Ադրբեջանում ներկայացրել են նոր ստացած իտալական ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռը
Հայաստանի ռազմական գնումների շուրջ շարունակական հիստերիա բարձրացնող Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր իր հոր անունը կրող Բաքվի միջազգային օդանավակայանում մասնակցել է իտալական «C-27J Spartan» տեսակի ռազմատրանսպորտային օդանավի ցուցադրությանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաեւ Բաքվում գտնվող Իտալիայի պաշտպանության նախարար Գուիդո Կրոզետոն, արտաքին գործերի եւ միջազգային համագործակցության փոխնախարար Էդմոնդո Չիրիելին, օդանավն արտադրող իտալական «Leonardo» ընկերության նախագահ Ստեֆանո Պոնտեկորվոն:
Մայիսին, անդրադառնալով վերջին տարիներին Ադրբեջանի մի շարք ռազմական գործարքների, «Հետքը» գրել էր նաեւ «C-27J Spartan» ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռի ձեռքբերման մասին:
Դեռ 2023 թ. հունիսին էր ռազմարդյունաբերության ու ավիացիայի մեջ մասնագիտացած իտալական արտադրողը հայտնել, որ պայմանագիր է կնքել Ադրբեջանի հետ: Թե քանի ինքնաթիռ է ստանալու Ադրբեջանը, եւ որքան է գործարքի գինը, պաշտոնապես չի հանրայնացվել: Սակայն flightglobal.com մասնագիտական կայքը ենթադրել է, որ խոսքը 1 ինքնաթիռի մասին է:
«C-27J»-երի առաջին թռիչքը կայացել է 1999-ին: Ընդհանրապես, ռազմատրանսպորտային օդանավերը նախատեսված են բեռի ու անձնակազմի տեղափոխության համար: Առկա ինֆորմացիայի համաձայն՝ Ադրբեջանը ձեռք է բերել «C-27J Spartan Next Generation» տարբերակը, որի առավելագույն թռիչքային քաշը 32,5 տոննա է, որից 11,3 տ-ն օգտակար բեռի առավելագույն չափն է: 4,5 տ օգտակար բեռով բեռնված լինելու պարագայում (համարվում է բեռնվածության նորմալ չափ) այս օդանավի թռիչքի հեռավորությունը 5056 կմ է, իսկ առավելագույն թռիչքային հեռավորությունը՝ 5852 կմ:
Ադրբեջանի ձեռք բերած «C-27J»-ի լուսանկարն այդ երկիր ուղարկվելուց առաջ հայտնվել էր համացանցում: Լուսանկարն արվել էր ապրիլի 24-ին իտալական Թուրինի օդանավակայանում: Ինքնաթիռը կրում է Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի «60» ռազմական գրանցումը:
Ադրբեջանի քաղավիացիայի ոլորտում շահագործվում են նաեւ «Leonardo AW139» տիպի ուղղաթիռներ (նախկինում հայտնի էին որպես «AgustaWestland AW139»):

В Азербайджане продемонстрировали купленный у Италии военно-транспортный самолет
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, который постоянно нагнетает истерию по поводу военных закупок Армении, сегодня присутствовал на презентации итальянского военно-транспортного самолета C-27J Spartan в международном аэропорту, носящем имя его отца Гейдара Алиева.
В мероприятии участвовали прибывшие в Баку министр обороны Италии Гуидо Крозетто, замминистра иностранных дел и международного сотрудничества Эдмондо Чириелли, президент итальянской компании Leonardo, производящей эти самолеты, Стефано Понтекорво.
В мае этого года Hetq.am, касаясь заключенных Азербайджаном в последние годы ряда военных сделок, сообщил о покупке военно-транспортного самолета C-27J Spartan.
Еще в июне 2023 года специализирующийся в военной промышленности и авиации итальянский производитель сообщил о заключении сделки с Азербайджаном. Информация о количестве закупленных самолетов и стоимости сделки не была разглашена. Однако, как предположил сайт flightglobal.com, речь идет об одном самолете.
Свой первый полет C-27J совершил в 1999 г. Данный военно-транспортный самолет предусмотрен для перевозки грузов и личного состава. Согласно имеющейся информации, Азербайджан приобрел вариант C-27J Spartan Next Generation, максимальная взлетная масса которого составляет 32,5 тонны, из которых 11,3 т – максимальный вес полезного груза. При загрузке 4,5 т полезного груза (нормальный вес загрузки) дальность полета составляет 5056 км, максимальная дальность – 5852км.
До отправки C-27J в Азербайджан в Сети появилось фото этого самолета. Снимок был сделан 24 апреля в аэропорту итальянского города Турин. Самолет имеет военную регистрацию “60” военно-воздушных сил Азербайджана.
В сфере гражданской авиации этой страны используются также вертолеты Leonardo AW139, известные в прошлом как AgustaWestland AW139.