Բողոքի ակցիաներ՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման պահանջով
Այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 11:00-ին, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առջեւ մեկնարկել է բողոքի ակցիա՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների անհապաղ ազատ արձակման պահանջով։
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանին միացել են Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների նախկին պաշտպաններ Յուրի Հայրապետյանը, Ռուբեն Մելիքյանը, Արտակ Բեգլարյանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների նախկին պաշտպաններ Արման Թաթոյանը և Լարիսա Ալավերդյանը։
2024 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովին (COP29) ընդառաջ Գեղամ Ստեփանյանն ակցիաներ է նախաձեռնել, որոնց ընթացքում նամակներ են փոխանցվել ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակ, ՀՀ ԱԳՆ, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնություն, Ֆրանսիայի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատներ։
«Մենք պետք է այս ընթացքում պարտադրենք Ադրբեջանին կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթները։ Հայաստանը պետք է առավել ակտիվ քայլեր ձեռնարկի միջազգային հարթակներում այս կարևոր հարցը բարձրաձայնելու համար»,- ասաց ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Գեղամ Ստեփանյանը ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակի առաջ ելույթ ունեցավ՝ նշելով այն բոլոր կարևոր հարցերը, որոնք ներկայացված են նամակներում։ Ապա ընթերցեց նամակի բովանդակությունը, որից հետո այն հանձնեց ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակ։ Ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը։ Վերջինս ընդգծեց ակցիաների կարևորությունը։

В Ереване прошла акция протеста с требованием освободить содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных
Сегодня, 11 октября, перед офисом ООН в Ереване прошла акция протеста с требованием немедленно освободить незаконно содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных и заложников.
К этой инициативе Защитника прав человека Арцаха Гегама Степаняна присоединились бывшие омбудсмены Республики Арцах Юрий Айрапетян, Рубен Меликян, Артак Бегларян, бывшие омбудсмены Армении Арман Татоян и Лариса Алавердян.
В преддверии предстоящей в ноябре в Баку конференции ООН по изменению климата 2024 года (COP29) Гегам Степанян организует акции, в ходе которых в ереванский офис ООН, посольства РФ, Франции и США передаются письма.
“Мы должны заставить Азербайджан выполнить положения международного гуманитарного права. Армении необходимо предпринять на международных площадках максимально активные шаги, которые позволят поднять этот важный вопрос”,- отметил в своем выступлении перед офисом ООН в Ереване Гегам Степанян.
Он также перечислил изложенные в письмах наиболее важные вопросы. Зачитав одно из этих писем, Г.Степанян передал его в офис ООН.
В свою очередь первый Защитник прав человека Армении Лариса Алавердян в своем выступлении подчеркнула важность проведения подобных акций.