Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյին:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ վարչապետը շնորհավորել է տիկին Գրոնոյին պաշտոնը ստանձնելու առիթով և հույս հայտնել, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում դրական եզրակացություն է տվել քաղաքացիական նախաձեռնությամբ ներկայացված «ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրինագծի վերաբերյալ և հիշեցրել, որ 2023 թվականի աշնանը Եվրոպական խորհրդարանում ունեցած ելույթում իր կողմից ընդգծվել է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է Եվրոպական միությանն այնքան մոտ լինել, ինչքան Եվրոպական միությունը դա հնարավոր կհամարի:
Մագդալենա Գրոնոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հետևողական ընդլայնումը, այդ թվում՝ մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացումն ու բարեփոխումների առաջմղումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանը միտված ՀՀ Կառավարության գործուն քայլերին, ինչպես նաեւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։

Armenian PM Nikol Pashinyan today received EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Magdalena Grono.
Pashinyan, according to his office, congratulated Ms. Grono on assuming the position and expressed hope that her activities will contribute to the further development and strengthening of Armenia-EU cooperation.
Pashinyan noted that the Armenian government today approved a bill to the launch of the process of Armenia’s accession to the European Union.
Grono thanked Pashinyan for the reception and emphasized the importance of the consistent expansion of Armenia-EU cooperation, including the development of democratic institutions and reforms in our country.
During the meeting, the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan, the active steps of the Armenian government aimed at security and stability in the South Caucasus, as well as the Crossroads of Peace project were discussed.