Փակվել է ոչ թե Բագրատյանի կնոջը «պատկանող» հանքը, այլ կնոջը «պատկանած» հանքը
Ազգային Ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն արձագանքել է Արարատի մարզի Ռանչպար գյուղում ավազի ապօրինի արդյունահանման մասին «Հետքի» հրապարկմանը։
Պատգամավորը «Հետքի» խմբագրություն է ուղարկել «Հերքում» խորագրով նամակ և խնդրել է հրապարակել։ Նամակում ասված է․ «Ի պատասխան Ձեր 13:36, 30 հոկտ. 2024 hetq.am-ում տեղադրված «Սերգեյ Բագրատյանի ավազի ապօրինի հանքը, վերջապես, փակվեց» վերտառությամբ հոդվածի՝ հայտնում եմ, որ ես, ընտանիքս, ինչպես նաև փոխկապակցված այլ անձինք վերջին ամիսներին իրավական որևէ կարգավիճակով չենք զբաղվել այն գործունեությամբ, որը նշված է Ձեր կայքէջում տեղ գտած հոդվածում: Այսուհետ, նմանատիպ հոդված տեղադրելու դեպքում ընթացք կտրվի օրենքով սահմանված կարգով: Ելնելով վերոգրյալից և ղեկավարվելով «Մամուլի և զանգվածային լրատվության մյուս միջոցների մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածով՝ խնդրում եմ հրապարակել վերոնշյալ հերքումը: Կանխավ շնորհակալ եմ»։
Ավազի ապօրինի հանքի փակման վերաբերյալ մեր հրապարկման առաջին պաբերությունում գրել ենք, որ իրավապահներից մեկ տարի պահանջվեց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի կնոջը պատկանող ավազի հանքը փակելու համար։ Ավազի ապօրինի արդյունահանումը «Հետքը» բացահայտել էր 2023 թ․-ի նոյեմբերին։
Հոդվածում «պատկանած» բառի փոխարեն գրել ենք «պատկանող», որը սխալ է։ Միևնույն ժամանակ, նույն հրապարակման և դրան նախորդած հրապարակումներում գրել ենք, թե երբ է պատգամավորի կինը դուրս եկել ավազի ապօրինի արդյունահանում իրականացրած ընկերությունից։ Հանքը շահագործած «Արարակ» ՍՊԸ-ն հիմադրել էր Բագրատյանի կինը՝ Նաիրա Ռաֆիկի Հակոբյանը, նա նաև ընկերության 100% բաժնետերն էր։ Ավազի ապօրինի արդյունահանման մասին «Հետքի» հրապարակման հաջորդ օրը՝ 2023 թ․-ի նոյեմբերի 16-ին, Նաիրա Հակոբյանն իր բաժնեմասն ամբողջությամբ փոխանցել է Վրեժ Աշոտի Եղյանին։ Իրավաբանական անձանց ռեգիստրում այս փոփոխությունից հետո մինչ օրս որևէ փոփոխություն չի կատարվել։ «Արարակ» ՍՊԸ-ն գրանցված է եղել և շարունակում է գրանցված մնալ նույն հասցեում՝ Սերգեյ Բագրատյանի տանը։
Վրեժ Եղյանը 2016-2017 թթ. Սերգեյ Բագրատյանին պատկանող «Եվրո օյլ» ՍՊԸ-ի տնօրենն է եղել։ Եղյանն ու Բագրատյանը մեկ այլ ընկերության՝ «ԲԻԷՍԲԻ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերն են՝ համապատասխանաբար 98% եւ 2 % բաժնեմասերով։
Հ․Գ․ Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն իր հերքման պահանջը ներկայացրել է «Մամուլի և զանգվածային լրատվության մյուս միջոցների մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի հիման վրա, մինչդեռ նշված օրենքը չի գործում։ Հուսանք, որ այս հրապարակումից հետո պատգամավորը կծանոթանա մեդիայի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը և կիմանա, որ հերքման պահանջի իրավունքը սահմանված է «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքով։

Закрылся не “принадлежащий”, а “принадлежавший” жене депутата песчаный карьер
Депутат властной парламентской фракции “Гражданский договор” Сергей Багратян отреагировал на публикацию Hetq.am о незаконной добыче песка в селе Ранчпар Араратской области.
Депутат прислал в нашу редакцию письмо с просьбой опубликовать опровержение. В письме говорится: “В ответ на статью под заголовком “Закрылся незаконный песчаный карьер Сергея Багратяна”, опубликованную hetq.am 30 октября 2024 года, сообщаю, что в последние месяцы ни я, ни члены моей семьи, ни аффилированные другие лица ни в каком-либо правовом статусе не занимались той деятельностью, которая указана в опубликованной на вашем сайте статье. Впредь в случае размещения подобных статей будет дан ход в установленном законом порядке. Исходя из вышеизложенного и руководствуясь ст.24 закона РА “О прессе и других средства массовой информации”, просим опубликовать вышеуказанное опровержение. Заранее благодарен”.
В первом абзаце нашей статьи о закрытии незаконного песчаного карьера мы писали, что от правоохранителей потребовался год на закрытие карьера, принадлежащего жене депутата властной фракции “Гражданский договор” Сергея Багратяна. О незаконной добыче песка Hetq.am рассказал в ноябре 2023 года.
В статье вместо слова “принадлежавший” было написано “принадлежащий”, что является ошибкой. В то же время и в этой, и в предыдущих статьях мы отмечали, когда жена депутата вышла из компании, занимающейся незаконной добычей песка. ООО “Арарак”, эксплуатировавшее карьер, основала жена Багратяна Наира Рафиковная Акопяна. Ей же принадлежали 100% акций этой компании. На следующий день после опубликования Hetq.am статьи о незаконной добыче песка, 16 ноября 2023 года, Наира Акопян передала всю свою долю Врежу Ашотовичу Егяну. После этой замены какие-либо изменения в реестре юридических лиц до сих пор не произведены. ООО “Арарак” по сей день зарегистрировано по адресу дома Сергея Багратяна.
Вреж Егян в 2016-2017 гг. был директором принадлежавшего депутату ООО “Евро ойл”. Кроме того, Егян и Багратян являются акционерами еще одного ООО – “БИЭСБИ”. Они владеют соответственно 98% и 2% этой компании.
P.S. Требование о публикации опровержения депутат Национального Собрания Сергей Багратян выдвинул на основе ст.24 закона “О прессе и других средствах массовой информации”, между тем указанный закон не действует. Будем надеяться, что после этой публикации депутат ознакомится с законом РА “О медиа” и узнает, что право требовать опровержение установлено законом “О массовой информации”.