Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանդեպ (մաս 3)
- 1991 թվականին ԽՍՀՄ-ը դադարեց գոյություն ունենալ. նրա տարածքում ձևավորվեցին 15 նոր պետություններ։ Նրանց մեծամասնությունը ձեւավորեց Անկախ պետությունների համագործակցությունը (ԱՊՀ);
- 1991 թվականից ԽՍՀՄ կազմաքանդման և Արևմտյան և Արևելյան Եվրոպայի վերամիավորման արդյունքում Թուրքիան կորցրեց ՆԱՏՕ-ի առաջապահի իր դերը և սկսեց տարածաշրջանում նոր դեր փնտրելու քաղաքականություն վարել։
Թուրք նոր առաջնորդները կարծում էին, որ աշխարհքաղաքական նոր իրողություններում Թուրքիան պետք է ձերբազատվի Արևմուտքի և Իսլամական Արևելքի միջև «կամուրջի»՝ իրեն պարտադրված գաղափարից, քանի որ ունի եզակի աշխարհառազմավարական դիրքն աշխարհում, որը բնորոշ է միայն «կենտրոնական տերություններին»։
2000-ականների վերջից Թուրքիան հռչակեց իր արտաքին քաղաքականության նոր սկզբունքը` «զրո խնդիր հարևանների հետ». կառավարությունը կարծում էր, որ միայն պատմական և տնտեսական կապերը բավական են Թուրքիային տարածաշրջանում առաջատար դեր ապահովելու համար: Քաղաքականության առանցքում դրվեց տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորման ռազմավարությունը։ Սակայն քրդերը Թուրքիայի համար դարձել և մնում են լուրջ խնդիր։ Առանց «ներքին խաղաղության» Թուրքիայի համար շատ դժվար է ազդել հակամարտությունների վրա և աջակցել խաղաղության ջանքերին: Բացի այդ, Թուրքիայի ղեկավարությունն ավելի ու ավելի է տարվում երկիրը տարածաշրջանային տերության վերածելու և ողջ Մերձավոր Արևելքում Օսմանյան կայսրության ժառանգությունը վերակենդանացնելու մոլուցքով: Արդյունքում «զրո խնդիրներ» քաղաքականությունը վերածվեց մի իրավիճակի, երբ «խնդիրներ կան գրեթե բոլոր հարևանների հետ»։
Հարավկովկասյան տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի, թերեւս, ամենանշանակալի փոփոխությունն այն էր, որ կովկասյան տարածաշրջանում երկու հարյուր տարվա քաղաքական բացակայությունից հետո վերադարձավ Իրանը: Տարածաշրջանի քաղաքական մթնոլորտի վրա Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև գրեթե մենաշնորհային փոխգործակցության ավանդական սխեման խաթարվում է նույն կարևորության երրորդ ներկայությամբ: Իրանն առաջին անգամ իր մասին հայտարարեց 1992 թվականի սկզբին, երբ ինքնուրույն հանդես եկավ ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծելու հավակնություններով: Բայց այդ ժամանակ Ռուսաստանի և արևմտյան երկրների (ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ) համատեղ ջանքերով Իրանը հեռացվեց ակտիվ միջամտությունից։ Սակայն 2020 թվականի ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ժամանակ Իրանը փաստացի իր համաձայնությունը տվեց Ռուսաստանի և Թուրքիայի՝ Արցախը ռազմական ճանապարհով վերացնելու որոշմանը։ Այդ պահից Իրանը դարձավ լիիրավ խաղացող տարածաշրջանում։
Ազգային նախագծերը Կովկասում և տարածքների տարանջատման փուլերը ԽՍՀՄ փլուզումից հետո
Աշխարհքաղաքական փոփոխված պայմաններում հարավկովկասյան տարածաշրջանի քաղաքական վերափոխումը տեղի ունեցավ հետևյալ ձևերով.
- Դեռ խորհրդային Սահմանադրության նորմերի լուծարումից առաջ Հայաստանը գոյություն ուներ որպես պետական կազմավորում, որը հռչակվել էր Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և ԼՂԻՄ Ազգային խորհրդի 1989 թ․ դեկտեմբերի 1-ի՝ ԽՍՀՄ կազմում այս երկու հայկական վարչական միավորների վերամիավորման մասին որոշման հիման վրա։ Քաղաքական շրջանառության մեջ մտավ ՄԻԱՑՈՒՄ-ի գաղափարը, որը ԽՍՀՄ կազմում ստեղծված վարչական սուբյեկտների միավորման միջոցով հայկական պետության ձևավորման փիլիսոփայություն և ռազմավարություն էր;
- 1991 թվականի դեկտեմբերին՝ ԽՍՀՄ կազմաքանդման վերջնական փուլում Հայաստանը զինվեց ԼՂԻՄ-ից քաղաքական և իրավական սահմանազատման սկզբունքով։ Ձեւավորվեց առանձին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն (ԼՂՀ), որտեղ ԽՍՀՄ-ը լուծարելու որոշումից հետո անցկացվեց անկախության հանրաքվե։ Հայաստանը չճանաչեց ԼՂՀ անկախությունը, բայց ճանաչեց ԱՊՀ շրջանակներում Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու գոյություն ունեցող սահմանները;
- Մինչ այդ, 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին Հայկական ԽՍՀ շրջանակներում անցկացվեց Հայաստանի անկախության հանրաքվե, իսկ սեպտեմբերի 23-ին հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը։ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ ԼՂՀ հարցում տարաձայնությունների և կոնֆլիկտի առկայության մասին չէր արտահայտվել;
- Ադրբեջանը 1991 թվականի օգոստոսին ընդունված սահմանադրական ակտով իր պետությունը ճանաչեց որպես 1918 թվականի Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավաժառանգորդ, որն այն ժամանակ ոչ ոք չէր ճանաչել։ Խորհրդային Միության կազմում գոյության տարիները հռչակվեցին որպես Ռուսաստանի կողմից օկուպացիայի տարիներ;
- Հայաստանի Հանրապետության կողմից Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և գոյություն ունեցող սահմանների ճանաչումը Անկախ Պետությունների Միության (ԱՊՀ) ստեղծման մասին 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ի հռչակագրի շրջանակներում: Հայաստանն այստեղ նույնպես չի արտահայտել ԱՊՀ շրջանակներում ԼՂՀ հարցում Ադրբեջանի հետ տարաձայնությունների և կոնֆլիկտի առկայության մասին։ Հայաստանի որոշումը Ադրբեջանին իրավունք տվեց ռազմական ուժ կիրառել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ;
- Արտաքին քաղաքական համատեքստում Հայաստանի քաղաքականությունը նույնպես կոնկրետ բնույթ ստացավ անմիջապես այն բանից հետո, երբ երկրի նախագահը հայտարարեց «Թուրքիայի հետ հաշտեցումը» որպես արտաքին քաղաքականության ռազմավարական նպատակ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Ադրբեջանի հետ հակասությունները՝ որպես առանցքային խնդիր Հայաստանի զարգացման հարցում;
- Փաստորեն, ԽՍՀՄ փլուզման փուլում ի հայտ եկած քաղաքական ինքնորոշման հնարավորությունը հայ ժողովուրդը բաց թողեց։ Ինքնորոշման ռազմավարական ճակատագրական իմաստը չի գիտակցվել Հայաստանի Հանրապետության նոր քաղաքական վերնախավի կողմից։ Հայ ժողովրդի ինքնուրույն գոյության հույսերը կապված էին արտաքին ուժերի, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի քաղաքական օրակարգերին մասնակցելու սկզբունքի հետ։ Գործնականում, ժամանակի ընթացքում մերժվեց ինքնիշխան քաղաքականությունը` հօգուտ Ռուսաստանի ռազմական, ապա տնտեսական կառույցներին Հայաստանի առավելագույն ինտեգրման;
- Այնուհետև, 1992 թվականի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի միջազգայնացման և ԵԱՀԽ-ի կողմից հակամարտության կարգավորման գործընթաց մտնելու ժամանակաշրջանում Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ներկայացրեց որպես Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնության խնդիր: Այսպիսով, Ադրբեջանը հնարավորություն ստացավ միանալ ԵԱՀԽ-ին և Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ներկայացնել որպես Հայաստանի տարածքային պահանջ Ադրբեջանին;
- 1992 թվականի փետրվարին, միջազգային ճանաչում ստանալուց և ԵԱՀԽ-ին անդամակցելուց հետո, Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, որը պարտվեց 1994 թվականին։ 1994 թվականի մայիսի 12-ին Ադրբեջանի, ԼՂՀ-ի և Հայաստանի միջև կնքվեց զինադադարի պայմանագիր։ ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցավ տարածքային տարանջատում։ ԼՂՀ տարածքը գտնվում էր Հայաստանի լիակատար վերահսկողության տակ, իսկ ԼՂՀ տարածքի նկատմամբ բոլոր իրավունքները մնում էին Ադրբեջանի ձեռքին, ինչպես պատերազմից առաջ։ Հակամարտող կողմերի միջև իրավունքների բաշխման համակարգում փոփոխություններ չեղան։
1993 թվականից Թուրքիան փակեց Հայաստանի հետ սահմանը, սակայն ռազմական գործողություններին որեւէ այլ մասնակցություն չունեցավ։ Ստատուս-քվոն նկարագրված վիճակում մնաց մինչև 2020 թվականը։ Կովկասյան տարածաշրջանի իրավիճակով շահագրգիռ բոլոր հաստատությունների հարաբերությունները տասնամյակներ շարունակ կարգավորվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու համար ստեղծված ԵԱՀԽ Մինսկի կոնֆերանսի (ի դեմս Մինսկի խմբի) բանակցությունների շրջանակներում։
Թուրքիայի հետ խնդիրների լուծման հայկական հայեցակարգերը և Հարավային Կովկասում հետխորհրդային իրողությունների ձևավորումը
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հայեցակարգի ձևավորման ձախողումները բխում էին այս խնդրի բուն էության իռացիոնալ գնահատականներից և, համապատասխանաբար, խնդրի ոչ ճիշտ ձևակերպումից։ Մինչ այժմ կենսունակ են այս խնդրի լուծման երկու հիմնական մոտեցում և խնդրի համապատասխան ձևակերպում.
Ա. Հայաստանի և հայերի նկատմամբ Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների շրջանակներում (հարաբերությունների եռանկյունում) առաջարկվում է միակողմանի ընդունել թուրքերի բոլոր պահանջները (մինչև անվերապահ կապիտուլյացիա) և այդպիսով ռուսներին զրկել թուրքերի հետ հարաբերություններում հայերի խնդիրները շահարկելու մեխանիզմից։ Այսինքն՝ առաջարկվում է խարխլել ռուսական վերջին երկու հարյուր տարվա քաղաքականության հիմքերը։ Նման մոտեցման կողմնակիցները կարծում են, որ ռուս-թուրքական հարաբերություններում կողմերից մեկի դիրքորոշման ընդունումը հնարավոր է, և որ հայերը կարող են գլուխ հանել դրանից։ Քննարկումներում երբեմն նշվում է այդ հայեցակարգերից մեկը՝ «երրորդ ուժի բացառումը», այսինքն՝ Ռուսաստանի բացառումը հայերի և թուրքերի միջև բանակցություններից։
Բ. Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման երկրորդ մոտեցումը հանգում է պատմությունից մնացած Հայկական հարցի խնդիրների քաղաքականացմանը՝ 1915 թվականի ցեղասպանության խնդրին և 1920 թվականի Սևրի կոնգրեսի որոշմանը Օսմանյան կայսրության տարածքային տարանջատման մասին։ Ենթադրվում է, որ այդ թեմաները միջազգային իրավական հարթություն բերելը կարող է հաջողություն ապահովել Հայաստանին՝ Թուրքիայի հետ սեփական պայմաններով հարաբերությունները կարգավորելու համար, ներառյալ իրավական, նյութական և տարածքային փոխհատուցումները Թուրքիայից։
Այս հայեցակարգի շրջանակներում իրական առաջընթաց արձանագրվեց երկու ուղղությամբ՝ 1970-ականներին ԱՍԱԼԱ-ի (Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի) ստեղծումը և տասնյակ երկրների, հիմնականում արևմտյան երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Այս գործընթացները իրական ազդեցություն չեն թողել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման խնդրի վրա։
1988-91 թվականներին վերը նկարագրված տեսական մոտեցումների ֆոնին ՄԻԱՑՈՒՄ-ի հիմնախնդրի առաջացումը՝ նախկին Հայկական ԽՍՀ-ի և ԼՂԻՄ-ի վերամիավորման հիման վրա Հայկական պետության ձևավորումը, թարմացրեց պատմական խնդիրների թեման Հայաստանի Հանրապետության գործնական քաղաքականության մեջ։ Հասարակական-քաղաքական շրջանակներում բուռն բանավեճ սկսեց Հայաստանի պետական քաղաքականության մեջ այս կամ այն մոտեցումների կիրառման նպատակահարմարության շուրջ։ Արդյունքում, մի քանի տարիների ընթացքում ձևավորվեց հիբրիդային հայեցակարգ՝ երկու հայկական պետությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ռազմավարություն՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն աջակցությամբ։ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններն առաջարկվեց կարգավորել ԵԱՀԽ Մինսկի գործընթացի շրջանակներում։ 1994-ի Ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանի պարտությունը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի մուտքը Անկախ Պետությունների Միություն «սառեցրին» հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման երկար տարիներ։ Հայաստանը շրջափակման մեջ պահող Թուրքիայի քաղաքականության մեջ ի հայտ եկավ մի թեզ. «Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորումը հնարավոր է միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման դեպքում, վերջինիս պայմաններով»։
Կովկասյան տարածաշրջանի երկրների և նրա տարածաշրջանային հարևանների քաղաքականության արմատական շրջադարձի սկիզբը դրվեց 2008 թվականին սերբական Կոսովոյի շրջանի միջազգային ճանաչման և ի պատասխան՝ Ռուսաստանի կողմից վրացական Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի գավառների միակողմանի ճանաչման փաստով։ Այդ պահից սկսած՝ 2009 թվականին նկատվեց Թուրքիայի ակտիվացման գործընթացը կովկասյան տարածաշրջանում։ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև միջազգային միջնորդությամբ բանակցությունների գործընթաց սկսեց՝ այս երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման սկզբունքների վերաբերյալ արձանագրություններ կազմելու համար։ Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան բանակցություններ սկսեց Ադրբեջանի հետ ռազմական դաշինք կնքելու շուրջ։ 2010 թվականին նման պայմանագիր կնքվեց։ Միաժամանակ, կտրուկ փոփոխություններ տեղի ունեցան տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ Ռուսաստանի քաղաքականության մեջ։ Ռուսաստանը սկսեց ծանր հարձակողական զինատեսակների զանգվածային մատակարարումներն Ադրբեջանին։
Թուրքիայի և Ռուսաստանի քաղաքականության ևս մեկ շրջադարձ նկատվեց 2015 թվականին, երբ այս երկրների միջև հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան Սիրիա ռուսական զորքերի մուտքից հետո։ Այս երկրում շահերի բախումը հանգեցրեց մի շարք իրադարձությունների՝ թուրքերը Սիրիայի հետ սահմանին խոցեցին ռուսական ռազմական ինքնաթիռը, սպանեցին Ռուսաստանի դեսպանին։ Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունները, սակայն, որոնք մոտենում էին լիակատար խզման, մերձեցման փուլ մտան Թուրքիայում ձախողված ռազմական հեղաշրջումից հետո։ Ռուսաստանը Սիրիայի և Լիբիայի հարցերում մոդերատորություն սկսեց, Թուրքիայի հետ համագործակցություն հաստատելով այս երկրներում գործընթացների վերահսկման բավական բարդ հարցերի շուրջ։
Ուկրաինայում իրավիճակի հարցում արևմտյան երկրների հետ Ռուսաստանի աճող հակասությունները վերջնականապես որոշեցին ռուսական քաղաքականության ուղին։ 2020 թվականին Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ձևավորվեց չհայտարարված դաշինք, որը հանգեցրեց Լեռնային Ղարաբաղում 26-ամյա ստատուս քվոյի փոփոխությանը։ Երեք տարվա ընթացքում այս երկրների համատեղ գործողություններով Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափվեց, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որպես քաղաքական խնդիր, հասցվեց ինքնալուծարման։
Դեռ Լեռնային Ղարաբաղից հայերի ելքից առաջ նրա անմիջական հարևանությամբ ստեղծվեց ռուս-թուրքական համատեղ դիտակետ, որը փաստացի օրինականացրեց Թուրքիայի ռազմական ներկայությունը Հարավային Կովկասում։ Սիրիայում գործընթացների համատեղ վերահսկողության պրակտիկան տեղափոխվեց այստեղ։
Նոր իրավիճակ Հարավային Կովկասի երկրների և նրա հարևանների՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի հարաբերություններում. Հայաստանը գտնվում է արևմտյան երկրների հետ տարածաշրջանային տերությունների դիմակայության կենտրոնում։
2022 թվականի փետրվարին ռուսական զորքերի մուտքն Ուկրաինայի տարածք և արևմտյան երկրների և Ռուսաստանի միջև գլոբալ առճակատման ձևավորումն արմատապես փոխեցին իրավիճակը Հարավային Կովկասում։ Ադրբեջանը Ռուսաստանի հետ ռազմավարական համագործակցության պայմանագիր կնքեց։ 2022 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական բանակը սկսեց գրավել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքները։ Ոչ ՀԱՊԿ-ը, ոչ Ռուսաստանը չհակազդեցին և օգնություն չցուցաբերեցին Հայաստանին։ Ռուսաստանը հրաժարվեց Հայաստանին փոխանցել նախկինում գնված սպառազինությունը։ Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները սկսեցին կտրուկ վատթարանալ։ Հայաստանը կանգնեց իր անվտանգության ապահովման այլընտրանքային աղբյուրների ընտրության առաջ։
Հույսերը, թե Լեռնային Ղարաբաղի լուծարումը բավարար պայման կդառնա Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հաշտության համար, նույնպես չեն արդարացվում. պատմական հակառակորդները ավելի ու ավելի շատ նոր պայմաններ են առաջադրում բարիդրացիության համար։ Առաջին հերթին նրանք փորձում են հասնել Նախիջեւանի հետ Հայաստանի վերահսկողությունից դուրս ցամաքային կապի հաստատմանը։ Երկրորդ, նրանք ձգտում են քաղաքական դիսկուրս մտցնել Հայաստանում ժողովրդագրական իրավիճակի վերականգնման սկզբունքը (ադրբեջանական բնակչության վերադարձ): Միաժամանակ նրանք Հայաստանից պահանջում են ընդունել նոր Սահմանադրություն Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պայմաններով։ Հայաստանը նրանք կոչում են «Արևմտյան Ադրբեջան։
Հասկանալի է, որ թուրքերի հետ «հաշտության» նման պայմանները հայկական պետականության ավարտի սկիզբն են։ Ըստ այդմ, Հայաստանի իշխանությունների բոլոր հույսերը կապվում են արևմտյան տերությունների, առաջին հերթին ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ։ Սակայն առայժմ, այս տերությունների բավական հակասական քաղաքականության ֆոնին, Հայաստանի խաղաղության քաղաքական կուրսը թեքվում է դեպի «խաղաղություն ամեն գնով» բանաձեւը։ Համենայնդեպս, «անզորության» գաղափարի քարոզչությունը շարունակում է թափ հավաքել։ Քաղաքական վերնախավի և բնակչության լայն շերտերում գնալով ավելի է խորանում այն կեղծ համոզմունքը, թե կարելի է ապահովել սեփական անվտանգությունը՝ զիջումների գնալով առանց կարմիր գծերի։
Հարավային Կովկասի հարևանները Հայաստանից պահանջում են հրաժարվել արևմտյան տերություններին տարածաշրջան հրավիրելուց։ Նրանք պահանջում են, որ Հայաստանը լուծի իր խնդիրները բացառապես իրենց հետ համագործակցության շրջանակներում։ Մինչ այժմ, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում հարեւանների մոտ ոչինչ չի ստացվել։ Առայժմ բոլորն ուզում են իրենց հարցերը լուծել հայերի հաշվին։ Հայերը, սակայն, չեն կարողանում գտնել այլոց պահանջներից պաշտպանվելու բաղադրատոմսը։
Շահերի և ուժերի հարաբերակցությունը տարածաշրջանում արմատապես փոխվել է։ Հայաստանի դաշնակից Ռուսաստանը դարձել է Հայաստանի գլխավոր սպառնալիքներից մեկը։ Հայաստանը հայտնվել է բազմակողմ ռազմաքաղաքական ճնշման տակ։ Օրակարգ է մտել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող վտանգների թեման։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի քաղաքական օրակարգում 2025 թվականին երկու երկրների բանակները միավորելու ծրագրերը սպառնում են ամբողջությամբ փոխել քաղաքական մթնոլորտը տարածաշրջանում, և ոչ միայն Հայաստանի համար։
Ադրբեջանը թուրքական էքսպանսիոնիզմի քաղաքականության համախմբման կենտրոնն է։
Պատահական չէ Թուրքիայի՝ իր ազդեցությունն ուժեղացնելու ծրագրերում Ադրբեջանի ընտրությունը որպես առանցքային սուբյեկտ։ Նման դերակատարման հարցում Ադրբեջանի պատրաստակամությունը միանգամայն կանխատեսելի էր։
Իրականությունն այն է, որ 1991 թվականին, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, հավակնելով առավել ընդարձակ տարածքների, այս սուբյեկտը սկսեց ագրեսիվ պատերազմ, որի արդյունքում փլուզվեց։ Պետությունն այդպես էլ չկայացավ և զավթվեց Ալիևների ընտանեկան կլանի կողմից։ 2010 թվականից Թուրքիան սկսեց գաղութացնել այդ տարածքը և ահաբեկչական խմբավորում ստեղծել դրա վրա։ Թուրքական այս ծրագրերում ներգրավվել են տեղական բնակչությունը և խամաճիկ ռեժիմը, ինչը հանգեցրել է դրա տարածքում տիպիկ ահաբեկչական կազմավորման ձևավորմանը։ Այդպիսին է մնում այն մինչ օրս։ Թուրքիայի զինված ուժերում Ադրբեջանական Հանրապետության զինված ուժերի օրենսդրական մակարդակով ներգրավվածությունը միայն հաստատում է, որ այդ սուբյեկտի հիմնական գործառույթը Թուրքիայի շահերին ծառայող էքսպանսիան է։
Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական գաղափարախոսությունը թյուրքական նացիզմն է։ Շիա մահմեդականությանը ֆորմալ պատկանելությունը նշանակություն չունի: Ադրբեջանական նացիզմը հիմնված է էթնիկական գերազանցության և հարևան պետությունների տարածքում մենաշնորհային իրավունքների գաղափարի վրա։ Բոլոր հարևան ժողովուրդները հայտարարվել են ադրբեջանական ազգի թշնամիներ և նրա իրավունքները յուրացնողներ։ Նման գաղափարախոսությունը նպատակ է հետապնդում ապահովել բնակչության գաղափարական պատրաստակամությունը՝ իրականացնելու ցանկացած էքսպանսիոնիստական ռազմավարություն։
Հայաստանն ու Ադրբեջանին հարող երկրները չեն կարող անտեսել այս հանգամանքները։ Նման սուբյեկտի առաջացումն ու հզորացումը վտանգ է ներկայացնում ողջ տարածաշրջանի համար:

Стратегия Республики Армения по Турции и Азербайджану (часть третья)
- в 1991 году СССР перестал существовать: на его территории образовалось 15 новых государств. Большинство из них сформировали Союз независимых государств (СНГ);
- с 1991 года, ввиду демонтажа СССР и воссоединения Западной и восточной Европы, Турция потеряла роль авангарда НАТО и с этого времени начала проводить политику поиска новой роли в регионе.
Новые турецкие лидеры считали, что в новых геополитических реалиях Турция должна избавиться от навязанной ей, по их мнению, идеи «моста» между Западом и исламским Востоком, тогда как она обладает уникальным геостратегическим положением в мире, присущем только «центральным державам».
С конца 2000-х годов Турция провозгласила новый принцип своей внешней политики: «ноль проблем с соседями». Правительству казалось, что самих по себе исторических и экономических связей достаточно для того, чтобы обеспечить Турции ведущую роль в регионе. В центре политики была поставлена стратегия урегулирования конфликтов в регионе. Однако, серьезной проблемой Турции стали и до сих пор являются курды. Без «внутреннего мира» Турции очень непросто влиять на конфликты и поддерживать усилия по мирному урегулированию. Кроме того, руководство Турции всё более одержимо идеей превращения её в региональную державу и возрождения наследия Оттоманской империи по всему Ближнему Востоку. В итоге, политика «ноля проблем» выродилась в положение, когда проблемы имеются чуть ли не со всеми соседями.
Пожалуй, наиболее значимым изменением геополитической ситуации в регионе Южного Кавказа стало то, что впервые за двести лет политического отсутствия в Кавказском регионе, в него возвратился Иран. Традиционная схема почти монопольного взаимодействия России и Турции и его воздействия на политическую атмосферу региона нарушена третьим равнозначным присутствием.
Впервые Иран заявил о себе в начале 1992 года, где самостоятельно предъявил претензии на урегулирование Карабахского конфликта. Но тогда, общими усилиями России и стран Запада (Минской группой СБСЕ), Иран был отстранен от активного вмешательства. Однако, в период второй карабахской войны в 2020 году Иран, фактически, дал свое согласие на решение России и Турции ликвидировать Арцах военным путем. С того момента Иран стал полноправным игроком в регионе.
Национальные проекты на Кавказе и этапы территориальных размежеваний после развала СССР
В изменившихся геополитических условиях политическое перевоплощение южно-кавказского региона проходило в следующих формах:
- еще до ликвидации норм советской Конституции Армения существовала в качестве государственного образования, объявленного на основе решения Верховного совета Армянской ССР и Национального совета НКАО от 1 декабря 1989 года о воссоединении этих двух армянских административных образований в составе СССР. В политический обиход вошла идея МИАЦУМ, представляющая из себя философию и стратегию формирования армянского государства посредством объединения созданных в рамках СССР административных образований;
- на финальной стадии демонтажа СССР в декабре 1991 года Армения вооружилась принципом политико-правового размежевания с НКАО. Была сформирована отдельная Нагорно-Карабахская Республика (НКР), где после решения о роспуске СССР был проведен референдум о независимости. Армения не признала независимость НКР, но признала суверенитет и существующие границы Азербайджана в рамках СНГ;
- до этого был проведен референдум о независимости Армении 21 сентября 1991 года в рамках границ Армянской ССР и объявлена независимость Республики Армения 23 сентября. Существование разногласий и конфликта по проблеме НКР с Азербайджаном Армения не выразила;
- Азербайджан, принятием конституционного акта в августе 1991 года признал свое государство наследником никем не признанной в свое время Азербайджанской демократической республики 1918 года. Годы существования в рамках Советского Союза были объявлены годами оккупации со стороны России;
- признание Республикой Армения территориальной целостности и существующих границ Республики Азербайджан в рамках Декларации о создании Союза Независимых Государств (СНГ) 21 декабря 1991 года. Существование разногласий и конфликта по проблеме НКР с Азербайджаном Армения в рамках СНГ не выразила и здесь. Решение Армении дало право Азербайджану применить военную силу против Нагорного Карабаха.
- во внешнеполитическом разрезе политика Армении также обрела конкретный характер сразу после того, как президент страны объявил стратегической целью внешней политики «примирение с Турцией», а противоречия с Азербайджаном вокруг Нагорного Карабаха – ключевой проблемой на пути развития Армении;
- фактически, появившаяся в период развала СССР возможность политического самоопределения была упущена армянским народом. Стратегический судьбоносный смысл самоопределения не был осознан новой политической элитой Республики Армения. Надежды на самостоятельное существование армянского народа были связаны с принципом участия в политических повестках внешних сил, в первую очередь, с Россией. На деле, во времени, состоялся отказ от суверенной политики в пользу максимальной интеграции Армении в военные, а далее, и экономические структуры России;
- далее, в период интернационализации проблемы Нагорного Карабах в начале 1992 года и входа СБСЕ в процесс урегулирования конфликта, Армения представила проблему Нагорного Карабаха в качестве проблемы национального меньшинства в Азербайджане. Тем самым, Азербайджан получил возможность войти в состав СБСЕ и представить проблему Нагорного Карабаха в качестве территориальных притязаний Армении к Азербайджану;
- В феврале 1992 года, после получения международного признания и входа в состав СБСЕ, Азербайджан начал войну против Нагорного Карабаха, которую проиграл в 1994 году. 12 мая 1994 года был подписан договор о перемирии между Азербайджаном, НКР и Арменией. Произошло территориальное размежевание между НКР и Азербайджаном. Территория НКР находилась под полным контролем Армении, а все права на территорию НКР оставались в руках Азербайджана, как и до войны. Никаких изменений в системе распределения прав между конфликтующими сторонами не произошло.
С 1993 года Турция заблокировала границу с Арменией, но никакого иного участия в военных действиях не имела. Статус КВО в описанном состоянии сохранялся до 2020 года. Отношения всех заинтересованных в положение кавказского региона инстанций на протяжении десятилетий регулировались в рамках переговоров созданной для урегулирования конфликта с Нагорном Карабахе Минской конференции (в лице Минской группы) СБСЕ.
Армянские концепции урегулирования проблем с Турцией и становление постсоветских реалий на Южном Кавказе.
Неудачи в деле формирования концепции по урегулированию армяно-турецких отношений исходили из иррациональных оценок самой сути этой проблемы и, соответственно, некорректной формулировки задачи. До сих пор живучи два ключевых подхода к решению этой проблемы и соответствующей формулировке задачи:
А. В рамках отношений России и Турции к Армении и армянам (в треугольнике отношений) предлагается в одностороннем порядке принять все требования турок (вплоть до безоговорочной капитуляции) и лишить тем самым русских механизма манипуляции проблемами армян в своих отношениях с турками. То есть, предлагается подорвать основы российской политики последних двухсот лет. Сторонники такого подхода считают, что принятие позиции одной из сторон в российско-турецких отношениях возможно, и это по зубам армянам. В дискуссиях иногда упоминается одна из таких концепций – «Исключение третьей силы», то есть, исключение России из переговоров армян с турками.
Б. Второй подход к урегулирования армяно-турецких отношений сводится к политизации оставшихся от истории проблем Армянского вопроса – проблемы Геноцида 1915 года и решение Севрского конгресса 1920 года по территориальному размежеванию Османской империи. Считается, что выведение этих тем в международно-правовую плоскость может обеспечить Армении успех в деле урегулирования отношений с Турцией на своих условиях, включающих правовые, материальные и территориальные компенсации со стороны Турции.
Реальные сдвиги в рамках этой концепции были отмечены в двух направлениях: создании АСАЛЫ (Армянской освободительной армии) в 1970-х годах и череды признания Геноцида армян десятками стран, в основном, стран Запада. Реального воздействия на проблему урегулирования армяно-турецких отношений эти процессы не оставили.
Возникновение в 1988-91 годах на фоне описанных теоретических подходов проблемы МИАЦУМА – формирования армянского государства на базе воссоединения бывшей Армянской ССР и НКАО, актуализовало тему исторических проблем в практической политике Республики Армения. В общественно-политических средах началась жесткая полемика по теме целесообразности применения того или иного подхода в государственной политике Армении. В итоге, на протяжении нескольких лет сформировалась гибридная концепция: стратегия двух армянских государств - Республики Армения и Республики Арцах, вкупе с поддержкой международного признания Геноцида армян. Отношения с Турцией и Азербайджаном предлагалось урегулировать в рамках Минского процесса СБСЕ.
Поражение Азербайджана в карабахской войне в 1994 году, а также, вхождение Армении и Азербайджана в Союз Независимых Государств, законсервировали тему армяно-турецких отношений на долгие годы. В политике Турции, держащей Армению в блокаде, появился тезис: «нормализация отношений Турции с Арменией возможна исключительно при урегулировании отношений Армении с Азербайджаном на условиях последнего».
Начало радикальному повороту политики стран Кавказского региона и ее региональных соседей поставил факт международного признания в 2008 году сербского края Косово и ответного одностороннего признания грузинских провинций Абхазия и Южная Осетия со стороны России. С этого момента, в 2009 году наметился процесс активизации Турции в Кавказском регионе. Начался процесс переговоров при международном посредничестве между Турцией и Арменией над составлением протоколов по принципам урегулирования отношений этих стран. Одновременно Турция начала переговоры по заключению с Азербайджаном договора о союзничестве в военной сфере. В 2010 году такой договор был заключен. Параллельно наметились резкие изменения в политике России к странам региона. Россия начала массовые поставки тяжелых наступательных вооружений Азербайджану.
Еще один разворот в политике Турции и России наметился в 2015 году, когда отношения этих стран резко ухудшились после входа российских войск в Сирию. Конфликт интересов в этой стране привел к ряду событий: турками был сбит российский военный самолет на Границе с Сирией, а также был убит российский посол. Приближающиеся к полному разрыву отношения России с Турцией, однако, перешли в стадию сближения после произошедшего в Турции неудавшегося военного переворота. Россия начала модераторство в вопросах Сирии и Ливии, где с Турцией было налажено сотрудничество в довольно сложных вопросах контроля процессов в этих странах.
Усиливающиеся противоречия России со странами Запада по поводу ситуации в Украине окончательно определили трек российской политики. К 2020 году сформировался негласный союз России, Турции и Азербайджана, который привел к изменению 26-летнего статус-кво в Нагорном Карабахе. В течение трех лет посредством совместных действий этих стран Нагорный Карабах был опустошен от армян, а Нагорно-Карабахская Республика, как политическая проблема, была доведена до самороспуска.
Еще до исхода армян из Нагорного Карабаха в непосредственной близости от него был создан совместный российско-турецкий наблюдательный центр, фактически, узаконивший военное присутствие Турции на Южном Кавказе. Практика совместного контроля за процессами в Сирии была перенесена сюда.
Новая ситуация в отношениях стран Южного Кавказа и ее соседей – России, Турции, Ирана. Армения в центре противостояния региональных держав со странами Запада.
Вход российских войск на территорию Украины в феврале 2022 года и формирование глобального противостояния стран Запада с Россией в корне изменили положение дел на Южном Кавказе. Азербайджан заключил с Россией договор о стратегическом взаимодействии. В сентябре 2022 года начался захват азербайджанской армией суверенных территорий Армении. Ни ОДКБ, ни Россия не противодействовали этому и не оказали помощи Армении. Россия отказалась передать Армении закупленное ранее вооружение. Отношения России и Армении начали резко ухудшаться. Армения встала перед выбором альтернативных источников обеспечения своей безопасности.
Надежды на то, что ликвидация Нагорного Карабаха станет достаточным условием для примирения с Турцией и Азербайджаном, тоже себя не оправдывают: исторические противники выдвигают все новые условия для добрососедства. В первую очередь, они пытаются достигнуть установления сухопутной связи с Нахиджеваном вне контроля Армении. Во-вторых, они стремятся внести в политический обиход принцип восстановления демографической ситуации в Армении (возвращение азербайджанского населения). При это, требуют от Армении принятия новой Конституции на условиях Азербайджана и Турции. Саму Армению же называют «Западным Азербайджаном;
Понятно, что такие условия «примирения» с турками являются началом конца армянской государственности. Соответственно, все надежды властей Армении связываются с западными державами, в первую очередь, с США и Францией. Но, пока что на фоне достаточно противоречивой политики этих держав армянский курс на мир склоняется к формуле «мир любой ценой». По крайней мере, пропаганда идеи «бессилия» не перестает набирать обороты. Ложная убежденность в том, что уступками без красных линий можно обеспечить себе безопасность, все более углубляется в среде политической элиты и широких слоев населения;
Соседи Южного Кавказа требуют от Армении отказаться от приглашения в регион западных держав. Они требуют от Армении решать свои задачи исключительно в рамках сотрудничества с ними. Пока в деле установления мира в регионе у соседей ничего не получается. Все хотят решать свои проблемы за счет армян. Армяне же не могут найти рецепт ограждения себя от претензий других.
Баланс интересов и сил в регионе радикально изменился. Союзник Армении – Россия, превратилась в одну из главных угроз Армении. Армения оказалась под многосторонним военно-политическим давлением. На повестку дня вышла тема угрозы суверенитету и территориальной целостности Республики Армения.
Появление в политической повестке Турции и Азербайджана планов по объединению армий обоих стран в 2025 году грозит полностью изменить политический климат в регионе, и не только для Армении.
Азербайджан – центр консолидации турецкой политики экспансионизма.
Избрание Турцией Азербайджана ключевым субъектом в планах усиления своего влияния не случаен. Готовность Азербайджана к подобной роли была вполне предсказуема.
Реалии в том, что в 1991 году, после развала Советского союза, претендуя на максимально расширенные территории, это образование начало агрессивную войну, в итоге которой развалилось. Государство так и не состоялось, и было захвачено семейным кланом Алиевых. С 2010 года Турция начала колонизацию этой территории и формированию на ней террористической группировки. Местное население и марионеточный режим были вовлечены в данные программы Турции, что привело к настоящему моменту к формированию на его территории типичного террористического образования. Таковым оно остается по сей день. Привлечение на законодательном уровне военных сил Азербайджанской республики в состав военных сил Турции лишь подтверждают, что основными функциями данного образования является экспансия, служащая интересам Турции.
Основной идеологией Азербайджанской республики является нацизм тюркского толка. Формальная принадлежность к мусульманам шиитского толка никакого значения не имеет. Нацизм азербайджанцев основан на идее этнического превосходства и монопольных прав на территории соседних государств. Все соседние народы объявлены врагами азербайджанской нации и узурпаторами ее прав. Подобная идеология преследует цель обеспечения идейной готовности населения к реализации любой экспансионистской стратегии.
Армения и соседние с Азербайджаном страны не могут не считаться с этими обстоятельствами. Зарождение и укрепление подобного субъекта представляет угрозу для всего региона.