Հալեպահայ լրագրող. «Սիրիայի նոր կառավարությունը հետաքրքրված է ՀՀ-ի հետ կապերը պահելով»
Նախորդ ուրբաթ՝ դեկտեմբերի 6-ին, հալեպահայ լրագրող, բլոգեր, թարգմանիչ Հովիկ Շեհիրյանը մոտ 43 ժամում Հալեպից Դամակոս է հասել, ճանապարհի մի մասը՝ մեքենայով, մի մասը՝ ոտքով: «Հետքի» հետ զրույցում Հովիկը պատմում է, որ Հալեպից դուրս գալու պատճառը թրքախոս անձի կողմից հեռախոսով սպառնալիք ստանալն է եղել: Նա ընդգծում է՝ դա ո՛չ խմբային, ո՛չ համայնքային սպառնալիք էր:
«Սիրիական մեդիայում ընդդիմադիրները ներկայացվում էին որպես ահաբեկչական կողմ: Մեր զարմանքն այն էր, որ երբ նրանք Հալեպ մուտք գործեցին, չմոտեցան ազգային փոքրամասնություններին, մանավանդ՝ հայ համայնքին»,- ասում է Հովիկ Շեհիրյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ իրենք տեղեկություններ ունեին, որ դեռ 2011-2012 թթ. ընդդիմադիրների կողմից առեւանգված հայեր կան, սակայն հավելում է, որ նրանց ընտանիքները վերջերս իրեն հայտնել են, թե առեւանգված հայերը գտնվում են Սիրիայի բանտերում, որոնք դեռ անհասանելի են: Բանտերում, ըստ մեր զրուցակցի, մոտ 100 հազար մարդ կա, որոնց մի մասը լրագրողներ են, քաղաքական բանտարկյալներ: «Կան մարդիկ, որոնք անարդար են այդտեղ: Պատկերները ցավալի են, սարսափելի են՝ հակառակ այն քարոզչության, որ կար նախկին իշխանության ժամանակ»,- նշում է հալեպահայ բլոգերը:
«Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ երկրում անորոշ վիճակ է. «Սա նոր բան է սիրիացիների համար: Մարտահրավերները շատ են: Դամասկոսը հեռու է դաշնակից երկրներից, կենսական նյութերի, սարքերի Դամասկոս մուտք գործելը փոքր-ինչ դժվար է, քան Հալեպի դեպքում: Դամասկոսում գնաճը բավականին բարձր է, նյութերը քիչ են: Խանութներ կան բաց, բայց գնաճը մեծ է, մթերքն էլ՝ քիչ: Դամասկոսի շատ շրջաններում ջուրը գնում են»:
Օգնության՝ աշխատանքի ընդունելու նպատակով Հովիկ Շեհիրյանը դիմել էր Դամասկոսում գտնվող ՀՀ դեսպանատուն, սակայն այնտեղից նրան պատասխանել են, որ ներկայում զբաղված են Հալեպով: Հովիկն ասում է՝ Հալեպից բավականին թվով հայեր են դուրս եկել, եւ դեսպանատան կողմից նրանց աջակցելու նախաձեռնություն չի եղել:
Այս հոդվածը պատրաստելու ընթացքում տեղեկացանք, որ Հովիկը վերադառնում է Հալեպ. մեզ հետ զրույցի ժամանակ նա ճանապարհին էր: Ըստ հալեպահայ լրագրողի՝ պաշտոնական մեդիայում աշխատող լրագրողներին երաշխիք են տվել, որ կարող են վերադառնալ ու շարունակել աշխատանքը (Հովիկն աշխատում էր Սիրիայի պետական SANA լրատվական գործակալությունում): Նրա պատմելով՝ ինքը հիմա ցանկանում է վերադառնալ Հալեպ, որոշ պատրաստություն տեսնել, ապա հետ գնալ Դամասկոս, քանի որ նաեւ միջազգային լրատվամիջոցում աշխատանքի առաջարկ է ստացել:
«Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ հիմա Սիրիայի տարբեր շրջաններում ճանապարհները բաց են, ու նոր իշխանությունները ցանկություն ունեն հանգիստ թողնել ազգային փոքրամասնություններին, ինչպես նաեւ նախկին իշխանության պաշտոնյաներին, որոնք որեւէ «պատերազմական կամ քրեական ծրագրի» չեն մասնակցել: Այդ շարքում են նաեւ լրագրողները:
Ըստ Հովիկ Շեհիրյանի՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Հորդանանը, Օմանը, Իտալիան վերսկսել են իրենց դիվանագիտական գործունեությունը Դամասկոսում:
«Հատուկ աղբյուրներից լուր ստացա, որ Սիրիայի նոր կառավարությունը հետաքրքրված է Հայաստանի Հանրապետության հետ կապերը պահելով, եւ այս առումով կապ են հաստատել մի քանի հայ մտավորականների հետ, որպեսզի նրանք կարողանան սատարել երկու երկրների իշխանությունների կապերի ամրապնդմանը»,- ասում է հալեպահայ լրագրողը:
Հալեպ քաղաքի շրջանները, մեր զրուցակցի ներկայացմամբ, ներկայում գրեթե ապահով են, ու հայ համայնքը շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը, իսկ դեկտեմբերի 16-ին վերաբացվելու են դպրոցներն ու համալսարանը: Միեւնույն ժամանակ փակ են օդանավակայանները, եւ, ըստ մեր զրուցակցի, հավանական չէ, որ չվերթերը վերսկսվեն առաջիկա օրերին, չնայած մասնավոր թռիչքներ գուցե լինեն: Այս առումով Հ. Շեհիրյանը հավելում է, որ դեկտեմբերի 14-ին դեպի Երեւան նախատեսված թռիչքը չեղարկվել է:
«Հետքը» փորձել է կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ, սակայն մեր զանգերն անպատասխան են մնացել:
Իր հերթին ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտարարել է, որ ԱԳՆ-ն հետեւում է Սիրիայում զարգացումներին: Դամասկոսում ՀՀ դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը եւ Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսն աշխատանքն այս պահին շարունակում են Բեյրութից: Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում եւ Բեյրութում ՀՀ դեսպանատանը գործում են թեժ գծեր, կարելի է նամակներ ուղարկել նաեւ վերջինիս էլեկտրոնային փոստին:
«Վերջին չորս օրվա ընթացքում դեսպանության թեժ գծին ստացված զանգերի ընթացքում տրվող հարցերը վերաբերում են անհրաժեշտ փաստաթղթերի, գլխավորապես՝ ՀՀ մուտքի վիզաների ձեւակերպմանն ու տրամադրմանը: Նշյալ բոլոր դեպքերում ՀՀ դեսպանության կողմից ցուցաբերվում է անհրաժեշտ աջակցություն, այդ թվում՝ Սիրիայից ժամանած հայերին վիզան անվճար տրամադրելու միջոցով: Հետագա զարգացումներով պայմանավորված նոր որոշումների վերաբերյալ կտեղեկացվի լրացուցիչ»,- հայտնել է Բադալյանը:

“Новое правительство Сирии заинтересовано в сохранении связей с РА” – армянский журналист из Алеппо
Проживающий в Алеппо армянский журналист, блогер, переводчик Овик Шехирян выехал 6 декабря из Алеппо в Дамаск, проведя в дороге почти 43 часа. Часть пути он проделал на машине, часть – пешком. В беседе с Hetq.am Овик сообщил, что причиной его отъезда из Алеппо стали полученные им по телефону угрозы на турецком языке. Какие именно, наш собеседник предпочел не говорить.
“В сирийских медиа оппозиционеров представляли террористами. Однако нас удивило, что когда они вошли в Алеппо, то не стали трогать национальные меньшинства и в частности армянскую общину”,- отметил наш собеседник.
По словам Овика, они располагали сведениями об армянах, похищенных оппозиционерами еще в 2011-2012 гг., однако недавно их семьи сообщили ему, что похищенные армяне находятся в сирийских тюрьмах, которые пока недоступны. В тюрьмах содержатся около 100 тысяч человек – часть из них журналисты, политзаключенные. “Есть люди, которые находятся там несправедливо. Вопреки пропаганде, которая велась при прежней власти, сегодня мы видим ужасающие картины”,- сказал наш соотечественник.
В стране создалась неопределенная ситуация, которая очень непривычна для сирийцев.
“Вызовов много. Дамаск находится далеко от стран-союзников, доставлять туда жизненно важные товары и оборудование сложнее, чем в Алеппо. В Дамаске очень высокий уровень инфляции, продуктов мало, магазины работают, но цены высокие. Во многих районах города воду приходится покупать”,- рассказал Овик Шехирян.
В поисках работы он обратился в посольство Армении в Дамаске, но там ему сказали, что в настоящее время заняты ситуацией в Алеппо. По словам нашего собеседника, многие армяне покинули Алеппо, однако посольство ничего не предприняло для оказания им помощи.
На момент подготовки этого материала мы узнали, что Овик возвращается в Алеппо. Во время нашего разговора он находился в пути.
Новое правительство заверило бывших журналистов официальных СМИ, что они могут беспрепятственно вернуться и продолжить работу (Овик Шехирян работал в государственном информационном агентстве Сирии SANA). Он намерен вернуться в Алеппо, привести в порядок свои дела и вернуться в Дамаск, так как получил предложение работать в международном СМИ.
По словам нашего собеседника, в настоящее время дороги в различных районах Сирии открыты, новые власти не собираются беспокоить национальные меньшинства, а также бывших должностных лиц, которые не участвовали в каких-либо “военных или уголовных действиях”. В число таких лиц входят и журналисты.
Овик отметил, что Объединенные Арабские Эмираты, Иордания, Оман, Италия возобновили деятельность своих диппредставительств.
“Из информированных источников я получил информацию о том, что новое правительство Сирии заинтересовано в сохранении связей с Республикой Армения и уже связалось с некоторыми представителями армянской интеллигенции, чтобы они способствовали укреплению связей между властями двух стран”,- рассказал журналист.
Он отметил, что сейчас пригороды Алеппо практически безопасны, армянская община продолжает свою обычную деятельность, а с 16 декабря возобновятся занятия в школах и университете. В то же время аэропорты закрыты и маловероятно, что в ближайшие дни рейсы возобновятся, хотя частные полеты возможны, сказал Овик. Он также сообщил, что намеченный на 14 декабря рейс в Ереван отменен.
Мы попытались связаться с офисом Уполномоченного по делам диаспоры РА, но наши звонки остались без ответа.
В свою очередь пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян заявила, что ведомство следит за развитием событий в Сирии. В настоящее время сотрудники посольства и генконсул Армении в Алеппо продолжают свою работу в Бейруте. В генконсульстве РА в Алеппо и посольстве Армении в Бейруте действуют горячие линии, письма можно отправлять также на электронную почту.
“Вопросы, которые в течение четырех дней поступали на горячие линии посольства, касались главным образом оформления и предоставления въездных виз в РА. Во всех этих случах посольство РА оказывает необходимую помощь, в том числе путем предоставления бесплатной визы прибывшим из Сирии армянам. О новых решениях, которые будут приниматься исходя из дальнейшего хода событий, сообщим дополнительно”,- отметила А.Бадалян.