Վարչապետ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հետ
Սուրբ Աթոռ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առանձնազրույցը Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի հետ: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է առաջին անգամ գտնվել Առաքելական պալատում։ ՀՀ վարչապետի խոսքով` բարձր ու բարձրագույն մակարդակով շարունակվող փոխայցերը գալիս են փաստելու Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև առանձնահատուկ միջպետական հարաբերությունների մասին: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանում ռեզիդենտ Առաքելական նվիրակի նշանակումը զգալի առաջընթաց կլինի բարեկամական հարաբերություններում։
Միաժամանակ, վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի լիակատար աջակցությունը Սուրբ Աթոռին՝ միջազգային հարթակներում խաղաղության օրակարգի սպասարկման և այս ուղղությամբ համատեղ հանդես գալու և գործելու հարցում։
Նիկոլ Փաշինյանը Նորին Սրբությանը տեղեկացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերջին զարգացումների մասին և վերահաստատել Հայաստանի Կառավարության հավատարմությունը Խաղաղության օրակարգին։ Նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանուն խաղաղության իր բաժին ներդրումն ունենալու հարցում վճռական է։
Վարչապետը Նորին Սրբությանը շնորհակալություն է հայտնել Սուրբ Աթոռի կողմից հայ գերիներին ազատ արձակելու շարունակական ջանքերի համար։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Առանձնազրույցից հետո Ֆրանցիսկոս Պապը ողջունել է վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանին, դստերը և վարչապետին ուղեկցող պատվիրակության անդամներին»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Премьер-министр Пашинян провел беседу с Его Святейшеством Папой Франциском
В рамках рабочего визита в Ватикан премьер-министр Никол Пашинян провел беседу тет-а-тет с Его Святейшеством Папой Франциском.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за встречу и отметил, что для него большая честь впервые находиться в Апостольском дворце. По словам премьер-министра, продолжающиеся взаимные визиты на высоком и высшем уровне служат подтверждением особых межгосударственных отношений между Арменией и Святым Престолом. Никол Пашинян добавил, что назначение резидентного апостольского нунция в Армении станет значительным прогрессом в дружественных отношениях.
Премьер-министр подчеркнул полную поддержку Святому Престолу со стороны Армении в продвижении повестки мира на международных платформах, а также в совместных действиях в этом направлении.
Никол Пашинян проинформировал Его Святейшество о последних развитиях в армяно-азербайджанском мирном процессе и подтвердил приверженность правительства Армении повестке мира. Он также подчеркнул, что Республика Армения полна решимости внести свой вклад в дело мира.
Премьер-министр поблагодарил Его Святейшество за постоянные усилия Святого Престола по освобождению армянских пленных.
Собеседники обсудили также представляющие взаимный интерес другие вопросы.
После беседы Папа Франциск приветствовал супругу и дочь премьер-министра, а также членов сопровождающей премьер-министра делегации.