ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում COP 29-ի նախաշեմին խաղաղության պայմանագիր կնքել Հայաստանի հետ
Եվրամիությունը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին նոյեմբերին Բաքվում ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության համաժողովի (COP29) անցկացման նախաշեմին Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել: Այդ մասին հայտնում է Բրյուսելում գործող EUobserver կայքը՝ հղում անելով Եվրոպական հանձնաժողովին։
«Ժամանակն է վճռական քայլեր ձեռնարկել դեպի կայուն և հարատև խաղաղություն: Ադրբեջանը պետք է օգտագործի COP29-ի խթանը՝ Հայաստանի հետ խաղաղություն ստորագրելու համար»,- Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցչի խոսքերը մեջբերել է պարբերականը։
Պարբերականը, սակայն, հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցչին, նշում է, որ «առաջվա պես լուրջ խոչընդոտներ կան մոտ ժամանակներս խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար, իսկ ԵՄ-ի՝ որպես ազնիվ միջնորդի դիրքորոշումը խարխլված է»։
Ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչը դարձյալ առաջ է քաշել Բաքվի այն թեզերը, թե, իբր, «Հայաստանը պետք է դադարեցնի Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները»։ Ըստ պաշտոնական Բաքվի՝ «սա երկու երկրների միջև իրական և տևական խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար անհրաժեշտ պայմանն է»։

European Union Calls on Baku to Sign Peace Deal with Armenia Before COP29
The Brussels-based EUobserver reports that the European Union has called on Azerbaijan to sign a peace agreement with Armenia prior to the UN Climate Change Conference (COP29) in Baku in November.
"It is time to take decisive steps towards sustainable and lasting peace. Azerbaijan should use the incentive of COP29 to sign peace with Armenia," the newspaper quotes a representative of the European Commission as saying.
The news outlet, however, referring to a representative of the Azerbaijani Foreign Ministry of Azerbaijan, states that "as before, there are serious obstacles to the signing of a peace treaty in the near future, and the position of the E.U. as an honest mediator is undermined."
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in an interview with Izvestia yesterday on the sidelines of the Baku meeting between Vladimir Putin and Ilham Aliyev, said any peace deal between Armenia and Azerbaijan must eliminate all mutual “territorial claims”.