Արձագանքել է խոշոր հարկատուն
Խոշոր հարկատուների ցուցակում ընդգրկված «Գապեքս» ՍՊԸ-ի հիմնադիր տնօրեն Ռոբերտ Գրիգորյանը, ով հուլիսի 25-ին մասնակցել է խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության պետ Աշոտ Արզումանյանի հետ հանդիպմանը, կապվել է «Հետքի» հետ եւ խնդրում է, որ «Ինչքա՞ն կարող է դիմանալ Գագիկ Խաչատրյանը» հոդվածի առնչությամբ հրապարակենք նաեւ իր մեկնաբանությունը:
Երեկ վերոնշյալ հոդվածով «Հետքը» տեղեկացրել էր նախօրեին խոշոր հարկ վճարողների տեսչության պետի մոտ տեղի ունեցած հանդիպման մանրամասներին: Փոխանցելով ՀՀ խոշոր հարկատուներից երկուսի խոսքերը՝ նշել էինք նաեւ, որ հանդիպման ընթացքում Արզումանյանը հավաքվածներին ասել էր, թե երկրի բյուջեի նախատեսված մուտքերի հավաքագրումը չի ապահովվում:
«Ինչ-որ գրել եք, ճիշտ է, բայց համաձայն չեմ ընդամենը մեկ հարցի հետ. պարոն Արզումանյանը չի ասել, որ հարկերը չի հավաքագրվում, որպեսզի բյուջեն լցվի: Դրա մասին ընդհանրապես խոսակցություն չի եղել, բացարձակ: Նա չէր կարող նման բան ասել: Նախ՝ ամիսը չէր վերջացել՝ հուլիսի 25-ն էր, երկրորդ՝ նման բան ինքը, անգամ մտքով եթե անցներ, չէր կարող ասել. դա իրեն չվերաբերող բան է»,- ասում է ապակու բիզնեսով զբաղվող Ռոբերտ Գաբրիելյանը:
«ՊԵԿ-ից որեւէ մեկն ինձ չի խնդրել դիմել ձեզ: Ես 70 տարեկան մաթեմատիկոս, դոցենտ մարդ եմ եւ կարիքը չունեմ, որ ինձ խնդրեն ինչ-որ մեկի համար կամ ես ուզեմ ինչ-որ մեկին լավ բան անել,- ասում է «Գապեքսի» հիմնադիր Գաբրիելյանը,- ուղղակի ես հետեւում եմ «Հետքին», հավանում եմ եւ կարդալով զարմացա, որ նման բան է գրված: Դրա համար էլ զանգեցի»:

Откликнулся крупный налогоплательщик
Входящий в список крупных налогоплательщиков основатель ООО “Гапекс” Роберт Григорян, который 25 июля участвовал во встрече у начальника налоговой инспекции по крупным налоплательщикам Ашота Арзуманяна, позвонил в редакцию “Hetq”-а и попросил опубликовать его комментарий к статье “Сколько сможет продержаться Гагик Хачатрян?”
В упомянутой статье “Hetq” представил подробности встречи крупных налогоплательщиков, которая состоялась на днях у начальника вышеуказанной инспекции. Передав слова двух крупных налогоплательщиков, мы также отметили, что в ходе встречи Арзуманян сообщил собравшимся, что сбор предусмотренных поступлений в госбюджет не обеспечивается.
“Все, что вы написали, правда, кроме одного: Арзуманян не говорил, что налоги, предусмотренные для пополнения бюджета, не собираются. Об этом речь вообще не шла, абсолютно. Он не мог этого сказать: во-первых, месяц пока не закончился, а во-вторых, этот вопрос не входит в его компетенцию”,- отметил занимающийся стекольным бизнесом Роберт Григорян.
Он также подчеркнул: “Никто из КГД не просил меня обратиться к вам. Мне 70 лет, я математик, доцент и не нуждаюсь в том, чтобы меня просили заступиться за кого-то или сделать кому-то доброе дело. Просто я слежу за публикациями “Hetq”-а и, прочитав эту статью, удивился тому, что в ней написано. Потому и позвонил”.