Արցախի մասին պատմող ֆիլմը Ադրբեջանի պահանջով հետ է կանչվել «Օսկար»-ից
Այս տարվա սեպտեմբերին հայտնի դարձավ, որ Հորդանանից ամերիկյան «Օսկար»-ի 97-րդ մրցանակաբաշխությանը ուղարկվելու է հորդանանահայ ռեժիսոր Սարին Հայրապետյանի ֆիլմը։ Կինոհանձնաժողովը ընտրել էր Արցախի և արցախցիների մասին պատմող «Տունս քաղցր ա» (My Sweet Land) վավերագրական ֆիլմը «Օսկար» մրցանակաբաշխության «Լավագույն միջազգային ֆիլմ» անվանակարգում ներկայացնելու համար: Սարին Հայրապետյանը նկարահանումները Արցախում սկսել է 2018թ.-ից։ Ֆիլմը պատմում է 11-ամյա մարտակերտցի Վրեժի մասին, որի միջոցով ներկայացվում է Արցախը՝ 44-օրյա պատերազմից առաջ, պատերազմի ընթացքում և հետո, մինչև Ադրբեջանի կողմից հայաթափումը։
«Տունս քաղցր ա» ֆիլմի պրեմիերան տեղի է ունեցել այս տարվա սկզբին Sheffield DocFest-ում, ցուցադրվել է նաև Ամմանի միջազգային կինոփառատոնում, արժանացել ժյուրիի մրցանակին որպես լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ, ինչպես նաև FIPRESCI՝ կինոքննադատներին և կինոգետներին միավորող միջազգային ֆեդերացիայի մրցանակին՝ որպես լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ:
Երեկ՝ նոյեմբերի 8-ին, հայտնի դարձավ, որ Հորդանանը հետ է կանչել «Օսկար»-ի 97-րդ մրցանակաբաշխության «Լավագույն միջազգային ֆիլմ» անվանակարգում իր երկրի կողմից ներկայացված «Տունս քաղցր ա» վավերագրական ֆիլմը։
Այս մասին հայտնում է հոլիվուդյան Deadline պարբերականը։ Նյութում նշվում է, որ ֆիլմը հետ է կանչվել Ադրբեջանի ճնշման տակ. Ադրբեջանի կառավարությունը գրել է Հորդանանի արտաքին գործերի նախարարությանը՝ վերանայելու ֆիլմի ընտրությունը։ Նախարարությունն էլ իր հերթին ճնշում է գործադրել կինոհանձնաժողովի վրա, որն էլ հետ է կանչել ֆիլմը։ Այս անվանակարգում Հորդանանը չի ունենա ներկայացված ֆիլմ:

Фильм об Арцахе отозван с “Оскара” по требованию Азербайджана
В сентябре этого года стало известно, что фильм армянского режиссера из Иордании Сарин Айрапетян выдвинут на 97-ю премию “Оскар”. Для участия в номинации “Лучший международный фильм” кинокомиссия выбрала документальную картину “Моя сладкая земля” (My Sweet Land), рассказывающую об Арцахе и арцахцах.Съемки в Арцахе Сарин Айрапетян начала в 2018 году. Фильм рассказывает об 11-летнем мальчике из Мартакарта Вреже, посредством которого режиссер представляет Арцах до 44-дневной войны, во время войны и после нее – вплоть до деарменизации Арцаха Азербайджаном.
Премьера фильма “Моя сладкая земля” состоялась в начале этого года на Sheffield DocFest. Картина демонстрировалась также на международном кинофестивале в Аммане, где удостоилась премии в номинации “Лучший полнометражный документальный фильм” и премии FIPRESCI Международной федерации кинокритиков и киноведов как лучший полнометражный документальный фильм.
Однако вчера, 8 ноября, стало известно, что Иордания отозвала фильм “Моя сладкая земля”, представленный ею на соискание 97-ой премии “Оскар” в номинации “Лучший международный фильм. Об этом сообщило голливудское издание Deadline. В публикации отмечается, что фильм отозван под давлением Азербайджана. Правительство этой страны обратилось в Министерство иностранных дел Иордании с требованием пересмотреть выбор фильма. МИД в свою очередь оказал давление на кинокомиссию, которая и отозвала фильм.