Հովիկ Աբրահամյանի բիզնեսը սահմաններ չունի-3
Շարունակում ենք ներակայացնել վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եւ նրա մերձավորների ընկերությունները, որոնք գործունեություն են ծավալում ամենատարբեր ոլորտներում:
Անշարժ գույքի վարձակալություն
«Սթրատեջիկ Փրոփըրթի Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ի 100 % բաժնետերը Արգամ Աբրահամյանն է: Ընկերության գրասենյակը գտնվում է վերջինիս պատկանող Երեւանի Ամիրյան 4/2 հասցեում:
«Սթրատեջիկ Փրոփըրթի Մենեջմենթ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2012թ. եւ այն ղեկավարում է Անգին Սարգսյանը: «Սթրատեջիկ Փրոփըրթի Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 300 միլիոն 988 հազար դրամ:
Ըստ հարկային տվյալների՝ ընկերության գործունեության տեսակը սննդամթերքի, խմիչքների եւ ծխախոտային արտադրատեսակների գերակշռությամբ մանրածախ առեւտուրն է, սակայն գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է:
Անգին Սարգսյանը «Հետքի» հետ զրույցում սկզբում պատճառաբանեց, թե հիմա հանդիպման է եւ գործարքի մեջ է, այնուհետեւ մի քանի նախադասությամբ պատասխանեց ընկերության գործունեությանը վերաբերող հարցին:
«Այո, ես եմ տնօրենը: Ընկերությունն այս պահին որեւէ գործունեություն չի իրականացնում, գործունեությունը դադարեցված է: «Սթրատեջիկ Փրոփըրթի Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն ընդհանրապես ոչ մի գործունեություն չի իրականացրել»,-ասաց Անգին Սարգսյանը:
Հարցին, թե ինչու է հիմնադրվել մեծ կապիտալով ընկերություն, եթե որեւէ գործունեություն չպետք է իրականացնի, Անգին Սարգսյանը պատասխանեց. «Կներեք, բայց ես էլ չեմ պատասխանի, թե ինչու է հիմնվել ընկերությունը: Դա իմ ընկերության ներքին գաղտնիքն է եւ որպես տնօրեն իրավասու եմ չպատասխանել: Միգուցե ձեզ համար աբսուրդ է, որ այդ կապիտալով ընկերությունը չի գործում, ինձ համար աբսուրդ չի: Ընկերությունը բացվել է, բայց այս պահին դադարեցված է, չենք իմացել ինչ գործունեություն է: Երբ որ գործունեություն կսկսի, դուք կիմանաք այդ մասին, կզանգահարեք, ես էլ կասեմ, թե ինչ գործունեություն է ծավալում»:
«Փրոփերթի Սոլյուշենզ» ՍՊԸ-ի իրավանախորդը եղել է «ԱԼԻԱՆՍ» խորհրդատվական կենտրոն ՍՊԸ-ն: «Փրոփերթի Սոլյուշենզ» ՍՊԸ-ի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 75.300.000 դրամ: Ընկերության բաժնեմասերի 100%-ը այս տարվա հունիսին է անցել Գագիկ Պողոսյանին:
Գագիկ Պողոսյանը տարածք վարձակալելու նպատակով դիմել է Երեւանի քաղաքապետին, վերջինս էլ 06.08.2014թ. 3029-Ա որոշումով թույլատրել է «Կենտրոն-Կանաչապատում» ՓԲԸ-ին` Երեւանի Խանջյան փողոցի հ.6/1 հասցեում, կառուցապատման իրավունքով ընկերությանը պատկանող 43144.31քմ մակերեսով հողամասից՝ 1923.59քմ մակերեսով հողամասի վարձակալության վերաբերյալ «Փրոփերթի Սոլյուշենզ» ՍՊԸ-ի հետ կնքել պայմանագիր:
Նշենք, որ տարածքը գտնվում է Օղակաձեւ զբոսայգու 5-րդ՝ Ալեք Մանուկյան եւ Վարդանանց փողոցներին հարող հատվածում:
Երթուղիներ, տրանսպորտային ոլորտ
Արգամ Աբրահամյանի ունեցած բիզնեսներն ու բաժնեմասերը՝ վերևի գրաֆիկում:
«Տրանսպորտի զարգացման կոնսորցիում» ՓԲԸ-ում Արգամ Աբրահամյանի գործընկերները պատահական մարդիկ չեն: Այստեղ հավասարաչափ բաժնեմասերով (33.3%) բիզնեսի մասնակիցներ են ՀՀ երկրորդ նախագահի որդին՝ Լեւոն Քոչարյանը եւ երեւանաբնակ Վահագն Խաչատրյանը:
Լեւոն Քոչարյանը եւ Վահագն Խաչատրյանը նաեւ «Նաիրի ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության բաժնետերերն են՝ համապատասխանաբար 60% (կանոնադրական կապիտալում` 774 միլիոն դրամ) եւ 40% (516 մլն դրամ) բաժնեմասերով:
«Տրանսպորտի զարգացման կոնսորցիում» ՓԲԸ–ի տնօրենը վանաձորցի Ռուբեն Զատիկյանն է: Նա է ղեկավարում նաեւ թիվ 46 միկրոավտոբուսային երթուղին, որը սպասարկող «Առավել» ՍՊԸ-ի 100% բաժնեմասը 2013թ. մարտից Աբրահամյան-Քոչարյան-Խաչատրյան եռյակինն է՝ «Տրանսպորտի զարգացման կոնսորցիում» ՓԲԸ-ինը:
Ընկերությունը գրանցված է Վահագն Խաչատրյանի հաշվառման հասցեում: Ի դեպ, նույն հասցեում է գրանցված նաև Վահագն Խաչատրյանին պատկանող «Գրիգորյաններ Տրանս սերվիս» ՍՊԸ-ն, որը սպասարկում է Երեւանի թիվ 44, 62, 99 միկրոավտոբուսային երթուղիները:
«Տրանսպորտնիկ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2012թ.: Ընկերության բաժնեմասը 50/50 կիսում են Գագիկ Պողոսյանը եւ նրա գործընկերուհի՝ վարդենիսցի Ջուլիետա Սարգսյանը: Նշենք, որ ընկերությունը գտնվում է Երեւանի Ամիրյան փողոց 4/3 հասցեում, որը Արգամ Աբրահամյանին պատկանող հսկայական շենքում տեղակայված ընկերությունների հասցեն է («Իմպերիում Գրուպ» ՍՊԸ, «Իմպերիում Պլազա» բիզնես կենտրոն, ինչպես նաեւ «Hotel National» հյուրանոցային համալիր):
«Տրանսպորտնիկ» ՓԲԸ-ն է շահագործում Երեւան քաղաքի միկրոավտոբուսային թիվ 41 եւ 45 երթուղիները, «Երևան-Ստեփանավան-Երևան» թիվ 409, «Երևան-Տաշիր-Երևան» թիվ 417, «Տաշիր-Երևան-Տաշիր» թիվ 419 եւ «գ. Կուրթան-Երևան-գ. Կուրթան» թիվ 440 միջմարզային միկրոավտոբուսային եւ այլ երթուղիները:
Նշված մարզային երթուղիները նախկինում սպասարկում էր հանգուցյալ պատգամավոր Մելիք Գասպարյանին պատկանող «Մ.Գ. Հաուզինգ» ՍՊԸ-ն, որին նախարարությունը զրկել էր թույլտվությունից:
Հովիկ Աբրահամյանն ու նրա մերձավորները երթուղային գծեր ունեն նաեւ Արտաշատում եւ հարեւան գյուղերում: Այդ նպատակով երթուղային տաքսիների պարկ է գործում Արտաշատ քաղաքում:
«Մամիկոն-Նարեկ» ՍՊԸ-ն 100%-ով պատկանում է Հենրիկ Աբրահամյանի դստերը՝ Մերի Աբրահամյանին: Այն հիմնադրվել է 2007թ.: Ընկերության գործունեության նպատակը տաքսի ծառայություններ մատուցելն է, ապրանքների առեւտուրն ու շինարարական իրերի արտադրանքը: «Մամիկոն-Նարեկ» ՍՊԸ-ին է պատկանում «Տաքսի Մխչյան» տաքսի ծառայությունը: Ընկերության տնօրենը մխչյանցի Յուրիկ Բունիաթյանն է:
Շինանյութերի եւ քարերի արտադրություն
2003թ. «Արարատցեմենտ» ԲԲԸ-ն մասնավորեցվել է եւ վերակազմավորվելով դարձել է «Արարատցեմենտ» ՓԲԸ: Բաժնետոմսերի 30%-ի սեփականատերը Արգամ Աբրահամյանն է, 70%-ինը՝ նրա աները՝ Գագիկ Ծառուկյանը:
«Ռայթ Սթոուն» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2008-ին: Այն հիմնականում զբաղվում է քարերի վերամշակմամբ եւ շինարարությամբ: Ընկերության բաժնետոմսերի 40%-ը պատկանում է Արգամ Աբրահամյանին, 30%-ը՝ Կոտայքի մարզի Ֆանտան գյուղի բնակիչ Գարեգին Կարապետյանին, իսկ մնացած 30%-ը՝ արտաշատցի Գագիկ Մնացականյանին: Վերջինս նաեւ հանդիսանում է ընկերության տնօրենը:
Հովիկ Աբրահամյանի եղբայր Հենրիկ Աբրահամյանն ու նախկին պատգամավոր Արմեն Պուրտոյանը «Ջաս-Բետոն Շին» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներից են եղել: 2006թ. նրանք դուրս են եկել ընկերությունից, եւ 100% բաժնեմասի սեփականատեր է դարձել Հենրիկ Աբրահամյանի կինը՝ Ռուզաննա Հովսեփյանը: «Ջաս-Բետոն Շին» ՍՊԸ-ն զբաղվում է շինանյութերի արտադրությամբ:
«Մեծ Արմատ» ՍՊԸ-ն եւս շինարարական ընկերություն է եւ ամբողջությամբ պատկանում է Հենրիկ Աբրահամյանին: Հենց նա էլ հանդիսանում է ընկերության տնօրենը: «Մեծ Արմատը» արտադրում եւ վաճառում է շինկոնստրուկցիաներ: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2008-ին:
«Էլզ-Նար» ՍՊԸ-ի սեփականատերը Հենրիկ Աբրահամյանի հարսն է` Դիանա Աբրահամյանը: Ընկերությունը զբաղվում է պարենային եւ ոչ պարենային ապրանքների վաճառքով, փաթեթավորմամբ, ինչպես նաեւ շինանյութի առեւտրով: Ընկերության խանութներից մեկը գտնվում է Հովիկ Աբրահամյանի կնոջ սուպերմարկետի անմիջական հարեւանությամբ` Մխչյան գյուղի սկզբնամասում:
«Սուն-Լուս» ՍՊԸ-ի 100%-ի սեփականատերը Գագիկ Պողոսյանն է: Վերջինս զբաղեցնում է նաեւ տնօրենի պաշտոնը: «Սուն-Լուս» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2010թ.: Ընկերության իրավաբանական հասցեն Արարատի մարզի Նորաշեն գյուղում է, սակայն ոչ Նորաշենի համայնքապետ Արտուշ Սարգսյանը, ոչ էլ համայնքապետարանի այլ աշխատակիցներ չհիշեցին, որ իրենց գյուղում նման ընկերություն կա հաշվառված: Չհիշեցին նաեւ ՍՊԸ-ի հիմնադիր ու տնօրեն Գագիկ Պողոսյանին:
«Սուն-Լուս» ՍՊԸ-ն գործունեություն է ծավալում գովազդային, հանրային սննդի, ինչպես նաեւ շինարարական իրերի արտադրության ոլորտներում:
Հենրիկ Աբրահամյանը` կենդանիների պաշտպան
| Հենրիկ Աբրահամյանն ու կինը՝ Ռուզաննա Հովսեփյանը լուսանկարը վերցված է դստեր ֆեյսբուքյան էջից |
««Յագուար» կենդանիների աշխարհ» ՍՊԸ-ն պետռեգիստրում գրանցվել է որպես հազվադեպ եւ անհետացման եզրին կանգնած վայրի կենդանիների պաշտպանության եւ վերարտադրության, հաղթանշանային որսի կազմակերպման, էկոտուրիզմի եւ որստուրիզմի կազմակերպմամբ եւ նմանատիպ այլ գործունեությամբ զբաղվող ընկերություն: Այդ ընկերությունը հիմնադրվել է 2013թ. եւ ամբողջությամբ պատկանում է Հենրիկ Աբրահամյանին:
Ընկերության տնօրեն Գաբրիել Պողոսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ընկերությունն առայժմ որեւէ գործունեություն չի ծավալում, սակայն իրենց ծրագրերի մեջ է մտնում հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու վայրի կենդանիների պահպանությունը:
«Առայժմ այս ՍՊԸ-ն ոչ մի բանով չի զբաղվում, բայց առաջիկայում կենդանիների պաշտպանություն պիտի արվի, ուրիշ ոչ մի բան: Հայաստանում կան բեզուարյան այծ եւ վայրի ոչխար` մուֆլոն, դրանց պաշտպանությամբ ենք զբաղվելու: Ադրբեջանին կից տարածքներ պիտի վերցնենք, տարածքները պիտի ուսումնասիրենք, որ վարձակալությամբ վերցնենք կենդանիներին պահենք-պահպանենք»,-ասում է Գ. Պողոսյանը:
Կենդանիների պաշտպանությունը ««Յագուար» կենդանիների աշխարհ» ՍՊԸ-ի տնօրենը հետեւյալ կերպ բացատրեց. «Ադրբեջանում որսորդների կրակոցից կենդանիները գալիս են մեր կողմը: Պիտի մեր կողմում կրակոցներ չլինի, որ իրենք աճեն, բազմանան: Եթե այստեղ էլ կրակեն, նորից գնալու են Ադրբեջան»:
Թեեւ ընկերությունն ամբողջությամբ պատկանում է Հենրիկ Աբրահամյանին, սակայն Գաբրիել Պողոսյանը անհասկանալիորեն հերքեց վարչապետի եղբոր կապը իր ղեկավարած ընկերության հետ:
Օտարերկրացիների հետ համատեղ բիզնեսներ
Ի տարբերություն եղբոր, Հովիկ Աբրահամյանի դուստրը՝ Ռեբեկա Աբրահամյանը, նոր է մուտք գործում բիզնես աշխարհ: Նա 2014թ. սեպտեմբերի 17-ին դարձել է օգոստոսին աշտարակցի Արման Միրզոյանի կողմից հիմված «Միթ Ինվեստ» ՍՊԸ-ի 25%-ի սեփականատերը: Նույն օրը ՍՊԸ-ի 25-ական տոկոսի սեփականատեր են դարձել նաեւ երկու վրացիներ՝ Լեւան Չիկովանին, ով հայտնի է չեխական «Wind Energy Investment s.r.o.» ընկերությունում, որպես գործադիր տնօրեն եւ 50%-ի սեփականատեր, ինչպես նաեւ Մինդիա Սաբանաձեն: Վերջինս ունի բազմաթիվ ընկերություններ: Վրացի մեր գործընկերները օգնել են պարզել, թե ինչ բիզնեսներ ունեն վերջիններս:
«Եվրոպա-Բետ.ամ» ՍՊԸ-ն 2012թ. հիմնադրված հայ-վրացական ընկերություն է, որի բաժնեմասերի 20%-ը պատկանում է Արգամ Աբրահամյանին, 20%-ը՝ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Այվազյանի որդուն՝ Սուրեն Այվազյանին, 10%-ը՝ ոմն Կարեն Մինասյանին, իսկ մնացած մասի 48%-ը պատկանում է վրացի Զաուր Յախաձեին եւ 2%-ը՝ Զազա Միքելաշվիլին: Ընկերության տնօրենը երեւանաբնակ Գրիգոր Սահրադյանն է:
«Գոլդեն ՄԿ» ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերը Գագիկ Պողոսյանի հետ կիսում են մոսկվայաբնակ Միխայիլ Բեզրուկովը եւ առինջցի Ռուզաննա Ասուլյանը:
| Գագիկ Պողոսյանը |
Վերջիններս ընկերությունում ունեն 40-ական տոկոս բաժնեմաս, Գագիկ Պողոսյանը՝ 20%:
Միխայիլ Բեզրուկովը մոսկվացի գործարար է։ Դեռևս խորհրդային տարիներին եղել է սպորտի վարպետ, ԽՍՀՄ ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ։ 1992թ.-ից «Հոկեյա-ֆուտբոլային ակումբ «Россия» ՓԲԸ-ի նախագահն է, 2000թ.-ից «Սոցիալական ադապտացիայի կենտրոն» հասարակական ֆոնդի տնօրենն է։
Բեզրուկովը իշխող «Единая Россия» կուսակցության Սոլնեչնոգորսկի բաժանմունքի նախագահն է։ Ռուսաստանյան մամուլի տեղեկություններով՝ Բեզրուկովը տեղական քրեական հեղինակություն է, ում հետ տեղի գործարարները «հաշվի են նստում»։
Նրան են պատկանում տասնյակ ընկերություններ՝առևտրի, անշարժ գույքի, ռեստորանային բիզնեսի, սպորտի և այլ ոլորտներում։ Դրանցից են՝ «Проминвест и К»ԲԲԸ-ն, «Уют-Т» ԲԲԸ-ն, «Царский Павильон» ռեստորանային համալիրը և այլն։
Մենք քանիցս փորձեցինք կապ հաստատել նրա հետ՝ ճշտելու, թե ինչ կապ կա նրա և հայաստանյան մի շարք ընկերությունների հետ։ Սկզբում նա քաղաքում չէր, իսկ հետո նրա աշխատակիցները խնդրեցին հեռախոսահամար թողնել, սակայն մինչ օրս մենք զանգ չենք ստացել։
Վարչապետը եւ նրա մերձավորները չեն մեկնաբանում
Հովիկ Աբրահամյանի հարազատների բիզնեսներն ու բաժնեմասերը՝ գրաֆիկում
2014թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների տվյալներով` առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցուցակում հայտնվել է Հովիկ Աբրահամյանի ազգականներին առնչվող ընդամենը չորս ընկերություն`«Արարատցեմենտ» ՓԲԸ-ն` 111-րդ տեղ՝ 856 մլն դրամ հարկերով, «Արտաշատի պահածոների գործարանը»՝ 135-րդ տեղ՝ 647 մլն դրամ վճարած հարկերով, «Մխչյան Ֆիշ Ֆուդը»՝ 406-րդ տեղ՝ 212 մլն 550 հազար դրամ եւ «Նավթի Գազ» ընկերությունը՝ 611-րդ տեղ՝ 126 մլն դրամ հարկով: Ստացվում է, որ վարչապետի ազգականների մյուս ընկերությունները 74 մլն դրամից ավելի քիչ հարկ են վճարել, քանի որ 1000-րդ տեղը զբաղեցրած ընկերությունը հենց այդքան հարկ է վճարել:
Աբրահամյանների ու նրանց մերձավորների ունեցվածքն այսքանով չի սահմանափակվում: Նրանց են պատկանում Մխչյան համայնքում 53,24 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողեր, Երեւան քաղաքում մոտ մեկ տասնյակ անշարժ գույք եւ այդքան էլ ավտոմեքենաներ:
Հարյուրավոր հեկտար խաղողի այգիներ Արտաշատում եւ հարեւան գյուղերում, գազալցակայաններ Երեւանի սահմաններից դուրս, Երեւանից դուրս եկող մայրուղիներում` խաղատներ, բենզալցակայաններ Հայաստանի ամբողջ տարածքում, հանգստյան տուն Ղրիմում, որը ձեռք է բերվել 2007-ին 7 մլն դոլար արժեքով: Այդ մասին մի քանի անգամ գրել են լրատվամիջոցները, եւ վարչապետը չի հերքել այդ տեղեկությունը:
Ինչպես նաեւ` Արտաշատի տրիկոտաժի եւ մեխանիկական գործարանները, ավտոպարկը, «Սիրիուս» գործարանի հարակից տարածքները, գաստրոնոմը, հյուրանոցը, Մխչյան գյուղի մեխանիկական գործարանը, գինու եւ բետոնի գործարանները, հանգստյան տուն եւ 5 հա հող Ծաղկաձորում, բնակարաններ Երեւանի Հանրապետության, Թումանյան եւ Տերյան փողոցներում, առանձնատուն Սեւանա լճի հարեւանությամբ, 2500քմ տարածք եւ առանձնատուն Երեւանի Հաղթանակ այգու հարեւանությամբ եւ այլն: Այս ցանկը սպառել հնարավոր չէ, քանի որ նշված անշարժ գույքի զգալի մասը գրանցված է այլ անձանց անուններով:
Դեռեւս ԱԺ նախագահ եղած ժամանակ Հովիկ Աբրահամյանին գրություն էինք ուղարկել, որպեսզի պարզաբանի, թե որտեղից են կուտակվում հայտարարագրում նշված գումարները, եւ մի շարք ընկերություններ արդյո՞ք իրեն են պատկանում: Այն ժամանակ մեր հարցմանը չպատասխանեցին: Հովիկ Աբրահամյանը նույն վարքագիծը դրսեւորեց նաեւ վարչապետ եղած ժամանակ` մեր հարցումը թողնելով անպատասխան:
Պարզաբանում ստանալ չի հաջողվում նաեւ վարչապետի որդուց՝ Արգամ Աբրահամյանից: Ինչպես տեղեկացրել ենք, Ա. Աբրահամյանը Երեւան քաղաքի Ամիրյան 4/7 հասցեում գտնվող «Իմպերիում Գրուպ» ՍՊԸ-ի սեփականատերն ու տնօրենն է: Զանգահարեցինք այդ հասցեում գտնվող եւ Աբրահամյանների հետ կապ ունեցող ընկերությունների ղեկավարներին, որպեսզի պարզենք «Իմպերիում Գրուպ» ՍՊԸ-ի հեռախոսահամարները: Բոլորն էլ նշում էին, որ այդ հասցեում «Իմպերիում Գրուպ» չկա: Նույն հասցեում գտնվող «Իմպերիում Պլազա» ՓԲԸ-ի փոխտնօրեն Անգին Սարգսյանը զարմացավ, որ այդ հասցեում նման ընկերություն կա գրանցված:
Աբրահամյանների ազգական Գագիկ Պողոսյանից պարզաբանում ստանալ եւս չհաջողվեց: Նրա հեռախոսահամարը «գաղտնի» են պահում թե́ փեսա Ռոբերտ Գասպարյանը, թե́ Անգին Սարգսյանը՝ պատճառաբանելով, թե այն տրամադրելու իրավասություն չունեն: Գագիկ Պողոսյանի քրոջ պատգամավոր ամուսնուն՝ Ռոբերտ Գասպարյանին խնդրեցինք, որպեսզի Գագիկ Պողոսյանը կապ հաստատի մեզ հետ: Գագիկ Պողոսյանը զանգահարեց, բայց փակ համարից, սակայն ոչինչ չխոսեց:
| Հասարակության մեջ վարչապետ Հովիկ Աբրահանյանը հայտնի է «Մուկ» մականվամբ: Մեջբերենք «168 ժամ» թերթին տված հարցազրույցում վարչապետի բացատրությունն իր մականվան վերբերյալ. | - Իսկ Ձեզ չի՞ վիրավորում, որ մամուլում բավականին հաճախ շրջանառվում է Ձեր մականունը։ - Գիտեք, ես ավելորդ բարդույթներ չունեմ եւ եթե որոշ լրատվամիջոցներ «մուկ» գրելիս հատուկ հաճույք են ստանում, ապա թող շարունակեն վայելել այդ հաճույքը։ Ինձ դա բնավ չի հուզում, եւ եթե հաշվարկն ինձ վիրավորելը կամ զայրացնելն է, ապա հաստատ սխալ հաշվարկ է։ Ի դեպ, ես որեւէ դատապարտելի բան չեմ տեսնում, որ մարդ մականուն ունենա։ Ավելի լավ է մանկական մականուն ունենալ, քան որոշ լրատվամիջոցների հովանավորների եւ տերերի նման՝ գործակալական կեղծանուն։ Ի վերջո, եթե ավելի լուրջ բան ունենային գրելու, լուրջ բան կգրեին։ Իսկ այդ մականունի պատմությունը դեռ մանկությունից է գալիս. հիշում եմ, մի անգամ մայրս Նոր տարվա համար կոնֆետներ էր պահել, որ դնի տոնական սեղանին, ու երբ բերեցին, պարզվեց, որ կոնֆետների կեսը չկա։ Տատս, իհարկե, հասկացավ, որ ես եմ կերել, ու կատակով ասաց, որ երեւի տանը մուկ կա։ Այդպես էլ ահա այդ մանկական մականունը, տատիս ձեռամբ, կպցրեցին ինձ։ |
Վարչապետը խոստովանել է, որ իրենից բան հնարավոր չէր թաքցնել, որովհետեւ ամեն տեղ մտնում եւ գտնում էր իր ուզածը՝ կոնֆետները: Այս սովորությունից նա չի հրաժարվել եւ շարունակում է ամենուր «փնտրել կոնֆետները»:

Бизнес Овика Абрамяна не имеет границ-3
Мы продолжаем представлять компании премьер-министра РА Овика Абрамяна и его родственников, которые разворачивают деятельность в различных сферах.
Аренда недвижимости
Владельцем 100% акций ЗАО “Стратеджик Проперти Менеджмент” является Аргам Абрамян. Офис компании находится в принадлежащем ему здании по адресу Амиряна, 4/2 в Ереване. Компания “Стратеджик Проперти Менеджмент” была основана в 2012 г., руководит ею Ангин Саркисян. Уставной капитал этого ЗАО составляет 300 млн 988 тыс. драмов.
По данным налоговой службы компания занимается розничной торговлей продуктов питания, алкогольных напитков и табачных изделий. Однако в настоящее время ее деятельность временно прекращена.
В беседе с Hetq.am Ангин Саркисян хоть и сослалась на занятость, однако в нескольких предложениях все же ответила на вопрос о деятельности компании: “В настоящее время компания не осуществляет какую-либо деятельность. ЗАО “Стратеджик Проперти Менджмент” вообще не осуществляла какую-либо деятельность”. На вопрос, почему была основана компания с большим капиталом, если она не должна была заниматься какой-либо деятельностью, Ангин Саркисян сказала: “Извините, я не буду отвечать на этот вопрос. Это содержащий тайну внутренний вопрос компании, и я как директор не уполномочена отвечать. Возможно, для вас абсурдно, что компания с таким капиталом не действует, но для меня это не абсурд. Компания открылась, но в настоящий момент ее деятельность прекращена. Как только она начнет действовать, вы об этом узнаете. Позвоните, и я сообщу вам, какой деятельностью мы занимаемся”.
Правовым предшественником ООО “Проперти Солюшенз” было ООО “Консалтинговый центр “Алианс”. Уставной капитал этого ООО составляет 75.300.000 драмов. В июне этого года все акции компании перешли к Гагику Погосяну. Последний с целью аренды помещения обратился к мэру Еревана, который решением 3029-Ա от 06.08.2014 г. разрешил ЗАО “Кентрон-Озеленение” заключить с ООО “Проперти Солюшенз” договор об аренде земельного участка площадью 1923.59 кв.м на принадлежащем компании на правах застройки участке площадью 43144.31 кв.м, расположенном по адресу Ханджяна, 6/1 в Ереване. Отметим, что эта территория находится на месте пересечения улиц Алека Манукяна и Вардананц.
Маршруты, транспортная сфера
Партнерами Аргама Абрамяна в ЗАО “Консорциум развития транспорта” являются не случайные люди. Равные доли в этом бизнесе имеют сын второго президента РА Левон Кочарян и житель Еревана Ваагн Хачатрян. Последние являются также акционерами страховой компании “Наири иншюранс”. Ее акции Кочарян и Хачатрян делят между собой следующим образом: 60% (774 млн драмов в уставном капитале) и 40% (516 млн драмов) соответственно.
Директором ЗАО “Консорциум развития транспорта” является житель Ванадзора Рубен Затикян. Он руководит также 46-м микроавтобусным маршрутом. С марта 2013 г. 100% акций обслуживающего этот маршрут ООО “Аравел” принадлежат тройке Абрамян-Кочарян-Хачатрян, или ЗАО “Консорциум развития транспорта”.
Компания зарегистрирована по адресу прописки Ваагна Хачатряна. Кстати, там же зарегистрировано принадлежащее Хачатряну ООО “Транс-сервис Григорянов”, которое обслуживает в Ереване микроавтобусные маршруты 44, 62, 99.
ЗАО “Транспортник” было основано в 2012 г. Акции компании поровну делят между собой Гагик Погосян и его коллега Джульетта Саркисян из Вардениса. Отметим, что в Ереване компания располагается в принадлежащем Аргаму Абрамяну огромном здании по адресу Амиряна, 4/3, где размещаются многочисленные компании (ООО “Империум Групп”, бизнес-центр “Империум Плаза”, а также гостиничный комплекс “Hotel National”).
ЗАО “Транспортник” эксплуатирует в Ереване микроавтобусные маршруты 41 и 45, 409-й маршрут “Ереван-Степанаван-Ереван”, 417-й и 419-й маршруты “Ташир-Ереван-Ташир” и др.
Ранее указанные областные маршруты обслуживало ООО “М.Г.Хаузинг”, принадлежавшее покойному депутату парламента Мелику Гаспаряну, которое министерство транспорта лишило разрешения.
Овику Абрамяну и его родственникам принадлежат также маршрутные линии в городе Арташате и соседних с ним селах. С этой целью в Арташате действует таксомоторный парк.
100% акций ООО “Мамикон-Нарек” принадлежат дочери Генрика Абрамяна Мери Абрамян. Основанная в 2007 г. компания владела службой такси, занималась торговлей товарами, производством стройматериалов. ООО “Мамикон-Нарек” принадлежит сервис такси “Мхчян”. Директором компании является житель Мхчяна Юрик Буниатян.
Стройматериалы и камни
В 2003 г. ОАО “Араратцемент” было приватизировано и пребразовано в ЗАО “Араратцемент”. 30% акций компании принадлежат Аргаму Абрамяну, 70% - его тестю Гагику Царукяну.
ООО “Райт Стоун” было основано в 2008 г. Компания занимается в основном обработкой камней и строительством. 40% акций ООО принадлежат Аргаму Абрамяну, 30% - жителю села Фонтан Котайкской области Гарегину Карапетяну, остальные 30% - жителю Арташата Гагику Мнацаканяну. Последний является также директором компании.
Брат Овика Абрамяна Генрик Абрамян и бывший депутат парламента Армен Пуртоян учредили ООО “Джас-Бетон Шин”. В 2006 г. они вышли из этой компании, и владельцем 100% акций стала жена Генрика Абрамяна Рузанна Овсепян. ООО “Джас-Бетон Шин” занимается производством стройматериалов.
Строительной компанией является также ООО “Мец Армат”, которое полностью принадлежит Генрику Абрамяну. Именно он является директором компании, основанной в 2008 г.. “Мец Армат” производит и продает строительные конструкции.
Владельцем ООО “Элз-Нар” является невестка Генрика Абрамяна Диана Абрамян. Компания занимается продажей, упаковкой продовольственных и непродовольственных товаров, а также продажей стройматериалов. Один из магазинов этой компании находится рядом с супермаркетом жены Овика Абрамяна в селе Мхчян.
100% акций ООО “Сун-Лус” принадлежат Гагику Погосяну, который также занимает пост директора этой компании. Последняя была основана в 2010 г. Юридический адрес ООО находится в селе Норашен, однако и староста Норашена Артуш Саркисян, и другие сотрудники общинной администрации отрицали, что в их селе зарегистрирована такая организация. Они не смогли припомнить и учредителя и директора компании Гагика Погосяна.
ООО “Сун-Лус” действует в сферах рекламы, общественного питания, производства стройматериалов.
Генрик Абрамян – защитник животных
ООО “Животный мир “Ягуар” зарегистрировано в госреестре как компания, занимающаяся защитой и воспроизводством редких и находящихся на грани исчезновения животных, организацией экотуризма и охотничьего туризма. Компания была основана в 2013 г. и полностью принадлежит Генрику Абрамяну.
В беседе с Hetq.am директор компании Габриел Погосян сказал, что они пока не занимаются какой-либо деятельностью, однако в их программы входит защита диких животных в армяно-аезрбайджанской приграничной зоне.
“ООО пока ничем не занимается, однако в ближайшее время начнем осуществлять защиту животных. Мы должны изучить соседние с Азербайджаном территории, чтобы взять их в аренду и заняться охраной животных”,- сказал Г.Погосян.
Несмотря на то, что компания полностью принадлежит Генрику Абрамяну, Габриел Погосян почему-то опроверг связь руководимой им компании с братом премьер-министра.
Совместный бизнес
В отличие от своего брата дочь Овика Абрамяна Ребекка Абрамян вступила в мир бизнеса совсем недавно. 17 августа 2014 г. она стала владелицей 25% ООО “Мит Инвест”, основанного в августе жителем Аштарака Арманом Мирзояном. В тот же день по 25% ООО приобрели двое грузин – Леван Чиковани, известный как исполнительный директор и владелец 50% чешской компании «Wind Energy Investment s.r.o.”, и Миндия Сабанадзе. Последней принадлежат многочисленные компании. С помощью наших грузинских коллег удалось выяснить, каким бизнесом владеют Чиковани и Сабанадзе.
ООО “Европа-Бет.ам” является армяно-грузинской компанией, которая была основана в 2012 г. По 20% ее акций принадлежат Аргаму Абрамяну и Сурену Айвазяну, сыну депутата Национального Собрания Вардана Айвазяна, 10% - некоему Карену Минасяну, остальные 48% акций – грузину Зауру Яхадзе и 2% - Зазе Микелашвили. Директор компании –Григор Саградян из Еревана.
Акции ООО “Голден МК” делят между собой Михаил Безруков из Москвы и жительница села Ариндж Рузанна Асулян. Им принадлежат по 40%, а Гагику Погосяну – 20% акций.
Михаил Безруков – московский предприниматель. В советские годы он получил звание мастера спорта, был главным тренером сборной СССР. С 1992 г. является председателем ЗАО “Хоккейно-футбольный клуб “Россия”, а с 2000 г. – директором общественного фонда “Центр социальной адаптации”.
Безруков – председатель Солнечногорского отделения правщей партии “Единая Россия”. По сведениям российской прессы, он является местным криминальным авторитетом, с которым считаются предприниматели. Безрукову принадлежат десятки компаний в сфере торговли, недвижимости, ресторанного бизнеса, спорта и т.д. Это ОАО “Проминвест и К”, “Уют-Т”, ресторанный комплекс “Царский Павильон” и др.
Мы несколько раз попытались связаться с Безруковым, чтобы уточнить, какая связь существует между ним и рядом армянских компаний. Нам сперва сказали, что Безрукова нет в городе, потом его сотрудники попросили оставить номер телефона, однако до сих пор никто так и не позвонил.
Премьер и его родственники не комментируют
По данным за январь-сентябрь 2014 г. в число первых 1000 крупных налогоплательщиков вошли лишь четыре компании родственников Овика Абрамяна: ЗАО “Араратцемент”, 111-е место, сумма налогов 856 млн драмов, “Арташатский консервный завод” – 135-е место, 647 млн драмов, “Мхчян фиш фуд” – 406-е место, 212 млн 550 тыс. драмов и “Навти Газ” – 611-е место, 126 млн драмов. Получается, что налоги, выплаченные остальными компаниями родственников премьера, были меньше 74 млн драмов, поскольку именно такую сумму заплатила в качестве налогов компания, занявшая 1000-е место.
Имущество Абрамянов и их родственников этим не ограничивается. Им принадлежат также 53,24 га земли сельскохозяйственного значения в селе Мхчян, десять единиц недвижимости в Ереване, столько же автомобилей, сотни гектаров виноградников в Арташате и соседних селах, газозаправочные станции за пределами Еревана, казино, бензозаправочные станции на всей территории Армении, дом отдыха в Крыму, который был приобретен в 2007 г. за 7 млн долларов. Об этом приобретении СМИ писали несколько раз, и премьер не опроверг эту информацию. Кроме того, Абрамянам и их родственникам принадлежат трикотажная фабрика и механический завод в Арташате, территории рядом с заводом “Сириус”, гастроном, гостиница, механический завод в Мхчяне, заводы по производству вина и бетона, дом отдыха и 5 га земли в Цахкадзоре, квартиры на улицах Анрапетутян, Туманяна и Терьяна в Ереване, особняк недалеко от озера Севан, участок площадью 2500 кв.м и особняк рядом с парком Победы в Ереване и т.д. Исчерпать этот список невозможно, поскольку значительная часть указанной недвижимости зарегистрирована на других лиц.
Когда Овик Абрамян был еще председателем Национального Собрания, мы направили ему письмо с просьбой объяснить, как образуются указанные в декларации суммы и действительно ли ему принадлежит ряд компаний. Тогда мы не получили ответ на наш запрос. Аналогичным образом Овик Абрамян повел себя и на посту премьер-министра, вновь оставив наши вопросы без ответов.
Нам не удается получить разъяснения и у сына главы правительства Аргама Абрамяна. Как мы уже сообщили, А.Абрамян является владельцем и директором ООО “Империум Групп, находящегося по адресу Амиряна 4/7 в Ереване. Мы позвонили руководителям расположенных по этому адресу и имеющих отношение к Абрамянам компаний с целью узнать номера телефонов ООО “Империум Групп”. Все отметили, что по этому адресу компании “Империум Групп” нет.
Нам не удалось получить объяснения и у родственника Абрамянов Гагика Погосяна. Его номера телефонов держатся в секрете: и зять Роберт Гаспарян, и Ангин Саркисян заявили, что не могут предоставить нам эту информацию.
Мы попросили Роберта Гаспаряна, мужа сестры депутата Гагика Погосяна, связаться с нами. Погосян позвонил, но с закрытого номера, и ничего не сказал.
Премьер-министр Овик Абрамян известен общественности под кличкой Мук (Мышь). Приведем выдержку из интервью Овика Абрамяна газете “168 часов”, в котором он объясняет, как появилась его кличка. |
- Вас не оскорбляет, что в прессе довольно часто упоминается Ваша кличка? Знаете, у меня нет излишних комплексов, и если некоторые СМИ получают удовольствие от использования клички Мук, то пусть продолжают наслаждаться этим, меня это совершенно не волнует. И если расчет состоит в том, чтобы оскорбить или разозлить меня, то это однозначно неправильный расчет. Кстати, я не вижу ничего предосудительного в том, чтобы у человека была кличка. Лучше иметь детскую кличку, чем агентурный псевдоним, как у покровителей и хозяев некоторых СМИ. В конце концов, если бы они могли писать на более серьезные темы, то писали бы. А история появления этой клички идет еще с детства. Помню, как-то на Новый год мама купила конфеты для праздничного стола. Но когда конфеты принесли, оказалось, что половины их нет. Бабушка, естественно, поняла, что это я съел, и в шутку сказала, что в доме, наверное, завелись мыши. Так с легкой руки моей бабушки за мной закрепилось это прозвище. |
Премьер признал, что от него ничего невозможно спрятать, так как он проникает повсюду и находит то, что ему нужно – конфеты. Эта привычка у премьера сохранилась, и он еще продолжает “искать везде конфеты”.