Կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Մասուդ Փեզեշքիանի հանդիպումը
Թեհրանում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԻԻՀ նորընտիր նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հանդիպումը: Այս մասին հաղորդում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը։
Հանդիպմանն Իրանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին հրավերն ընդունելու և աշխատանքային այցով Իրան ժամանելու համար: Մասուդ Փեզեշքիանը հավելել է, որ Իրանը կարևորում է բարեկամ Հայաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում հարաբերությունների շարունակական զարգացումը։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Մասուդ Փեզեշքիանին ջերմ հյուրընկալության համար ու ևս մեկ անգամ շնորհավորել նրան ԻԻՀ նախագահ ընտրվելու առթիվ։ Վարչապետն ընդգծել է, որ Իրանի հետ բազմակողմանի համագործակցությունը մեր երկրի համար ունի կարևոր նշանակություն, որը խարսխված է փոխադարձ հարգանքի և ըմբռնման վրա։
Մասուդ Փեզեշքիանը վերահաստատելով նախկինում բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ նշել է. «Մեր երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, պատմական և մշակութային սերտ առնչությունները հիմք են հանդիսանում երկկողմ փոխգործակցությունն առավել զարգացնելու համար։ Մենք պատրաստակամ ենք համատեղ ջանքերով շարունակելու մեր երկխոսությունը և առավել հարստացնելու երկկողմ համագործակցության օրակարգը»:
«Այն, որ այսօր ես այստեղ եմ, վկայում է Հայաստանի և ԻԻՀ-ի միջև ամենաբարձր մակարդակով հարաբերությունները խորացնելու, համագործակցությունն ամրապնդելու մեր հանձնառությունը»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա սկզբունքները՝ միտված տարածարջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը:
ԻԻՀ նորընտիր նախագահը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ուղղությամբ հետևողական ջանքերը։
Մասուդ Փեզեշքիանը նշել է, որ Իրանի համար առանցքային նշանակություն ունի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանումը, հավելել, որ իրանական կողմը ևս անհրաժեշտ է համարում բոլոր հարցերը երկխոսության միջոցով կարգավորելը։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է իրանական կողմի ներգրավվածությունը Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու, մասնավորապես, Ագարակ-Քաջարան հատվածի կառուցման գործում։ Ընդգծվել է նաև Հայաստան-Իրան սահմանային անցակետի արդիականացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի կարևորությունը:
Հայաստանի և Իրանի ղեկավարները քննարկել են առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, նաև անդրադարձել են առողջապահության, նորագույն տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության, մշակույթի բնագավառներում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցերի:
Մասուդ Փեզեշքիանն նշել է, որ մասնավոր այցով եղել է ՀՀ-ում և մեր երկրից ու ժողովրդից ունի ջերմ տպավորություններ: Զրուցակիցները կարևորել են երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:

Состоялась встреча Никола Пашиняна и Масуда Пезешкиана
В Тегеране состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и новоизбранного президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана.
Президент Ирана поблагодарил премьер-министра Пашиняна за то, что он принял приглашение и прибыл в Иран с рабочим визитом. Масуд Пезешкиан добавил, что Иран придает важность постоянному развитию отношений с дружественной Арменией в политической, экономической и гуманитарной сферах.
Никол Пашинян поблагодарил Масуда Пезешкиана за теплый прием и еще раз поздравил его с избранием на пост президента Исламской Республики Иран. Премьер-министр подчеркнул, что основанное на взаимном уважении и взаимопонимании многостороннее сотрудничество с Ираном имеет большое значение для нашей страны.
Подтвердив достигнутые ранее договоренности на высоком уровне, Масуд Пезешкиан отметил: “Многовековая дружба, исторические и культурные связи между нашими двумя народами являются основой для еще большего дальнейшего развития двустороннего сотрудничества. Мы готовы совместными усилиями продолжить наш диалог и еще больше обогатить повестку двустороннего сотрудничества”.
“Тот факт, что сегодня я нахожусь здесь, является свидетельством нашей приверженности углублению отношений и укреплению сотрудничества между Арменией и Ираном на самом высоком уровне”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Никол Пашинян представил проект правительства Республики Армения “Перекресток мира” и его принципы, направленные на разблокирование региональных коммуникаций.
Новоизбранный президент Ирана подчеркнул важность последовательных усилий по установлению мира и стабильности в регионе.
Масуд Пезешкиан отметил, что сохранение мира в регионе имеет ключевое значение для Ирана, добавив, что иранская сторона также считает необходимым решение всех вопросов путем диалога.
Никол Пашинян подчеркнул важность участия иранской стороны в строительстве автомагистрали Север-Юг, в частности участка Агарак-Каджаран. Была также подчеркнута важность предпринятых шагов по модернизации пункта пропуска на границе Армения-Иран.
Лидеры Армении и Ирана обсудили широкий спектр вопросов укрепления торгово-экономических связей, а также коснулись вопросов, связанных с реализацией новых совместных программ в сферах здравоохранения, новейших технологий, образования, науки и культуры.
Масуд Пезешкиан отметил, что был в Армении с частным визитом и сохранил теплые впечатления о нашей стране и народе. Собеседники подчеркнули важность двусторонних взаимных визитов на высоком уровне.