Իսրայելն Ադրբեջանին ՀՕՊ համակարգեր ու արբանյակներ է վաճառելու. փորձագետը մեկնաբանում է դրանց դերը Հայաստանի դեմ
Իսրայելական ՀՕՊ համակարգը կարող է հակազդող միջոց լինել Հայաստանի նոր ռազմական ձեռքբերումներին
Ադրբեջանն Իսրայելից ձեռք է բերելու հակաօդային պաշտպանության «Barak MX» համակարգեր: Գործարքի գինը գնահատվում է 1,2 մլրդ դոլար: Այս մասին նոյեմբերին հայտնել է «Defence Industry Europe»-ը:
Վերջինս սեպտեմբերին գրել էր, որ «Barak MX»-ը ցուցադրվել է Ադրբեջանում, եւ դա բերելու է այս զինատեսակի ձեռքբերման գործարքի կնքման: Ըստ այդմ՝ զինատեսակի արտադրող «Israel Aerospace Industries»-ը (IAI) չնայած տատանվել է զենքն Ադրբեջանում փորձարկելու հարցի շուրջ, Ադրբեջանի ՊՆ-ի փոխանցմամբ՝ դա, այդուհանդերձ, տեղի է ունեցել: Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ փորձարկվել են «Barak MX»-ի տարբեր հրթիռներ:
Բանն այն է, որ «Barak MX»-ը կարող է օդային թիրախների դեմ կիրառել 35, 70 եւ 150 կմ հեռահարության հրթիռներ: Մեկ արձակիչի վրա տեղավորվում է 8 հրթիռ: Զինատեսակը կիրառելի է թե՛ ծովում, թե՛ ցամաքում: Ընդ որում՝ ցամաքային տարբերակը կարող է լինել ստացիոնար (չշարժվող), քարշակվող կամ մոբիլ (ինքնագնաց): Այս ՀՕՊ համակարգի թիրախներ կարող են լինել կործանիչները, ուղղաթիռները, թեւավոր եւ օպտիկամարտավարական հրթիռները, ԱԹՍ-ները, կառավարվող ավիառումբերը:
«Barak» (եբրայերեն նշանակում է կայծակ) ընտանիքի համակարգերը նորություն չեն Ադրբեջանի զինուժի համար: Դեռ 2012 թ. Ադրբեջանը 1,6 մլրդ դոլարի պայմանագիր էր կնքել «IAI»-ի հետ, որը պիտի մատակարարեր ԱԹՍ-ներ եւ ՀՕՊ նորագույն համակարգեր: Իբրեւ այս գործարքի մաս 2016-ին Իսրայելն առաքել է «Barak 8» համակարգ եւ դրա հրթիռներ: Ըստ տեղեկությունների՝ Ադրբեջանի կողմից կիրառվող «Barak 8»-ի արձակող կայանը մոնտաժված է բելառուսական «MZKT-7301» բեռնատարի շասսիի վրա, այսինքն՝ այն մոբիլ զինատեսակ է:
Փաստորեն, նոր ձեռք բերվող «Barak MX»-ը, կարող է կիրառել 3 տիպի հրթիռ՝ կարճ (35 կմ), միջին (70 կմ) ու ընդլայնված (150 կմ) հեռահարության:
Ռազմական փորձագետ Լեոնիդ Ներսիսյանը, «Հետքի» հետ զրույցում մեկնաբանելով Բաքվի այս նոր գործարքը, ասում է, որ «Barak MX»-ը հարմար տարբերակ է ադրբեջանական բանակի համար, քանի որ վերջինս վաղուց է օգտագործում «Barak» համակարգեր, ինչը նշանակում է, որ ունեն այդ զինատեսակը շահագործող համապատասխան մասնագետներ, նաեւ, ըստ էության, «Barak MX»-ն այդ ֆոնին հեշտ է ինտեգրել ադրբեջանական զինուժի կառավարման համակարգի մեջ:
Ներսիսյանը բարձր է գնահատում «Barak MX»-ի մարտավարատեխնիկական բնութագրերը: «Այս զինատեսակը կարող է զենիթային հրթիռներ օգտագործել տարբեր թիրախների դեմ, օրինակ՝ 150 կմ հեռահարության հրթիռով, որը թանկ արժի, խոցել մեծ առաջնահերթություն ունեցող թիրախներ, կամ ավելի էժան, 35 կմ հեռահարության հրթիռով խոցել թիրախներ, որոնք դանդաղաշարժ են կամ մոտ են գտնվում»,- ասում է փորձագետը:
Ինչպես վերեւում ասվեց, «Barak MX»-ը կիրառելի է նաեւ օպտիկամարտավարական (ՕՄ) հրթիռների դեմ: ՕՄ հրթիռային համակարգ է Հայաստանի զինանոցում գտնվող ռուսական «Իսկանդերը»: 44-օրյա պատերազմից հետո լուր տարածվեց, թե իբր Հայաստանը 2020-ի նոյեմբերին՝ հրադադարից մի քանի օր առաջ, «Իսկանդերի» հրթիռ է արձակել հենց Բաքվի ուղղությամբ, որը խոցվել է իսրայելական «Barak 8»-ի կողմից: Նկատենք, որ ասվածին որեւէ ապացույց չի ներկայացվել:
Լեոնիդ Ներսիսյանն ասում է, որ «Barak MX»-ը գուցե հնարավոր լինի կիրառել նաեւ «Իսկանդերի» դեմ, եւ այդ առումով բերում է ամերիկյան «Patriot» ՀՕՊ համակարգերի փորձը «Իսկանդերի» հրթիռների դեմ, բայց եւ հավելում է, որ 44-օրյայից հետո տարածված ինֆորմացիան «Barak 8»-ով խոցում կատարելու մասին 90 տոկոսով քարոզչական հնարք է, քանի որ հիմքում չկան փաստեր. «Կարծում եմ, որ դա ավելի շատ պրոպագանդիստական քայլ էր Ադրբեջանի կողմից՝ ցույց տալու, թե իրենք կարող են «Իսկանդեր» խոցել, եւ որ Հայաստանը նման հրթիռ է կրակում իրենց ուղղությամբ»:
Վերադառնալով «Barak MX»-ին՝ «Հետքի» զրուցակիցը նշում է, որ դրա ազդեցությունը հայ-ադրբեջանական հակամարտության մեջ այս պահին գուցե այդքան շատ չի երեւում, բայց պետք է հասկանալ, որ ՀՀ բանակը զարգանում է ու պիտի զարգանա, իսկ «Barak MX»-ը կարող է դառնալ հակազդող միջոց այն զենք-զինամթերքին, որը Հայաստանը կգնի, օրինակ, մի քանի տարուց:
Նկատենք, որ «Barak MX»-ը զուտ իսրայելական զինատեսակ է, այնինչ, օրինակ, նույն ընտանիքի «MR-SAM»-ը կամ «LR-SAM»-ը նախագծվել ու արտադրվում են Հնդկաստանի հետ համատեղ: Այս տարվա հունվարին հնդկական «Indian Defence Research Wing» հարթակը հայտնել էր, թե Հայաստանը դիտարկում է միջին հեռահարության «MR-SAM» համակարգերի ձեռքբերումը Հնդկաստանից: Հնդկական աղբյուրը նաեւ գրել էր, որ իր տեղեկություններով՝ չնայած «MR-SAM»-ի արտահանման համար կարող է չպահանջվել Իսրայելի համաձայնությունը, այդուհանդերձ, Հնդկաստանը պետք է «IAI»-ին տեղյակ պահի Հայաստանի հետ գործարքի մասին (մանրամասները՝ այստեղ):
Լ. Ներսիսյանը նշում է, որ տեղյակ չէ «MR-SAM»-ի վերաբերյալ հայ-հնդկական որեւէ պայմանագրից, հավելում է, որ խոսքն, ըստ էության, հայկական կողմից այդ զինատեսակի հանդեպ զուտ հետաքրքրության մասին է: Փորձագետը լավատես չէ այն հարցում, թե արդյոք ցանկության դեպքում Հայաստանը կկարողանա Հնդկաստանից ձեռք բերել այդ զենքը, եթե դրա համար անհրաժեշտ լինի ստանալ Իսրայելի համաձայնությունը: «Իսրայելի հետ մեր հարաբերությունները հիմա այնքան էլ լավ վիճակում չեն, ու Իսրայելն իր նախընտրած գործընկերն ունի ռեգիոնում»,- ասում է «Հետքի» զրուցակիցը՝ ակնարկելով Ադրբեջանին:
Նշենք, որ տեղեկություններ չկան այն մասին, թե 1,2 մլրդ դոլար գնահատված գործարքում «Barak MX»-ի ինչ բաղադրիչներ են ներառված (օրինակ՝ արձակող կայան, հրամանատարական կետ, ռադար, լիցքավորող եւ սպասարկող մեքենաներ) եւ քանիսն են դրանք, բացի դրանից՝ արդյոք այդ գործարքում միայն այս զինատեսակն է ընդգրկված:
Ադրբեջանը նոր արբանյակներ կստանա Իսրայելից
«Barak MX»-ի ձեռքբերումը Ադրբեջանի ու իսրայելական ռազմարդյունաբերող «Israel Aerospace Industries»-ի (IAI) համագործակցության միակ արդյունքը չէ: «IAI»-ն է Բաքվի ռեժիմին մատակարարում, մասնավորապես, «կամիկաձե» տիպի «Harop» ԱԹՍ-ներ, «LORA» օպտիկամարտավարական հրթիռային համակարգեր, «LAHAT» հակատանկային հրթիռներ:
Այս տարվա գարնանն էլ հայտնի դարձավ, որ «IAI»-ի ու ադրբեջանցիների համագործակցությունը կներառի նաեւ տիեզերական գործունեությունը: Ըստ այդմ՝ ընկերությունն Ադրբեջանին կվաճառի 2 հատ դիտարկող արբանյակ:
Նկատենք, որ Ադրբեջանը մինչ այս եւս ուներ դիտարկող արբանյակ: Դեռ 2014-ի հունիսին եվրոպական «Airbus Dеfence and Space»-ը Հնդկաստանի տարածքից ուղեծիր էր հանել «SPOT 7» արբանյակը, որը նույն տարվա դեկտեմբերին ձեռք էր բերել Ադրբեջանն ու վերանվանել «Azersky»: Արբանյակն, ըստ ադրբեջանական կողմի, ուներ կիրառման լայն սպեկտր՝ պաշտպանություն, անվտանգություն, արձագանք արտակարգ իրավիճակներին, բնական ռեսուրսների հետախուզություն, ծովային դիտարկում, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, քաղաքային պլանավորում, քարտեզագրում, գյուղատնտեսություն, տուրիզմ եւ այլն:
«Azersky»-ի կողմից արվում էին 1,5 մ լուծաչափի պանքրոմային (սեւ-սպիտակ) եւ 6 մ լուծաչափի մուլտիսպեկտրալ (RGB+NIR, այսինքն՝ մարդու աչքին տեսանելի կարմիր-կանաչ-կապույտ սպեկտրը եւ մերձինֆրակարմիր սպեկտրը, որը ընկալելի չէ մեր աչքի համար) նկարներ: Լուծաչափը (resolution) նշանակում է, որ արբանյակի արած նկարներում 1 պիքսելը համապատասխանում է Երկրի մակերեսի վրա, օրինակ, 1,5 կամ 6 մետրի:
«Airbus Dеfence and Space»-ի հետ առկա համաձայնության հիման վրա ադրբեջանցիները կարող էին նաեւ ավելի բարձրորակ պատկերներ ձեռք բերել «Pléiades 1A» եւ «Pléiades 1B» արբանյակներից: «Azersky»-ի շահագործման ժամկետը շուրջ 12 տարի էր, այսինքն՝ մոտավոր մինչեւ 2026 թ., սակայն այս տարվա ապրիլին կապն արբանյակի հետ ընդհատվել էր, եւ չէր հաջողվել վերականգնել: Հավանական է համարվել, որ արբանյակը բախվել է տիեզերական աղբի կամ մետեորիդի հետ, չնայած տեղեկություն կար նաեւ, որ այն շարունակում է թռիչքն իր սահմանված ուղեծրով:
Արբանյակը ձեռք բերելուց հետո՝ 2015-ի փետրվարին, Բաքուն հայտարարել է, որ «Azersky» նախագիծն արժեցել է 157 մլն եվրո: 2015-ի մայիսին էլ հայտնի դարձավ, որ «Airbus Dеfence and Space»-ի փորձագետները Ադրբեջանի արբանյակային վերգետնյա կառավարման գլխավոր կայանում հանդիպել են տեղի մասնագետների հետ: Սեմինարի նպատակը, ըստ ադրբեջանական կողմի, եղել է «Azersky»-ի հնարավորությունների ցուցադրությունը, այդ պահին կիրառման ոլորտների եւ հավանական նոր ոլորտներում օգտագործելու հնարավորության քննարկումը: Սեմինարին մասնակցել էին Ադրբեջանի ազգային անվտանգության, արտակարգ իրավիճակների, ներքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաեւ պետական սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները:
44-օրյա պատերազմի օրերին՝ հոկտեմբերի 15-ին, ֆրանսիական «L’Obs» պարբերականը գրել էր, որ չնայած «Azersky»-ը պետք է հետեւեր բացառապես Բաքվի նավթագազային հանքավայրերին, փաստացի աշխատում է նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում: Ֆրանսիական պարբերականը նկատել էր, որ այդ քաղաքացիական արբանյակը թույլ է տալիս Բաքվին հեռակա կարգով ղեկավարել հայերի դեմ գործողությունները։ Այս պնդումը 2021-ի փետրվարին հաստատել էր նաեւ Իլհամ Ալիեւը:
Փաստորեն, երբ եվրոպական արտադրության «Azersky»-ը (SPOT 7) դուրս է եկել վերահսկողությունից, Ադրբեջանը դիմել է Իսրայելի օգնությանը: Իսրայելական «Globes» պարբերականը գրել է, որ խոսքն այս պարագայում «IAI»-ի «OptSat 500» դիտարկող արբանյակների մասին է:
Ըստ «IAI»-ի տվյալների՝ այս արբանյակները նկարում են պանքրոմատիկ, մուլտիսպեկտրալ (RGB+NIR) եւ կարճալիք ինֆրակարմիր (SWIR) տիրույթներում: Նկարների լուծաչափը 0,4 մ է կամ 40 սմ, ինչը գերազանցում է «Azersky»-ի ցուցանիշները: «OptSat 500» արբանյակների շահագործման ժամկետը 7 տարի է:
«Այս արբանյակները բավական կարեւոր գնում են ադրբեջանցիների համար,- մեկնաբանում է Լեոնիդ Ներսիսյանը,- լուծաչափը բավականին լավն է, կան նման մակարդակի կոմերցիոն արբանյակներ, որոնցից կարելի է նկարներ պատվիրել, կոմերցիոն ամենալավ արբանյակները ամերիկյան «Maxar»-ինն են, որոնց լուծաչափը 0,3 մ է, բայց մի բան է պատվիրել, ուրիշ բան՝ երկու հատ սեփականն ունենալ եւ հնարավորություն ունենալ նկարել ինչ ուզում ես»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը եւս ունի իր դիտարկող արբանյակը, որը Երկրի ուղեծիր է ուղարկվել 2022 թ. մայիսի 25-ին ԱՄՆ-ից: Իսպանական արտադրության արբանյակը, որը ստացել է «ARMSAT_1» անունը, նկարում է մուլտիսպեկտրալ (RGB+NIR) տիրույթում, իսկ նկարների լուծաչափը 1,8 մ է, ինչն ավելի թույլ ցուցանիշ է, քան «Azersky»-ինն ու իսրայելական «OptSat 500»-ներինը:
«Դիտարկող արբանյակները օպտիկական հետախուզության համար են,- բացատրում է Լեոնիդ Ներսիսյանը,- ճիշտ է, 40 սմ լուծաչափի դեպքում չեք կարող տեսնել մարդկանց, բայց շատ լավ կարող եք տեսնել, ասենք, տանկ, մեքենա, ռազմական տարբեր օբյեկտներ, դիրքեր: Անընդհատ նկարներ անելն Ադրբեջանին բավական մեծ ինֆորմացիա կարող է տալ ոչ միայն Հայաստանի բանակի, այլեւ ստրատեգիկ այլ ոլորտների մասին»:
Հատկանշական է այն, որ Ադրբեջանի կողմից ձեռքբերվելիք արբանյակները դեռ պետք է պատրաստվեն: Ըստ «Globes»-ի՝ մինչ այդ «IAI»-ը պետք է արբանյակների տեխնոլոգիայի եւ շահագործման դասընթացներ անցակցնի ադրբեջանցիների համար: Ադրբեջանական կողմի փոխանցմամբ էլ՝ «IAI»-ն իր վրա է վերցնելու «OptSat 500» արբանյակներից առաջինի նախագծումը, հավաքումը, ինտեգրացիան եւ թեստավորումը՝ դրանում ներգրավելով ադրբեջանցի մասնագետների:
Բացի դրանից՝ իսրայելցիներն «Ազերկոսմոս» գործակալությանը պետք է օգնեն նաեւ Ադրբեջանի տարածքում արբանյակների պատրաստման նոր կենտրոնի նախագծման աշխատանքներում: Այս առումով «Globes»-ը հայտնել է, որ «Ազերկոսմոսը» նախատեսում է երկարատեւ համագործակցություն «IAI»-ի հետ, որը ներառում է տիեզերական գործունեության ոլորտում նորարարական եւ ձեռնարկատիրական կենտրոնների ստեղծում Ադրբեջանում, տիեզերական տեխնոլոգիաների ակադեմիական ուսուցում, ինչպես նաեւ համատեղ բիզնես կենտրոնի բացում:
Ամփոփելով Ադրբեջանի կողմից իսրայելական ռազմական գնումները՝ Լ. Ներսիսյանն ասում է, որ երկու երկրների միջեւ շարունակական բեռնատար թռիչքները ցույց են տալիս, որ բացի «Barak MX»-ի ու արբանյակների մատակարարումից՝ կան այլ պայմանագրեր եւս, որոնք, սակայն, ադրբեջանցիները չեն գովազդում: Ռազմական փորձագետը նկատում է, որ 2020 թ. պատերազմից հետո Ադրբեջանը շատ չի բարձրաձայնում իր ռազմական գնումների մասին, ինչը չենք կարող ասել նախապատերազմական ժամանակահատվածի մասին:
- Ինչպես է Իսրայելը զինում Ադրբեջանին
- Ինչով է զինվում Ադրբեջանը վերջին տարիներին
- Ովքե՞ր են եղել Հայաստանի ու Ադրբեջանի զենքի գլխավոր մատակարարները 2011-2020 թթ.
- 2016-ից մինչ օրս ադրբեջանցիները նվազագույնը 96 անգամ թռել են իսրայելական ավիաբազա՝ պայթուցիկների «առաքման կետ»
- Թուրքական նոր ԱԹՍ-ների հնարավոր ձեռքբերումը Ադրբեջանի կողմից. մեկնաբանում է ռազմական փորձագետը
- Ադրբեջանցիներն ակտիվացրել են թռիչքները իսրայելական ավիաբազա, որը պայթուցիկ սպառազինության «հասցե» է

Israel to Sell Updated Air Defense System, Satellites to Azerbaijan
Azerbaijan will acquire the Barak MX air defense system from Israel. The price of the transaction is estimated at US$1.2 billion.
As reported by Defence Industry Europe some months ago, Israel Aerospace Industries (IAI) performed a successful demonstration of the Barak MX systems in Azerbaijan.
The Barak MX can deploy missiles with a range of 35, 70 and 150 km against air targets. Each launcher holds eight missiles. The weapon can be used both at sea and on land. Moreover, the land version can be stationary (non-moving), transportable or mobile (self-propelled). Targets of this anti-aircraft system include fighters, helicopters, cruise and tactical ballistic missiles, drones and guided bombs.
Systems of the Barak (Hebrew for lightning) family are not new to the armed forces of Azerbaijan. In 2012 Azerbaijan signed a $1.6 billion contract with IAI, which was supposed to supply drones and the newest air defense systems. As part of this deal, in 2016, Israel delivered the Barak 8 system and its missiles. According to information, the Barak 8 launcher used by Azerbaijan is mounted on the chassis of the Belarusian MZKT-7301 truck, that is, it is a mobile weapon.
Defense analyst Leonid Nersisyan tells Hetq that the Barak MX is a suitable option for the Azerbaijani army, because it has been using these systems for a long time and has appropriate specialists operating the weapon. It is easy to integrate the Barak MX into the management system of the Azerbaijani armed forces.
"This weapon can use air defense missiles against different targets, for example, with a 150 km range missile, which is expensive, to hit high-priority targets, or with a cheaper 35 km range missile to hit targets that are slow moving or nearby," says Nersisyan.
The Barak MX is also applicable against tactical ballistic missiles. The Russian Iskander is a tactical ballistic system in Armenia's arsenal. After the 2020 Karabakh war, news spread that in November 2020, a few days before the cease-fire, Armenia launched an Iskander missile in the direction of Baku, which was shot down by an Israeli Barak 8. No evidence of this was ever presented.
Nersisyan says the Barak MX may possibly be used against Iskander missiles as well and notes the history of U.S. Patriot air defense systems against Iskander missiles. He adds that after the 2020 war the news that Azerbaijan shot down an Iskander missile by Barak 8 was a propaganda ploy by Baku. "I think it was more of a propaganda move by Azerbaijan to show that they can shoot down Iskanders and that Armenia fired such a missile in their direction."
Nersisyan says the Barak MX, down the road, can be used to counter weapons that Armenia will buy in the next few years.
The Barak MX is a wholly Israeli weapon, whereas, for example, the MR-SAM, or the LR-SAM of the same family, are designed and produced jointly with India. In January of this year, the Indian Defense Research Wing platform reported that Armenia is considering acquiring medium-range MR-SAM systems from India. The Indian source wrote that according to its information, although Israel's consent may not be required for the export of MR-SAM, India should inform IAI about the deal with Armenia.
Nersisyan says he is not aware of any Armenian-Indian agreement regarding MR-SAM, supposing that Armenia has only expressed an interest in this type of weapon. He is not optimistic whether Armenia will be able to acquire these weapons from India if it needs Israel's consent. "Our relations with Israel are not in a very good now, and Israel has its preferred partner in the region," Nersisyan says referring to Azerbaijan.
It should be noted that there is no information about what components of Barak MX are included in the $1.2 billion deal (i.e., the launcher, command post, radar, refueling and service vehicles) and how many there are.
Azerbaijan will receive new satellites from Israel
Baku’s acquisition of the Barak MX system is not the only result of the cooperation between Azerbaijan and Israel Aerospace Industries (IAI). IAI supplies Azerbaijan with "kamikaze" type Harop drones, LORA tactical ballistic systems, and LAHAT anti-tank missiles.
In the spring of this year, it was revealed that IAI will sell two monitoring space satellites to Azerbaijan.
In June 2014, the European Airbus Defense and Space company launched the SPOT 7 satellite from the territory of India. It was acquired by Azerbaijan in December of the same year and renamed Azersky. According to Azerbaijan, the satellite had a wide range of applications: defense, security, response to emergency situations, natural resources reconnaissance, maritime observation, environmental protection, urban planning, mapping, agriculture, tourism, etc.
After acquiring the satellite, Baku announced the Azersky project cost 157 million euros.
On October 15, 2020, as the war raged on in Karabakh, the French L'Obs newspaper wrote that although Azersky was exclusively for monitoring Baku's oil and gas fields, in fact it also works in the field of defense and security. The French periodical noted that this civilian satellite allows Baku to remotely oversee operations against Armenians. Ilham Aliyev also confirmed this claim in February 2021.
In fact, when the European-made Azersky (SPOT 7) got out of control (the communication with Azersky was cut off), Azerbaijan turned to Israel for help. The Israeli Globes wrote that in this case it is about IAI's OptSat 500 observer satellites.
According to IAI data, these satellites take pictures in panchromatic, multispectral (RGB+NIR) and short-wave infrared (SWIR) spectrums. The resolution of the images is 0.4 m or 40 cm, which exceeds the indicators of Azersky (1,5 m for panchromatic and 6 m for multispectral pictures). The lifetime of OptSat 500 satellites is seven years.
"These satellites are a very important purchase for Azerbaijan," says Nersisyan. "The resolution is quite good. There are commercial satellites of this level from which you can order pictures. The best commercial satellites are the Maxar ones, whose resolution is 0.3 m, but it's one thing to order and another thing is to have two of your own and have the opportunity to photograph whatever you want."
Armenia also has its own observing satellite, which was sent into Earth's orbit on May 25, 2022, from the USA. The Spanish-made satellite, which received the name ARMSAT_1, takes multispectral (RGB+NIR) pictures, and the resolution of the pictures is 1.8 m, which is a weaker indicator than Azersky and the Israeli OptSat 500.
"The observation satellites are for optical reconnaissance," says Nersisyan. “With a resolution of 40 cm, you can't see people, but you can see a tank, a car, various military objects, positions quite well. Constantly taking pictures can give Azerbaijan quite a lot of information not only about the Armenian army, but also about other strategic areas."
Of note is that the satellites to be acquired by Azerbaijan still need to be manufactured. According to Globes, until then IAI must conduct satellite technology and operation courses for Azerbaijanis. According to Azerbaijani media, IAI will take over the design, assembly, integration and testing of the first of the OptSat 500 satellites, involving Azerbaijani specialists.
Furthermore, the Israelis will also help the Azercosmos agency in designing a new center for the preparation of satellites in Azerbaijan. Globes has reported that Azercosmos plans a long-term cooperation deal with IAI that includes the creation of innovative and entrepreneurial centers in the field of space activities in Azerbaijan, academic training in space technologies, as well as the opening of a joint business center.
Summarizing Israeli military purchases by Azerbaijan, Leonid Nersisyan says that the continuous cargo flights between the two countries show that in addition to the supply of Barak MX and satellites, there are other contracts, which, however, Azerbaijan does not publicize.
Nersisyan points out that, contrary to before the 2020 war, Azerbaijan now doesn’t speak much about its military purchases.
(Leonid Nersisyan is a defense analyst and research fellow at APRI Armenia. He focuses on Russia, the South Caucasus, the Indian and Chinese arms markets, and international security matters, among others.)