Կուզեի մի տեղ լիներ, որտեղ ծաղիկ կդնեի, կխոսեի կամ էլ կռվեի հետը. ի՞նչ փուլում են անհետ կորածների գործերը
Ավագ լեյտենանտ Սյուզի Բադեյանը դեռ չի շտապում հավաքել հյուրասենյակի մեծ ու լուսավոր տոնածառը։ Նոր տարին ընտանիքում շատ են սիրում։ Սյուզիի ամուսինը՝ մայոր Արմեն Բադեյանը, միշտ ոգևորված մասնակցում էր տոնի նախապատրաստությանը, Վանաձորից ծնողներին, եղբայրներին հրավիրում էր իրենց տուն, որ այդ օրը միասին նշեին։ Արդեն հինգերորդ տարին է, որ Արմեն Բադեյանի տեղը տոնական սեղանի շուրջ դատարկ է։
Սյուզին ու Արմենը հանդիպել են Վանաձորի պետական համալսարանում, երբ դեռ ուսանող էին, հետո արդեն՝ ամուսնացել։ Արմեն Բադեյանը այդ ժամանակ զինվորական ծառայության մեջ էր ու ժամանակ առ ժամանակ տեղից տեղ էին տեղափոխվում։
«2017թ․-ին եկանք Էջմիածին, Արմենը զորամասի թիկունքի պետի պաշտոնում նշանակվեց։ Էստեղ մեզ շատ դուր եկավ, մտածում էի Բերդից հետո ավելի ապահով կլինի։ Որոշեցինք, որ էստեղ էլ պիտի տուն գնենք»,- պատմում է Սյուզին։
Որոշ ժամանակ անց Սյուզին նույնպես Էջմիածնի «Քիմիկների զորամասում» ծառայության է անցնում՝ որպես համակարգչային օպերատոր։
«Մենք շատ էինք սիրում մեր աշխատանքը, համազգեստը, տունը, երեխաներին, մեր առօրյան, մեզ ապահով էինք զգում, մինչև որ սկսվեց պատերազմը։ Արմենը, ինչպես միշտ, մեկնողների առաջին շարքում էր, ուրախ էր, որ ցուցակում իր անունն էլ կար։ Չէի ուզում, որ գնա, բայց գիտեի՝ ուր էլ որ ուղարկեին, ինչ նեղության մեջ էլ լիներ, դուրս կգար, դա իր տեսակն էր»,- հիշում է Սյուզին։
2020թ․-ի հոկտեմբերի 21-ին Կովսականում իրականացրած մարտական գործողությանը մասնակցում է նաև Արմեն Բադեյանը։ Լուսաբացին 62 հոգանոց խումբը՝ բաղկացած և՛ աշխարհազորից, և՛ զինծառայողներից, ավտուբուսներով տեղափոխվում է Կովսական, որտեղ պիտի սանրման աշխատանքներ կատարեր՝ հակառակորդին հայտնաբերելու համար։ Դեռ դեպքի վայր չհասած՝ ադրբեջանական ուժերը հարձակվում են ու մարտի բռնվում խմբի հետ։ Առաջացած խուճապի հետևանքով ոմանք զոհվում են, ոմանք՝ գերեվարվում, մյուս մասն էլ անհետ կորած է։ 22 մարդու հաջողվում է նահանջել, հետագայում հաստատվում է 12 մարդու ԴՆԹ, ևս 5-ը վերադառնում է գերությունից, 23 հոգի համարվում է անհետ կորած․ մայոր Արմեն Բադեյանը նույնպես մինչ այժմ չի վերադարձել։
«Գիտեք՝ սկզբում սպասելով ապրելը հեշտ է։ Դու հույս ունես, որ շուտով կգա, մտածում ես, որ դեռ ամեն բան ավարտված չէ։ Սպասումը քեզ մղում է ապրելու։ Ամեն մի փոքր բան ինձ հաղթանակ է թվում ու միշտ մտածում եմ, որ երբ ինքը գա, այնքան շատ բան կունենամ պատմելու ու ցույց տալու, մտածում եմ, որ ինձնով շատ կհպարտանա։ Ես միշտ իր վրա եմ հենվել, ու մեր բոլոր հարցերը ինքն է լուծել, կպատմեմ, թե իր գնալուց հետո ինչքան բան եմ սովորել ու ինքնուրույն արել։ Ափսոս, ժամանակի հետ այս հույսը հետզհետե մարում է, ու հիմա շատ կուզեի, որ մի տեղ լիներ, որ կարողանայի գնալ, նստել, ծաղիկ դնել, խոսել կամ էլ կռվել հետը»,- ասում է Սյուզին։
Նրա ձևակերպմամբ՝ կորստից հետո մարդիկ կա՛մ կոտրվում են, կա՛մ ավելի ամրանում։ Երկուշաբթի օրը Սյուզի Բադեյանը կպաշտպանի իր մագիստրոսական թեզը, թեման ռազմական հոգեբանությանն է վերաբերում՝ ինչպես անել, որ երիտասարդները ծառայությունից չխուսափեն։ Ասում է, որ պատերազմից հետո հայրենիքը սկսել է ավելի շատ սիրել, ու անգամ կորուստը չի ստիպել, որ այդ սերը պակասի։
«Հոգեբանություն ուսումնասիրելն առաջին հերթին ինձ էր պետք, որպեսզի հասկանամ ինձ, կարողանամ դասավորել զգացողություններս ու մտքերս, կարծում էի, որ հոգեբանները ինձ դժվար թե կարողանան օգնել։ Հիմա զգացածս հասկանում եմ, կարողանում եմ արտահայտել, ու դա թեթևացնում է»,- ասում է Սյուզին։
Ամուսնու անհետ կորչելուց հետո Սյուզին դիմում է սպայական կոչում ստանալու համար, որովհետև տան միակ կերակրողը ինքն էր դարձել ու աշխատավարձը չէր բավարարում։ Ասում է, որ մեկ տարի շարունակ մերժում է ստացել, զորամասերում մտածում էին, որ իր հոգսերով ու տրամադրությամբ կծանրացնի մթնոլորտը։ Երկար փնտրտուքից հետո ի վերջո ծառայության է անցում Էջմիածնի մեկ այլ զորամասում՝ որպես կադրերի բաժնի պետ։
«Պատերազմից հետո դիմեցի ու վարորդական վկայական ստացա, դա իմ ու Արմենի նպատակն էր, երբ վկայականը ձեռքումս էր, շատ էի ուրախացել, հեռախոսը վերցրի, որ զանգեմ, բայց չգիտեի՝ ում զանգել, նորից տեղը դրի։ Հիմա ավելի ուշադիր եմ սկսել վարել, գիտեմ, եթե ինչ-որ բան պատահի, Արմենը էստեղ չի, որ գա հասնի, օգնի»,- պատմում է Սյուզին։
Պատերազմի ավատից հետո Սյուզի Բադեյանն ամուսնուն գտնելու համար ամեն հնարավոր տեղ դիմել է, նամակներ է գրել, հանդիպումներ է ունեցել, դիմել է նաև ՄԻԵԴ, բայց որևէ պատասխան չի ստացել։
«Հիմա արդեն էլ չգիտեմ՝ ուր կարելի է գնալ, հարցնել, փնտրել, բոլորի համար անհետ կորածների թեման ասես փակված լինի, ոչ մի ջանք չի գործադրվում պետության կողմից, ու սա շատ հուսահատեցնող է։ Անգամ եթե որևէ արդյունք չկա, թող գոնե տարին մի անգամ զանգեն, ներկայացնեն, թե ինչ գործողություններ են արել, ինչ են պատրաստվում անել, կամ հարցնեն՝ արդյոք ինչ-որ բանի կարիք ունենք, թե ոչ։ Էդպես գոնե ավելի քիչ անտեսված կզգանք մեզ։ Ամեն բան այնքան անկազմակերպ է, որ զանգել էին ամուսնուս համարին, որը հիմա տղայիս մոտ է ու խնդրել հորը փոխանցի, որ ներկայանա զինկոմիսարիատ՝ զորավարժություններին մասնակցելու համար»,- պատմում է Սյուզին։
Արմենը և Սյուզին 2 երեխա ունեն՝ 10-ամյա Յանան ու 18-ամյա Գևորգը, նա այս տարի Երևանի պետական բժշկական համալսարան է ընդունվել։ Մայրն ասում է, որ երկուսն էլ հոր հետ շատ կապված էին, երբ աշխատանքից վերադառնում էին, երեխաների հետ հիմնականում հայրն էր զբաղվում, իսկ ինքը տան գործերն էր անում։
«Երեխաները հորն անընդհատ սպասում են ու անկախ նրանից, թե ես ինչ եմ մտածում, իրենց երբեք որևէ բան չեմ պարտադրում, թող սպասեն, որքան որ ուզում են, ու երբ մի օր կորոշեն, որ էլ չեն սպասելու, թող չսպասեն»,- ասում է Սյուզի Բադեյանը։
Ի՞նչ է անում պետությունն անհետ կորածների ճակատագրերը պարզելու համար
Նախորդ տարեվերջին Անհետ կորած անձանց հարցերով միջազգային հանձնաժողովը Հայաստանի վերաբերյալ տարեկան զեկույց է հրապարակել, որտեղ նշված է, որ Հայաստանում անհետ կորած մարդկանց թիվը 1000-ից ավելի է, որից 195-ը անհետ կորել է 2020թ․-ի արցախյան պատերազմի հետևանքով։ Զեկույցում ներկայացված են այն հիմնական խնդիրները, որոնք վերաբերում են անհետ կորածներին առնչվող աշխատանքին։ Դրանցից է օրինակ անհետ կորածների վերաբերյալ տեղեկատվության կառավարման կենտրոնացված, ինտեգրված տվյալների համակարգի բացակայությունը։ Դատաբժշկական և ԴՆԹ-ների վերականգնման հնարավորությունների անբավարարությունը ևս խնդրահարույց է, մասնավորապես՝ սահմանափակ են փորձաքննությունները՝ խառնված կամ այրված մնացորդների հետ աշխատելու համար: Ըստ զեկուցի՝ անհետ կորածների ընտանիքները հաճախ բախվում են տեղեկատվությունն, իրավական և սոցիալական աջակցություն ստանալու դժվարությունների։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցն ասում է, որ անհետ կորածների հարցով պետությունը բավականաչափ ջանքեր չի ներդնում, անկախ Ադրբեջանի՝ համագործակցության պատրաստակամությունից՝ կան գործողություններ, որ պետական մակարդակով կարող են արվել։
«Ադրբեջանը նույնիսկ իր անհետ կորածների համար որևէ բան չի անում, իրեն դա հետաքրքիր չէ, էլ ուր մնաց մարդասիրական վերաբերմունք ցուցաբերի մեր անհետ կորածների նկատմամբ։ Բայց սա չի նշանակում, որ պետք է ոչինչ չանել։ Այո, Ադրբեջանը չի գնում երկխոսության, իսկ ի՞նչ է արվում՝ նրան երկխոսության հարթակ բերելու համար։ Առնվազն մի քանի միջազգային հարթակներ կան, որտեղ անհետ կորածների հարցը կարելի է բարձրացնել, նույն Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում, ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում։ Երբեմն, այո, ԱԳՆ-ն բարձրացնում է այս հարցը, բայց դա պիտի հետևողական դիվանագիտական աշխատանք լինի»,- ասում է Սաքունցը։
Նրա խոսքով՝ անհետ կորածների հարցն այս պահին միջազգային հարթակներում չի շրջանառվում նաև այն պատճառով, որ Հայաստանը ցանկանում է դրան անդրադառնալ խաղաղության պայմանագրի կնքումից հետո, սակայն ոչ մի երաշխիք չկա, որ դրանից հետո Ադրբեջանն ավելի համագործակցային կլինի այս հարցում։
Անհետ կորածների մասով ՄԻԵԴ-ում դատական գործերի քննության տեմպը շատ հուսադրող չէ
«Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի» ղեկավար, ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը ասում է, որ մինչ այս պահը բազմաթիվ գործեր են ներկայացրել ՄԻԵԴ, ՄԱԿ-ի հովանու ներքո գործող բռնի անհետացման աշխատանքային խումբ, որոնք վերաբերում են ինչպես անհետ կորածներին, այնպես էլ բռնի անհետացած անձանց։
«Մենք կապը պահում ենք այս կառույցների հետ, պարբերաբար նամակագրություն ենք վարում, ընթացիկ նստաշրջանների մասին տեղեկանում ենք, առանձին հանդիպումներ ենք ունենում անդամների հետ, մեր ձեռքի տակ հայտնված տեղեկատվությունը փոխանցում ենք, բայց արդեն իսկ հարցը քննարկողի և լուծողի դերում հանդես են գալիս միջազգային ատյանները, և այդ գործընթացները խիստ ձևականացված են, և դրանց վրա ազդելու մեր հնարավորությունները ևս սահմանափակ են, ուստի այստեղ մնում է սպասել։ Ընդհանուր առմամբ, անհետ կորածների մասով դատական գործերի քննության տեմպը շատ հուսադրող չէ»,- ասում է Սիրանուշ Սահակյանը։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ մեկ այլ խնդիր էլ ռուս-ուկրաինական պատերազմն է, որը ավելի շատ ուշադրություն է գրավում և ծավալային առումով ավելի մեծ է, հետևաբար սրանք կարող են ազդել այլ գործերի ընթացքի վրա։
«Հինգից յոթ տարին այն միջինացված ժամկետն է, որ նմանաբնույթ գործերով դատարանն օբյեկտիվորեն կարող է դատական ակտ տալ, բայց այստեղ կան գործոններ, որոնք կարող են ազդել։ Թվերը նշանակություն ունեն, և դրանք հրավիրում են դատարանի հավելյալ ուշադրությունը, և ցավոք սրտի, միջազգային կառույցների աչքերում Արցախին և Հայաստանին բաժին ընկնող զոհերի թիվը, այնքան էլ տպավորիչ չէ նրանց գործունեությունը արագացնելու համար»,- ասում է Սիրանուշ Սահակյանը։
Իրավապաշտպանը նշում է, որ ՄԻԵԴ ներկայացված գործերը որքան էլ անհատական են, սակայն կան նաև հայ-ադրբեջանական միջպետական գործեր, և Եվրոպական դատարանը առանձին դիրքորոշումներ նախ և առաջ ձևավորում է միջպետական գանգատի շրջանակներում, այնուհետև տեղայնացնում անհատական գործերով։
Սիրանուշ Սահակյանը չի բացառում նաև, որ Ադրբեջանը կարող է որոնողական աշխատանքների կամ այդ անձանց ճակատագրերի պարզմանն ուղղված քննչական գործողությունների առնչությամբ կեղծված նյութեր տրամադրել, որոնք ընդամենը իմիտացնում են, որ հարցաքննությունները, ականատեսների, վկաների կամ զինվորական անձնակազմի հետ շփումները ոչինչ չեն տվել և ավելին՝ բացառել են հայ զոհերի ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվելը, ձևացնի, թե ընտանիքների տառապանքը մեղմելուն ուղղված քայլեր է ձեռնարկում ։ Գնահատողը լինելու է դատարանը և ապացույցների լույսի ներքո ձևավորելու է համոզում, ինչն էլ փոխակերպվելու է իրավական դիրքորոշման։ Եթե Եվրոպական դատարանը այդ ջանքերն անբավարար գնահատի, արձանագրելու է դատավարական նաև պարտականության խախտում, և այս իրավական դիրքորոշումը հիմք է հանդիսանալու, որ Նախարարների կոմիտեի վերահսկողությամբ քննություն իրականացվի Ադրբեջանում, որը կարող է որոշ հանգամանքներ պարզել, ինչը օգտակար կլինի ընտանիքների համար։

“Мне очень хочется, чтобы было место, куда можно прийти возложить цветы, поговорить или поругаться с ним…”: на каком этапе находятся дела без вести пропавших
Старший лейтенант Сюзи Бадеян не спешит убирать стоящую в гостиной большую елку, украшенную световыми гирляндами. В ее семье Новый год очень любят. Муж Сюзи Армен Бадеян всегда с воодушевлением участвовал в подготовке праздника, приглашал к себе из Ванадзора родителей и братьев, чтобы вместе встретить Новый год. Но место Армена за праздничным столом уже пятый год пустует…
Сюзи и Армен познакомились в Ванадзорском государственном университете, где оба учились. Полюбили друг друга, поженились. В то время Армен состоял на военной службе, поэтому время от времени супругам приходилось переезжать с места на место.
“В 2017-ом мы приехали в Эчмиадзин. Армена назначали начальником тыла военной части. Здесь нам очень понравилось, я даже подумала, что здесь будет более надежно, чем в Берде. Решили купить в Эчмиадзине дом”,- рассказывает Сюзи.
Вскоре и она поступила на службу в местную военную часть в качестве компьютерного оператора.
“Мы очень любили нашу работу, нашу форму, дом, детей, наш быт. Чувствовали себя защищенно, пока не началась война. Армен, как всегда, был среди уезжавших, радовался тому, что его имя включено в списки. Я не хотела, чтобы он уезжал, но знала: куда бы его ни послали, он всегда выберется, такой у него был характер”,- говорит Сюзи.
В проведенной 21 октября 2020 года боевой операции в Ковсканае участвовал и Армен Бадеян. На рассвете группа из 62 военнослужащих и ополченцев направилась на автобусе в Ковскан, где предстояло прочесать местность с целью обнаружения противника. Однако по дороге автобус неожиданно попал под обстрел азербайджанских сил. Завязался бой, в ходе которого часть армян погибла, часть попала в плен, а часть пропала без вести. Отступить смогли лишь 22 военнослужащих. В дальнейшем удалось установить ДНК 12 человек, еще пятеро вернулись из плена, 23 человека считаются пропавшими без вести – среди них и майор Армен Бадеян.
“Вначале жить легко, потому что ждешь, надеешься, что он скоро придет. Ожидание заставляет тебя жить. Каждый маленький успех казался мне победой, и я всегда думала, что когда он вернется, мне многое надо будет ему рассказать, и он будет гордиться мной. Но, к сожалению, со временем надежда постепенно угасает, и сейчас мне очень хочется, чтобы было место, куда можно прийти, посидеть возложить цветы, поговорить или поругаться с ним…” – говорит Сюзи.
В понедельник состоится защита ее магистерской диссертации. Тема касается военной психологии. По словам Сюзи, после войны она начала еще больше любить родину, даже несмотря на потерю.
“Изучение психологии нужно было в первую очередь мне. Я должна была понять саму себя, разобраться в своих чувствах и мыслях. Сейчас я понимаю свои переживания, могу говорить о них, и от этого становится легче”,- отмечает моя собеседница.
Сюзи также решила получить офицерское звание, так как все заботы о семье легли на ее плечи. В конце концов ей удалось поступить на службу в другую воинскую часть в Эчмиадзине в качестве начальника отдела кадров. Она также получила водительское удостоверение, что было большим желанием Армена.
Пытаясь найти мужа, Сюзи Бадеян обращалась и писала письма во все возможные инстанции, однако никакого ответа так и не получила.
“Сейчас я уже не знаю, куда еще обратиться, где искать. Тема без вести пропавших для всех как будто уже закрыта, государство не предпринимает никаких шагов, что приводит в отчаяние. Даже если нет никаких результатов, можно хотя бы раз в год звонить, сообщать, какие шаги предприняты, или спросить, в чем мы нуждаемся. “Все крайне неорганизованно. Как-то позвонили на номер телефона мужа, который сейчас использует мой сын, и попросили его передать отцу, чтобы он явился в военкомат для участия в военных сборах”,- рассказала Сюзи.
У Армена и Сюзи двое детей – 10-летняя Яна и 18-летний Геворг, который поступил в Ереванский государственный медицинский университет. По словам матери, и сын, и дочь были очень привязаны к отцу, который много времени проводил с детьми. “Они все время ждут отца, а я их ни к чему не принуждаю. Пусть ждут столько, сколько хотят, пока не примут решение больше не ждать…” – говорит Сюзи Бадеян.
Что делает государство, чтобы узнать о судьбе пропавших без вести?
В конце прошлого года Международная комиссия по вопросам пропавших без вести лиц опубликовала годовой доклад по Армении, в котором говорилось, что в Армении более 1000 пропавших без вести лиц. Из них 195 пропали вследствие арцахской войны 2020 года. В докладе были представлены основные проблемы, касающиеся работ по системы централизованной системы управления информацией о пропавших без вести лицах, об ограниченных возможностях установления ДНК, в частности проведения экспертиз при работе с обгоревшими останками. Согласно докладу, семьи без вести пропавших часто сталкиваются с трудностями получения информации, правовой и социальной поддержки.
Председатель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц отмечает, что в вопросе без вести пропавших лиц государство не прилагает достаточных усилий. Независимо от готовности Азербайджана сотрудничать, есть действия, которые могут проводиться на государственном уровне.
“Азербайджан ничего не делает даже в отношении своих без вести пропавших, ему это неинтересно, а что говорить о гуманном отношении к нашим людям, которые пропали без вести. Но это не значит, что ничего не следует предпринимать. Да, Азербайджан не идет на диалог. А что делается для того, чтобы привести его в поле диалога? Есть как минимум несколько международных платформ, на которых можно поднимать вопрос без вести пропавших – Парламентская Ассамблея Совета Европы, Генассамблея ООН. Иногда этот вопрос поднимает МИД, но в этом направлении нужна последовательная дипломатическая работа”,- считает правозащитник.
По его словам, на данный момент вопрос без вести пропавших не поднимается на международных платформах еще и по той причине, что Армения хочет коснуться его после заключения мирного договора, однако нет никаких гарантий, что после этого Азербайджан проявит больше желания сотрудничать в данном вопросе.
Темпы рассмотрения в ЕСПЧ судебных дел без вести пропавших лиц не обнадеживают
Руководитель Центра международного и сравнительного права, представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека, правозащитница Сирануш Саакян говорит, что на сегодняшний день в Евросуд и действующую под эгидой ООН Рабочую группу по насильственному исчезновению представлены многочисленные дела, касающиеся как без вести пропавших лиц, так и насильственного исчезновения.
“Мы поддерживаем связь с этими структурами, регулярно ведем с ними переписку, получаем сведения о текущих сессиях, проводим отдельные встречи с членами группы, передаем им имеющуюся в нашем распоряжении информацию, а обсуждают и решают этот вопрос уже международные инстанции. Эти процессы носят крайне формальный характер, тогда как наши возможности воздействия на них ограничены, поэтому нам остается только ждать”,- говорит Сирануш Саакян .
Другой проблемой является российско-украинская война, которой, по словам правозащитницы, уделяется больше внимания, что может влиять на ход рассмотрения других дел.
“Срок от пяти до семи лет – это время, за которое суд может объективно предоставить судебный акт по таким делам. Однако цифры имеют значение, они могут заставить суд уделить дополнительное внимание. К сожалению, для международных структур число жертв, которые понесли Арцах и Армения, не настолько впечатляюще, чтобы ускорить их деятельность”,- говорит Сирануш Саакян.
Она не исключает, что Азербайджан может предоставить сфальсифицированные материалы по поисковым работам или следственным действиям, направленным на установление судеб этих лиц. Такие материалы создадут имитацию того, что допросы, контакты с очевидцами, свидетелями или военнослужащими ничего не дали, более того, исключили нахождение армянских жертв на подконтрольной Азербайджану территории. Это в свою очередь создаст видимость осуществления шагов, направленных на смягчение страданий семей. Если Евросуд расценит эти усилия как недостаточные, то тем самым зафиксирует нарушение принципа судопроизводства. Такая правовая позиция станет основанием для проведения в Азербайджане расследования под контролем Комитета министров ЕС, что позволит выяснить некоторые обстоятельства и может быть полезно для семей.