Մհեր Սեդրակյանի որդու ընկերությունը 1,9 մլն դոլարի պայմանագիր է կնքել ԿԳՄՍՆ-ի հետ
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և թանգարանի հիմնանորոգման և բարեկարգման աշխատանքների համար Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը այս տարվա սեպտեմբերի 3-ին 743 մլն դրամի պայմանագիր է կնքել «Բիդեք» ՍՊԸ-ի հետ։
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի շենքը և հուշահամալիրը միշտ ունեցել են խնդիրներ՝ կապված ջրահեռացման համակարգերի հետ։ Ժամանակ առ ժամանակ փորձեր են արվել լուծել այդ խնդիրները, բայց ապարդյուն, և հիմա վերջապես ստեղծվել է իրավիճակը շտկելու հնարավորություն, քանի որ թանգարան-ինստիտուտում և հուշահամալիրում կիրականացվեն հիմնարար վերանորոգման աշխատանքներ»,- «Արմենպրեսի» հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը։
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և թանգարանի հիմնանորոգման նախագիծը կազմվել էր դեռևս 2021 թվականին,Կառավարությունը հատկացրել էր անհրաժեշտ գումարը, սակայն մրցույթն անցկացվել է այս տարի:
«Բիդեք» ՍՊԸ-ի 75%-ը պատկանում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության նախկին պատգամավոր Դավիթ Սեդրակյանին։ Նա Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ցուցակով նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի որդին է։ Ընկերության 25%-ը պատկանում է Գառնիկ Ավետիսյանին, որը Մհեր Սեդրակյանի ընկերն է։ Ընկերության հիմնադրումից՝ 2009 թվականից մինչև 2019 թվականը Գառնիկ Ավետիսյանին էր պատկանում «Բիդեք» ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ը։
ԿԳՄՍՆ-ի հետ «Բիդեք» ՍՊԸ-ն մեկ պայմանագիր էլ 2023 թվականին էր կնքել՝ Երևանի թիվ 8 արհեստագործական պետական ուսումնարանի հիմնանորոգման համար։ Պայմանագրի գինը 431 մլն 980 հազար դրամ էր։
Իսկ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը «Բիդեք» ՍՊԸ-ի հետ այս տարվա մայիսի 23-ին 438 մլն 822 հազար դրամի պայմանագիր էր կնքել։ Դրանով նախատեսվում է հիմնանորոգել Նոր Գեղի-Եղվարդ տրանսպորտային հանգույց-Մ-1 ավտոճանապարհի Հրազդան գետի վրա գտնվող կամուրջը։
«Հետքը» նախկինում անդրադարձել է «Բիդեք» ՍՊԸ-ի հետ պետական և համայնքային գերատեսչությունների կնքած բազմամիլիոնանոց պայմանագրերին։ 2021-2022 թվականներին ընկերությունը Երևանի քաղաքապետարանի, քաղաքաշինության կոմիտեի և ոստիկանության հետ 3 պայմանագիր էր կնքել, ընդհանուր 5 մլրդ 392 մլն դրամ արժեքով։
Հիշեցնենք նաև, որ Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան Սեդրակյանների ընտանիքի դեմ։ Դատախազությունը պահանջում է հօգուտ պետության բռնագանձել 11 միլիարդ դրամի ապօրինի ծագում ունեցող գույք։

Компания сына Мгера Седракяна заключила с МОНКС договор на 1,9 млн долларов
3 сентября этого года Министерство образования, науки, культуры и спорта заключило с ООО “Бидек” договор на выполнение работ по ремонту и благоустройству мемориала и музея Геноцида армян. Стоимость договора 743 млн драмов.
“У музея-института и мемориала всегда были проблемы с системой водоотвода. Время от времени предпринимались попытки решить эти проблемы, однако никакого результата они не давали. Сейчас наконец создалась возможность исправить ситуацию и провести ремонтные работы”,- сообщила на пресс-конференции в агентстве “Арменпресс” директор музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян.
Проект ремонта мемориального комплекса и музея Геноцида армян был составлен еще в 2021 году. Правительство выделило необходимую сумму, однако тендер был проведен лишь в этом году.
ООО “Бидек” на 75% принадлежит бывшему депутату фракции “Айастан” в Национальном Собрании Давиду Седракяну, сыну бывшего депутата НС от Республиканской партии Армении Мгера Седракяна. Владельцем 25% компании является друг М.Седракяна Гарник Аветисян. Отметим, что с 2009 года, когда была основана компания, и вплоть до 2019 года ООО “Бидек” полностью принадлежало Аветисяну.
Еще один договор с этой компанией Министерство ОНКС заключило в 2023 году с целью ремонта ереванского профтехучилища. Стоимость договора составила 431 млн 980 тыс. драмов.
В свою очередь Министерство территориального управления и инфраструктур доверило ООО “Бидек” ремонт моста на реке Раздан, по которому проходит автотрасса М-1. Договор на сумму 438 млн 822 тыс. драмов был заключен 23 мая этого года.
Еще три договора общей стоимостью 5 млрд 393 млн драмов компания заключила с мэрией Еревана, Комитетом градостроительства и Полицией в 2021-2022 гг․
Напомним, что Управление Генеральной прокуратуры по взысканию имущества незаконного происхождения подало в Антикоррупционный суд иск против семьи Седракянов. Взысканию в пользу государства подлежит имущество на сумму 11 млрд драмов.