Ադրբեջանի ռազմական պատվերներն ու գնումները 2021-2023 թթ.՝ ըստ «SIPRI»-ի
44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանն առանձնապես չի բարձրաձայնում իր ռազմական ներկրումների մասին: Այս փաստը «Հետքի» հետ զրույցում մատնանշել էր նաեւ ռազմական փորձագետ Լեոնիդ Ներսիսյանը: Այդուհանդերձ, մամուլում եւ վերլուծական-մասնագիտական հարթակներում պարբերաբար հայտնվում են տեղեկություններ Բաքվի ռեժիմի նոր գնումների վերաբերյալ:
Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտության միջազգային ինստիտուտի (SIPRI) վիճակագրության համաձայն՝ 2021-2023 թթ. Ադրբեջանը ռազմական կամ երկակի (կիրառելի են թե՛ քաղաքացիական, թե՛ ռազմական ոլորտում) նշանակության մի շարք ապրանքներ է պատվիրել մի քանի երկրից:
«SIPRI»-ն 1966-ից գործող հաստատություն է, մասնագիտացած է հակամարտությունների եւ խաղաղության հետազոտության մեջ, գլխավորապես ուսումնասիրում է աշխարհում զենքի եւ զինամթերքի արտադրությունն ու տեղաշարժը: Ինստիտուտը հրապարակում է վիճակագրական տվյալներ տարբեր երկրների միջեւ զենքի առեւտրի վերաբերյալ, որոնք վերցնում է բաց աղբյուրներից՝ թե՛ պաշտոնական, թե՛ ոչ պաշտոնական: Չնայած ինստիտուտը չի թաքցնում, որ թվային տվյալների մի մասը ճշգրտված չէ, նրա ներկայացրած վիճակագրությունն ուշագրավ է:
Թուրքիա. կառավարվող ավիառումբեր, զրահամեքենաներ, հարվածային դրոններ
Ըստ «SIPRI»-ի՝ Ադրբեջանը 2022 թ. 109 հատ ավիառումբ է ստացել Թուրքիայից: Քանակի վերաբերյալ ինստիտուտը նշում է, որ սա գուցե ճշգրիտ թիվ չէ, գնման պատվերն էլ հավանաբար տրվել է 2021-ին:
Առաքված ավիառումբերն իր վիճակագրության մեջ շվեդական ինստիտուտը ներկայացնում է որպես «KGK-83», սակայն իրականում խոսքը ամերիկյան արտադրության «MK-83» չկառավարվող ավիառումբերի մասին է, որոնք թուրքական պետական «SAGE» ձեռնարկությունը (Պաշտպանական արդյունաբերության հետազոտությունների եւ զարգացման ինստիտուտ) համալրում է «KGK» կառավարման կոմպլեկտով՝ ավիառումբը դարձնելով կառավարվող: Այսկերպ թուրքական կողմը կառավարվող է դարձրել «MK-82» եւ «MK-83» ավիառումբերը, որոնք կշռում են համապատասխանաբար 230 եւ 450 կգ:
2023 թ. տեղեկություններ հայտնվեցին, որ Ադրբեջանը Թուրքիայում մոդեռնիզացնում է իր ռազմական ավիապարկի «Սու-25» գրոհային ինքնաթիռները, որոնց վրա, ի թիվս այլ փոփոխությունների, տեղադրվում են «KGK-83» ավիառումբեր: Նախորդ տարվա մայիսին առաջին անգամ լուսանկարներ հրապարակվեցին, որոնցում երեւում է «KGK-83» տիպի 2 ավիառումբ կրող ադրբեջանական «Սու-25»-ը (տես ստորեւ նարնջագույն զինամթերքը):
«SIPRI»-ի վիճակագրության համաձայն՝ 2022 թ. Ադրբեջանը Թուրքիայից պատվիրել եւ նույն տարում ստացել է նաեւ 12 հատ (քանակի վերաբերյալ ինֆորմացիան հստակ չէ) «Cobra II» զրահամեքենա, որոնք նախագծում եւ արտադրում է թուրքական «Otokar» մասնավոր ընկերությունը: «Cobra» զրահամեքենաներն առաջին անգամ Ադրբեջան են առաքվել 2010 թ. դեկտեմբերին, սակայն «SIPRI»-ի վիճակագրության մեջ երեւացողը («Cobra II») դրա մոդեռնիզացված տարբերակն է, որն առաջին անգամ Թուրքիան ցուցադրել է 2013-ին:
Թուրքիայից ձեռք բերած մյուս զինատեսակը Էրդողանի խնամիներին՝ Բայրաքթար ընտանիքին պատկանող «Baykar» ընկերության «Bayraktar Akıncı» հարվածային ԱԹՍ-ներն են, որոնցից 2-ը ներկայացվել էին 2022 թ. մայիսին Բաքվում անցկացված տեխնոլոգիական փառատոնում: «Baykar»-ի տեխնիկական տնօրեն Սելչուկ Բայրաքթարը, որը Թուրքիայի նախագահի փեսան է, Բաքվում հայտարարել էր, թե հույս ունի, որ «Bayraktar Akıncı»-ները կտեսնեն Ադրբեջանի երկնքում: «Baykar»-ն էլ, առանց անուններ նշելու, հայտնել էր, թե «Akıncı»-ների արտահանման պայմանագրեր է կնքել 3 երկրների հետ, իսկ առաքումները նախատեսում են սկսել 2023-ից:
Ադրբեջանն իր ձեռք բերած «Akıncı»-ն առաջին անգամ ցույց տվեց այս տարվա փետրվարի 9-ին (տես ստորեւ), երբ 5-րդ անգամ նախագահ դարձած Իլհամ Ալիեւը մասնակցեց ԱԹՍ-ների ուսումնական կենտրոնի եւ հանգարի բացմանը:
Իրականում այս դրոնի ձեռքբերման գործընթացը կողմերը չեն գովազդել: Դեռ 2022-ի հոկտեմբերին ադրբեջանցի օպերատորների առաջին խումբն ավարտել էր «Akıncı»-ի կառավարման կուրսերը: 2023-ի ապրիլին էլ Բայրաքթարների ընկերությունն ու Ադրբեջանը հուշագիր էին ստորագրել վերջինի տարածքում «Baykar»-ի դրոններ պատրաստելու մասին:
Ըստ «SIPRI»-ի՝ Բաքվի ռեժիմը «Akıncı»-ի ձեռքբերման պատվերը հավանաբար տվել է 2022 թ. եւ ստացել 2023 թ.: Շվեդական ինստիտուտի տվյալներով՝ գնվել է 2 դրոն (թիվը ստույգ չէ):
«Akıncı»-ների մարտավարատեխնիկական բնութագրերի, սպառազինության եւ Հարավային Կովկասում դրանց կիրառելիության մասին «Հետքը» գրել էր 2023-ի օգոստոսին՝ ներկայացնելով նաեւ ռազմական փորձագետ Լեոնիդ Ներսիսյանի դիտարկումները:
Միայն նշենք, որ վերոնշյալ «Akıncı»-ները, ի թիվս այլ ռազմամթերքի, կարող են կիրառել նաեւ «KGK-83» եւ «KGK-82» կառավարվող ավիառումբեր:
Իսրայել. հետախուզական արբանյակներ
2023 թ. դեկտեմբերին էլ անդրադարձել էինք եւս մեկ խոշոր մատակարարից՝ Իսրայելից նախատեսվող ձեռքբերումներին: Անցյալ տարի հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը 1,2 մլրդ դոլարի գործարքի շրջանակներում հակաօդային պաշտպանության «Barak MX» համակարգեր է ստանալու Իսրայելից: Սրանց մասին, սակայն, «SIPRI»-ում չկա ինֆորմացիա: Փոխարենը հետազոտական ինստիտուտը նշում է 2 հատ «OptSat 500» հետախուզական արբանյակների պատվերի (2023 թ.) մասին, ինչին եւս անդրադարձել էինք:
Թե՛ նշված ՀՕՊ համակարգի, թե՛ արբանյակների արտադրողը «Israel Aerospace Industries»-ն է (IAI), որի հետ Ադրբեջանը երկարատեւ համագործակցություն ունի:
«OptSat 500»-ների նկարների լուծաչափը 0,4 մ է կամ 40 սմ (սա նշանակում է, որ նկարի 1 պիքսելը հավասար է երկրի մակերեւույթի վրա 40 սմ-ի): Այս ցուցանիշը գերազանցում է Ադրբեջանի նախորդ՝ «Azersky» արբանյակի հնարավորությունները: Վերջինս շահագործվել է 2014-2023 թթ., մինչեւ կապն արբանյակի հետ վաղաժամ ընդհատվել է (նախատեսվում էր «Azersky»-ը շահագործել մինչեւ 2026 թ.): Ինչ վերաբերում է «OptSat 500» արբանյակներին, ապա սրանց շահագործման ժամկետը 7 տարի է:
«Դիտարկող արբանյակները օպտիկական հետախուզության համար են,- իսրայելական արբանյակների մասին «Հետքին» հայտնել էր Լեոնիդ Ներսիսյանը,- ճիշտ է, 40 սմ լուծաչափի դեպքում չեք կարող տեսնել մարդկանց, բայց շատ լավ կարող եք տեսնել, ասենք, տանկ, մեքենա, ռազմական տարբեր օբյեկտներ, դիրքեր: Անընդհատ նկարներ անելն Ադրբեջանին բավական մեծ ինֆորմացիա կարող է տալ ոչ միայն Հայաստանի բանակի, այլեւ ստրատեգիկ այլ ոլորտների մասին»:
Հայտնի էր դարձել, որ իսրայելական արբանյակները դեռ պետք է պատրաստվեն: Այդ երկրի «Globes» պարբերականը գրել էր, որ գործարքի գինը 120 մլն դոլար է: Ընդ որում՝ մինչեւ առաքումը «IAI»-ը պետք է արբանյակների տեխնոլոգիայի եւ շահագործման դասընթացներ անցակցնի ադրբեջանցիների համար: Ադրբեջանական կողմի փոխանցմամբ էլ՝ «IAI»-ն իր վրա է վերցնելու «OptSat 500» արբանյակներից առաջինի նախագծումը, հավաքումը, ինտեգրացիան եւ թեստավորումը՝ դրանում ներգրավելով ադրբեջանցի մասնագետների:
Բացի դրանից՝ իսրայելցիներն «Ազերկոսմոս» պետական գործակալությանը պետք է օգնեն Ադրբեջանի տարածքում արբանյակների պատրաստման նոր կենտրոնի նախագծման աշխատանքներում: Այս առումով «Globes»-ը հայտնել է, որ «Ազերկոսմոսը» նախատեսում է երկարատեւ համագործակցություն «IAI»-ի հետ, որը ներառում է տիեզերական գործունեության ոլորտում նորարարական եւ ձեռնարկատիրական կենտրոնների ստեղծում Ադրբեջանում, տիեզերական տեխնոլոգիաների ակադեմիական ուսուցում, ինչպես նաեւ համատեղ բիզնես կենտրոնի բացում:
Իտալիա. ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռ
2023 թ. հունիսին Ադրբեջանը «C-27J Spartan» տեսակի ռազմատրանսպորտային օդանավի ձեռքբերման պայմանագիր է կնքել իտալական «Leonardo» ընկերության հետ, որը մասնագիտացած է ռազմարդյունաբերության ու ավիացիայի մեջ: Թե քանի ինքնաթիռ է ստանալու Ադրբեջանը, եւ որքան է գործարքի գինը, պաշտոնապես չի հանրայնացվել: Սակայն flightglobal.com մասնագիտական կայքը ենթադրել է, որ խոսքը 1 ինքնաթիռի մասին է:
«C-27J»-երի առաջին թռիչքը կայացել է 1999-ին: Ընդհանրապես, ռազմատրանսպորտային օդանավերը նախատեսված են բեռի ու անձնակազմի տեղափոխության համար: Առկա ինֆորմացիայի համաձայն՝ Ադրբեջանը ձեռք է բերել «C-27J Next Generation» տարբերակը, որի առավելագույն թռիչքային քաշը 32,5 տոննա է, որից 11,3 տ-ն օգտակար բեռի առավելագույն չափն է:
Համացանցում արդեն հայտնվել է Ադրբեջանի ձեռք բերած «C-27J»-ի լուսանկարն այդ երկիր ուղարկվելուց առաջ: Լուսանկարն արվել է ապրիլի 24-ին իտալական Թուրինի օդանավակայանում:
ԱՄՆ. ավիացիոն շարժիչներ
Ըստ «SIPRI»-ի՝ 2023-ին Ադրբեջանն ԱՄՆ-ից պատվիրել է ավիացիոն շարժիչ, սակայն քանակի մասին ինֆորմացիա չկա:

Военные заказы и закупки Азербайджана в 2021-2023 гг.: данные SIPRI
После развязанной в 2020 году 44-дневной войны в Арцахе Азербайджан особенно не говорит о своих военных закупках. В беседе с Hetq.am на этот факт обратил внимание также военный эксперт Леонид Нерсисян. Тем не менее и в прессе, и на аналитических платформах периодически появляется информация о новых военных закупках бакинского режима.
По данным Стокгольмского международного института исследования проблем мира (SIPRI), в период с 2021 по 2023 год Азербайджан заказал у ряда стран товары военного или двойного назначения, то есть применимые как в гражданской сфере, так и в военной.
SIPRI – действующий с 1966 года институт, специализирующийся на исследовании конфликтов и мира, изучающий в основном производство и перемещение оружия и боеприпасов в мире. Институт публикует статистические данные о торговле оружием между различными странами, которые берет из открытых источников.
Турция: управляемые авиабомбы, бронетехника, ударные дроны
Согласно SIPRI, в 2022 году Азербайджан получил из Турции 109 управляемых авиабомб. В институте считают это число неточным, полагая, что заказ на поставку, вероятно, был размещен в 2021 году.
В статистике шведского института поставленные авиабомбы представлены как KGK-83, но на самом деле речь идет о неуправляемых авиабомбах американского производства МК-83, которые турецкое государственное предприятие SAGE (Институт исследований и развития оборонной промышленности) поставляет с комплектом управления KGK. Именно этот комплект делает авиабомбу управляемой. Таким образом, турецкая сторона сделала авиабомбы МК-82 и МК-83 (соответственно 230 кг и 450 кг) управляемыми.
В 2023 году появились сведения о том, что Азербайджан модернизирует в Турции штурмовики Су-25 своего военного парка, на которых, помимо прочих изменений, установлены авиабомбы KGK-83. В мае прошлого года впервые были опубликованы фотографии азербайджанского Су-25, на которых видны две авиабомбы типа KGK-83 (см. ниже оранжевый боеприпас).
Согласно статистике SIPRI, в 2022 г. Азербайджан заказал и в том же году получил из Турции 12 (число неточное) бронемашин Cobra II, которые проектирует и производит частная турецкая компания Otokar. Впервые бронемашины Cobra были поставлены Азербайджану в декабре 2010 г., однако указанная в статистике SIPRI Cobra II представляет собой модернизированную модель, которую Турция впервые продемонстрировала в 2013 г.
Другое закупленное в Турции оружие – ударный беспилотный летательный аппарат Bayraktar Akıncı компании Baykar, принадлежащей семье Байрактар зятя Эрдогана. Два таких дрона были представлены на фестивале технологий, проходившем в Баку в мае 2022 года. Технический директор Baykar Сельчук Байрактар, являющийся зятем президента Турции, заявил в Баку, что надеется увидеть Bayraktar Akıncı в небе Азербайджана. В свою очередь Baykar сообщил, что заключил экспортные контракты на экспорт Akıncı с тремя странами, которые не назвал, а поставки планируется начать с 2023 года.
Азербайджан впервые продемонстрировал приобретенный им Akıncı 9 февраля этого года, когда избранный в пятый раз президентом Ильхам Алиев принял участие в церемонии открытия учебного центра и ангара БПЛА.
В действительности стороны не рекламировали процесс приобретения этих дронов. Еще в октябре 2022 г. группа азербайджанских операторов впервые окончила курсы управления Akıncı. В апреле 2023-го компания Байрактаров и Азербайджан подписали меморандум о производстве в стране дронов Baykar.
Согласно данным SIPRI, заказ на покупку Akıncı бакинский режим, по всей видимости, разместил в 2022 г., а получил в 2023-ем. По данным шведского института, было куплено два дрона (число неточное).
В августе 2023 года Hetq.am написал о тактико-технических характеристиках Akıncı и его применении на Южном Кавказе, представив также мнение военного эксперта Леонида Нерсисяна.
Отметим лишь, что Akıncı, помимо других боеприпасов, может использовать также управляемые авиабомбы KGK-83 и KGK-82.
Израиль: разведывательные спутники
В декабре 2023 г. мы рассказали о предусмотренных закупках у еще одного крупного поставщика – Израиля. В прошлом году стало известно, что в рамках сделки на сумму 1,2 млрд долларов Азербайджан получит из Израиля системы противовоздушной обороны Barak MX. Однако никакой информации об этом SIPRI не сообщает, зато приводит заказ на покупку двух разведывательных спутников OptSat 500 (2023 г.), о чем мы также писали.
Как упомянутые выше системы ПВО, так и спутники производит Israel Aerospace Industries (IAI), с которым Азербайджан уже давно сотрудничает.
Спутники наблюдения предназначены для оптической разведки, отметил в беседе с нами Леонид Нерсисян, добавив, что хотя с их помощью нельзя разглядеть людей, но очень хорошо можно видеть, скажем, танк, машину, различные военные объекты. Постоянное фотографирование может дать Азербайджану довольно много информации не только об армянской армии, но и о других стратегических направлениях, сказал эксперт.
Стало известно, что израильские спутники еще не готовы. Газета этой страны Globe написал, что цена сделки составляет 120 млн долларов. Причем перед поставкой IAI должна провести для азербайджанцев курсы по эксплуатации спутников. По сообщению азербайджанской стороны, IAI возьмет на себя проектирование, сборку, интеграцию и тестирование первого из спутников OptSat- 500 с привлечением азербайджанских специалистов. Кроме того, израильтяне должны помочь госагентству “Азеркосмос” в проектировании нового центра производства спутников на территории Азербайджана. В этой связи Globe сообщил, что "Азеркосмос" планирует долгосрочное сотрудничество с IAI, которое включает создание в Азербайджане инновационных и предпринимательских центров в сфере космической деятельности, академическое обучение космическим технологиям, а также открытие совместного бизнес-центра.
Италия: военно-транспортный самолет
В июне 2023 г. Азербайджан подписал с итальянской компанией Leonardo, специализирующейся в сфере военной промышленности и авиации, контракт на закупку военно-транспортных самолетов C-27J Spartan. Сколько самолетов получит Азербайджан, и какова стоимость сделки, официально не разглашается. Однако профессиональный сайт flightglobal.com предположил, что речь идет об одном самолете.
Первый полет С-27J состоялся в 1999 году. В целом военно-транспортные самолеты предназначены для перевозки грузов и личного состава. По имеющейся информации, Азербайджан приобрел версию C-27J Next Generation, максимальная взлетная масса которой составляет 32,5 тонны, из которых максимальный размер полезной нагрузки – 11,3 тонны.
В Сети уже появилась фотография приобретенного Азербайджаном С-27J до его отправки в эту страну. Фотография была сделана 24 апреля в Италии, в аэропорту Турина.
США: авиационные двигатели
По данным SIPRI, в 2023 году Азербайджан заказал в США авиационный двигатель, однако информации о количестве нет.