Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական թիմը հրատապ դիմում է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հատուկ զեկուցողին
Ադրբեջանում կալանավորված քաղբանտարկյալ, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբանական թիմը հունիսի 13-ին հրատապ դիմում է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հատուկ զեկուցողին՝ հորդորելով դատապարտել Ադրբեջանի կառավարության կողմից Ռուբեն Վարդանյանի դեմ իրականացվող խոշտանգումներն ու դաժան վերաբերմունքը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը ձերբակալել էր Ռուբեն Վարդանյանին 2023 թ. սեպտեմբերի 27-ին՝ Լաչինի միջանցքով ՀՀ Սյունիքի մարզ անցնելիս։ Նրան նույն օրը տեղափոխել էին Բաքու։
ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի հատուկ զեկուցող Էլիս Էդվարդսին ներկայացրած դիմում-բողոքում միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը և նրա թիմը շեշտել են Ադրբեջանի կառավարության կողմից խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի մասին։
Ըստ Վարդանյանի իրավաբանների՝ չափազանց մեծ մտահոգություն է հարուցում այն, որ Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը և միջազգային փաստաբանը տեղեկացել են, որ 2024 թվականի ապրիլին հայտարարված հացադուլի ժամանակ Վարդանյանին տեղափոխել են պատժախուց, զրկել են խմելու ջրի հասանելիությունից, քնելու և արտաքին աշխարհի հետ կապի հնարավորությունից։ Տեղեկություն չկա, թե որքան ուժեղ են եղել այդ ամենի արդյունքում նրան հասցված հոգեբանական և ֆիզիկական վնասները։
«Ռուբեն Վարդանյանը հայտնի մարդասեր և բարերար է, որը երկար տարիներ շարունակ պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքները: Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը նրան դիտարկում է որպես սպառնալիք, նրան փորձում են լռեցնել կամայական կալանքի միջոցով, իսկ վերջին շրջանում էլ՝ խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի միջոցով: Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է, որ իրեն լուրջ վերաբերվեն միջազգային հարթակում, և որ COP29-ը դառնա «Խաղաղության COP», ապա պետք է դադարեցնի Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը և անհապաղ կերպով ազատ արձակի նրան և Լեռնային Ղարաբաղի մյուս քաղբանտարկյալներին»,- ասել է Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը:
2024 թվականի ապրիլի 5-25-ը Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ էր հայտարարել՝ ի նշան բողոքի իր և մյուս հայ բանտարկյալների քաղաքական դրդապատճառներով հետապնդումների դեմ։ Ի պատասխան՝ Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության նախաքննական մեկուսարանի պաշտոնյաները Վարդանյանին տեղափոխել են պատժախուց, որտեղ էլ նրան պահել են ողջ հացադուլի ժամանակ։
Ըստ իրավաբանական խմբի հայտարարության՝ մենախցում լույսը վառված է եղել շուրջօրյա, ինչն էլ հանգեցրել է անքնության և հյուծման։ Բացի դրանից, նրան ստիպել են երկար ժամանակ ոտքի վրա կանգնած մնալ և ավելի քան երկու օր զրկել են խմելու ջրից։ Ավելին, նրան թույլ չեն տվել լողանալ և փոխել հագուստը, չեն հատկացրել զուգարանի թուղթ, արգելել են գիրք կամ կարդալու որևէ նյութ վերցնել, նա զրկված է եղել անկողնու սպիտակեղենից: Հատկապես մտահոգիչ է այն փասը, որ ո՛չ Վարդանյանի փաստաբանին, ո՛չ որևէ մեկին, այդ թվում՝ տեղի Մարդու իրավունքների պաշտպանին, չեն թույլատրել հացադուլի ժամանակ այցելել Վարդանյանին, իսկ նրա շփումն արտաքին աշխարհի հետ (օրինակ՝ ընտանիքի հետ հեռախոսազանգերը) դադարեցվել է։
«Այս վերաբերմունքով, որը նպատակաուղղված է եղել հացադուլի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքական գործունեության և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պաշտպանության համար Վարդանյանին պատժելուն, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է Խոշտանգումների դեմ կոնվենցիայով իր ստանձնած պարտավորությունները, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի՝ Բանտարկյալների հետ վարվեցողության նվազագույն ստանդարտ վերանայված կանոնները: Ցավոք, Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքն ամենևին էլ զարմանալի չէ. Ադրբեջանը հայտնի է և լավ փաստագրված պատմություն ունի թե՛ քաղբանտարկյալներին ընդհանրապես, թե՛ մասնավորապես էթնիկ հայ կալանավորներին խոշտանգելու հարցում: Հաշվի առնելով Ռուբեն Վարդանյանի ազգային պատկանելությունը, Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունում նրա՝ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյայի կարգավիճակը, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ վերաբերմունքի բացահայտ քննադատությունը, ինչպես նաև նրան կալանքի տակ պահելը Պետական անվտանգության ծառայության ներքո (որը տխրահռչակ համբավ ունի էթնիկ հայերի խոշտանգումների հարցում), Վարդանյանը գտնվում է հետագա խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի վերահաս վտանգի տակ:
«Մենք ցնցված էինք՝ իմանալով, թե ինչ սարսափների միջով է անցել հայրս։ Սարսափելի է անգամ մտածել, թե ինչ են անում Ադրբեջանում ոչ այդքան հայտնի բանտարկյալների նկատմամբ, որոնք նման միջազգային աջակցություն չեն ունեցել, ինչպես հայրս։ Հանուն Ադրբեջանում պահվող բոլոր քաղբանտարկյալների՝ լինեն հայեր, ադրբեջանցիներ կամ որևէ այլ ազգության ներկայացուցիչներ, նմանօրինակ անմարդկային վերաբերմունքը բանտարկլայների նկատմամբ պետք է դադարեցվի։ Մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին՝ Ադրբեջանի կառավարությանը պատասխանատվության ենթարկել և օգնել պաշտպանելու հորս կյանքը»,-նշել է Ռուբեն Վարդանյանի ավագ որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը:
Բազմաթիվ իրավապաշտպան կազմակերպություններ, ազգային կառավարություններ և միջազգային կառույցներ կոչ են արել Ադրբեջանին ազատ արձակել Ռուբեն Վարդանյանին և Լեռնային Ղարաբաղի մյուս քաղբանտարկյալներին։ Օրինակ՝ 2024 թվականի հունիսի 11-ին, ամերիկացի Սենատոր Էդ Մարքին՝ Սենատի բարձր ամբիոնից, կոչ էր արել ազատ արձակել բանտարկյալներին, առանձնահատուկ կերպով նշելով և դատապարտելով Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը»,- ասված է իրավաբանական խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Международная группа адвокатов Рубена Варданяна подала срочную апелляцию Специальному докладчику ООН по вопросу о пытках
Международная группа адвокатов содержащегося под стражей в Азербайджане политзаключённого Рубена Варданяна 13 июня направила срочное обращение Специальному докладчику ООН по вопросу о пытках, прося её осудить пытки и жестокое обращение, которому подвергает Рубена Варданяна правительство Азербайджана.
"Рубен Варданян — влиятельный армянский бизнес-лидер, социальный предприниматель и филантроп, занимавший недолгое время пост государственного министра в Нагорном Карабахе. 27 сентября 2023 года вследствие проводимой Азербайджаном этнической чистки 120 000 армян Нагорного Карабаха Рубен был арестован при попытке вместе с оставшимся гражданским населением пересечь границу с Арменией через Лачинский коридор. В тот же день он был помещён в следственный изолятор и с тех пор содержится под стражей по необоснованным и надуманным уголовным обвинениям. За его задержанием вскоре последовал арест других лидеров Нагорного Карабаха, что также является частью проводимой Азербайджаном кампании этнической чистки.
Как стало известно семье Рубена и его международным адвокатам, во время его голодовки в апреле 2024 года Рубен был помещён в карцер, лишён сна и питьевой воды и содержался под стражей без связи с внешним миром. Мы до сих пор не знаем всей тяжести полученной им вследствие этого физической и психической травмы.
Как заявил международный советник Рубена Джаред Генсер, «Рубен Варданян — видный гуманитарный лидер и филантроп, который вот уже много лет отстаивает права народа Нагорного Карабаха. Весьма показательно, что Азербайджан видит в нём угрозу и потому пытается заставить его замолчать, прибегая к незаконному задержанию, а в последнее время и к пыткам. Если власти Азербайджана хотят, чтобы их страну серьёзно воспринимали на международной арене, а также чтобы COP29 (Конференция сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата) стала «конференцией для достижения мира», они должны прекратить жестокое обращение с Рубеном и немедленно освободить его и других политзаключённых Нагорного Карабаха».
С 5 по 25 апреля 2024 года Рубен провёл голодную забастовку, протестуя против политически мотивированного преследования его самого и других армянских заключённых. В ответ на это администрация СИЗО Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики, где в настоящее время содержится Рубен, перевела его в карцер, откуда ему ни разу не разрешили выйти во всё время голодовки. Свет в карцере горел круглосуточно, что привело к серьёзному недосыпанию и истощению. Кроме того, Рубена в течение длительного времени заставляли стоять и лишали воды более двух полных суток. Более того, его лишили возможности мыться и менять бельё и одежду, не давали туалетной бумаги, не разрешали читать и писать, лишили постельного белья, и ему приходилось спать на грязном матрасе. Особое беспокойство вызывает тот факт, что во время голодовки к Рубену не допускали ни его адвоката, ни кого бы то ни было ещё, включая местного омбудсмена, а его связь с внешним миром, например посредством телефонных звонков семье, была прервана.
Таким обращением, направленным на то, чтобы наказать Рубена за голодовку, а также за то, что он состоял на государственной службе и защищал интересы Нагорного Карабаха, Азербайджан нарушает свои обязательства по Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, а также минимальные стандартные правила Организации Объединённых Наций в отношении обращения с заключёнными (Правила Нельсона Манделы). К сожалению, жестокой обращение с Рубеном неудивительно: история пыток политзаключённых в целом и задержанных этнических армян в частности в Азербайджане хорошо задокументирована. Учитывая этническую принадлежность Рубена, его высокий пост в правительстве Нагорного Карабаха, его откровенную критику действий Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха и его жителей, а также задержание Рубена сотрудниками Службы госбезопасности, печально известной пытками этнических армян, ему грозит неминуемая опасность дальнейших пыток и жестокого обращения.
«Мы были потрясены, узнав об ужасах, которые довелось пережить моему отцу. Страшно даже подумать, что делают в Азербайджане с другими, менее известными заключёнными, которые, в отличие от моего отца, не получают международной поддержки, — заявил старший сын Рубена Варданяна Давид. — Бесчеловечному обращению с политзаключёнными в Азербайджане — будь то армяне, азербайджанцы или представители любой другой национальности — нужно положить конец. Мы призываем ООН привлечь правительство Азербайджана к ответственности и помочь защитить жизнь моего отца».
Освободить Рубена и других политзаключённых Нагорного Карабаха призвали многочисленные правозащитные и международные организации, а также правительства нескольких стран"- говорится в пресс-релизе.