предусмотрено около 700 квартир/гостиничных номеров. Объем инвестиций составляет 40-50 млн долларов США. Строительство предусматривается завершить за четыре года.
Комплекс состоит из 9 корпусов со своим внутренним двором. Исходя из особенностей рельефа местности, корпуса спроектированы террасообразно и имеют разную этажность. Есть два подземных этажа на 465 парковочных мест. На первом, втором и частично последнем наземных этажах будут располагаться общественные объекты (кафе, магазины, кинотеатр, ресторан, бассейн, спортзал, СПА-центр и т.д.). Жилые помещения начинаются с третьего этажа (всего 690 квартир). Все эти данные указаны в проектном документе.
Инспекционный орган оштрафовал мэра Цахкадзора
В действующем в подчинении премьер-министра Никола Пашиняна Инспекционном органе по градостроительству, технической и пожарной безопасности не согласны с тем, что комплекс “Паллада Цахкадзор” строится с нарушениями. Заместитель руководителя ИО Сурен Минасян в ответ на наш письменный запрос сообщил, что строительство ведется с соответствующего разрешения. В прошлом году Инспекционный орган, не обратив внимания на главную проблему, зафиксировал другое нарушение, за которое оштрафовал мэра Цахкадзора на 100 тысяч драмов. Согласно ИО, работы по сносу на территории стройки были проведены без “проекта организации работ по сносу и демонтажу”.
Ален Симонян ответил в присущем ему стиле
Для получения разъяснений мы обратились к председателю Национального Собрания Алену Симоняну и крестному его сына Эдгару Авагяну. Последний до публикации статьи никаких объяснений не представил.
В адресованной спикеру НС записке мы перечислили, что нам удалось выяснить в результате проведенного изучения и к какому выводу мы пришли: “Учитывая факт осуществления компанией-застройщиком строительства без законных оснований, бездействие мэрии Цахкадзора, мягкое поведение действующего в подчинении премьер-министра Инспекционного органа, Вашу аффилированность с владельцем 25-процентной доли компании Эдгаром Авагяном, мы пришли к выводу, что последний в указанной компании представляет Вас, либо использует Ваш авторитет для беспрепятственного осуществления незаконного строительства”.
Ответ председателя НС Алена Симонян носил угрожающий характер: “В ответ на Ваш вопрос отмечаем, что председатель НС РА Ален Симонян не в курсе вышеописанного, никакого участия не имеет, ни в какой форме не причастен к данному вопросу. Мы не комментируем сплетни, вымысел, клевету и просим воздержаться от попыток неудачного спекулирования именем Алена Симоняна для увеличения числа просмотров публикаций или оправдания собственной работы. Подобные попытки будут иметь правовые последствия. Мы отслеживаем подобные случаи”,- говорилось в ответе А.Симоняна, который прислала его пресс-секретарь Цовинар Хачатрян.
P.S. Несколько месяцев назад премьер-министр Никол Пашинян заявил: “В Армении председатель НС, к счастью или к сожалению, никому не может покровительствовать. Каким рычагом владеет председатель Национального Собрания? Покровительствовать может премьер-министр, но я знаю, что я никому не покровительствую. И все об этом знают”.