Հռիփսիմյան գիմնազիայի շինարարությունը ԿԳՄՍՆ-ի հետ չի համաձայնեցվել. նախարարությունը պարզաբանում է պահանջում քաղաքապետարանից
Ամիրյան 6 հասցեում գտնվող Հռիփսիմյան իգական գիմնազիայի նախկին շենքում վերջին շաբաթներին շինարարական աշխատանքներ են իրականացվում։ Շենքի ճակատային հատվածն ու տանիքը ներկվել են, ներսում ևս աշխատանքներ են ընթանում։
1898 թվականին կառուցված այս պատմամշակութային հուշարձան-շենքը շուրջ երեք տասնամյակ լքված է եղել։ Մինչև Առաջին հանրապետության հռչակումը այս շենքում գործել է Հռիփսիմյան իգական գիմնազիան, Առաջին հանրապետության տարիներին՝ Հանրային խնամատարության և աշխատանքի նախարարությունը։ Խորհրդային Հայաստանում շենքում գործել են կրթական ու մշակութային տարբեր կառույցներ։ 1995-ին Երևանի քաղաքային խորհրդի որոշմամբ՝ հուշարձան-շենքը աճուրդով վաճառվել է սփյուռքահայ գործարար Վաչե Մանուկյանին պատկանող ընկերությանը։ Սեփականաշնորհման պատմությանը անդրադարձել ենք։ Շենքի վաճառքից հետո այն չի շահագործվել։
ՀՀ կառավարության՝ 2004-ի հոկտեմբերի 7-ի որոշմամբ՝ շենքը ներառվել է Հայաստանի Հանրապետության Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում։
Ամիրյան 6 հասցեի հուշարձան-շենքի տարածքում ընթացող շինարարական աշխատանքները չեն համաձայնեցվել ԿԳՄՍ նախարարության հետ: Այս մասին մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնեցին նախարարությունից։ Համաձայն «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածի՝ հուշարձանների տեղափոխման և փոփոխման թույլտվություն տրվում է միայն լիազորված մարմնի (այսինքն՝ ԿԳՄՍ նախարարության) դրական եզրակացության հիման վրա՝ նախքան հուշարձանը տեղափոխելը կամ փոփոխելը։ Ստացվում է՝ ընթացիկ աշխատանքներով սեփականատերը խախտել է օրենսդրության դրույթները։
Նախարարությունից հայտնել են, որ դիմել են Երևանի քաղաքապետարան՝ հարցի վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու նպատակով: Թե՛ մենք, թե՛ նախարարությունը քաղաքապետարանից մեկնաբանություն դեռ չենք ստացել։
Օրենքով սահմանված է, որ հուշարձանի փոփոխումը կատարվում է բացառիկ` նրա սկզբնական ու հարմարեցված գործառնական նշանակությամբ օգտագործելու անհնարինության և (կամ) շահագործման նորմատիվային պահանջներին համապատասխանեցնելու դեպքերում: Հուշարձանի փոփոխումը չի կարող զուգորդվել նրա պատմական, գիտական և գեղարվեստական արժեք հանդիսացող արտաքին ու ներքին ծավալների, դրանց առանձին տարրերի ու դրվագների անդարձելի խեղմամբ, աղճատմամբ կամ ոչնչացմամբ: Քանի որ սեփականատերը փոփոխություն կատարելու նախագիծ չի ներկայացրել, այս պահին անհայտ է, թե ինչ փոփոխություններ են կատարվելու ու ինչ նպատակով։
ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ շենքի սեփականատիրոջ՝ Վաչե Մանուկյանին պատկանող «Քոմփյութրոն ինդասթրիզ իսթաբլիշմենթ» ընկերության հետ հուշարձան-շենքի պահպանության պարտավորագիր չի կնքվել, նախարարությունը դիմել է սեփականատիրոջը՝ օրենքով վերջինիս վերապահված պարտականությունները կատարելու նպատակով, սակայն արձագանք չի ստացել։
Հիշեցնենք՝ գիմնազիայի շենքը օտարվել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Երևանի քաղխորհրդի գործկոմի նախագահ աշխատած տարիներին ու որոշմամբ։ Այդ ժամանակ շենքում Երևանի պատմության թանգարանն էր, որ չհասցրեց ցուցադրություն կազմակերպել նոր շենքում։ Որպես վաճառքի հիմնավորում նշվում են ֆինանսական դժվարությունները։
Շենքը 1995 թվականի մայիսի 5-ին վաճառվել է մեկ միլիոն ամերիկյան դոլարին համարժեք դրամով։ Քաղաքային իշխանությունը որոշել է աճուրդային վաճառքից ստացված գումարից կես միլիոն ամերիկյան դոլարին համարժեք դրամ հատկացնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին, իսկ մնացածը փոխանցել քաղաքային բյուջե՝ Երևանի պատմության թանգարանի նոր շենքի շինարարության համար։ Նույն փաստաթղթով նախատեսվել է Երևանի պատմության թանգարանի նոր շենքի շինարարություն՝ «Կասկադ» համալիրում։ Բայց թանգարանը Կասկադում չկառուցվեց։ Թե ինչ եղավ 500 հազար դոլարը, չենք կարողացել պարզել։ Այդ տարիների մի քանի աճուրդներ ուսումնասիրելով՝ պարզել էինք, որ նման մեծ չափի գումարով որևէ շինություն չի սեփականաշնորհվել։

Строительные работы в историческом здании не согласованы с МОНКС: министерство требует разъяснений от мэрии
Последние несколько недель в бывшем здании женской гимназии Святой Рипсиме в центре Еревана ведутся строительные работы. Фасад и крыша здания уже окрашены, ремонт идет и в помещениях.
Здание, которое было построено в 1898 году и является историко-культурным памятником, на протяжении почти трех десятилетий оставалось заброшенным. До провозглашения в 1918 году Первой Республики Армения здесь действовала женская гимназия Святой Рипсиме, в годы Первой Республики – министерство общественного попечительства и труда. В советской Армении в этом здании действовали различные образовательные и культурные учреждения. В 1995-ом горсовет Еревана принял решение продать здание с аукциона компании, принадлежащей армянскому предпринимателю из диаспоры Ваче Манукяну. После продажи здание не использовалось.
7 октября 2004 года правительство РА приняло решение включить здание в государственный список недвижимых памятников истории и культуры Еревана.
Строительные работы, которые в настоящее время ведутся в историческом здании по адресу Амиряна, 6, не согласованы с Министерством образования, науки, культуры и спорта. Об этом ведомство сообщило в ответ на наш запрос. Между тем, согласно ст.21 закона РА “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды”, разрешение на перенос и внесение изменений в здания-памятники выдает только полномочный орган, то есть МОНКС, на основании положительного заключения. Получается, что собственник, начавший текущие строительные работы, нарушил закон.
Для получения разъяснений министерство обратились в мэрию Еревана, однако ни мы, ни МОКС никаких комментариев по этому вопросу пока не получили.
По закону, изменения в здании-памятнике производятся в исключительных случаях – если из-за невозможности его использования в первоначальном назначении появляется необходимость унифицирования нормативных требований.
Изменение памятника не может сопровождаться необратимым искажением или уничтожением его внешних и внутренних объемов, отдельных элементов и фрагментов, представляющих историческую, научную и художественную ценность. Поскольку собственники не представили проект предусмотренных изменений, то на данный момент неизвестно, какие изменения и с какой целью должны быть внесены.
По утверждению Министерства ОНКС, договор, предусматривающий сохранение исторического памятника, с владельцем здания – компанией “Компьютрон индастриз истаблишмент” Ваче Манукяна – не заключен, в связи с чем МОНКС обратилось к собственнику, напомнив о необходимости выполнения установленных законом обязательств, однако никакого отклика не получило.
Отметим, что здание гимназии было отчуждено в период, когда нынешний президент РА Ваагн Хачатурян занимал должность председателя исполкома горсовета Еревана. Тогда в этом историческом здании размещался музей истории Еревана, который, однако, не успел организовать экспозицию. В качестве обоснования необходимости принятия решения о продаже указывались финансовые трудности.
5 мая 1995 года здание было продано с аукциона за один миллион долларов. Полмиллиона от полученной суммы городские власти решили передать Общеармянскому фонду “Айастан”, остальную часть – перечислить в городской бюджет для строительства нового здания музея истории столицы. Музей планировалось построить на территории Каскада, но там он так и не появился. Нам не удалось выяснить, куда делись эти 500 тысяч долларов. Изучив историю проведения аукционов в этот период, мы не нашли ни одного факта приватизации какого-либо сооружения за такую крупную сумму.