Ռուսաստանից ուղարկվող փողերը կրճատվում են. 29% նվազում՝ հունվար-ապրիլին
Արտասահմանից Հայաստան դրամական փոխանցումների ներհոսքը, որը 2022 թվականին մեծ թափ առավ, այս տարվանից կրճատվում է։ Պակասում են, մասնավորապես, Ռուսաստանից եկող գումարները։ Փորձագետները կարծում են, որ դրամական փոխանցումներն այսօր նույնքան մեծ ազդեցություն չունեն Հայաստանի տնտեսության վրա, որքան 2000-ականների սկզբին էր։ Այնուամենայնիվ, դրսից ստացվող գումարների կրճատումը տնտեսության վրա բացասաբար է ազդում։
Հունվար-ապրիլին Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումները 442 մլն դոլարով կրճատվել են
2024 թվականի հունվար-ապրիլին ֆիզիկական անձինք արտասահմանից Հայաստան են ուղարկել մոտ 1.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար (1 մլրդ 672 մլն դոլար)։ Խոսքը բացառապես բանկերի միջոցով կատարված փոխանցումների մասին է։
Ինչպես ցույց են տալիս Կենտրոնական բանկի տվյալները, նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ այդ գումարները նվազել են 373 մլն դոլարով կամ 18%-ով։
Դրամական փոխանցումների նվազումը պայմանավորված է Ռուսաստանից ուղարկվող փողերի կրճատմամբ։
Այս տարվա չորս ամսում Ռուսաստանից Հայաստան է փոխանցվել 1.1 միլիարդ դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ այդ թիվը նվազել է 442 մլն դոլարով կամ 29%-ով։
2022-ին ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետևանքով Հայաստան ժամանած ռուսաստանցիների մեծ հոսքին հետևեց նույնքան մեծ գումարների ներհոսքը։ Արդյունքում նշված տարում Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումները կազմեցին մոտ 3.6 մլրդ ԱՄՆ դոլար` քառապատկվելով 2021-ի համեմատ։
2023-ին աճի այս տեմպը զգալի թուլացավ։ Տարվա ընթացքում Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումները կազմել են 3.9 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
Արդեն 2023-ի տարեվերջից Ռուսաստանից ուղարկվող փողերը բացասական միտում են գրանցում։
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումների նվազումը պայմանավորվում է Ռուսաստանում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական և տնտեսական գործոններով, որոնք էական ազդեցություն են թողնում գումարների այս շարժի վրա։
Բացի այդ, ըստ նրա՝ Հայաստանից Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնող հայաստանցիների համար այսօր ռուսական շուկան այնքան գրավիչ չէ, որքան տարիներ առաջ էր։
«Արդյոք մարդիկ նույն կամեցողությամբ կամ նույն պլանավորմամբ շարունակե՞լու են աշխատել Ռուսաստանի Դաշնությունում, թե՞ ոչ։
Ոմանք տեղափոխվում են Հայաստան ու շարունակում աշխատել Հայաստանում, որովհետև աշխատավարձերի տարբերությունը Ռուսաստանում և Հայաստանում այսօր շատ ավելի քիչ է, քան, օրինակ, 10 տարի առաջ»,- հունիսին 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է Մարտին Գալստյանը։
Ըստ նրա՝ Ռուսական «Միր» («Мир») վճարային համակարգի քարտերի սպասարկման դադարեցումը հայկական բանկերի կողմից կարող էր որոշակի ազդեցություն թողնել Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումների վրա, սակայն քաղաքական և տնտեսական իրադարձությունները շատ ավելի էական դեր ունեն։
Դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների կազմում Ռուսաստանին հաջորդում են ԱՄՆ-ն, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Գերմանիան ու Մեծ Բրիտանիան։ Այս երկրներից կատարվող փոխանցումները, սակայն, անհամեմատ ավելի փոքր են և փոքր տեսակարար կշիռ ունեն ընդհանուր կազմում։ Հետևաբար, դրանց գծով աճի ազդեցությունը փոքր է լինում ընդհանուր դրամական փոխանցումների վրա։
Այս տարվա առաջին չորս ամսվա ԱՄՆ-ից փոխանցումներն աճել են 11%-ով, ԱՄԷ-ից՝ 57%-ով, Գերմանիայից՝ 12%-ով և Մեծ Բրիտանիայից՝ 34%-ով։
Տնտեսագետ, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Բիզնեսի և տնտեսագիտության քոլեջի դեկան Վաչե Գաբրիելյանի դիտարկմամբ՝ այս գումարները, որոնք վերջին երկու տարին Ռուսաստանից հոսում են Հայաստան, ամենայն հավանականությամբ, ոչ թե առավելապես արտագնա աշխատանքի մեկնողների կամ Հայաստանում հարազատներ ունեցողների գումարներն են մեծ մասամբ, այլ Ռուսաստանի քաղաքացիների, որոնք զրկված են իրենց երկրում գործող բանկային համակարգի միջոցով մի շարք գործառնություններ իրականացնելու հնարավորություններից։
«Ռուսաստանցիները գումարները ուղարկում են այստեղ, քանի որ հայկական բանկերը հնարավորություն են տալիս ավելի մեծ ծավալով միջազգային գործառնություններ իրականացնել։ Ենթադրենք՝ ռուսաստանցին ուզում է «Ամազոն»-ից ինչ-որ բան գնել, որը կառաքվի Ռուսաստան, Վրաստան կամ Բուլղարիա։ Ռուսական քարտով դա չի կարող գնել։ Հայկական քարտով կարող է։ Հաճախ, որպեսզի միջազգային սպասարկման խնդիրներ չունենան, օտարերկրյա քաղաքացիները որոշակի գումարներ ուղարկում են Հայաստան։ Դա ծառայությունների մատուցում է հայկական բանկերի կողմից, որը որևէ կերպ արգելված չէ»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասել է Վաչե Գաբրիելյանը։
Արտասահմանից դրամական փոխանցումները աշխուժացնում են Հայաստանի տնտեսությունը՝ նպաստում առևտրի ավելացմանը, ծառայությունների շրջանառության աճին, անշարժ գույքի շուկայի ակտիվացմանը և այլն։ Այս համատեքստում նշված գումարների այսօրվա նվազումը բացասական է ազդելու տնտեսության վրա։
Սակայն, ըստ Վաչե Գաբրիելյանի, Հայաստանի տնտեսության համար դրամական փոխանցումները հիմա ավելի քիչ նշանակություն ունեն, քան 2000-ականներին։ Այդ ժամանակ նավթի գները բարձրացան, Ռուսաստանի տնտեսական աճն արագացավ, և Հայաստանից մեծ աշխատուժ գնաց Ռուսաստան։ Այնտեղ նրանք ստանում էին անհամեմատ ավելի բարձր վարձատրություն, քան նույն աշխատանքի դիմաց կստանային Հայաստանում։ Այդ գումարը փոխանցում էին Հայաստան, և տնտեսության մեջ դրանք էական դեր ունեին։
Այսօր, ըստ նրա, դրամական փոխանցումները նույնքան մեծ կշիռ չունեն ՀՆԱ-ում։ Վիճակագրական տվյալները ցույց են տալիս, որ եթե տասը տարի առաջ արտասահմանից Հայաստան դրամական փոխանցումները Հայաստանի ՀՆԱ-ի 20-22%-ն են կազմել, ապա այսօր 10%-ի շրջակայքում են։
Այն գումարները, որոնք գալիս են Հայաստան և կրկին արտահոսում այլ երկրներ, էական եկամուտներ են ապահովում բանկերի համար։ Այս երևույթը Հայաստանի բանկային համակարգի համար 2022-2023 թվականներին ռեկորդային շահույթներ ապահովեց։
Այս տարի փողերի արտահոսքի աճը դանդաղել է։ 2024 թվականի հունվար-ապրիլին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով Հայաստանից արտասահման են ուղարկել 1 մլրդ 345 մլն ԱՄՆ դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 1%-ով։
Արտահոսքի գծով այժմ առաջատարը ոչ թե Ռուսաստանն է, այլ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները։ Ընդ որում՝ նախորդ տարվա հունվար-ապրիլի համեմատ Հայաստանից դեպի ԱՄԷ կատարվող փոխանցումները 30%-ով աճել են։
Հայաստանից Մոնակո փողերի հոսքը ևս տեսանելի է դարձել, և Մոնակոն հայտնվել է առաջին հնգյակում։ Այստեղ են նաև Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Շվեյցարիան։

Сокращается приток денежных переводов из РФ в Армению: с января по апрель спад составил 29%
Приток денежных переводов из-за границы в Армению, пик которого пришелся на 2022 год, с этого года начал сокращаться. Это касается, в частности, трансфертов из России. По мнению экспертов, сегодня денежные переводы уже не оказывают большого влияния на экономику Армении, как это было в начале 2000-х годов. Тем не менее, сокращение поступающих из-за рубежа денежных средств негативно сказывается на экономике страны.
В период с января по апрель поступающие из РФ в Армению трансферты сократились на 442 млн долларов
В январе-апреле 2024 года физические лица перевели из-за границы в Армению 1 млрд 672 млн долларов США. Речь идет исключительно о банковских переводах. Как свидетельствуют данные Центрального банка, по сравнению с тем же периодом прошлого года эта сумма сократилась на 373 млн долларов, или на 18%.
Сокращение общего объема денежных переводов обусловлено сокращением трансфертов, поступающих из России в Армению.
За первые четыре месяца из РФ в Армению поступило 1,1 млрд долларов. По сравнению с тем же периодом прошлого года, это число уменьшилось на 442 млн долларов, или на 29%.
После начала в 2022 году российско-украинской войны в Армению прибыло большое число россиян, которые привезли с собой огромное количество денег. В результате объем денежных переводов из РФ в Армению составил около 3,6 млрд долларов США, что в четыре раза превышает аналогичный показатель 2021 года.
В 2023-ем темпы этого процесса заметно снизились. В течение года денежные переводы из России в РА составили 3,9 млрд долларов США. Однако уже с конца 2023 года в вопросе притока денег из РФ наметилась отрицательная тенденция.
Сокращение денежных переводов из России в Армению председатель Центробанка Мартин Галстян обуславливает существующими в РФ геополитическими и экономическими факторами, которые оказывают существенное влияние на перемещение денежных средств.
Кроме того, по словам М.Галстяна, для трудовых мигрантов из Армении российский рынок труда сегодня не является настолько привлекательным, как несколько лет назад.
Многие из них уже приезжают трудиться в Армению, так как сегодня разница в зарплате не так велика, как, скажем, десять лет назад, отмечает глава ЦБ.
По словам М.Галстяна, прекращение обслуживания армянскими банками карт “Мир” российской платежной системы может оказать определенное воздействие на денежные переводы из РФ в Армению, однако куда более существенную роль играют политические и экономические процессы.
В структуре денежных переводов в Армению за Россией следуют США, Объединенные Арабские Эмираты, Германия и Великобритания. Однако поступающие из этих стран денежные переводы существенно уступают российским, а значит и оказывают меньшее влияние на общий объем денежных переводов. .
За первые четыре месяца этого года объем поступивших из США денежных средств вырос на 11%, из ОАЭ – на 57%, из Германии – на 12%, из Великобритании – на 34%.
Экономист, декан колледжа бизнеса и экономики Американского Университета Армении Ваче Габриелян считает, что суммы, которые последние два года поступают из РФ в Армению, по всей видимости, являются денежными средствами российских граждан, которые в своей стране лишены возможности осуществлять некоторые банковские операции.
“Россияне отправляют деньги сюда, так как армянские банки дают возможность осуществлять международные операции в большом объеме. Предположим, россияне хотят купить какие-то вещи на “Амазон” и отправить их в РФ, Грузию или Болгарию. По российской карте они этого сделать не могут, по армянской - могут. Очень часто иностранные граждане во избежание проблем с международным обслуживанием отправляют определенные суммы в Армению, что означает оказание услуг армянскими банками”,- сказал в беседе с Hetq.am В.Габриелян.
Денежные переводы из-за рубежа способствуют активизации экономики, так как приводят к росту торговли, обороту услуг, в том числе в сфере недвижимости, и т.д. В этом контексте наблюдающееся сегодня сокращение указанных сумм отрицательно влияет на экономику страны.
Вместе с тем, по словам нашего собеседника, в настоящее время роль трансфертов в армянской экономике куда меньше, чем в 2000-х. Тогда цены на нефть подскочили, вследствие чего ускорился рост экономики РФ. В результате из Армении в эту страну отправилось большое число трудовых мигрантов. За работу, которую они выполняли в Армении, в России платили гораздо больше. Деньги, отправляемые трудовыми мигрантами на родину, играли значительную роль в армянской экономике. Если десять лет назад денежные переводы составляли 20-22% ВВП, то сегодня уже порядка 10%.
Поступающие в Армению денежные средства, которые отсюда переводятся в другие страны, обеспечивают для банков существенную прибыль. Рекордные показатели были зарегистрированы в банковской системе Армении в 2022-2023 гг.
В этом году темпы оттока денег из страны замедлились. В январе-апреле 2024 г. физические лица отправили из Армении в другие страны 1 млрд 345 млн долларов США, что на 1% превышает аналогичный показатель прошлого года.
Сегодня лидером по линии оттока денег является не РФ, а Объединенные Арабские Эмираты. При этом по сравнению с прошлым годом денежные переводы из Армении в ОАЭ выросли на 30%.
Заметно выросли денежные переводы из Армении в Монако, благодаря чему эта страна оказалась в первой пятерке. В нее входят также РФ, США и Швейцария.