Նարեկ Նալբանդյանին թույլատրել են «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցը գրավ դնել բանկում․ մանրամասներ գործարքից
Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցային համալիրը սեփականատեր Նարեկ Նալբանդյանը գրավադրել է «Ամերիաբանկում»։ «Հետք»-ն այդ մասին տեղեկացավ Կադաստրի կոմիտեից ստացված տեղեկանքից։ Համալիրը գրավադրվել է հունիսի 26-ին։ Նույն տեղեկանքում նշված է, որ համալիրի նկատմամբ դեռևս գործում է Հայաստանի Հանրապետության գրավի իրավունքը։ Այսինքն, 2022 թ․-ից լինելով գրավ՝ գույքը , ևս մեկ անգամ գրավադրվել է։
Ինչպես է հնարավոր եղել արդեն իսկ գրավադրված գույքը եւս մեկ անգամ գրավ դնել։ Այս հարցն ուղղեցինք Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի հանրային կապերի պատասխանատու Արաքս Առաքելյանին։ «Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն տվել է իր համաձայնությունը, որ հաջորդող գրավ կիրառվի»,- հայտնեց Արաքս Առաքելյանը։
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն երեկ հաղորդագրություն էր տարածել, որի համաձայն՝ Նարեկ Նալբանդյանի ընկերությունը վճարել է հյուրանոցի գնման ողջ գումարը և կատարել է խոստացված ներդրումները։ Գործարարին պատկանող «Պորյեկտ ինտեր ինվեստ» ՍՊ ընկերությանը հյուրանոցն արտոնյալ պայմաններով էր վաճառվել՝ 5 տարում գումարը վճարելու պայմանով։ Այս տարվա դրությամբ ընկերությունը դեռևս պետք է 3 միլիարդ դրամ վճարեր, որն, ըստ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի, վճարվել է հունիս ամսին։ Այս ամենից պարզ է դառնում, որ գործարարը հյուրանոցի գումարը վճարել է վարկային միջոցներով (գույքը գրավ դնելուց հետո)։

Нареку Налбандяну разрешили заложить в банке гостиницу “Голден Палас”: подробности сделки
Владелец гостиничного комплекса “Голден Палас” в Цахкадзоре Нарек Налбандян заложил его в “Америабанке”. Об этом свидетельствует справка, полученная Hetq.am в Комитете кадастра. Залог был оформлен 26 июня.
Согласно той же справке, в отношении “Голден Палас” все еще действует залоговое право Республики Армения. Это означает, что недвижимость, находящаяся в залоге с 2022 года, заложена еще раз.
Мы поинтересовались у руководителя отдела общественных связей Комитета управления госимуществом Арак Аракелян, можно ли находящееся в залоге имущество заложить повторно. “Комитет управления госимуществом дал свое согласие на применение последующего залога”,- пояснила А.Аракелян.
Вчера Комитет распространил сообщение о том, что компания Нарека Налбандяна заплатила всю стоимость гостиницы и осуществила обещанные вложения. При продаже “Голден Палас” компании Налбандяна “Проект интер инвест” была предоставлена льгота в виде погашения всей суммы в течение пяти лет.
По состоянию на этот год компания должна была заплатить 3 млрд драмов, что, согласно Комитету управления госимуществом, было сделано в июне. Из этого следует, что предприниматель заплатил всю стоимость “Голден Палас” за счет кредита, полученного под залог гостиницы.