Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հինգերորդ հանդիպումը
Հուլիսի 30-ին Հայաստանի և Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել երկու երկրների սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։ Այս մասին հաղորդում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը։
Նրանք վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Բացի դրանից, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաև փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար։
Վերջում նրանք վերստին ընդգծել են կարգավորման գործընթացն առանց որևէ նախապայմանի շարունակելու պայմանավորվածությունը՝ երկու երկրների միջև լիարժեք կարգավորման վերջնական նպատակին հասնելու համար։

Пятая встреча Специальных представителей Армении и Турции
30 июля специальные представители по нормализации отношений между Арменией и Турцией, вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян и посол Турции Сердар Кылыч, провели пятую встречу на пограничном пункте Маргара-Алиджан.
Они подтвердили договоренности, достигнутые в ходе предыдущих встреч.
Кроме того, они договорились оценить технические потребности в соответствии с региональными развитиями, чтобы обеспечить функционирование железнодорожного пограничного пункта Ахурик/Акьяка, а также взаимно упростить визовые процедуры для владельцев дипломатических/служебных паспортов.
В конце встречи они вновь подчеркнули договоренность о продолжении процесса нормализации без каких-либо предварительных условий для достижения конечной цели- полной нормализации между двумя странами.