Հալեպահայ լրագրող. «Սիրիայի նոր կառավարությունը հետաքրքրված է ՀՀ-ի հետ կապերը պահելով»
Նախորդ ուրբաթ՝ դեկտեմբերի 6-ին, հալեպահայ լրագրող, բլոգեր, թարգմանիչ Հովիկ Շեհիրյանը մոտ 43 ժամում Հալեպից Դամակոս է հասել, ճանապարհի մի մասը՝ մեքենայով, մի մասը՝ ոտքով: «Հետքի» հետ զրույցում Հովիկը պատմում է, որ Հալեպից դուրս գալու պատճառը թրքախոս անձի կողմից հեռախոսով սպառնալիք ստանալն է եղել: Նա ընդգծում է՝ դա ո՛չ խմբային, ո՛չ համայնքային սպառնալիք էր:
«Սիրիական մեդիայում ընդդիմադիրները ներկայացվում էին որպես ահաբեկչական կողմ: Մեր զարմանքն այն էր, որ երբ նրանք Հալեպ մուտք գործեցին, չմոտեցան ազգային փոքրամասնություններին, մանավանդ՝ հայ համայնքին»,- ասում է Հովիկ Շեհիրյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ իրենք տեղեկություններ ունեին, որ դեռ 2011-2012 թթ. ընդդիմադիրների կողմից առեւանգված հայեր կան, սակայն հավելում է, որ նրանց ընտանիքները վերջերս իրեն հայտնել են, թե առեւանգված հայերը գտնվում են Սիրիայի բանտերում, որոնք դեռ անհասանելի են: Բանտերում, ըստ մեր զրուցակցի, մոտ 100 հազար մարդ կա, որոնց մի մասը լրագրողներ են, քաղաքական բանտարկյալներ: «Կան մարդիկ, որոնք անարդար են այդտեղ: Պատկերները ցավալի են, սարսափելի են՝ հակառակ այն քարոզչության, որ կար նախկին իշխանության ժամանակ»,- նշում է հալեպահայ բլոգերը:
«Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ երկրում անորոշ վիճակ է. «Սա նոր բան է սիրիացիների համար: Մարտահրավերները շատ են: Դամասկոսը հեռու է դաշնակից երկրներից, կենսական նյութերի, սարքերի Դամասկոս մուտք գործելը փոքր-ինչ դժվար է, քան Հալեպի դեպքում: Դամասկոսում գնաճը բավականին բարձր է, նյութերը քիչ են: Խանութներ կան բաց, բայց գնաճը մեծ է, մթերքն էլ՝ քիչ: Դամասկոսի շատ շրջաններում ջուրը գնում են»:
Օգնության՝ աշխատանքի ընդունելու նպատակով Հովիկ Շեհիրյանը դիմել էր Դամասկոսում գտնվող ՀՀ դեսպանատուն, սակայն այնտեղից նրան պատասխանել են, որ ներկայում զբաղված են Հալեպով: Հովիկն ասում է՝ Հալեպից բավականին թվով հայեր են դուրս եկել, եւ դեսպանատան կողմից նրանց աջակցելու նախաձեռնություն չի եղել:
Այս հոդվածը պատրաստելու ընթացքում տեղեկացանք, որ Հովիկը վերադառնում է Հալեպ. մեզ հետ զրույցի ժամանակ նա ճանապարհին էր: Ըստ հալեպահայ լրագրողի՝ պաշտոնական մեդիայում աշխատող լրագրողներին երաշխիք են տվել, որ կարող են վերադառնալ ու շարունակել աշխատանքը (Հովիկն աշխատում էր Սիրիայի պետական SANA լրատվական գործակալությունում): Նրա պատմելով՝ ինքը հիմա ցանկանում է վերադառնալ Հալեպ, որոշ պատրաստություն տեսնել, ապա հետ գնալ Դամասկոս, քանի որ նաեւ միջազգային լրատվամիջոցում աշխատանքի առաջարկ է ստացել:
«Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ հիմա Սիրիայի տարբեր շրջաններում ճանապարհները բաց են, ու նոր իշխանությունները ցանկություն ունեն հանգիստ թողնել ազգային փոքրամասնություններին, ինչպես նաեւ նախկին իշխանության պաշտոնյաներին, որոնք որեւէ «պատերազմական կամ քրեական ծրագրի» չեն մասնակցել: Այդ շարքում են նաեւ լրագրողները:
Ըստ Հովիկ Շեհիրյանի՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Հորդանանը, Օմանը, Իտալիան վերսկսել են իրենց դիվանագիտական գործունեությունը Դամասկոսում:
«Հատուկ աղբյուրներից լուր ստացա, որ Սիրիայի նոր կառավարությունը հետաքրքրված է Հայաստանի Հանրապետության հետ կապերը պահելով, եւ այս առումով կապ են հաստատել մի քանի հայ մտավորականների հետ, որպեսզի նրանք կարողանան սատարել երկու երկրների իշխանությունների կապերի ամրապնդմանը»,- ասում է հալեպահայ լրագրողը:
Հալեպ քաղաքի շրջանները, մեր զրուցակցի ներկայացմամբ, ներկայում գրեթե ապահով են, ու հայ համայնքը շարունակում է իր բնականոն գործունեությունը, իսկ դեկտեմբերի 16-ին վերաբացվելու են դպրոցներն ու համալսարանը: Միեւնույն ժամանակ փակ են օդանավակայանները, եւ, ըստ մեր զրուցակցի, հավանական չէ, որ չվերթերը վերսկսվեն առաջիկա օրերին, չնայած մասնավոր թռիչքներ գուցե լինեն: Այս առումով Հ. Շեհիրյանը հավելում է, որ դեկտեմբերի 14-ին դեպի Երեւան նախատեսված թռիչքը չեղարկվել է:
«Հետքը» փորձել է կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ, սակայն մեր զանգերն անպատասխան են մնացել:
Իր հերթին ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտարարել է, որ ԱԳՆ-ն հետեւում է Սիրիայում զարգացումներին: Դամասկոսում ՀՀ դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը եւ Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսն աշխատանքն այս պահին շարունակում են Բեյրութից: Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում եւ Բեյրութում ՀՀ դեսպանատանը գործում են թեժ գծեր, կարելի է նամակներ ուղարկել նաեւ վերջինիս էլեկտրոնային փոստին:
«Վերջին չորս օրվա ընթացքում դեսպանության թեժ գծին ստացված զանգերի ընթացքում տրվող հարցերը վերաբերում են անհրաժեշտ փաստաթղթերի, գլխավորապես՝ ՀՀ մուտքի վիզաների ձեւակերպմանն ու տրամադրմանը: Նշյալ բոլոր դեպքերում ՀՀ դեսպանության կողմից ցուցաբերվում է անհրաժեշտ աջակցություն, այդ թվում՝ Սիրիայից ժամանած հայերին վիզան անվճար տրամադրելու միջոցով: Հետագա զարգացումներով պայմանավորված նոր որոշումների վերաբերյալ կտեղեկացվի լրացուցիչ»,- հայտնել է Բադալյանը:

Aleppo-Armenian Journalist: New Syrian Government Wants to Retain Ties with Armenia
On December 6, two days before armed rebels seized the Syrian capital and forced long-time ruler President Bashar al-Assad to flee the country, Aleppo-based journalist, blogger, and translator Hovig Shehirian traveled from Aleppo to Damascus.
Shehirian, in a phone conversation with Hetq today, says the trip took forty-three hours, traveling part of the way by car and part on foot. He says he fled Aleppo after receiving a telephone threat from someone speaking Turkish. (Shehirian preferred not to describe the nature of the threat.)
Shehirian used to work for SANA (Syrian Arab News Agency controlled by the Assad government). He says the new government has told former official media journalists that they can return unmolested and continue to work. Under what conditions remains unanswered.
The journalist wants to go back to Aleppo, get his affiars in order, and then return to Damascus. He’s received a job offer from an international media outlet.
Shehirian had applied to the Armenian Embassy in Damascus for help in finding a job, but they told him that they were currently busy with Aleppo. He says that a considerable number of Armenians have left Aleppo, and that the embassy has not taken any initiative to support them.
He describes the current situation in Syria as one of uncertainty.
“This is something new for Syrians. There are many challenges. Damascus is far from aligned countries, and it is more difficult to get vital materials and equipment into Damascus than in Aleppo. Inflation in Damascus is quite high, materials are scarce. There are shops open, but inflation is high, and food is scarce. In many areas of Damascus, water is being sold.”
Shehirian says that while the Assad-controlled media portrayed the rebel opposition as “terrorists,” he was surprised that they didn’t advance on the minority communities, including the Armenians.
He says he and others had information that in 2011-2012 Armenians had been kidnapped by the opposition, adding that their families recently informed him that the kidnapped Armenians are in Syrian prisons, which are still inaccessible. (Hetq-Many of these prisoners have since been released by the victorious opposition.)
There are some 100,000 people in prisons, some of whom are journalists and political prisoners, says Shehirian. “They are being treated unfairly. The images are painful, they are terrible, contrary to the propaganda that existed during the previous government,” Shehirian says.
He says the roads are now open in various regions of Syria and that the new authorities want to leave the national minorities alone, as well as former government officials who did not participate in any “war or criminal actions.”
The United Arab Emirates, Jordan, Oman, and Italy have resumed their diplomatic activities in Damascus, Shehirian tells Hetq.
Shehirian says he’s received information from informed sources that the new Syrian government is interested in maintaining ties with the Republic of Armenia and have established contact with several Armenian intellectuals to strengthen ties between the two countries.
He says Armenians in Aleppo have resumed normal life. Schools and universities in the city will reopen on December 16.
Airports remain closed, however, and a planned December 14 flight to Yerevan to evacuate Armenians has been cancelled.
Hetq attempted to contact the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, but our calls went unanswered.
Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan today announced that the diplomatic staff of the Armenian Embassy in Damascus and the Consul in Aleppo are now working from Beirut. Badalyan said the ministry “is following developments in Syria.”
Badalyan added that Armenians arriving from Syria will be provided entry visa free of charge. How many have arrived, and using what route, is unknown.