Հայաստանը և Վատիկանը դիվանագիտական ներկայացուցչությունների շինություններ կփոխանակեն
2023 թվականի հունիսի 15-ին ՀՀ ԱԳՆ-ի և Սուրբ Աթոռի պետական Քարտուղարության միջև կնքված «Մտադրությունների հուշագրի» համաձայն՝ Հայաստանը և Վատիկանը դիվանագիտական ներկայացուցիչների համար նախատեսված շինություններ կփոխանակեն։
Այդ առիթով ՀՀ կառավարությունն այսօր որոշեց Բաղրամյան 12 հասցեում գտնվող շինությունը, որն ավելի վաղ Չինաստանի դեսպանատունն էր, 99 տարի ժամկետով վարձակալության հանձնել Սուրբ Աթոռին՝ տարեկան 1 ԱՄՆ դոլար վարձավճարով։
Փոխադարձաբար, Վատիկանը Հայաստանի դեսպանությանն է տալիս Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակին հարող Կոնչիլիացիոնե պողոտայի հ.1 հասցեում գտնվող շենքի տարածքներից մեկը՝ հոգալով վերանորոգման ծախսերը։ Ըստ ՀՀ կառավարության՝ այդ շենքում տեղակայված են մի շարք երկրների դեսպանություններ։ Մինչ այս Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանությունը տեղակայված էր Հռոմի Via dei Corridori 64 հասցեում։ Իսկ Վատիկանի դեսպանությունը Երեւանում Հյուսիսային պողոտա, տ. 10/1, բն. 17 հասցեում էր։

Armenia will lease a building located at 12 Baghramyan Street in Yerevan to the Holy See, the government of the Roman Catholic Church, for a period of 99 years with an annual rent of US$1.
The building formerly housed the Chinese Embassy.
In return, the Holy See will allocate space in a building near St. Peter’s Square (Vatican City) to the Armenian Embassy and will cover the renovation costs.
The building at 64 Via della Conciliazione (Road of the Conciliation) houses the embassies of other countries to the Holy See.
Presently, the Embassy of Armenia in the Holy See is located at Via dei Corridori 64 in Rome. The Holy See’s Embassy in Yerevan is at 10 Northern Avenue, Yerevan.