Իրացվել են արդյոք հողից հանված հավերը. ովքեր են «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ»-ի սեփականատերերը
«Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ընկերությունը թռչնամիս է ներմուծել Հայաստան, որը, ըստ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) եզրակացության, եղել է օգտագործման համար ոչ պիտանի և ոչնչացման ենթակա։
Պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցների (ՊԵԿ) մասնակցությամբ օրերս թռչնամսի այդ խմբաքանակը՝ 13 հազար 500 կգ, ոչնչացվել է՝ թաղել են Կոտայքի մարզի Ակունք համայնքի Կոտայք գյուղում։
Նույն օրը ՊԵԿ-ը պարզել է, որ «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ընկերության ներկայացուցիչներն այցելել են ոչնչացման վայր և քանդող տեխնիկայով հողի տակից հանել են թաղված թռչնամիսն ու տեղափոխել իրենց ընկերության տարածք։
«Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ընկերության տարածքի պահեստային սառնարաններում ՊԵԿ ներքին անվտանգության ու հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունների աշխատակիցները հայտնաբերել են հողի տակից հանված ապրանքները, որոնց տուփերին առկա են եղել հողի ակնհայտ հետքեր։ Դեպքի վերաբերյալ կազմված նյութերի հիման վրա հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե։
Այս տեղեկությունները օգոստոսի 9-ին հրապարակել է Պետական եկամուտների կոմիտեն։ Հաղորդագրությունից, սակայն, պարզ չէ՝ արդյոք այդ թռչնամսից որևէ խմբաքանակ հասե՞լ է խանութներ, ի՞նչ նպատակով են «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ»-ի աշխատակիցները հողի տակից հանել թաղված թռչնամիսը, որտեղի՞ց է այն ներկրվել և այլն։
ՍԱՏՄ. «Նշված ապրանքախմբից խանութներ չի հասել»
Թռչնամսի նշված խմբաքանակի ծագման երկիրը Բրազիլիան է։ Այն ներկրվել է նախ Վրաստան, ապա՝ Հայաստան։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնել է ՍԱՏՄ իրազեկման, խորհրդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանը։
ՊԵԿ-ի տարածած տեսանյութում երևում է թռչնամսի փաթեթավորումը։
Այն «Seara» ֆիրմայի է, որը բրազիլական է։
Սահմանային վերահսկողության արդյունքում, լաբորատոր փորձաքննության ժամանակ պարզվել է, որ նշված խմբաքանակը ենթակա չէ օգտագործման, պետք է կա՛մ ոչնչացվի, կա՛մ հետ ուղարկվի։
«Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ընկերությունը որոշել է ոչնչացնել։ Տեղի և ոչնչացման եղանակի մասին եզրակացությունը ՍԱՏՄ-ն փոխանցել է ՊԵԿ-ին։
ՍԱՏՄ-ից հավաստիացնում են, որ նշված ապրանքախմբից խանութներ չեն հասել, քանի որ ամբողջ գործողությունը տեղի է ունեցել անմիջապես սահմանային վերահսկողությունից հետո։
Քանի որ արդեն իրավական գործընթաց է սկսվել, դեպքի վերաբերյալ այլ մանրամասներ չեն հայտնվում։
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը նկատում է, որ ՊԵԿ-ի հաղորդագրությունում բացակայում է տեղեկությունը, թե երբ են հողի տակից հանված ապրանքները հայտնաբերվել արդեն պահեստներում։
«Պարզաբանման կարիք ունեն նաև այն հարցերը, թե որքա՞ն ապրանք է հայտնաբերվել պահեստում, և արդյո՞ք առկա է խմբաքանակ, որը շուկայահանվել է»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է Պիպոյանը։
Ըստ նրա՝ պարզաբանման կարիք ունեն նաև այն հարցերը, թե ի՞նչ ընթացակարգով է ոչնչացվել ապրանքն, ու ոչնչացման ի՞նչ եղանակ է սահմանվել և ինչու՞։
Սուրճի արտադրությունից մինչև ինտերնետի մատակարարում . «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ»-ի սեփականատերերի բազմապրոֆիլ բիզնեսները
Ըստ ընկերությունների պետական ռեգիստրի՝ «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ՍՊԸ-ն գրանցվել է 1995 թվականին։ Սկզբում կոչվել է «Աստղիկ-95», 2000 թվականից՝ անվանափոխվել։ Գրանցված է Կոտայքի մարզի Գեղաշեն համայնքում։
Հարկային մարմնում այն գրանցված է որպես մասնագիտացված խանութներում թռչնամսի և թռչնամսի մթերքի մանրածախ առևտուր անող ընկերություն։
Իրականում զբաղվում է ոչ միայն թռչնամսի ներմուծմամբ և առևտրով, այլև՝ ձեթի, ձավարեղենի, խտացրած կաթի, մսի, շոկոլադի, խաղալիքների, հիգիենիկ տակդիրների ներմուծմամբ։
Ընկերությունն առավել հայտնի է «Օրիգինալ» (Օriginal Coffee) և «Քինգ» (King) սուրճերի արտադրությամբ։ Գործարանը գտնվում է Գեղաշենում։
«Օriginal Coffee»-ի կայքում նշված է, որ բացի սուրճի վերամշակումից, ընկերությունը նաև արտադրում է լուծվող թեյ, լուծվող սուրճ, շոգեխաշած տավարի միս:
Դեռևս 2012 թվականին «Հետք»-ը գրել է, որ «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ»-ն զբաղվում է գոմեշի մսի ներկրմամբ, և անունը կապվել է բանակում հայտնաբերված գոմեշի մսի աղմկահարույց պատմության հետ։
«Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ»-ի հիմնադիրը՝ Մարտիկ (Արթուր) Անդրասյանը, հայտնի է «Կոֆեի» Արթուր, «Օրիգինալի» Արթուր անուններով։ Գեղաշենից մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Անդրասյանի անձնագրային անունը Մարտիկ է, սակայն նրան ճանաչում են Արթուր անունով։
Նախկինում պետական ռեգիստրով որպես «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ»-ի սեփակատերեր նշված են եղել այլ անձինք։ Ներկայում ընկերությունը հինգ սեփականատեր ունի՝ Մարտիկ Անդրասյանը և նրա ընտանիքի անդամները։
Բաժնետոմսերի ամենամեծ մասը՝ 35%-ը, պատկանում է Համազասպ Մարտիկի Անդրեասյանին, 28%-ը՝ Ժասմենա Մարտիկի Անդրեասյանին, 18%-ը՝ Արմեն Մարտիկի Անդրեասյանին, 17%-ը՝ Հասմիկ Վլադիկի Անդրեասյանին, 2%-ը՝ Մարտիկ Անդրասյանին։
Ըստ ընտրողների ռեգիստրի՝ բացի Ժասմենայից, նրանք բոլորը գրանցված են Աբովյան քաղաքում գտնվող նույն հասցեում։ Մարտիկ Անդրասյանը նաև ընկերության տնօրենն է։
Ըստ մեր աղբյուրի՝ Արմենը, Համազասպը և Ժասմենան Մարտիկ Անդրասյանի զավակներն են, Հասմիկ Անդրեասյանը՝ հարսը։
Հատկանշական է, որ Մարտիկ Անդրասյանի ազգանունը «ե» տառի բացակայությամբ տարբերվում է մյուս սեփականատերերի ազգանունից (այդպես է ֆիքսված ինչպես ընկերությունների պետական ռեգիստրում, այնպես էլ՝ ընտրողների ռեգիստրում)։
Մարտիկ Անդրասյանը ընկերությունում բաժնեմաս ունի 1999 թվականից։ Ի տարբերություն նրա՝ մյուս մասնակիցներն ընկերություն են մուտք գործել ավելի ուշ՝ 2016 թվականից։
Այս տեղեկությունների, ինչպես նաև թռչնամսի պատմության հետ կապված մեկնաբանություններ ստանալու համար կապ հաստատեցինք Արմեն Անդրեասյանի հետ։ Սկզբում նա խոստացավ ավելի ուշ զանգահարել, հետո՝ հեռախոսահամարը դարձավ անհասանելի։
Անդրեասյաններն այլ ընկերություններում ևս ներգրավված են, որոնց մի մասը երևում է բաց աղբյուրներում։
Արմեն Անդրեասյանին է պատկանում «Արմքոմ» ՍՊԸ-ն, որը Կոտայքի մարզում զբաղվում է ինտերնետ և TV կապի մատակարարմամբ։ Նրան և կնոջը՝ Հասմիկ Անդրեասյանին է պատկանում ևս մեկ ընկերություն՝ «Օրիգինալ թիքեթ» անունով, որի գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է։
Համազասպ Անդրեասյանը 50% մասնակցություն ունի «Օրիգինալ վենդինգ» ՍՊԸ-ում։ Այն զբաղվում է սուրճի ապարատների ներմուծմամբ և վաճառքով։ Գտնվում է Երևանում։
Անդրեասյաններին է պատկանում Կոտայքի մարզի Կաթնաղբյուր գյուղում գտնվող «Օրիգինալ ռեստորան»-ը և Աբովյանի «Օրիգինալ» սուպերմարկետների (Supermarket Original) ցանցը, որը ևս գովազդվում է ընկերության կայքում։
Լուսանկարը՝ Armenian Kingdom ֆեյսբուքյան էջից
Աբովյանում գործող «Օրիգինալ ֆուդ» (Original Food) ճաշարանը ևս Անդրեասյաններինն է։
Ժամանակին «Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ»-ն նաև արտարժույթի առուվաճառքի լիցենզիա է ստացել Կենտրոնական բանկի կողմից։
«Արմեն-Համիկ եղբայրներ ՀՁ» ՍՊԸ-ն խոշոր հարկատու է։ Ըստ Պետական եկամուտների կոմիտեի՝ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում ընկերությունը վճարել է մոտ 739 մլն դրամի հարկեր՝ խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցնելով 212-րդ հորիզոնականը։

Было ли реализовано извлеченное из земли куриное мясо и кто собственники компании “Армен-Амик Егбайрнер”?
На днях с участием сотрудников Комитета госдоходов вся партия курятины весом 13 тыс.500 кг была уничтожена путем захоронения в селе Котайк одноименной области. В тот же день КГД стало известно, что на место захоронения пришли представители ООО, которые с помощью техники выкопали из земли всю партию мяса птицы и перевезли его на территорию компании.
Сотрудники управлений внутренней безопасности и расследования, оперативной разведки КГД обнаружили в холодильных камерах компании извлеченное из земли мясо курицы, на котором имелись явные следы почвы. На основании полученных материалов в Следственный комитет РА было представлено сообщение. Об этом Комитет госдоходов проинформировал 9 августа.
Однако из сообщения нельзя было понять, дошла ли данная партия курятины до магазинов, с какой целью представители компании “Армен-Амик Егбайрнер” извлекли закопанное в землю куриное мясо, откуда оно было импортировано и т.д.
ИОБПП: “Указанная группа товаров не дошла до магазинов”
Страна-производитель данной партии мяса птицы – Бразилия. Продукт сперва был импортирован в Грузию, а затем в Армению. Об этом Hetq.am сообщила начальник отдела связей с общественностью Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Ануш Арутюнян.
В распространенном КГД видеоролике видна упаковка курятины – она принадлежит бразильской фирме Seara.
В результате лабораторной экспертизы, проведенной в рамках пограничного контроля, выяснилось, что вышеупомянутая партия мяса птицы непригодна к использованию и подлежит либо уничтожению, либо возврату.
Компания решила уничтожить курятину. Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов сообщил КГД о месте и способе уничтожения.
В Инспекционном органе БПП заверяют, что указанная партия товара не дошла до магазинов, так как все действия происходили сразу после пограничного контроля.
Председатель общественной организации “Информированный и защищенный потребитель” Бабкен Пипоян в беседе с нами отметил, что в сообщении КГД отсутствует сведение о том, когда извлеченный из земли товар был обнаружен на складе. “Разъяснений требуют также вопросы о том, сколько товара было обнаружено на складе, поступила ли какая-либо партия на рынок”,- написал Б.Пипоян на своей фейсбуковской странице. По его словам, нужно также получить ответы на вопросы о том, по какой процедуре было уничтожено мясо птицы, какой способ уничтожения был выбран и почему.
От производства кофе до услуги доступа к сети Интернет: бизнес-деятельность компании “Армен-Амик Егбайрнер”
Согласно госреестру компаний, ООО “Армен-Амик Егбайрнер” зарегистрировано в 1995 году. Компания сперва называлось “Астхик-95”, а с 2000 г. она изменила название. Зарегистрирована в общине Гегашен Котайкской области
В налоговом органе видом деятельности ООО указана розничная торговля мясом птицы и продуктами из мяса птицы в специализированных магазинах. В действительности компания занимается также импортом растительного масла, круп, сгущенного молока, мяса, шоколада, игрушек, гигиенических прокладок.
Компания больше известна производством кофе под марками “Оригинал” (Օriginal Coffee) и “Кинг” (King). Завод находится в Гегашене.
На сайте Օriginal Coffee говорится, что компания, помимо переработки кофе, занимается производством растворимого чая, растворимого кофе, отварной говядины.
Еще в 2010 г. hetq.am рассказал о скандальной истории обнаружения в армии буйволиного мяса, которое импортировала компания “Армен-Амик Егбайрнер”.
Учредителем компании является Мартик Андрасян. Последний, по словам нашего источника в Гегашене, записан в паспорте как Мартик, но все знают его как Артура.
Ранее в качестве собственников компании в госреестре были указаны другие лица. В настоящее время у компании пять собственников – Мартик Андрасян и члены его семьи.
Самый крупный пакет акций – 35% - принадлежит Амазаспу Мартиковичу Андреасяну, 28% - Жасмене Мартиковне Андреасян, 18% - Армену Мартиковичу Андреасяну, 17% - Асмик Владиковне Андреасян, 2% - Мартику Андрасяну.
Согласно реестру избирателей, кроме Жасмены, все остальные члены семьи зарегистрированы в городе Абовян по одному и тому же адресу. Мартик Андрасян является также директором компании.
Согласно нашему источнику, Армен, Амазасп и Жасмена – дети Мартика Андрасяна, Асмик Андреасян – его невестка.
Примечательно, что фамилия Мартика Андрасяна отличается от фамилий остальных собственников отсутствием в ней буквы “е” (так записано и в реестре компаний, и в реестре избирателей).
Мартик Андрасян имеет долю в компании с 1999 г., все остальные члены семьи вступили в компанию в 2016 г.
Для уточнений этих сведений, а также истории с мясом курицы мы связались с Арменом Андреасяном. Он сперва пообещал позвонить чуть позже, а потом его телефон стал недоступен.
Андреасяны состоят и в других компаниях. Так, Армену Андреасяну принадлежит ООО “Армком”, предоставляющее услуги по обеспечению Интернет-связи в Котайкской области. Кроме того, вместе с женой Асмик Андреасян он владеет компанией “Оригинал тикет”, деятельность которой временно прекращена.
Амазаспу Андреасяну принадлежат 50% ООО “Оригинал Вендинг”. Компания занимается поставкой и продажей кофейных аппаратов. Зарегистрирована в Ереване. Он также является владельцем ресторана “Оригинал” в селе Катнахбюр Котайкской области и сети супермаркетов “Оригинал” в Абовяне, реклама которой размещена на сайте компании.
Фото с фейсбуковской страницы Armenian Kingdom
Действующая в Абовяне столовая “Оригинал фуд” (Original Food) тоже принадлежит Андреасянам.
Кстати, в свое время компания “Армен-Амик Егбайрнер” получила лицензию Центрального банка на куплю-продажу валюты.
ООО является крупным налогоплательщиком. По данным КГД, в первом полугодии 2024 г. сумма уплаченных компанией налогов составила 739 млн драмов, благодаря чему она заняла 212-е место среди крупных налогоплательщиков.
В названиях видов предпринимательской деятельности Андреасянов общим является слово “оригинал”. Предполагается, что, помимо вышеперечисленного, семья занимается и другими видами бизнеса.