Սեպտեմբեր, 2023. ադրբեջանական արկից սպանվեցին տատը եւ թոռը
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը հարձակում սկսեց 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի վրա։ Հարձակման առաջին րոպեներից մարտական դիրքերի և զորամասերի հետ միասին հրետակոծվեցին նաև բնակավայրերը։ Հրետակոծության հետեւանքով, ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվեց 21 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 6 երեխա։ Հրետակոծությունից խուսափելիս ավտովթարից զոհվեց ևս երկու քաղաքացիական անձ։
Ներքին Հոռաթաղ գյուղի իրենց տանը ադրբեջանական արկից զոհվեցին 61-ամյա Ժուլիետա Գալստյանը և նրա 9-ամյա թոռը՝ Արեգ Գասպարյանը։
Արթուր Գասպարյանը՝ Արեգի հորեղբայրը, հրետակոծության պահին մոր և Արեգի հետ գտնվել էր նույն սենյակում։ Արթուրի կինը, երկու երեխաները ու եղբոր կինը հարեւան սենյակում էին։ Երեկոյան 21:00-ի սահմանում արկն ընկել էր հենց այն հատվածում, որտեղ Արթուրենք էին։ Գասպարյանների տան տանիքը ամբողջությամբ փլվել էր, Արեգը և Ժուլիետան մնացել էին փլատակների տակ։
«Հրետակոծությունից անմիջապես հետո կանչեցի հարևանիս, հորեղբորս տղային ու փորձեցինք նրանց փլատակների տակից հանել»,- պատմում է Արթուր Գասպարյանը։
Երբ փլատակների տակից հանել են մարմինները, երկուսն էլ մահացած էին։
Արեգը 9 տարեկան էր։ Հրետակոծության օրը սովորականի պես գնացել էր դպրոց։
Արթուրը դաշտում աշխատելիս էր եղել, երբ ժամը 1-ի մոտակայքում պայթյունի ձայներ էին լսվել։ Սկզբում թվացել էր, թե ականազերծման աշխատանքներ են իրականացնում, սակայն ձայների ուժեղանալուն պես հասկացել էին, որ մարտական գործողություններ են սկսվել։
Մարդկանց մեծ մասն այդ ժամանակ աշխատանքի էր եղել, երեխաները՝ դպրոցում։ Երբ հասկացել էին՝ ինչ է կատարվում, մի մասը գնացել էր դպրոց՝ երեխաների հետևից, մյուս մասը ոտքով շարժվել էր Մարտակերտ՝ պատսպարվելու։
Հարձակման օրը Արթուրի եղբոր՝ Հակոբի երեխաները նույնպես դպրոցում էին եղել։ Երբ տուն էին եկել, տատը գնացել էր նրանց տեսնելու: «Եղբորս տունը մի քանի հարյուր մետր էր հեռու մեր տնից։ Մտածեցինք, որ ավելի անվտանգ լինի ու նաև միասին լինենք, նրա կինն ու երեխաներն էլ գան մեր տուն։ Մեր տանը կիսանկուղային հարկ կար։ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ էլ էինք այնտեղ թաքնվել»,- հիշում է Արթուրը։
Տիկին Ժուլիետան 62 տարեկան էր, մոտ 20 տարի որպես զինվորական բուժքույր աշխատել էր գյուղի հրետանային գնդում։ 2023-ից թոշակի էր անցել։ Ամուսինը մասնակցել էր արցախյան առաջին պատերազմին և 1992-ին զոհվել Մատաղիսում։
Արթուրը հարազատների մարմինները տեղափոխել է Մարտակերտի հիվանդանոց, վերադարձել գյուղ։ Ընտանիքի մյուս անդամների հետ գնացել է դպրոցի ապաստարան՝ մտածելով, թե այնտեղ ավելի ապահով կլինեն։ Ափսոսում է, որ ի սկզբանե այնտեղ չեն գնացել։ «Գուցե ավելի լավ լիներ, ու էս ամեն ինչը չլիներ»,- ասում է նա։
Հրետակոծության հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 20-ի առավոտյան, ստիպված են եղել գյուղից դուրս գալ, քանի որ թշնամին արդեն շատ մոտ էր։ Ընտանիքը գնացել է Ստեփանակերտի օդանավակայան։
«Ասում էին՝ ռուսները հերթագրում են տարհանելու համար, բայց հասկացանք, որ էդպես չի։ Որոշեցինք վերադառնալ գյուղ Դրմբոնի ճանապարհով, բայց պարզվեց, որ հակառակորդն այն արդեն փակել է։ Հետ եկանք Ստեփանակերտ»,- պատմում է Արթուրը:
Սեպտեմբերի 23-ին Հակոբը մոր եւ որդու դիերը տարել էր գյուղ եւ գյուղացիների օգնությամբ հուղարկավորել:
Գյուղն ամբողջությամբ դատարկվել է սեպտեմբերի 24-ին։
Երևան գալուց հետո փորձել են կազմակերպել աճյունների տեղափոխումը Հայաստան։ Սակայն մինչ օրս չի հաջողվել։
«Կարմիր խաչից այն ժամանակ ասացին՝ հնարավոր է տեղափոխել, բայց չգիտենք՝ կլինի՞, թե ոչ»,- ասում է Արթուրը։
Նրանք այժմ ապրում են Երևանում վարձած բնակարանում։ Հակոբը եւ Արթուրը աշխատանք չեն կարողանում գտնել, իսկ բնակարանների վարձերը բարձր են, ուստի որոշել են ընտանիքներով մեկնել Ռուսաստան։

On September 19, 2023, Azerbaijan unleashed an attack on Artsakh after blockading the region from the outside world for nine months. Azerbaijan’s military shelled civilian communities and military targets. Twenty-one civilians, including six children, were killed as per official Armenian government data. Two more civilians died in car crashes while trying to avoid the shelling.
Zhulieta Galstyan (61) and her grandson Areg Gasparyan (9), were killed in their house in the village of Horatagh by an Azerbaijani rocket.
Areg's uncle, Arthur Gasparyan, was in the same room with his mother and Areg during the shelling. Arthur’s wife, his two children, and sister-in-law were in the neighboring room. The roof of Gasparyans’ house was destroyed, and Areg and Zhulieta were trapped under the rubble.
"After the shelling, I immediately called my neighbor and cousin and tried to pull their bodies out of the rubble," says Arthur.
After pulling their bodies from under the rubble, it was clear they were dead.
On the day of the attack, Areg went to school as usual.
Arthur had been working in the field when nearby explosions were heard around 1 pm. At first, they thought that demining was taking place. However, with the intensifying sound of the explosions, they realized that military actions had started.
At the time, most civilians were at work, and children were at school. When they realized what was happening, some went to the school to bring the children home, while others started walking to Martakert to take cover.
On the day of the attack, the children of Arthur’s brother Hakob were also at school. When they came home, their grandmother went to check on them․
“My brother’s house is just a few meters away from ours. We thought it would be safer if we were together, so his wife and children came to our house. We have a semi-basement floor in our house, which is where we took cover during the 44-day war as well,” recalls Arthur.
Zhulieta was sixty-two. She was a nurse and had worked as a military nurse in the village’s artillery regiment before retiring in 2023. Her husband had participated in Artsakh’s first war and was killed in Mataghis in 1992.
After moving his family members’ bodies to Martakert, Artur returned to the village and went to the school’s shelter, thinking it would be safer there. He regrets not going there at the start of the attack.
“Perhaps everything would be better, and this wouldn’t have happened,” he says.
On September 20, the morning after the shelling, Arthur’s family had to flee their village as Azerbaijani forces had closed in. The family went towards Stepanakert’s airport.
“They said the Russians were organizing queues to evacuate people, but we soon realized that wasn't the case. We decided to return to our village via Drmbon’s road, but found it blocked by Azerbaijanis. We had to turn back to Stepanakert,” he recalls.
On September 23, Hakob brought his mother’s and son’s bodies to the village and buried them with the help of some villagers.
The village was completely emptied on September 24th.
After arriving in Yerevan, the family tried to arrange for their remains to be transferred to Armenia but have not succeeded.
"Back then, the Red Cross told us it was possible to transfer them, but now we're uncertain whether it will happen or not," says Artհur.
Their family currently rents lodgings in Yerevan. They haven’t decided whether they are going to stay in Armenia, or not.