«Երևան-Բաքու խաղաղության համաձայնագիրն անհրաժեշտ է կնքել մինչեւ COP 29-ը». ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան
Պարոն դեսպան, տեւական ժամանակ է, ինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները հանդիպում են միայն ԱՄՆ պետքարտուղարի միջնորդությամբ։ Կարո՞ղ ենք եզրակացնել, որ բրյուսելյան բանակցային ձևաչափը ձախողվել է։ Ինչո՞ւ։
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջեւ քննարկում է տեղի ունեցել Նյու Յորքում, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում, որը կազմակերպվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի նախաձեռնությամբ: Դա չի նշանակում, որ ԵՄ միջնորդությունը դադարել է: ԵՄ-ն դեռևս իր ծառայություններն է առաջարկում երկու կողմերին: Իմ տեղեկությամբ՝ Հայաստանը չի մերժել ԵՄ առաջարկը: Եվ, իհարկե, եթե հայացք նետենք բանակցություններին և դրանց արդյունքներին, ամենակարևոր և արդյունավետ քայլերն իրականացվել են ԵՄ միջնորդության շնորհիվ, հատկապես, երբ կողմերը հանդիպեցին Պրահայում 2022 թվականի հոկտեմբերին՝ ԵՄ-ի և նախագահ Մակրոնի հետ միասին, որտեղ կողմերը վերահաստատեցին իրենց հավատարմությունը Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որն առանցքային է արդար և կայուն խաղաղության հաստատման համար:
Ադրբեջանը շարունակաբար նոր նախապայմաններ է առաջադրում խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու համար և թշնամանք է դրսևորում արևմտյան միջնորդների նկատմամբ։ Դուք ի՞նչ կարծիք ունեք այս համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ։
Կարծում եմ՝ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու անհրաժեշտությունը հրատապ է: Անընդհատ հայտարարվել է, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետի կողմից, որ համաձայնագրի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է: Հայաստանի վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել ստորագրել այն, ինչը արդեն համաձայնեցված է՝ որպես համաձայնագրի հիմք, հետագայում քննարկումներ կարող են տեղի ունենալ չլուծված հարցերի շուրջ: Ադրբեջանն ունի հատուկ պատասխանատվություն, հատկապես, որ իբրեւ COP 29-ի (ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը-խմբ.) կազմակերպիչ իր վրա է սեւեռում միջազգային ուշադրությունը, ինչը նրանց համար հատուկ միջազգային պարտավորություններ է առաջացնում։ Այս փուլում նրանց հիմնական պատասխանատվությունն է՝ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքել։
Ի՞նչ տեղի կունենա, եթե նրանք հետաձգեն դա և հրաժարվեն համաձայնագիրը ստորագրել մինչեւ COP 29-ը։
Այդ հարցը պետք է ուղղել Ադրբեջանին: Մեր դիրքորոշումը հստակ է. խաղաղության համաձայնագրի պայմաններն առկա են, և այն պետք է կնքվի հնարավորինս շուտ: Դա նշանակում է՝ COP 29-ից առաջ։
Ադրբեջանը մշտապես հայտարարում է, թե Հայաստանը կրակ է բացել իր դիրքերի ուղղությամբ, չնայած ԵՄ դիտորդական առաքելությունը նշում է, որ սահմանային լարվածության մասին հաղորդագրություններն իրականությանը չեն համապատասխանում։ ԵՄ-ն նախատեսու՞մ է ընդլայնել այս առաքելությունը։
Ես շատ զարմացած եմ Ադրբեջանի, ինչպես նաև՝ Ռուսաստանի կողմից Եվրոպական առաքելության նկատմամբ քննադատությունից: Բավականին ուշագրավ է, որ մենք նույն բառերն ենք լսում ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Ադրբեջանից, կարելի է ենթադրել, թե դա ռուսերենից է թարգմանված ադրբեջաներեն, կամ ադրբեջաներենից՝ ռուսերեն: Բայց եթե դիտարկենք փաստերը, Եվրոպական առաքելությունը նպաստել է շփման գծում ռազմական միջադեպերի քանակի նվազմանը: Ես խոսում եմ իրական միջադեպերի մասին, ոչ թե կեղծ լուրերի: Շփման գծի մոտ գտնվող հայկական գյուղերի բնակիչները, որոնք ենթարկվում են կրակոցների վտանգին և անգամ հակամարտության վերսկսման վտանգին, ողջունում են առաքելության ներկայությունը: Ես միացել եմ ԵՄ առաքելության պարեկներին և հանդիպել տեղացիներին: Նրանց համար Եվրոպական առաքելությունը ապահովության նշան է և վկայում է, որ աշխարհը նրանց չի մոռացել: Ահա թե ինչու Ֆրանսիան, իր ԵՄ գործընկերների հետ միասին, պնդեց առաքելության ընդլայնման վրա, ինչն արդեն տեղի է ունենում։ Առաքելության անձնակազմը գրեթե կրկնապատկվում է, և դրա հնարավորությունները մեծացվում են: Դա եղել է տարածաշրջանում կայունության ապահովման ամենակարևոր ներդրումներից մեկը:
Քանի՞ հոգի է ընդգրկվելու առաքելության մեջ ընդհանուր առմամբ։
Ծրագրվում է մոտավորապես կրկնապատկել առաքելության ներկայությունը, ինչը նշանակում է մի քանի հարյուր մարդ: Նրանք չափազանց արդյունավետ են: Եթե հայացք գցենք վերջին տարիներին, google-ով «զինված» մի քանի տասնյակ եվրոպացի դիտորդներ՝ նրանք քաղաքացիական անձինք են, զինված չեն, այս տարածաշրջանի կայունության համար ավելին են արել, քան Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական զորախումբը:
Դա նշանակո՞ւմ է, որ ԵՄ-ն չի հեռացնելու իր առաքելությունը սահմանից Բաքվի և Մոսկվայի պահանջով։
Առաքելության մանդատը որոշվում է Բրյուսելում:
Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ Ձեր ելույթում նշեցիք, որ Ֆրանսիան չի զիջի Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքը, որը ճանաչել է Արդարադատության միջազգային դատարանը: Արդյո՞ք Երևանի և Փարիզի օրակարգերը համընկնում են այս հարցում: Եվ ինչպե՞ս եք պատկերացնում դրա իրականացումը:
Ավելի քան 100,000 փախստական է բռնագաղթել Հայաստան. Լեռնային Ղարաբաղի հայկական գրեթե ամբողջ բնակչությունը ստիպված էր փախչել: Ես ասում եմ՝ «ստիպված», քանի որ դա կամավոր որոշում չէր: Իննամսյա շրջափակումից և դաժան ռազմական հարձակումից հետո դա չէր կարող կամավոր որոշում լինել: Հատկապես կարևոր է, որ հոկտեմբերի 5-ին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ընդունած բանաձեւում ընդգծվեց, որ այդ մարդիկ ստիպված էին հեռանալ: Առաջին բանը, որ մենք արեցինք, և մենք առաջին արձագանքող պետությունն էինք, այն էր, որ օգնեցինք այդ մարդկանց և Հայաստանին՝ նրանց ընդունելու:
2023-ին Ֆրանսիան առաջին դոնորն էր հումանիտար աջակցության տեսանկյունից` Լեռնային Ղարաբաղի փախստականներին և նրանց ընդունող հայկական համայնքներին: Սա խոցելի բնակչություն է, և նրանք դեռևս աջակցության կարիք ունեն: Դա չի նշանակում, որ մենք կզիջենք նրանց վերադարձի իրավունքը: Որովհետև նրանց վերադարձի իրավունքը կարծիք չէ: Դա պարտավորություն է. Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշումը պարտադիր է ՄԱԿ անդամ բոլոր պետությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի համար: Իհարկե, մենք գիտենք, և փախստականներն իրենք էլ գիտեն, որ այժմ վերադարձի պայմաններ չկան: Կա՞ տարբերություն Հայաստանի կառավարության հետ: Կարծում եմ՝ ոչ: Նախ` մենք աջակցում ենք Հայաստանի կառավարության ջանքերին՝ ընդունելու և ինտեգրելու այս փախստականներին: Երկրորդ` հենց Հայաստանի կառավարության նախաձեռնությամբ է իրականացվել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման գործընթացը:
Փաստորեն, Դուք այս հարցն առկախում եք, մինչև դրա լուծումը հնարավոր դառնա:
Այո, մենք այն առկախում ենք և աշխատում ենք այն հնարավոր դարձնելու ուղղությամբ:
Պաշտոնական տվյալներով, արդեն շուրջ 9,000 արցախցի լքել է Հայաստանը: Ինչպե՞ս են միջազգային դոնորներն ապահովում, որ աջակցությունը արցախցիներին նպատակային լինի: Համագործակցություն կա՞ դոնորների, Հայաստանի կառավարության և արցախցիների միջև:
Սա հիմնական հարցն է: Արտակարգ փուլն ավարտվել է: Այն փուլը, երբ մարդիկ մեքենաներով և բեռնատարներով գալիս էին Գորիս, երբ մարդկանց հսկայական հոսք կար, որոնք տրավմայի էին ենթարկվել, որոնք չէին կարողացել բերել իրենց ունեցվածքը, այս փուլն ավարտված է: Այժմ պետք է տնտեսական և սոցիալական պայմաններ ու ծառայություններ ապահովել, որոնք թույլ կտան Լեռնային Ղարաբաղի փախստականներին բնակվել և ապրել Հայաստանում: Նրանցից ոմանք հեռացել են: Նրանցից շատերը մեկնել են Ռուսաստան: Դա տրամաբանական է, քանի որ այնտեղ ընտանիք ունեն: Լեռնային Ղարաբաղից Ռուսաստան աշխատանքային միգրացիայի երկար պատմություն կա: Սակայն ես համոզված չեմ, որ նրանք հեշտ սրտով են մեկնում Ռուսաստան՝ հաշվի առնելով, որ ռուսական ռազմական ստորաբաժանումները կատարելապես լքեցին նրանց անցյալ տարվա սեպտեմբերին: Ընթացիկ փուլում, Հայաստանի կառավարության և միջազգային դոնորների հետ քննարկումներում մենք փորձում ենք նպատակային ծրագրեր իրականացնել՝ աջակցելու փախստականների ապրուստին, կրթությանը և նրանց ինտեգրմանը հայաստանյան աշխատաշուկայում:
Ամենամեծ դժգոհությունները վերաբերում են բնակարանային ծրագրերին: Արդյոք դա քննարկվում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ:
Այո, դա քննարկվում է անմիջականորեն Հայաստանի կառավարության հետ: Քննարկվում է նաև Ֆրանսիայի զարգացման գործակալության միջոցով, որը բավականին ակտիվ է բնակարանային ոլորտում, և ֆրանսիական ՀԿ-ների հետ: Օրինակ, կան գյուղեր, որտեղ տներ են վերանորոգվել Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի կողմից և առաջարկվել Լեռնային Ղարաբաղի փախստականներին: Եվ իհարկե, Ֆրանսիան ունի ձայն միջազգային ֆինանսական հաստատություններում, ինչպես՝ Համաշխարհային բանկում, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկում և նույնիսկ Ասիական զարգացման բանկում: Մենք քաջալերում ենք, որ այդ հաստատությունները աջակցեն Հայաստանին և, մասնավորապես, բնակարանային ծրագրերին Հայաստանում:
Ֆրանսիան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ակտիվ անդամ է: Ի՞նչ առաջընթաց կա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելություն ուղարկելու հարցում՝ կանխելու հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը Արցախում:
Հայկական ժառանգության ոչնչացումը Լեռնային Ղարաբաղում՝ լինեն կրոնական վայրեր, գերեզմաններ, քաղաքացիական շենքեր, սովորական տներ կամ նույնիսկ ամբողջական թաղամասեր, մեզ համար մեծ մտահոգություն է: Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարն այդ հարցում շատ հստակ արտահայտվեց, երբ անցյալ տարի այցելեց Երևան: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամներն էլ հստակ արտահայտվել են այս հարցում 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի իրենց հայտարարության մեջ Հայաստանի վերաբերյալ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն պետք է մուտք ունենա Լեռնային Ղարաբաղ:
Հայ-ֆրանսիական ռազմական համագործակցության շրջանակում պաշտպանական զենք-զինամթերք ձեռք բերելու պայմանագրեր են ստորագրվել: Համագործակցության ընդլայնման ի՞նչ հնարավորություններ կան: Արդյո՞ք Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին խոչընդոտ է ավելի խորը ռազմական համագործակցության համար:
Մենք Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին, որը Հայաստանի կառավարությունը բնութագրում է որպես «սառեցված անդամակցություն», չենք դիտարկում որպես խոչընդոտ Հայաստանին անհրաժեշտ ռազմական տեխնիկա տրամադրելու համար, որը կօգնի պաշտպանել իր ժողովրդին, տարածքը և ինքնիշխանությունը: Մենք դա ասացինք և արեցինք: Մենք հստակ ասացինք այդ մասին մեր գործընկերներին, ներառյալ՝ ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցներին: Այսպիսով, մեզ համար որևէ տաբու չկա: Մենք ուրախ ենք, որ այլ երկրներ, ինչպիսին է Հնդկաստանը, ևս ռազմական համագործակցություն են սկսել Հայաստանի հետ: Եվ հույս ունենք, որ ավելի շատ երկրներ կմիանան:
Ամբողջ պատվերն արդեն մատակարարվե՞լ է:
Ես չեմ մեկնաբանի մատակարարումների մասին հարցը: Բայց մեր համագործակցությունը միանգամյա չէ: Միայն մեկ պատվեր չի եղել: Կան նոր պատվերներ, ներառյալ անցյալ տարվանը՝ CAESAR համակարգի համար: Խոսքն այն մասին չէ, որ համաձայնագիր ստորագրենք, մատակարարենք և հետո մոռանանք Հայաստանի մասին: Խոսքը հայկական բանակի հետ կողք կողքի քայլելու մասին է՝ նրա արդիականացման գործընթացում: Ռազմական տեխնիկան դրա միայն մի մասն է: Ուսուցումը և ռազմական դոկտրինը նույնպես չափազանց կարևոր են: Մենք ուսուցանում ենք հայ զինվորներին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ֆրանսիայում, և խորհրդատվություն ենք տրամադրում ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը:
Հայաստանը ԵՄ-ին միանալու հեռանկար ունի՞:
Նախ, դա Հայաստանի որոշումն է՝ թեկնածու լինել կամ ոչ, և դա Հայաստանի ինքնիշխան որոշումն է: Որպես մեկը, ով ապրում է Հայաստանում և հանդիպում է հայերի տարբեր շերտերի հետ, տեսնում եմ, որ հայերը ձգտում են դեպի Եվրոպա: Մշակութային առումով, իրավունքի գերակայության և հայկական ժողովրդավարության ամրապնդման տեսանկյունից հայ հասարակության շրջանում մեծ ձգտում կա դեպի Եվրոպա: Իսկ Հայաստանն արդեն Եվրոպական քաղաքական համայնքի անդամ է: Սա նախագահ Մակրոնի նախաձեռնությունն է՝ հավաքել ոչ միայն ԵՄ անդամներին, այլև Եվրոպայի այն երկրներին, որոնք անդամ չեն, որպեսզի փորձեն լուծել ընդհանուր խնդիրները, որոնք առնչվում են ոչ միայն Եվրամիությանը, այլև ամբողջ եվրոպական մայրցամաքին: Պետք է նշել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունների ամենամեծ առաջընթացը հենց այդ շրջանակներում է արձանագրվել:
Բայց Հայաստանին սպասո՞ւմ են ԵՄ-ում:
Դա այդքան ռոմանտիկ չէ: Դա քաղաքական գործընթաց է և տեխնիկական երկխոսություն: ԵՄ-ն բաց է Հայաստանի համար, և դրա լավագույն օրինակը վերջերս կայացված որոշումն է՝ Ֆրանսիայի աջակցությամբ, առանց վիզայի ռեժիմի վերաբերյալ բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ:
Պարոն դեսպան, «Հետքը» ամեն օր բողոքներ է ստանում ՀՀ քաղաքացիներից շենգենյան վիզա ստանալու դժվարությունների մասին: Մարդիկ հաճախ ստիպված են լինում անցնել նվաստացուցիչ ճանապարհով՝ միջնորդ տուրիստական գործակալություններին վճարելով փաստաթղթերի ներկայացման հանդիպում ամրագրելու համար։ Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում ԵՄ երկրների դեսպանատների, ի մասնավորի՝ Ձեր դեսպանատան կողմից այս հարցը լուծելու համար, մինչև վիզայի ազատականացումը իրականություն դառնա:
Վիզայի համար հանդիպումներն անվճար են, և միայն դեսպանատները կարող են նշանակել այդ հանդիպումները: Եթե որևէ կազմակերպություն ասում է, որ հանդիպում կկազմակերպի ձեզ համար, նրանք խաբում են ձեզ, և եթե գումար են պահանջում դրա համար, ապա ձեզ թալանում են: Այս մարդիկ հանցագործներ են, ստախոսներ ու գողեր: Ես խստորեն հորդորում եմ ձեր ընթերցողներին՝ բացահայտել նրանց, տվեք մեզ այդ ընկերությունների անունները, և մենք կհետաքննենք: Հայաստանում եվրոպական բազմաթիվ հյուպատոսություններ իսկապես ծանրաբեռնված են: Պատճառն այն է, որ ավելի մեծ թվով մարդիկ են ցանկանում այցելել Եվրոպա: Ճամփորդական ծրագրերը հետաձգվել էին Կովիդի ժամանակ, և հիմա մարդիկ փորձում են լրացնել բաց թողածը: Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիային, ապա հիմա ավելի շատ տարբերակներ ունեք Ֆրանսիա մեկնելու համար՝ ներառյալ ուղիղ չվերթեր դեպի Մարսել, Փարիզ և Լիոն, ինչպես նաև Air France-ի ավանդական չվերթը դեպի Փարիզ: Եվ մեր հարաբերությունները Հայաստանի հետ ամրապնդվում են: Դա նշանակում է, որ բազմաթիվ մարդիկ ճանապարհորդում են բիզնեսի, ռազմական, մշակութային նպատակներով, որպեսզի հանդիպեն Ֆրանսիայում քույր քաղաքների կամ տարածաշրջանների ներկայացուցիչներին: Այդ պատճառով մենք հզորացնում ենք մեր վիզայի բաժինը: Եվ հենց այդ պատճառով ենք այժմ սկսում պատվիրակել վիզայի դիմումի առաջին քայլերը՝ ոչ թե վիզայի որոշումը, այլ դիմումի առաջին քայլերը՝ մատնահետքերը և այցի փաստաթղթերի հանձնումը, համապատասխան կազմակերպությանը:
Այս տարի նախատեսվա՞ծ է նախագահ Մակրոնի այցը Հայաստան:
Նախագահը հրավեր է ստացել վարչապետի կողմից: Ինչպես գիտեք, վերջին ամիսները բավականին բարդ էին Ֆրանսիայի ներքաղաքական կյանքում: Այժմ ձևավորված է կառավարություն, որը ներառում է մի շարք քաղաքական գործիչների, ովքեր երկար տարիներ Հայաստանի ընկերներն են եղել, ներառյալ մեր վարչապետը, որը 1995 թվականին, երբ Եվրոպայի հարցերով կրտսեր նախարար էր, բացել է այս դեսպանատունը։ Մեր առաջնորդները մշտական կապի մեջ են: Հոկտեմբերի 3-ին վարչապետ Փաշինյանը եղել է Փարիզում։ Նա մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին եւ ճաշել է նախագահ Մակրոնի հետ: Գագաթնաժողովին քաղաքում գտնվող տասնյակ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներից մեր նախագահը նախընտրեց ճաշել Հայաստանի վարչապետի հետ: Սա ցույց է տալիս Հայաստանի կարևորությունը մեզ համար։

“Мирное соглашение между Ереваном и Баку необходимо заключить до COP 29” – Посол Франции в РА
Г-н посол, уже долгое время представители Армении и Азербайджана встречаются только при посредничестве госсекретаря США. Можно ли из этого заключить, что формат брюссельских переговоров потерпел неудачу, и если да, то почему?
Обсуждение с участием представителей Армении и Азербайджана состоялось по инициативе госсекретаря США Блинкена в рамках Генассамблеи ООН в Нью-Йорке. Это не свидетельствует о прекращении посредничества Евросоюза. ЕС все еще предлагает обеим сторонам свои услуги. По моим сведениям, Армения не отклонила предложение ЕС. И, конечно, если говорить о переговорах и их результатах, то наиболее важные и эффективные шаги были предприняты благодаря посредничеству ЕС, когда стороны встретились с представителем ЕС и президентом Макроном в октябре 2022 года в Праге, где стороны подтвердили свою приверженность Алма-Атинской декларации, имеющей ключевое значение для установления справедливого и стабильного мира.
Азербайджан постоянно выдвигает новые предварительные условия для подписания мирного соглашения и проявляет враждебность по отношению к западным посредникам. Что Вы думаете о подписании этого соглашения?
Я считаю, что подписание мирного соглашения является неотложным делом. Неоднократно заявлялось, в том числе премьер-министром Армении, что большая часть соглашения уже согласована. Премьер Армении выразил готовность подписать то, что уже согласовано, в качестве основы для соглашения. Дальнейшие обсуждения могут проводиться вокруг нерешенных вопросов. К Азербайджану как к стране-организатору COP 29 (29-я конференция участников Рамочной конвенции ООН об изменении климата 2024 года) приковано внимание международного сообщества, что вызывает для них особые международные обязательства. На данном этапе их основная ответственность – заключение мирного соглашения с Арменией.
Что произойдет, если они отложат подписание этого соглашения и откажутся подписать до COP 29?
Этот вопрос следует адресовать Азербайджану. Мы занимаем четкую позицию: условия для подписания мирного соглашения есть, и оно должно быть подписано как можно скорее – до COP 29.
Азербайджан постоянно заявляет, что Армения обстреливает его позиции, хотя наблюдательская миссия ЕС отмечает, что сообщения о напряженности на границе не соответствуют действительности. Планирует ли ЕС расширить состав миссии?
Я весьма удивлен критикой Азербайджана, а также России в адрес Европейской миссии. Довольно примечательно, что одни и те же слова мы слышим как со стороны России, так и со стороны Азербайджана. Можно предположить, что это перевод либо с русского на азербайджанский, либо с азербайджанского на русский. Но если рассмотреть факты, то увидим, что Европейская миссия способствовала сокращению числа военных инцидентов на линии соприкосновения. Я говорю о реальных инцидентах, а не о фейковых сообщениях. Население армянских сел, которые расположены вблизи линии соприкосновения и которые находятся под угрозой обстрелов и даже возобновления конфликта, приветствует присутствие миссии. Я присоединился к патрулям миссии ЕС и встретился с местными жителями. Для них Европейская миссия – гарантия безопасности, свидетельствующая о том, что мир не забыл о них. Вот почему Франция вместе со своими партнерами по ЕС настояла на расширении миссии, что уже происходит. Персонал миссии почти удваивается, а ее возможности расширяются. Это был один из наиболее важных вкладов в дело обеспечения стабильности в регионе.
В целом сколько человек будет включено в миссию?
Планируется примерно удвоить присутствие миссии, что означает несколько сотен человек. Они действуют чрезвычайно эффективно. Если оглянуться на последние несколько лет, то можно убедиться, что “вооруженные” google несколько десятков европейских наблюдателей – а это безоружные гражданские лица – сделали для стабильности в этом регионе больше, чем российский контингент в Нагорном Карабахе.
Означает ли это, что ЕС не уберет свою миссию с границы по требованию Баку и Москвы?
Мандат миссии определяется в Брюсселе.
В своем выступлении по случаю национального праздника Франции Вы отметили, что Франция не пойдет на уступки в вопросе права народа Арцаха на возвращение, признанное Международным Судом. Совпадают ли повестки Еревана и Парижа по этому вопросу? Как Вы представляете себе реализацию этого права?
В Армению прибыло более 100,000 беженцев. Почти все армянское население Нагорного Карабаха вынуждено было бежать. Я говорю “вынуждено”, потому что это не было добровольным решением. После 9-месячной блокады и жестокого вооруженного нападения это решение не могло быть добровольным. Особенно важно, что в резолюции, принятой Международной организацией Франкофонии 5 октября, подчеркнуто, что эти люди вынуждены были уйти. Первое, что мы сделали, а мы были первым государством, которое откликнулось, было оказание помощи этим людям и Армении в их приеме.
В 2023-ем Франция стала первым донором в плане оказания гуманитарной помощи беженцам из Нагорного Карабаха и принимающим им армянским общинам. Это уязвимое население, которое все еще нуждается в поддержке. Это не значит, что мы пойдем на уступки в вопросе их права на возвращение, потому что их право на возвращение – это не мнение, это обязательство: решение Международного суда от 17 ноября 2023 года обязательно для всех государств-членов ООН, в том числе для Азербайджана. Мы, конечно, знаем, да и сами беженцы знают, что сейчас нет условий для возвращения. Есть разница с правительством Армении? Думаю, что нет. Во-первых, мы поддерживаем усилия правительства Армении по приему и интеграции этих беженцев. Во-вторых, процесс принятия решения Международным судом был осуществлен по инициативе именно правительства Армении.
Фактически этот вопрос вы оставляете открытым, пока его решение не станет возможно.
Да, мы оставляем вопрос открытым и работаем над тем, чтобы его решение стало возможно.
По официальным данным, около 9.000 арцахцев уже покинули Армению. Как международные доноры обеспечивают адресность помощи арцахцам? Существует ли сотрудничество между донорами, правительством Армении и арцахцами?
Это ключевой вопрос. Чрезвычайный этап закончился. Этап, когда люди на машинах и грузовиках приезжали в Горис, когда был огромный поток людей, которые перенесли травму, которые не смогли вывезти свое имущество. Этот этап завершен. Теперь необходимо обеспечить экономические и социальные условия и услуги, которые позволят беженцам из Нагорного Карабаха обосноваться и жить в Армении. Некоторые из них уехали, причем многие уехали в Россию. И это логично, потому что там у них есть семьи. Трудовая миграция из Нагорного Карабаха в Россию насчитывает долгую историю. Но я не уверен, что они уезжают в Россию с легким сердцем, учитывая тот факт, что в сентябре прошлого года российский военный контингент бросил их на произвол судьбы. На этом этапе в процессе обсуждений с правительством Армении и международными донорами мы пытаемся осуществлять целевые программы поддержки беженцев в вопросах их проживания, образования, интеграции в армянский рынок труда.
Самое большое недовольство вызывают жилищные программы. Обсуждается ли этот вопрос со всеми заинтересованными сторонами?
Да, это напрямую обсуждается с правительством Армении, с Агентством развития Франции, которое довольно активно действует в жилищной сфере, с французскими неправительственными организациями. Например, есть села, где Армянский фонд Франции отремонтировал дома и предложил их беженцам из Нагорного Карабаха. И, конечно же, Франция имеет голос в международных финансовых организациях – Всемирном банке, Европейском банке реконструкции и развития и даже Азиатском банке развития. Мы поощряем эти организации оказывать помощь Армении, в частности в осуществлении жилищных проектов.
Франция – активный член ЮНЕСКО. Какие подвижки имеются в вопросе отправки миссии ЮНЕСКО с целью предотвращения уничтожения армянского культурного наследия в Арцахе?
Уничтожение армянского наследия в Арцахе – будь то религиозные места, кладбища, гражданские здания, обычные дома или даже целые кварталы – вызывает у нас серьезную озабоченность. Министр культуры Франции во время своего прошлогоднего визита в Ереван очень четко высказалась по этому вопросу. Четкую позицию по этому вопросу высказали и члены Международной организации Франкофонии в своем заявлении по Армении от 7 октября 2023 года. ЮНЕСКО должна иметь возможность посетить Нагорный Карабах.
В рамках армяно-французского военного сотрудничества подписаны договоры о приобретении оборонительного вооружения и боеприпасов. Какие имеются возможности для расширения этого сотрудничества? Является ли членство Армении в ОДКБ препятствием для более глубокого военного сотрудничества?
Членство Армении в ОДКБ, которое правительство Армении квалифицирует как “замороженное”, мы не рассматриваем в качестве препятствия для предоставления необходимой военной техники, которая поможет защитить ее народ, территорию и суверенитет. Мы об этом заявили и сделали.
Об этом мы четко сказали нашим партнерам, включая наших союзников по НАТО. Таким образом, для нас нет никаких табу. Мы рады, что и другие страны, например Индия, тоже установили военное сотрудничество с Арменией. И мы надеемся, что число таких стран увеличится.
Поставлен уже весь заказ?
Я не буду комментировать вопрос о поставках. Однако наше сотрудничество не носит одноразовый характер. Был не один заказ, есть новые заказы, включая прошлогодний для систем CAESAR. Речь не о том, чтобы подписать соглашение, поставить, а потом забыть об Армении. Речь о том, чтобы поддерживать армянскую армию в процессе ее модернизации. Военная техника – лишь часть этого процесса. Чрезвычайно важное значение имеют также обучение и военная доктрина. Мы обучаем армянских солдат как в Армении, так и во Франции, консультируем Министерство обороны.
Есть ли у Армении перспектива вступления в ЕС?
Во-первых, Армения сама должна решить быть кандидатом или нет. И это суверенное решение Армении. Я как человек, который живет в Армении и встречается с различными слоями армян, вижу их стремление в Европу. В культурном плане, в плане верховенства права и укрепления армянской демократии в армянском обществе есть большое стремление в Европу. К тому же Армения уже член Европейской политической общины. Именно президент Макрон выдвинул инициативу собрать не только членов ЕС, но и те страны Европы, которые не являются членами, чтобы они попытались решить общие проблемы, касающиеся не только Евросоюза, но и всего европейского континента. Следует отметить, что самый большой прогресс в переговорах по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном был достигнут именно в этом формате.
А в ЕС ждут Армению?
Это не романтика, это политический процесс и технический диалог. ЕС открыт для Армении, и лучшим подтверждением этого является принятое недавно при содействии Франции решение начать с Арменией переговоры о безвизовом режиме.
Господин Посол, Hetq.am каждый день получает от граждан РА жалобы на трудности с получением шенгенской визы. Людям часто приходится проходить унизительный путь, платить турагентствам-посредникам за регистрацию встреч для представления документов. Какие шаги предпринимаются посольствами стран ЕС и в частности Вашим посольством для решения этого вопроса, пока безвизовый режим не станет реальностью?
Встречи для получения визы бесплатны, и только посольства могут их назначать. Если какая-то организация говорит, что организует для вас встречу, она вас обманывает, а если требуют за это деньги, то они вас грабят. Эти люди преступники, лжецы и воры. Я решительно призываю ваших читателей разоблачить их, предоставить нам названия этих компаний, чтобы мы расследовали эти факты. В Армении многие европейские консульства действительно очень загружены. Причина в том, что все большее число людей хочет посетить Европу. Во время ковида туристические программы были отложены, и сейчас люди пытаются восполнить упущенное. Что касается Франции, то сейчас для желающих поехать во Францию есть много вариантов, включая авиарейсы в Марсель, Париж, Лион, а также традиционный рейс Air France в Париж. Наши отношения с Арменией укрепляются, а это значит, что многие путешествуют с целью бизнеса, военного, культурного сотрудничества, с тем, чтобы встретиться во Франции с представителями городов-побратимов и различных областей. Поэтому мы расширяем наш визовый отдел. И именно поэтому сейчас первые шаги в деле получения визы – отпечатки пальцев и сдачу документов на получение визы – мы стали делегировать соответствующим организациям.
Предусмотрен ли в этом году визит президента Макрона в Армению?
Президент получил приглашение от премьер-министра. Как вы знаете, во внутриполитической жизни Франции последние месяцы были довольно сложными. Сейчас правительство уже сформировано. В него вошел ряд политических деятелей, которые уже долгие годы являются друзьями Армении, включая нашего премьер-министра. Он, будучи в 1995 году младшим министром по вопросам Европы, открыл это посольство. Наши лидеры поддерживают постоянную связь. 3 октября премьер-министр Пашинян находился в Париже, где принимал участие в саммите Франкофонии и пообедал вместе с Макроном. Из участвовавших в саммите руководителей десятка государств и правительств наш президент предпочел пообедать с премьер-министром Армении. Это показывает, какую важность представляет для нас Армения.