«Աջափնյակ» կայարանի կառուցման համար առաջարկում են «Աջափնյակ-4» քարայրը հանել պատմամշակութային հուշարձանների ցանկից
Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման անմիջական ազդեցության տակ գտնվող «Աջափնյակ-4» քարայրը իրենից պատմամշակութային արժեք չի ներկայացնում և կարող է հանվել հուշարձանների պետական ցուցակից։ Այսպիսի եզրակացության են հանգել ազգային հնագիտական խորհրդատուներ Բորիս Գասպարյանը, Արտուր Պետրոսյանը և ազգային քարտեզագրական խորհրդատու Դմիտրի Առաքելյանը։
Նրանց եզրակացությունը տեղ է գտել Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հայտի լրամշակված տարբերակում, որը ներկայացվել է փորձաքննության։
Մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի շինարարության նախագծի համաձայն՝ այն սկիզբ է առնելու Հրազդան գետի ձախափնյա հատվածից՝ Արաբկիր համայնքի վարչական տարածքում, որտեղ պահպանվել են դեռևս խորհրդային շրջանում կառուցված թունելների ելքերը։ Ապա անցնելով Հրազդան գետը նորակառույց կամրջով՝ Աջափնյակ համայնքի վարչական տարածք, գետի աջափնյա կողմում միանալու է նորակառույց ժայռափոր թունելներին, որոնցով հասնելու է «Աջափնյակ» կայարան։ Հրազդան գետի կիրճով անցնող հատվածը 210 մ է։
Նախագծի իրականացման համար ընտրված տարածքում առկա պատմամշակութային միավորները փորձագետները պայմանականորեն բաժանել են երկու մասի՝ ձախափնյա և աջափնյա խմբերի։
Ձախափնյա խմբի մեջ են մտնում Ձորաբերդ ամրոցը, Ձորաբերդ-1 քարայրը, Աբուհայաթի ջրանցքը և հարակից հին այգեգործական գոտին։ Այս բոլոր միավորները ներառված են Երևան քաղաքի պատմության և մշակութի հուշարձանների ցուցակում։ Փորձագետները նշել են, որ դատելով նախագծի և բերված միավորների փոխհարաբերություններից՝ դրանք գնվում են նախագծի իրականացման համար ընտրված տարածքի ուղղակի հարևանությամբ, սակայն չեն ենթարկվում անմիջական ազդեցության։ Այդուհանդերձ, այդ միավորները կարիք են ունենալու որոշակի պահպանական միջոցառումների կիրառության։
Թունելների ելքից հետո նախագծային տարածքը Հրազդան գետի ձախ ափով անցնում է լիովին ավերված տարածքով, որտեղ պատմամշակութային միավորներ լինել չեն կարող, և անցնում աջակողմյան հատված։
Աջափնյա կողմում փաստագրված միավորների շարքում են Դալմայի ջրանցքի մի հատվածը, որտեղով անցնում է ջրանցքի փոքր թունելը, ինչպես նաև Աջափնյակի՝ 4 քարայրից բաղկացած քարանձավային համալիրը։ Դրանք նույնպես ներառված են Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի հուշարձանների ցանկում։
«Դատելով նախագծի և բերված միավորների փոխհարաբերությունից՝ դրանց հիմնական մասը ենթարկվելու է ուղղակի ազդեցության մետրոյի կայարանի շինարարության համար՝ Աջափնյակ համայնքի տարածքով նախատեսվող թունելների փորման դեպքում։ Մասնավորապես, ուղղակի ազդեցության կարող են ենթարկվել Աջափնյակի քարանձավային համալիրը և Դալմայի ջրանցքի մի հատվածը, ինչը կախված է ժայռափոր թունելային հատվածի հիփսոմետրիկ դիրքից։ Վտանգավոր գոտում է հայտնվում նաև Դալմայի ջրանցքի փոքր թունելը, որը շինարարության ընթացքում առաջացող ցնցումներից կարող է լուրջ վնասներ կրել։ Գործնականում՝ Աջափնյակի մետրոյի շինարարության համար պատմամշակութային ռեսուրսների վրա հնարավոր բացասական ազդեցության ամենամեծ ռիսկեր պարունակող տարածքը Հրազդանի կիրճի աջափնյա վերին հատվածն է, որտեղ գտնվում են վերը նշված միավորները»,- ավելի վաղ եզրակացրել էին ՇՄԱԳ փորձագետները։
Սակայն նախագծողի հետ դիտարկվել են Հրազդան գետի կիրճը հատող՝ նոր կառուցվելիք մետրոյի կամրջի և Աջափնյակի 4 քարայրների և Դալմայի ջրանցքի փոքր թունելի փոխհարաբերությունը, քանի որ այդ միավորներն էին բացասական ազդեցության գոտում։
Ջրագծի և նշված միավորների համատեղ քատեզագրումից հասկանալի է դարձել, որ ուղղակի ազդեցություն կարող է կրել «Աջափնյակ-4» քարայրը։
2024թ․ մարտի 21-ին Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում տեղի ունեցած քննարկման արդյունքում որոշվել է այցելություն իրականացնել և ստուգել նշված քարայրում պատմամշակութային շերտերի առկայության իրողությունը, ինչի հիման վրա էլ ձևակերպել նախարարության դիրքորոշումը և վերջնական եզրակացությունը ծրագրի նկատմամբ։
Դաշտային այցելություններն ու ուսումնասիրություններն իրականացվել են մի քանի փուլով, քանի որ տարածքը խիստ դժվարամատչելի է եղել՝ քարանձավային համալիրի հարևանությամբ կառուցված տան պատճառով։ Այդուհանդերձ, հաջողվել է իրականացնել բոլոր 4 քարայրների հետազոտությունը։
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Դալմայի ջրանցքի փոքր թունելը և «Աջափնյակ-1» քարայրը կամրջի ջրագծին մոտ են տեղադրված, սակայն ուղղակի ազդեցություն չեն կրի։ Նույնանման իրավիճակ է գրանցվել նա «Աջափնյակ-2» և «Աջափնյակ-3» քարայրերի համար։
Թվարկվածների մեջ հնագիտական առումով փորձագետները կարևորել են «Աջափնյակ-3»-ը, որտեղից 1990-ականներին գտնվել է վանակատե կուռքը։ Հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ այն գտնվում է բարվոք վիճակում, չնայած նրան, որ գանձախույզները քարայրի ներսում փոսորակ են փորել։
«Իր հերթին՝ «Քարայր-4»-ի հետազոտության արդյունքում պարզվեց, որ վերջինս հնագիտական կարևորություն ունենալ չի կարող, քանի որ նրա ներսում առկա նստվածքներն իրենից ներկայացնում են բազալտային հոսքերի կոնտակտում առաջացած՝ կարմրավուն երանգ ունեցող, ոչ հզոր այրված շերտ, որի տակ անմիջապես նստած է ժայռը։ Նշենք նաև, որ քարայրը մեծապես տուժել է Դալմայի ջրանցքի՝ խորհրդային շրջանում իրականացված վերանորոգման արդյունքում, և նրա աջակողմյան մասը մնացել է ջրանքի բետոնապատ հատվածի տակ։ Գործնականում՝ «Աջափնյակ-4» քարայրը մետրոյի շինարարության համար խոչընդոտ հանդիսանալ չի կարող»,- եզրակացրել են փորձագետները։
Ի վերջո, ամփոփելով հավաքագրած տեղեկատվությունը՝ փորձագետները եզրակացրել են, որ պատմամշակութային միավորների վրա բացասական ազդեցության տեսանկյունից Դալմայի ջրանցքի փոքր թունելը և Աջափնյակի երեք քարայրերը ֆիզիկական ոչնչացման վտանգ չունեն և անմիջական ազցդության չեն ենթարկվում։ Այսուհանդերձ, հատկապես Դալմայի թունելի պարագայում, նախագծողը պետք է մշակի և ներկայացնի շինարարության և շահագործման արդյունքում առաջացող վիբրացիան մեղմելու չափորոշիչներ և միջոցառումներ։ Ինչ վերաբերում է ֆիզիկական ոչնչացման կամ անմիջական ազդեցության վտանգ ունեցող «Աջափնյակ-4» քարայրին, ապա վերջինս, ըստ փորձագետների, այսօր, իրենից պատմամշակութային արժեք չի ներկայացնում և կարող է հանվել հուշարձանների պետական ցուցակից։

![](/static/articles/17/11/07/l-6KlFaAgOye.jpg)
Пещеру Ачапняк-4 предлагается исключить из списка культурно-исторических памятников для строительства станции метро
Пещера Ачапняк-4 в Ереване, расположенная на территории строительства будущей станции метро “Ачапняк”, не имеет культурно-историческую ценность и может быть исключена из государственного списка памятников. К такому выводу пришли консультанты по вопросам археологии Борис Гаспарян, Артур Петросян и консультант по вопросам национальной картографии Дмитрий Аракелян.
Заключение специалистов вошло в представленный на экспертизу дополненный вариант заявки на Оценку воздействия на окружающую среду.
Согласно проекту строительства, станция метрополитена “Ачапняк” возьмет начало с левобережного участка реки Раздан на административной территории муниципалитета Арабкир, где имеются выходы из построенных еще в советское время туннелей, пройдет по будущему мосту через реку Раздан на административной территории муниципалитета Ачапняк, соединится на правом берегу реки с проложенными в скале новыми туннелями и дойдет до станции метро “Ачапняк”. Длина участка через Разданское ущелье составляет 210 метров.
Историко-культурные единицы, находящиеся на территории, отведенной под реализацию проекта, эксперты условно разделили на две группы – левобережную и правобережную.
В левобережную группу входят Дзорабердская крепость, пещера Дзораберд-1, водоканал Абуайата и прилегающая к нему старинная садоводческая зона. Все эти объекты включены в список памятников истории и культуры Еревана. Но, несмотря на их соседство с территорией реализации проекта, прямому воздействию строительных работ, как утверждают эксперты, они не подвергнутся. Тем не менее, эти объекты нуждаются в осуществлении мероприятий по их сохранению.
Участок на левом берегу реки Раздан, куда выходят туннели, полностью разворочен, и здесь не может быть историко-культурных единиц.
В число зарегистрированных на левом берегу памятников входят часть водоканала Далмы, где проходит малый туннель, а также комплекс из четырех пещер Ачапняка. Они тоже включены в список памятников истории и культуры Еревана.
“Судя по проекту и взаимоотношениям упомянутых единиц, в случае прокладки туннелей на административной территории муниципалитета Ачапняк основная часть памятников, в частности пещерный комплекс и часть водоканала Далмы, подвергнется прямому воздействию строительства станции метро. Это связано с гипсометрическим местоположением проложенных через скалу туннелей. В опасной зоне окажется также малый туннель водоканала Далмы, которому при строительстве может быть причинен серьезный ущерб. Отметим, что наибольшие риски возможного отрицательного воздействия на историко-культурные ресурсы содержатся в верхней правобережной части Разданского ущелья, где находятся вышеуказанные объекты”,- написали в своем предыдущем заключении эксперты ОВОС.
С проектировщиком были рассмотрены взаимоотношения четырех пещер и малого туннеля водоканала Далмы с запланированным через ущелье реки Раздан мостом для новой станции метро, поскольку именно эти единицы находятся в зоне отрицательного воздействия.
Из совместного картографирования водоканала и указанных единиц следует, что непосредственное воздействие может испытать пещера Ачапняк-4.
21 марта 2024 года в Министерстве образования, науки, культуры и спорта состоялось обсуждение, в результате которого было принято решение проверить на месте наличие культурно-исторических пластов в вышеупомянутой пещере и на основе полученных результатов сформулировать позицию ведомства и его окончательное заключение по проекту.
Полевые посещения и изучения были проведены в несколько этапов, поскольку из-за построенного рядом с пещерным комплексом дома территория оказалась труднодоступной. Тем не менее, специалистам удалось исследовать все четыре пещеры.
В результате изучения выяснилось, что малый туннель водоканала Далмы и пещера Ачапняк-1 расположены в непосредственной близости от моста и водоканала, однако прямого воздействия они не испытают. Аналогичная ситуация с пещерами Ачапняк-2 и Ачапняк-3.
Из всех перечисленных пещер наибольшую археологическую ценность, по мнению экспертов, представляет пещера Ачапняк-3, где в 1990-е годы был найден обсидиановый идол. Изучение показало, что пещера находится в хорошем состоянии, несмотря на яму, вырытую в ней искателями сокровищ.
По оценке экспертов, пещера Ачапняк-4 не представляет собой археологическую ценность. Кроме того, она сильно пострадала во время проведенного в советское время ремонта водоканала Далмы. Специалисты пришли к выводу, что при строительстве метро пещера Ачапняк-4 не будет служить препятствием.
Обобщив полученные данные, эксперты заключили, что с точки зрения негативного воздействия на историко-культурные единицы малому туннелю водоканала Далмы и трем пещерам в Ачапняке физическое уничтожение и прямое воздействие не угрожают. Тем не менее, в случае с туннелем Далмы проектировщик должен разработать и представить способы уменьшения вибрации, которая возникнет в результате проведения строительных работ и эксплуатации. Что касается пещеры Ачапняк-4, в отношении которой существует риск физического уничтожения или прямого воздействия, то, как считают эксперты, на сегодняшний день она не представляет историко-культурной ценности и может быть исключена из государственного списка памятников.