Վարչապետ Փաշինյանը հյուրընկալել է Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերային և Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Պեդրո Խիսդոնյանիին: Այս մասին հաղորդում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը ողջունել է Ուրուգվայի օրենսդիր մարմնի ղեկավարության այցը Հայաստան և ընդգծել երկու երկրների միջև ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունների փաստը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Ուրուգվայը դժվարին իրավիճակներում մշտապես եղել է Հայաստանի ու հայ ժողովրդի կողքին, և մեր երկիրը կարևորում է տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացումն ու ամրապնդումը: Վարչապետի խոսքով՝ վերջին տարիների բարձրաստիճան փոխայցելությունները վկայում են փոխգործակցությունն ընդլայնելու երկկողմ քաղաքական կամքի մասին: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է միջազգային հարթակներում միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև կապերի խորացումը տնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում:
Անա Օլիվերան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար՝ հավելելով, որ Ուրուգվայն ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր իր համերաշխությունն ու աջակցությունն է հայտնում Հայաստանին և հայ ժողովրդին: Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը կարևորել է բարեկամ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը տարբեր ուղղություններով՝ հավելելով, որ խորհրդարանական համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ուրուգվայ համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ՀՀ Կառավարության ծրագրին և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Премьер-министр Пашинян принял председателя Палаты представителей Уругвая
Премьер-министр Никол Пашинян принял находящихся в Армении с официальным визитом председателя Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Ану Оливеру и вице-спикера Педро Хисдоняна.
Премьер-министр приветствовал визит руководства законодательного органа Уругвая в Армению и подчеркнул факт теплых и дружественных отношений между двумя странами. Никол Пашинян отметил, что Уругвай в трудные минуты всегда был рядом с Арменией и армянским народом, и наша страна придает важность развитию и укреплению сотрудничества в различных сферах. По словам премьер-министра, взаимные визиты на высоком уровне последних лет свидетельствуют о двусторонней политической воле к расширению сотрудничества. Никол Пашинян подчеркнул необходимость развития межпарламентского сотрудничества на международных площадках, а также углубления связей в сферах экономики, туризма, культуры и спорта.
Ана Оливера поблагодарила за теплый прием, добавив, что Уругвай как в прошлом, так и сегодня выражает свою солидарность и поддержку Армении и армянскому народу. Председатель Палаты представителей Уругвая подчеркнула важность развития отношений с дружественной Арменией по различным направлениям, добавив, что парламентское сотрудничество находится на высоком уровне.
Собеседники обсудили вопросы повестки сотрудничества Армения-Уругвай.
Были затронуты обсуждения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, программы правительства Республики Армения по жилищному обеспечению вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и представляющие взаимный интерес другие вопросы.