Սեպտեմբեր, 2023. ադրբեջանական արկից սպանվեցին տատը եւ թոռը
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը հարձակում սկսեց 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի վրա։ Հարձակման առաջին րոպեներից մարտական դիրքերի և զորամասերի հետ միասին հրետակոծվեցին նաև բնակավայրերը։ Հրետակոծության հետեւանքով, ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվեց 21 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 6 երեխա։ Հրետակոծությունից խուսափելիս ավտովթարից զոհվեց ևս երկու քաղաքացիական անձ։
Ներքին Հոռաթաղ գյուղի իրենց տանը ադրբեջանական արկից զոհվեցին 61-ամյա Ժուլիետա Գալստյանը և նրա 9-ամյա թոռը՝ Արեգ Գասպարյանը։
Արթուր Գասպարյանը՝ Արեգի հորեղբայրը, հրետակոծության պահին մոր և Արեգի հետ գտնվել էր նույն սենյակում։ Արթուրի կինը, երկու երեխաները ու եղբոր կինը հարեւան սենյակում էին։ Երեկոյան 21:00-ի սահմանում արկն ընկել էր հենց այն հատվածում, որտեղ Արթուրենք էին։ Գասպարյանների տան տանիքը ամբողջությամբ փլվել էր, Արեգը և Ժուլիետան մնացել էին փլատակների տակ։
«Հրետակոծությունից անմիջապես հետո կանչեցի հարևանիս, հորեղբորս տղային ու փորձեցինք նրանց փլատակների տակից հանել»,- պատմում է Արթուր Գասպարյանը։
Երբ փլատակների տակից հանել են մարմինները, երկուսն էլ մահացած էին։
Արեգը 9 տարեկան էր։ Հրետակոծության օրը սովորականի պես գնացել էր դպրոց։
Արթուրը դաշտում աշխատելիս էր եղել, երբ ժամը 1-ի մոտակայքում պայթյունի ձայներ էին լսվել։ Սկզբում թվացել էր, թե ականազերծման աշխատանքներ են իրականացնում, սակայն ձայների ուժեղանալուն պես հասկացել էին, որ մարտական գործողություններ են սկսվել։
Մարդկանց մեծ մասն այդ ժամանակ աշխատանքի էր եղել, երեխաները՝ դպրոցում։ Երբ հասկացել էին՝ ինչ է կատարվում, մի մասը գնացել էր դպրոց՝ երեխաների հետևից, մյուս մասը ոտքով շարժվել էր Մարտակերտ՝ պատսպարվելու։
Հարձակման օրը Արթուրի եղբոր՝ Հակոբի երեխաները նույնպես դպրոցում էին եղել։ Երբ տուն էին եկել, տատը գնացել էր նրանց տեսնելու: «Եղբորս տունը մի քանի հարյուր մետր էր հեռու մեր տնից։ Մտածեցինք, որ ավելի անվտանգ լինի ու նաև միասին լինենք, նրա կինն ու երեխաներն էլ գան մեր տուն։ Մեր տանը կիսանկուղային հարկ կար։ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ էլ էինք այնտեղ թաքնվել»,- հիշում է Արթուրը։
Տիկին Ժուլիետան 62 տարեկան էր, մոտ 20 տարի որպես զինվորական բուժքույր աշխատել էր գյուղի հրետանային գնդում։ 2023-ից թոշակի էր անցել։ Ամուսինը մասնակցել էր արցախյան առաջին պատերազմին և 1992-ին զոհվել Մատաղիսում։
Արթուրը հարազատների մարմինները տեղափոխել է Մարտակերտի հիվանդանոց, վերադարձել գյուղ։ Ընտանիքի մյուս անդամների հետ գնացել է դպրոցի ապաստարան՝ մտածելով, թե այնտեղ ավելի ապահով կլինեն։ Ափսոսում է, որ ի սկզբանե այնտեղ չեն գնացել։ «Գուցե ավելի լավ լիներ, ու էս ամեն ինչը չլիներ»,- ասում է նա։
Հրետակոծության հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 20-ի առավոտյան, ստիպված են եղել գյուղից դուրս գալ, քանի որ թշնամին արդեն շատ մոտ էր։ Ընտանիքը գնացել է Ստեփանակերտի օդանավակայան։
«Ասում էին՝ ռուսները հերթագրում են տարհանելու համար, բայց հասկացանք, որ էդպես չի։ Որոշեցինք վերադառնալ գյուղ Դրմբոնի ճանապարհով, բայց պարզվեց, որ հակառակորդն այն արդեն փակել է։ Հետ եկանք Ստեփանակերտ»,- պատմում է Արթուրը:
Սեպտեմբերի 23-ին Հակոբը մոր եւ որդու դիերը տարել էր գյուղ եւ գյուղացիների օգնությամբ հուղարկավորել:
Գյուղն ամբողջությամբ դատարկվել է սեպտեմբերի 24-ին։
Երևան գալուց հետո փորձել են կազմակերպել աճյունների տեղափոխումը Հայաստան։ Սակայն մինչ օրս չի հաջողվել։
«Կարմիր խաչից այն ժամանակ ասացին՝ հնարավոր է տեղափոխել, բայց չգիտենք՝ կլինի՞, թե ոչ»,- ասում է Արթուրը։
Նրանք այժմ ապրում են Երևանում վարձած բնակարանում։ Հակոբը եւ Արթուրը աշխատանք չեն կարողանում գտնել, իսկ բնակարանների վարձերը բարձր են, ուստի որոշել են ընտանիքներով մեկնել Ռուսաստան։

Сентябрь 2023 года: от взрыва азербайджанского снаряда погибли бабушка и внук
19 сентября 2023 года Азербайджан напал на Арцах, который к тому времени уже девять месяцев находился в блокаде. С первых же минут нападения артобстрелам подверглись не только боевые позиции и военные части, но и мирные населенные пункты. По официальным данным, вследствие обстрелов погиб 21 мирный житель, в том числе шесть детей. Еще двое гражданских лиц погибли в ДТП, спасаясь от взрывов.
В своем доме в селе Неркин Оратах от взрыва азербайджанского снаряда погибли 61-летняя Джульетта Галстян и ее 9-летний внук Арег Гаспарян.
В момент обстрела дядя мальчика, Артур Гаспарян, находился в комнате вместе с матерью и племянником, а его жена и дети были в соседней комнате. Вечером около 21:00 снаряд упал на ту часть дома, где находился Артур. Крыша дома обвалилась, а Арег и Джульетта остались под обломками.
“Сразу после артобстрела я позвал соседа и своего двоюродного брата. Мы пытались вытащить мать и племянника их из-под обломков…” – рассказывает Артур Гаспарян. Когда им это удалось сделать, оказалось, что бабушка и внук погибли.
Арегу было 9 лет. В день, когда азербайджанцы начали обстрел, он, как обычно, был в школе.
Артур работал в поле, когда примерно в час дня услышал звуки взрывов. Сперва он подумал, что ведутся саперные работы, но после того, как звуки усилились, понял, что начались боевые действия.
Когда начались взрывы, люди в основном были на работе, а дети – в школе. Осознав, что происходит, родители побежали в школу за детьми, другие направились пешком в Мартакерт прятаться в убежищах.
В день нападения азербайджанцев в школе были и дети Акопа, старшего брата Артура. Когда они пришли домой, бабушка отправилась к ним. “Дом брата находился в нескольких сотнях метров от нашего дома. Мы подумали, что будет безопаснее, если мы все соберемся у нас. В нашем доме было полуподвальное помещение, где мы прятались во время 44-дневной войны”,- рассказывает Артур.
Его матери, Джульетте, было 62 года. Она почти 20 лет проработала медсестрой в артиллерийском полку. В 2023-ем вышла на пенсию. Муж Джульетты участвовал в первой арцахской войне. Погиб в 1992-ом в Матагисе.
Артур доставил тела родных в больницу в Мартакерте, после чего с другими членами семьи отправился в школьное убежище. Он жалеет, что с самого начала не повез семью туда. “Может, так было бы лучше, и ничего бы этого не произошло…” – говорит Артур.
Утром 20 сентября, на следующий день после обстрела, Гаспарянам пришлось покинуть село – враг был уже близко. Семья отправилась в аэропорт в Степанакерте.
“Говорили, что русские записывают людей для эвакуации. Но вскоре мы поняли, что это не так. Решили вернуться домой через Дрмбон, но оказалось, что противник к тому времени перекрыл эту дорогу. Пришлось возвращаться в Степанакерт”,- вспоминает Артур.
24 сентября его родное село полностью опустело. После приезда в Ереван Гаспаряны пытались организовать перевозку тел родных в Армению, но им до сих пор не удалось это сделать.
“В Международном Комитете Красного Креста сказали, что перевезти можно, но никаких гарантий не дали”,- говорит Артур.
Сейчас они живут на съемной квартире в Ереване. Акоп и Артур не могут найти работу, а плата за аренду жилья высокая, поэтому они решили уехать с семьями в Россию.