Սփյուռքահայի ոդիսականը. «Արի տուն», որ խաբենք
Քարոլին Բաղումյանը ամերիկահայ է: Նա վաղուց երազում էր հաստատվել Հայաստանում: 2004թ. համացանցի միջոցով նա բնակարան է վարձել եւ ժամանել Երեւան: Բանալին փոխանցել է տունը «նայող» կինը` Նունուֆար Հովհաննիսյանը: Վերջինս ասել է, որ զբաղվում է շինարարությամբ, ունի լուրջ կապեր եւ կարող է Քարոլինին օգնել իրագործելու երազանքը՝ Հայաստանում մշտապես բնակություն հաստատելու հարցում:
«Նունուֆար Հովհաննիսյանի հետ պայմանավորվեցինք, որ իմ միջոցներով պետք է գնի հողամաս եւ դրա վրա կառուցի առանձնատուն: Նրան փոխանցեցի համապատասխան ձեւի եւ բովանդակության լիազորագրեր, որ իմ փոխարեն կատարեր գործարքներ: Ընդհանուր վերցրեած՝ բանկային փոխանցումներով եւ կանխիկ Նունուֆարին տվել եմ 539 հազար ԱՄՆ դոլար (բոլոր փաստաթղթերը կան, եւ նա չի հերքում, որ այդքան գումար է ստացել)»,- պատմում է Քարոլին Բաղումյանը:
2005թ. Նորքի 13 փողոցի 80/1 հասցեում «շինարար» Նունուֆար Հովհաննիսյանը 45 հազար դոլարով 550 քմ հողամաս է գնել (ավելի ուշ պարզվել է, որ հողամասի իրական գինը 38 հազար է եղել – հեղ.) եւ սկսել առանձնատան շինարարությունը: Տարիներ շարունակ նա Քարոլինից գումարներ է պահանջել առանձնատունը վերջնական տեսքի բերելու համար, բայց շինարարությունն այդպես էլ չի ավարտվել: Քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության եւ հողի վարչության պետի գրության համաձայն՝ տեղատեսությամբ պարզվել է, որ կիսակառույցում առկա են նախագծային շեղումներ: Իսկ շենքը, ըստ 2010թ. դեկտեմբերին կատարված գնահատման, արժե 114 մլն դրամ, այսինք՝ մոտ 200 հազար ԱՄՆ դոլարով պակաս գումար է ներդրվել դրա վրա, քան Քարոլինը հատկացրել է Նունուֆար Հովհաննիսյանին:
Այս ամենը պարզելուց հետո Քարոլին Բաղումյանը որոշել է դադարեցնել «համագործակցությունը» Նունուֆար Հովհաննիսյանի հետ: Սակայն «շինարար» կինը պնդել է, որ Քարոլինը կատարված աշխատանքների դիմաց դեռ մի բան էլ իրեն աշխատավարձ պետք է վճարի եւ դիմելով դատարան՝ պահանջել է հօգուտ իրեն բռնագանձել 40 հազար ԱՄՆ դոլար ու սրան գումարել համապատասխան տույժտուգանքի տոկոսագումարը: Եվ ահա ամերիկահայ Բաղումյանը հայտնվել է հայաստանյան դատական համակարգի սարդոստայնում: Ընդհանրապես, ասում են՝ իրական Հայսաստանը ճանաչելու համար բավական է մեկ անգամ դատարանի հետ գործ ունենալ:
«Ես ասում եմ՝ ինչո՞ւ ես 40 հազար պահանջում, գուցե 60 հազար եմ պարտք: 2,5 տարի է խնդրում եմ՝ ցույց տվեք մեկ փաստաթուղթ, կտրոն, մեկ փաստ, որ ծախսերը կապացուցեն: Բայց դատավորների համար սա նշանակություն չունի,- ասում է Քարոլին Բաղումյանը եւ առաջ ընկնելով՝ շարունակում,- միակ ամենաարդար դատավորը, որ ես տեսա, վերաքննիչից Նարինե Բարսեղյանն էր: Նա մեկ շաբաթ էլ Նունուֆարին ժամանակ տվեց, բայց ոչ ներկայացավ, ոչ էլ փաստեր բերեց, գործը նորից հետ ուղարկվեց առաջին ատյան»:
Առավել ուշագրավը Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատավոր Էդիկ Ավետիսյանի արարքն է: Նունուֆար Հովհաննիսյանի փաստաբանը դատարանին ներկայացրել է կողմերի միջեւ կնքվելիք հաշտության համաձայնագիրը, որով ընդգծվել է Քարոլինի՝ 40 հազար դոլար պարք լինելու հանգամանքը:
«Էդիկ Ավետիսյանը դատարանում ինձ հարցնում է՝ ընդունո՞ւմ ես: Նիստի ձայնագրությունը կա. 5 անգամ ասում եմ՝ ոչ, ոչ... Բայց դատավորը «պեչատում է», որ ես համաձայն եմ, հաշտության համաձայնագիրն իր որոշմանը չի էլ կցում (ինչն օրենքով պարտավոր է) եւ իմ փոխարեն որոշում է, որ հաշտությանը համաձայն եմ»,- պատմում է Քարոլին Բաղումյանը: Ոչնիչ չեն փոխել նաեւ վերաքննիչ եւ Վճռաբեկ դատարանները:
Կիսակառույց առանձնատունը դեռեւս գրանցում չի ստացել, իսկ հողամասը Քարոլինի անունով է: Նունուֆար Հովհաննիսյանի պահանջով՝ կիրառվել է արգելանք, եւ հնարավոր է, որ շուտով այն աճուրդով վաճառվի՝ 40 հազարը եւ դրա տոկոսները «տուժող» Հովհաննիսյանին «վերադարձնելու» համար:
Սա այն դեպքում, երբ պարզվել է, որ «շինարար» Նունուֆարը շինարարական գործունեություն ծավալելու լիցենզիա չի ունեցել, հաշվապահություն չի վարել եւ առհասարակ շինաշխատանքներ կատարելիս որեւէ մեկի հետ համապատասխան պայմանագրեր չի կնքել:
Այս ընթացքում նաեւ հայտնի է դարձել Նունուֆար Հովհաննիսյանի «ուժի» գաղտնիքը եւ դատավորների «անաչառության» պատճառը: Նունուֆար Հովհաննիսյանը դատավոր Գայանե Կարախանյանի հորաքրոջ աղջիկն է:
Քարոլինի փաստաբան Գեւորգ Չաքմիշյանը մանրամասնում է, որ կառուցապատման աշխատանքներն ինքնին գործարք են, եւ եթե առանց պայմանագրի շինարարների հետ գործարք է կատարվում, ապա այն ուղղակի անվավեր է համարվում:
«Այսինքն՝ Քարոլինը գումար է տվել, դրանով Հովհաննիսյանն անվավեր գործարք է կատարել, ուրեմն բարի եղեք գումարը վերադարձրեք, իսկ եթե այն շենք է դարձել, տվեք շենքը,- նշում է փաստաբան Չաքմիշյանը,- այս հինքով դիմել ենք դատարան: Սկզբում Կենտրոնի դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանը, հետո էլ վերադաս դատավորներն ասում են՝ լիազորագիր կա, դա բավարար է, որ մյուս գործարքին չնայենք՝ հիմնավո՞ր է, թե՞ ոչ: Իրավաբանության տեսանկյունից սա մանկապարտեզի սխալ է, որը դիտավորյալ է արվում: Ասում եմ՝ բայց լիազորագիրն ի՞նչ կապ ունի, մենք մյուս գործարքն ենք վիճարկում: Դատավորներն էլ առանց պատճառաբանության, ոչ մի բանից չվախենալով՝ օրենքը բացահայտ ոտնատակ են անում»:
Փաստաբանն ասում է, որ խարդախության եւ յուրացման հիմքները ստուգելու համար դիմել են ԱԱԾ-ին եւ ոստիկանությանը: ԱԱԾ-ն չի արձագանքել, իսկ ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել, բայց քրեական գործ այդպես էլ չի հարուցվել:
«Այստեղ կան նաեւ հարկերից, տուրքերից չարամտորեն խուսափելու, ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն ծխավալելու երեւույթներ: Դիմեցինք ՊԵԿ նախագահին եւ գլխավոր դատախազին, գործը հանձնարարվեց ՊԵԿ-ի հետաքննիչին: 6-7 ամիս է՝ գործն ընթացքի մեջ է, եւ դեռ որեւէ որոշում չի կայացվել,- շարունակում է Գեւորգ Չաքմիշյանը: - Բացի դրանից՝ առանց լիցենզիայի աշխատելու դեպքում օրենքը կատարված աշխատանքների արժեքի կեսի չափով տուգանք է սահմանում: Նման իրավիճակներում հարկայինը կարող է մարդուն 10 հազար դրամի համար տուգանել եւ չգիտես ինչ իրավիճակների մեջ դնել: Այստեղ այդ արժեքի կեսի հաշվարկով մոտ 250 հազար դոլարի մասին է խոսքը, բայց ոչինչ չեն անում: Իսկ մենք ունենք տեղեկություններ, որ դատավոր Գայանե Կարախանյանը բազմակի միջնորդություններ է ներկայացրել հետաքննիչներին»:
Քարոլին Բաղումյանը դիմել է նաեւ սփյուռքի եւ արդարադատության նախարարներին: Կրկին ոչինչ չի փոխվել: Իսկ նախագահականից պատասխանել են, որ դիմումը մակագրվել է գլխավոր դատախազություն:
«Դրանից հետո ոստիկանությունից գնացել են, որ հենց տնից Նունուֆար Հովհաննիսյանին վերցնեն, բայց Գայանե Կարախանյանը նորից խառնվել է, եւ նախագահի հրամանի գործը կարճել են»,- ասում է Քարոլին Բաղումյանը: Իսկ Սերժ Սարգսյանին ուղղված նամակում նա գրել էր. «Չեմ ուզում ես էլ արժանանալ այն սփյուռքահայերի բախտին, որոնք այստեղ հանդիպելով որոշ խաբեբաների, վնասվել են եւ լքել հայրենիքը՝ այլեւս չուզենալով նրա մասին լսել... »:

Одиссея армянки из диаспоры: “Возвращайся домой”, чтобы здесь тебя обманули
Каролин Багумян – армянка из США. Она давно мечтала обосноваться в Армении. В 2004 г. Каролин через интернет арендовала квартиру и приехала в Ереван. Ключ ей передала присматривавшая за домом Нунуфар Ованнисян. Она сообщила, что занимается строительством, имеет серьезные связи и может помочь Каролин осуществить ее мечту о постоянном проживании в Армении.
“Мы договорились с Нунуфар Ованнисян о том, что она на мои деньги приобретет земельный участок и построит особняк. Я передала ей доверенность на осуществление необходимых операций от моего имени. Посредством банковских перечислений и наличными я передала Нунуфар в общей сложности 539 тысяч долларов США (все документы имеются, да и она не отрицает, что получила такую сумму)”,- рассказывает Каролин Багумян.
В 2005 г. занимающаяся “строительством” Нунуфар Ованнисян за 45 тыс. долларов приобрела земельный участок площадью 550 кв.м по адресу 13-я улица, 80/1 в административном районе Норк (позже выяснилось, что реальная стоимость участка 38 тыс. долларов. – авт.) и приступила к строительству особняка. На протяжении нескольких лет она требовала от Каролин деньги на то, чтобы достроить дом, но строительство так и не было завершено. Согласно справке начальника управления по градостроительству и земле мэрии Еревана, в результате изучения совершенного строительства были выявлены отклонения от проекта. Сам дом, согласно произведенной в декабре 2010 г. оценке, стоит 114 млн драмов, то есть на его строительство было потрачено на 200 тысяч долларов меньше, чем Каролин заплатила Нунуфар Ованнисян. Выяснив все это, Каролин Багумян решила прекратить с ней “сотрудничество”. Однако “бизнес-вуман” заявила, что Каролин не доплатила ей за проделанную работу, и, обратившись в суд, потребовала взыскать в свою пользу 40 тысяч долларов плюс проценты от штрафов и пени. В итоге армянка из США оказалась затянутой в паутину армянской судебной системы. Говорят, чтобы узнать реальную Армению, нужно один раз соприкоснуться с ее судебной системой.
“Я спрашиваю ее: почему ты требуешь от меня 45 тысяч долларов, может, я тебе должна 60 тысяч? 2,5 года я прошу показать хотя бы один документ, один чек, которые подтвердили бы указываемые ею расходы. Но для судей это не имеет значения”,- говорит Каролин и, забегая вперед, отмечает: “Единственным справедливым судьей, с которой я столкнулась, оказалась Нарине Барсегян из Апелляционного суда. Она дала Нунуфар неделю, но та так и не явилась и никаких фактов не представила. И дело вновь направили в суд первой инстанции”.
Особенно примечательным было поведение судьи суда первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Эдика Аветисяна. Адвокат Нунфар Ованнисян представил суду ходатайство о заключении сторонами мирового соглашения, в котором подчеркивалось, что Каролин должна Н.Ованнисян 40 тысяч долларов.
“В суде Эдик Аветисян спросил меня, признаю ли я этот факт. Существует протокол суда, согласно которому я 5 раз отвечаю: нет, нет... Но судья фиксирует, что я согласна, при этом он не прилагает к своему решению мировое соглашение (что обязан был сделать по закону) и вместо меня решает, что я согласна на заключение мировой”,- говорит Каролин Багумян. Ничего не изменило и рассмотрение дела в Апелляционном и Кассационному судах.
Недостроенный особняк пока не зарегистрирован, а земельный участок записан на имя Каролин. Однако по требованию Нунуфар Ованнисян на него наложен арест, и вполне возможно, что он очень скоро будет продан посредством аукциона за 40 тысяч долларов с целью “возвращения” процентов “потерпевшей” Ованнисян.
И это в том случае, когда выяснилось, что Нунуфар Ованнисян не имеет лицензии на строительную деятельность, она не вела бухгалтерию и вообще не заключала с кем-либо соответствующие договоры.
За это время стал также известен секрет “всесильности” Нунуфар Ованнисян и “беспристрастности” судей. Оказывается, Ованнисян – двоюродная сестра по отцовской линии судьи Гаяне Караханян.
Адвокат Каролин Геворк Чакмишян сообщил, что строительные работы сами по себе являются сделкой, и если сделка со строителями совершается без заключения договора, то она считается недействительной.
“Фактически Каролин дала сумму, на которую Ованнисян совершила недействительную сделку. Тогда будьте добры вернуть деньги, а если они были вложены в дом, то отдайте дом,- говорит адвокат. – На этом основании мы обратились в суд. Сперва судья суда общей юрисдикции административного района Кентрон Алексей Сукоян, а затем и судьи вышестоящих инстанций говорили: есть доверенность, и этого достаточно, чтобы мы не учитывали, обоснованна следующая сделка или нет. С юридической точки зрения это ошибка детсадовского уровня, которая допускается умышленно. Судьи, ничего не боясь, открыто нарушают закон”.
По словам адвоката, для проверки оснований совершения мошенничества и хищений они обратились в Службу национальной безопасности и полицию. СНБ не отреагировала, а полиция начала расследование, но уголовное дело так и не было возбуждено.
“В данном случае мы имеем дело со злостным уклонением от налогов, пошлин, занятием незаконной предпринимательской деятельностью. Мы также обратились к председателю Комитета госдоходов и генпрокурору, дело было поручено следователю КГД. Уже 6-7 месяцев ведется следствие, однако никакого решения пока нет,- продолжает Геворк Чакмишян. – Кроме того, в случае работы без лицензии закон предусматривает штраф в размере половины стоимости проделанных работ. В подобных ситуациях налоговая инспекция может оштрафовать любого человека даже из-за 10 тысяч драмов. А тут речь идет примерно о 250 тыс.долларов, но ничего не делается. У нас есть сведения о том, что судья Гаяне Караханян обратилась к следователям с многочисленными ходатайствами”.
Каролин Багумян обратилась и к министрам диаспоры и юстиции, но и это не помогло. А из администрации президента ответили, что передали заявление в Генпрокуратуру.
“После этого сотрудники полиции отправились домой к Нунуфар Ованнисян, чтобы забрать ее, но вновь вмешалась Гаяне Караханян, и дело закрыли”,- говорит Каролин Багумян.
А в адресованном Сержу Саргсяну письме она написала: “Не хочу удостоиться участи тех зарубежных армян, которые, столкнувшись здесь с мошенниками, понесли потери и покинули родину, не желая больше слышать о ней...”.