Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կես միլիոն դոլարի պարտատոմսեր է գնել «Արդշինբանկից»
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը 2023 թվականի տարեվերջին կես միլիոն դոլարի պարտատոմսեր է գնել «Արդշինբանկից»։ Այս գործարքում հետաքրքրականն այն է, որ 2022 թվականին փոխվարչապետն ավելի քան 2 միլիոն դոլարով վաճառել էր նույն «Արդշինբանկում» ունեցած իր 1.000056% բաժնետոմսերը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով է ներկայացրել 2023թ․ գույքի և եկամուտների տարեկան հայտարարագիր, ինչից պարզ է դառնում, որ նա 2023 թվականի դեկտեմբերի 4-ին «Արդշինբանկից» 511 700 դոլարի պարտատոմսեր է գնել։
Մհեր Գրիգորյանը 2011-2018թթ․ եղել է «Արդշինբանկի» վարչության նախագահը, ինչպես նաև տիրապատել է բանկի բաժնետոմսերի 1,000056 տոկոսին։ Փոխվարչապետ նշանակվելուց հետո, օրենքի համաձայն, Մհեր Գրիգորյանը թողել է «Արդշինբանկի» իր վարչական պաշտոնը, սակայն բաժնետոմսերը պահպանել է մինչև 2022 թվականը։ Նրան պատկանող բաժնետոմսերի անվանական արժեքը կազմել է 502 մլն 300 հազ․ դրամ, որոնք նա 2022թ․ վաճառել է մոտ կրկնակի ավել գնով՝ 962 մլն դրամով։
Մհեր Գրիգորյանն իր բաժնետոմսերը վաճառել էր «Արինս Գրուպ» ՍՊԸ-ին, որն այժմ «Արդշինբանկի» 98,67 տոկոսի սեփականատերն է։ «Արինս Գրուպի» սեփականատերն էլ «Արդշինբանկի» խորհրդի նախագահ Կարեն Սաֆարյանն է։
Ըստ Մհեր Գրիգորյանի ներկայացրած հայտարարագրի՝ նա պահպանել է իր ունեցած 5 միավոր անշարժ գույքը՝ բնակելի տուն և հողամաս Աշտարակ քաղաքում, 1 բնակարան և 2 ավտոտնակ Երևանի կենտրոն վարչական շրջանում։
Որպես դրամական միջոց Մհեր Գրիգորյանը հայտարարագրել է 4,6 մլն դրամ բանկային հաշվին և 70 մլն դրամ կանխիկ, որն ի դեպ տարիներ շարունակ անփոփոխ արտացոլվում է փոխվարչապետի հայտարարագրերում։ 2023 թվականին Մհեր Գրիգորյանի եկամուտները կազմել են մոտ 30 մլն դրամ, որից 24 միլիոնը՝ փոխվարչապետի աշխատավարձն է, իսկ մնացածը՝ բանկում ունեցած ավանդներից ստացած եկամուտը։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян купил облигации “Ардшинбанка” на $500 тысяч
Премьер-министр Армении Мгер Григорян в конце 2023 года купил облигации “Ардшинбанка” на полмиллиона долларов. Примечательно, что в 2022 году вице-премьер продал за более чем 2 млн долларов 1.000056% принадлежащих ему акций того же “Ардшинбанка”.
Григорян представил в Комиссию по предупреждению коррупции декларацию об имуществе и доходах 2023 г., из которой следует, что 4 декабря он приобрел облигации “Ардшинбанка” на сумму 511.700 долларов.
В 2011-2018 гг. Мгер Григорян занимал должность председателя правления “Ардшинбанка” и владел 1,000056% его акций. После назначения вице-премьером Григорян, согласно закону, оставил административную должность, однако акции сохранил до 2022 г. Номинальная стоимость принадлежащих вице-премьеру акций составляла 502 млн 300 тыс. драмов. В 2022 году он продал эти акции в два раза дороже – за 962 млн драмов.
Акции были проданы ООО “Аринс Групп”, которое в настоящее время владеет 98,67% “Ардшинбанка”. Собственником “Аринс Групп” является председатель того же банка Карен Сафарян.
Согласно декларации, М.Григорян сохранил пять единиц недвижимости – жилой дом и земельный участок в городе Аштараке, одну квартиру и два гаража в центре Еревана.
В качестве денежных средств вице-премьер задекларировал банковский счет на сумму 4,6 млн драмов и 70 млн драмов наличными. Последняя сумма на протяжении нескольких лет неизменно отражается в его декларациях. В 2023 г. доходы Мгера Григоряна составили около 30 млн драмов. Из них 24 млн – зарплата вице-премьера, остальная сумма – проценты по банковским вкладам.