Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանդեպ (մաս 1)
2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) բռնի լուծարումից ի վեր հայ հասարակությունը հույսով սկսեց սպասել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորմանը։ Բանն այն է, որ 1991թ. Հայաստանի Հանրապետության կազմավորումից ի վեր, նրա առաջին ընտրված իշխանությունները հայտարարեցին, որ Հայաստանի ռազմավարական խնդիրը Թուրքիայի հետ հաշտվելն է, իսկ գլխավոր խնդիրը՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծումը, որը գնահատվում է որպես գլխավոր խոչընդոտ Թուրքիայի հետ հաշտության հարցում։ Թուրքիան ի սկզբանե դրել է Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու պայմանները՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծել Ադրբեջանի պայմաններով, ինչպես նաև հրաժարվել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման աջակցության քաղաքականությունից։
Միանգամայն հասկանալի է, թե ինչու 2018 թվականին Հայաստանում իշխանության եկած քաղաքական գործիչները 2021 թվականին նման եռանդով ձեռնամուխ եղան Թուրքիայի հետ բանակցություններին՝ երկու պետությունների հարաբերությունների կարգավորման հարցի շուրջ։ Անսասան էր այն հավատը, որ Հայաստանը, զիջելով Լեռնային Ղարաբաղը, այլ խոչընդոտներ չի ունենա Թուրքիայի հետ հաշտվելու համար (քառորդ դար այս թեզի քարոզչության ազդեցության տակ մեծացել էր քաղաքական գործիչների մի ամբողջ սերունդ)։ Սակայն Թուրքիան, որը բացահայտ օգնեց Ադրբեջանին լուծարել Լեռնային Ղարաբաղը, Հայաստանի հետ երկխոսության հարցում բարեհաճ չգտնվեց։ Թուրքիան պարզապես հրաժարվեց ըստ էության բանակցել և Հայաստանին ուղարկեց Ադրբեջանի մոտ։ Թուրքիան հաշտության բանաձեւ էր հայտարարել՝ «միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումից հետո»։ Ադրբեջանը, սակայն, հաշտության իր պայմանները ներկայացրեց Հայաստանին՝ հաշտության պայմանագիր կնքել իր բոլոր պայմաններով։
Իսկ Ադրբեջանի պայմանները բոլորովին այլ տրամաբանություն ցույց տվեցին։ Շատ արագ հետեւեցին Ադրբեջանի պահանջները՝ փոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը և դրա տեքստից հանել Լեռնային Ղարաբաղին և ցեղասպանությանը վերաբերող դրույթները։ Այդ պահանջների կատարումը դարձավ հաշտության պայմանագրի ստորագրման պայմանը։ Հետեւեց Ադրբեջանի մյուս պայմանների հրապարակային բարձրաձայնումը՝ փոխհատուցում պահանջել Հայաստանից, հասնել բերել ադրբեջանցիների՝ Ադրբեջանի պայմաններով Հայաստան վերադարձի համաձայնության, հրաժարվել միջազգային դատարաններում հայցերից, ներողություն խնդրել «Խոջալուի ցեղասպանության» համար և այլն։
Հայաստանի ղեկավարությունը հասկացավ, որ Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիր կնքելու ցանկություն չունի, և ընդհակառակը, նոր ագրեսիա է նախապատրաստում։ Ըստ այդմ, ի չիք դարձան Հայաստանի հետ սահմանը բացելու Թուրքիայի պատրաստակամության վերաբերյալ բոլոր սպասումները։ Պարզ դարձավ նաև, որ Թուրքիայի չբարձրաձայնված պայմանները ներառում էին նաև Ռուսաստանի կամքին ենթարկվելու պահանջը Հայաստանին։ Նման պայմաններում Հայաստանը զինվեց «լեգիտիմության» հայեցակարգով, որը ենթադրում է հրաժարում ցանկացած պահանջներից և գործողություններից, որոնք կարող են Ադրբեջանի համար պատրվակ դառնալ Հայաստանի դեմ նոր պատերազմ սկսելու համար։ Խաղադրույք կատարվեց Արեւմուտքի աջակցության վրա։ Իր հերթին, Թուրքիան պարբերաբար դիմում է Հայաստանին արտաքին ուժերի և հայկական սփյուռքի ազդեցությունից դուրս գալու և տարածաշրջանի իր հարևանների հետ գործ ունենալու առաջարկով։
Նկարագրված իրավիճակը վկայում է այն մասին, որ հայ հասարակության մի մասի մոտ տասնամյակներ շարունակ տիրող պատկերացումները ժամանակակից Թուրքիայի ռազմավարական խնդիրների էության մասին եղել և մնում են ծայրահեղ իդեալիստական։ Այդպիսիք են նաեւ այն պնդումները, թե ժամանակակից Թուրքիային ոչինչ պետք չէ Հայաստանից, և նրա միակ մտահոգությունը հայերի «անհիմն» պահանջներն են, որոնք գալիս են պատմությունից։ Անհիմն էին նաեւ Թուրքիայի քաղաքականության մեջ Ադրբեջանի գործոնի մասին պատկերացումները։ Քչերն էին սպասում, որ Թուրքիան իր քաղաքականությունը կհիմնի Ադրբեջանի գործոնի վրա եւ ամեն ինչ կանի վերջինիս ձեռքով։ Դե իսկ, իրականությունից լիովին կտրված էին Թուրքիայի քաղաքականության էության՝ էքսպանսիոնիստական բնույթի մասին պատկերացումները։ Թուրքիայի հետ հաշտության տրամադրվածությունը՝ նրա և Ադրբեջանի հանդեպ որևէ պահանջից հրաժարվելու միջոցով, ձեռք բերեց «հրաշքի սպասելու» բնույթ։
Այսպես թե այնպես, հայ քաղաքական գործիչներն ու քաղաքագետներն ի սկզբանե ցույց տվեցին Թուրքիայի՝ որպես քաղաքական ֆենոմենի, հանդեպ իրենց կատարյալ թյուրըմբռնումը։ Պարզվեց, որ հայերին անհասանելի էր այն իրողության գիտակցումը, որ Թուրքիան և նրա արբանյակ Ադրբեջանը կարող են շարունակել 1920-ականներին ձևավորված տարածքային և ժողովրդագրական էքսպանսիայի քաղաքականությունը։ Արևմտյան երկրների հարաբերությունների տրամաբանության մեխանիկական տարածումը Թուրքիայի վրա, նրա ազգային շահերի էության հավասարեցումը եվրոպական շահերի հետ թույլ չտվեցին ռացիոնալ պատկերացում կազմել նրա շահերի բնույթի մասին։
Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման խնդիրը բացառապես Լեռնային Ղարաբաղի և Ցեղասպանության խնդիրների հետ կապելը միամտություն էր։ Այդ միամտությունը բխում էր պատմությունից արված կեղծ եզրակացություններից և Օսմանյան կայսրության փլուզման և 1920-ական թվականներին Թուրքիայի Հանրապետության, Ադրբեջանի և Հայաստանի կազմավորման ժամանակ դեստրուկցիայի պատճառների ընկալման իսպառ բացակայությունից: Հայերի մոտ ինքնորոշում հասկացության ըմբռնման լիակատար բացակայությունը թույլ չտվեց նրանց ռացիոնալ պատկերացում կազմել համաշխարհային ասպարեզում թուրք անվամբ նոր ազգի և նոր պետության՝ Թուրքիայի ի հայտ գալու գործընթացի մասին: Չկար նաև այն բանի ընկալումը, որ տարածաշրջանի բոլոր երեք նոր պետությունները բոլշևիկյան Ռուսաստանը ձևավորել էր իր հայեցողությամբ։ Ըստ այդմ, 1990-ականների սկզբին հասկանալի չէր, թե ինչպիսին են լինելու այս նոր ազգերի միջազգային դերերը։ Ուտոպիա է նաև տարածված կարծիքը, թե կառուցողական երկխոսություն կարելի է հաստատել թուրքերի հետ՝ Ռուսաստանին կովկասյան տարածաշրջանից հեռացնելով. Թուրքիան Հայաստանի հետ Ռուսաստանի մասին չի խոսում։ Ասենք, նույնիսկ Ադրբեջանը դա չի անում։
Արդյունքում, պետք է խոստովանել, որ Հայաստանը չունի հայ-թուրքական հարաբերությունների ռազմավարական նշանակության ընկալում։ Ըստ այդմ, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման սեփական ռազմավարություն չկա։ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանաձեւը, որը փոխվել է ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո, պնդելով, որ հարաբերությունները կարող են կարգավորվել Ադրբեջանի բոլոր պայմաններն ընդունելու հիման վրա (նախկինի փոխարեն՝ հրաժարվել որեւէ պահանջից), նույնպես ոչինչ չի փոխում: Առաջարկվող բանաձեւերում նպատակին հասնելու մեխանիզմ չկա։ Իակ դա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է փոխել պատկերացումները կարգավորման բուն իմաստի վերաբերյալ։ Ամենայն հավանականությամբ, այստեղ կարող է օգտակար լինել «հաշտությունից դեպի զսպում» բանաձևը:
Այսինքն՝ պետք է ընդունել, որ հարաբերություններում անտագոնիզմ կա։ Անտագոնիստական հարաբերություններն անմիջական սպառնալիք են ներկայացնում հայկական պետականությանը, քանի որ չի ճանաչվում ինքնին հայ ժողովրդի՝ սեփական պետականության իրավունքը։ Ադրբեջանը չի ճանաչում Հայաստանը որպես օրինական հարեւան պետություն. Ըստ այդմ, մ,ամ դիրքորոշում ունի նաեւ Թուրքիան։ Թվում է անհնար է տարանջատել այս երկու երկրների դիրքորոշումները։
Ըստ այդմ, անհրաժեշտ է հենց հիմա ձեռնամուխ լինել նման ռազմավարության ձեւավորմանը։ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանդեպ ռազմավարության մշակումը նպատակահարմար է հայ-թուրքական անտագոնիզմի հիմնարար փաստերի բացահայտմամբ (պետք է հաշվի առնել, որ մինչև Լեռնային Ղարաբաղի ոչնչացումը և «Արևմտյան Ադրբեջանի» և «Զանգեզուրի միջանցքի» ռազմավարության ի հայտ գալը հայ քաղաքական գործիչների և քաղաքագետների համար նույնիսկ դժվար էր համոզել, որ նման անտագոնիզմ գոյություն ունի):
Հետագա շարադրանքում մեր նպատակն է հստակություն մտցնել հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդրում և մշակել Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարությունւ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանդեպ։ Այդ նպատակով նախապես խնդիրը կբաժանենք երեք մասի` թուրքերը որպես քաղաքական ֆենոմեն - հայերը որպես քաղաքական ֆենոմեն - հայ-թուրքական հարաբերությունների էությունը:
Այդ նպատակով սկսենք հերթով բացել մեզ հետաքրքրող խնդրի առանցքային կողմերը։
Հայ-թուրքական հարաբերությունների թեմայով քննարկման ցանկացած փորձի պարագային անհրաժեշտ է հասկանալ ,ի շարք կարեւորագույն փաստեր։
Այսպիսով, ովքե՞ր են թուրքերը որպես քաղաքական ֆենոմեն։ Սա հասկանալու համար արձանագրենք հետեւյալը.
- Թուրք ժողովրդի կազմավորման սկիզբը վերաբերում է 20-րդ դարի 20-ական թվականներին։ Թյուրքիզմի գաղափարախոսությունը սկսել է տարածվել Օսմանյան կայսրությունում 19-րդ դարի երկրորդ կեսից օսման-մահմեդականների շրջանում և միայն 20-րդ դարի սկզբին դարձել քաղաքական պրակտիկայի հիմքը;
- Կարևոր է հաշվի առնել այն առանցքային հանգամանքը, որ օսմանյան թուրքերը ոչ մի կապ չունեն միջնադարյան թյուրքական ցեղերի հետ. Թյուրք նվաճողների առասպելաբանությունը և թյուրքական լեզուն Մուստաֆա Քեմալի (Աթաթուրք) կողմից քսաներորդ դարի քսանականներին նպատակաուղղված օգտագործվել են թուրք ազգի ձևավորման համար;
- Կարևոր է նաև այն, որ թուրքերը որպես ժողովուրդ ոչ մի կապ չունեն Օսմանյան կայսրության պատմության և մշակույթի հետ. նրանք մշակութային-քաղաքական մետամորֆոզի արդյունք են;
- Թուրքերը՝ որպես ժողովուրդ և ազգ, Օսմանյան կայսրության փլուզման ժամանակաշրջանում Ռուսաստանի աջակցությամբ օսման-մուսուլմանների ինքնորոշման արդյունք են։ Իրենք՝ օսման-մուսուլմաններն, իրենց հերթին, նախկին Բյուզանդական կայսրության քրիստոնյա ժողովուրդների՝ հույների, հայերի, ասորիների և բալկանյան ժողովուրդների իսլամացման արդյունք են;
- թուրք ազգը ձեւավորվել է Օսմանյան կայսրության ժողովուրդների նկատմամբ հակաքրիստոնեական նիհիլիզմի՝ ըստ էության նացիստական գաղափարախոսության հիման վրա;
- Օսմանյան կայսրությունը և օսմանները հայտարարվել են նորահայտ թուրքերի թշնամիներ, իսկ օսմանների ողջ պատմությունն ու մշակույթը յուրացվել են թուրքերի կողմից;
Ադրբեջանական ժողովուրդը և համանուն պետությունը նույնպես ձևավորվել են 20-րդ դարի 20-ականներին Ռուսաստանի և Թուրքիայի կողմից;
- բոլոր երեք պետությունները՝ Թուրքիան, Հայաստանը և Ադրբեջանը, ձևավորվել են Խորհրդային Ռուսաստանի որոշիչ դերակատարությամբ;
- 1915-23 թվականների Հայոց ցեղասպանությունն իրականացվել է Օսմանյան կայսրության փլուզման ժամանակ ինքնորոշված օսմանցի թուրքերի կողմից՝ Ռուսաստանի աջակցությամբ և մասնակցությամբ։ Ցեղասպանությունը Օսմանյան և Ռուսական կայսրությունների տարածքում նոր պետությունների ձևավորման մեխանիզմ էր։ Ինքնորոշված օսման-մուսուլմանները քրիստոնյա ժողովուրդներից յուրացրել են երկիրը;
- թուրք ժողովրդի և պետության առաջացման նկարագրված պատմությունը ձևավորել է կայուն ինքնություն և առանձնահատուկ ազգային գաղափարախոսություն. ժամանակակից թուրք ինտելեկտուալների կարծիքով, թուրքերը պահպանում են այն համոզմունքը, որ «թուրքերի գոյության պայմանը հայերի գոյություն չունենալն է»;
- ժամանակակից թուրք ազգը պատմական առումով ժխտում է հայերի և հայկական մշակութային ժառանգության գոյությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի ներկայիս տարածքում;
- Թուրքերն ու ադրբեջանցիները չեն ճանաչում հայերի՝ սեփական ազգային պետության իրավունքը, չեն ճանաչում հայերին որպես հարևաններ, ճանաչում են նրանց որպես «վարձակալներ իրենց հողի վրա»:

Стратегия Республики Армения по Турции и Азербайджану (часть первая)
С момента силовой ликвидации Нагорного Карабаха (Арцаха) в сентябре 2023 года армянская общественность с надеждой стала ожидать скорейшего урегулирования отношений Армении с Турцией. Дело в том, что с момента формирования Республики Армения в 1991 году ее первые избранные власти заявили, что стратегической проблемой Армении является примирение с Турцией, а главной задачей - урегулирование проблемы Нагорного Карабаха, которая оценивается как главная преграда на пути примирения с Турцией. Сама Турция изначально поставила условия для урегулирования отношений с Арменией: урегулирование проблемы Нагорного Карабаха на условиях Азербайджана, а также отказ от поддержки политики признания Геноцида армян 1915 года.
Вполне понятно, почему пришедшие к власти в 2018 году политики Армении с таким рвением в 2021 году приступили к переговорам с Турцией по вопросу урегулирования отношений двух государств. Вера в то, что, уступив Нагорный Карабах, на пути Армении не останется никаких преград для примирения с Турцией, была незыблемой (в течение четверти века целое поколение политиков выросло под воздействием пропаганды этого тезиса). Но, Турция, которая открыто помогла Азербайджану ликвидировать Нагорный Карабах, повела себя не совсем благосклонно и в вопросе диалога с Арменией. Она попросту отказалась от переговоров по существу и направила Армению к Азербайджану. Турцией была заявлена формула примирения: «только после урегулирования отношений Армении с Азербайджаном». Азербайджан же выставил перед Арменией свои условия примирения – подписание мирного договора на всех его условиях.
А условия Азербайджана проявили совершенно иную логику. Очень быстро последовали требования Азербайджана изменить Конституцию Армении и вывести из ее текста положения, касающиеся Нагорного Карабаха и Геноцида. Выполнение этих требований стало условием подписания мирного договора. Началось публичное озвучивание и последующих условий Азербайджана: требование репараций от Армении, получение согласия на возвращение азербайджанцев в Армению на условиях Азербайджана, отказ от исков в международные суды, публичное извинение за «Геноцид в Ходжалу», и пр.
Руководство Армении поняло, что Азербайджан не намерен подписать мирный договор и, наоборот, готовит новую агрессию. Соответственно, иссякли все ожидания от готовности Турции открыть границу с Арменией. Стало понятным и то, что негласными условиями Турции являются также требования к Армении подчиниться воле России. В таких условиях Армения вооружилась концепцией «легитимности», предполагающей отказ от любых требований и действий, которые могли бы стать поводом для Азербайджана начать новую войну против Армении. Ставка была сделана на поддержку Запада. Турция же периодически обращается к Армении с предложением выйти из-под воздействия внешних сил и армянской диаспоры, и решать проблемы с соседями в регионе.
Описанная ситуация свидетельствует о том, что бытующие на протяжении десятилетий представления части общественности Армении о сути стратегических проблем современной Турции были и остаются крайне идеалистическими. Таковыми выглядят и утверждения о том, что современной Турции ничего не нужно от Армении, а единственным ее беспокойством являются «необоснованные» требования армян, исходящие из истории. Необоснованными были и представления о факторе Азербайджана в политике Турции. Мало кто ожидал, что свою политику Турция будет основывать на факторе Азербайджана – делать все руками последнего. Ну и совсем оторванными от реалий оказались представления о сути политики Турции – ее экспансионистском характере. Настрой на примирение с Турцией путем отказа от любых претензий к ней и Азербайджану обрел характер «ожидания чуда».
Так или иначе, армянские политики и политологи изначально проявили свое полное непонимание Турции как политического феномена. Осознать, что Турция со своим сателлитом Азербайджаном могут продолжить сформированную в 1920-х годах политику территориальной и демографической экспансии, оказалось недоступным для армян. Механический перенос логики взаимоотношений стран Запада на Турцию, уравнивание сути ее национальных интересов с европейскими не позволили составить рациональное представление о характере ее интересов.
Увязывание проблемы урегулирования отношений Армении с Турцией исключительно с проблемами Нагорного Карабаха и Геноцида было наивно. Эта наивность исходила из сделанных из истории ложных выводов и полного непонимания причин деструкций периода развала Османской империи и становления Турецкой Республики, Азербайджана и Армении в 1920-х годах. Полное отсутствие понимания у армян понятия самоопределения не позволило составить рациональную картину процесса появления на мировой арене новой нации под именем турки и нового государства – Турции. Не было понимания и того, что все три новых государства региона были сформированы большевистской Россией по своему усмотрению. Соответственно, и в начале 1990-х годов не было осознания международных ролей этих новых наций. Бытующее мнение о том, что с турками можно установить конструктивный диалог путем вытеснения России из Кавказского региона также выглядит утопией: Турция не ведет с Арменией диалога о России. Впрочем, даже Азербайджан этого не делает.
В итоге надо признать, что у Армении нет понимания стратегического смысла армяно-турецких отношений. Соответственно, нет и собственной стратегии урегулирования отношений с Турцией и Азербайджаном. Изменившаяся после второй Карабахской войны формула урегулирования армяно-турецких отношений, утверждающая, что урегулировать отношения можно на основе принятия всех условий Азербайджана (вместо прежней – отказаться от любых претензий), также ничего не меняет. В предлагаемых формулах нет механизма достижения цели. А это означает, что необходимо изменить представления о самом смысле урегулирования. Скорее всего, здесь может оказаться полезной формула: «от примирения - к сдерживанию».
То есть, необходимо признать, что в отношениях существует антагонизм. Антагонистические отношения содержат в себе непосредственную грозу армянской государственности, поскольку не признается право армянского народа на свою государственность. Азербайджан не признает Армению как законное соседнее государство. Соответственно, такую позицию имеет и Турция. Разделить позиции этих двух стран кажется невозможным.
Соответственно, приступить к формированию такой стратегии необходимо сейчас. Выработку стратегии по отношению к Турции и Азербайджану целесообразно с выявления основополагающих фактов армяно-турецкого антагонизма (следует учесть, что до уничтожения Нагорного Карабаха и появлении стратегии «Западный Азербайджан» и «Зангезурского коридора» армянских политиков и политологов было трудно убедить, что такой антагонизм существует).
Уточним, что в дальнейшем изложении нашей целью является внесение ясности в проблему армяно-турецких отношений и выработка стратегии Республики Армения по Турции и Азербайджану. Для этого предварительно разделим эту проблему на три части:
- турки как политический феномен
- армяне как политический феномен
- суть армяно-турецких отношений.
С этой целью начнем по порядку выявлять ключевые аспекты интересующей нас проблемы.
При любой попытке обсуждения темы армяно-турецких отношений необходимо знать и понять смысл ряда важнейших фактов.
И так, кто такие турки как политический феномен? Чтобы понять это, сделаем ряд констатаций:
- начало формирования турецкого народа относится к 20-ым годам 20-го века. Идеология тюркизма начала распространяться в Османской империи начиная со второй половины 19-го века в среде осман-мусульман и только в начале 20-го века стала основой политической практики;
- важно учесть то ключевое обстоятельство, что никакого отношения к средневековым тюркским племенам османские турки не имеют: мифология о тюрках-завоевателях и тюркский язык были целенаправленно использованы Мустафой Кемалем (Ататюрком) для формирования турецкой нации в двадцатых годах двадцатого века;
- важно и то, что турки как народ не имеют никакого отношения также к истории и культуре османской империи: они являются результатом культурно-политической метаморфозы;
- турки как народ и нация есть продукт поддержанного Россией самоопределения осман-мусульман в период развала Османской империи. Сами же османы-мусульмане, в свою очередь, являются продуктом исламизации христианских народов бывшей Византийской империи: исламизированных греков, армян, ассирийцев и балканских народов;
- турецкая нация формировалась на основе антихристианского нигилизма по отношению к народам Османской империи - по своей сути, нацистской идеологии.
- Османская империя и османы были объявлены врагами новоявленных турок, а вся история и культура осман была узурпирована турками;
- азербайджанский народ и одноименное государство также было сформировано в 20-х годах 20-го века Россией и Турцией;
- все три государства – Турция, Армения и Азербайджан, были сформированы при решающей роли советской России;
- Геноцид армян 1915-23 был осуществлен в условиях распада Османской империи самоопределившимися турками-османами при поддержке и участии России. Геноцид был механизмом формирования новых государств на территории Османской и Российской империй. Самоопределившиеся османы-мусульмане узурпировали страну у христианских народов;
- описанная история возникновения турецкого народа и государства сформировала устойчивую идентичность и специфическую национальную идеологию. По утверждению современных турецких интеллектуалов у турок сохраняется убеждение, что «условием существования турок является не существование армян»;
- современная турецкая нация отрицает существование армян и армянского культурного наследия на нынешней территории Турции и Азербайджана в историческом плане;
- турки и азербайджанцы не признают право армян на собственное национальное государство – не признают армян как соседей, а признают, как «квартирантов на своей земле».