ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցները գործադուլ են անում. նրանք որոշել են գիշերել դրսում
«Հետքի» աղբյուրը հայտնում է, որ այսօր առավոտից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) ավելի քան 700 աշխատակից գործադուլ է անում՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում: Նկատենք, որ ԶՊՄԿ-ն 2024 թ. Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն է:
Գործադուլի մասնակիցներից մեկը «Հետքին» հայտնել է (վերջինս ցանկացել է չհրապարակել իր անուն-ազգանունը), որ գործադուլի պահանջը սոցիալական արդարություն հաստատելն է:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ թմբկահարվում է, թե Քաջարանում աշխատավարձերը բարձր են՝ հաշվի չեն առնում, որ այստեղ կյանքը թանկ է, առողջապահական համակարգ չկա, մարդիկ ստիպված են Կապան կամ Երեւան գնալ դրա համար»,- նշում է «Հետքի» զրուցակիցը:
Ըստ կոմբինատի աշխատակցի՝ գործադուլավորները երկու հստակ պահանջ ունեն՝ աշխատավարձերի բարձրացում եւ աշխատակիցների ու վերադասի միջեւ բաց երկխոսության ապահովում:
«Աշխատավարձերը ցածր են հիմնականում աշխատավոր մարդկանց համար, միջին եւ բարձր օղակները բավականին մեծ տարբերությամբ մեծ գումարներ են ստանում: Երկրորդը՝ կարելի է ասել, որ իսպառ բացակայում է երկխոսությունն աշխատավորների եւ վերադասի միջեւ, ինչն առաջացնում է բազմաթիվ խնդիրներ, օրինակ՝ հետադարձ կապ, աշխատանքի կազմակերպման, աշխատանքի որակի հարցեր եւ այլն»,- ասում է «Հետքի» զրուցակիցը:
Կոմբինատի աշխատակիցը նշում է, որ իրենք միշտ էլ բարձրացրել են այս հարցերը, իսկ մինչեւ գործադուլ անելն այս պահանջները ներկայացրել են ԶՊՄԿ-ի ղեկավարությանը, սակայն որեւէ լուծում չեն ստացել:
Այսօր առավոտյան՝ նախքան գործադուլ կազմակերպելը, կոմբինատի աշխատողները հանդիպել են ԶՊՄԿ-ի ղեկավարությանը: Հանդիպումը, ըստ մեր զրուցակցի, անցել է ոչ կառուցողական մթնոլորտում, եւ իրենց ներկայացրած պահանջները չեն բավարարվել: Այդ հանդիպումից հետո էլ աշխատակիցները որոշել են դիմել գործադուլի:
Նրանք պահանջում են 50 տոկոսով (130-150 հազար դրամով) բարձրացնել իրենց աշխատավարձը: «Մենք չենք կարող համեմատել Քաջարանը մեր չքնաղ հայրենիքի մյուս բնակավայրերի հետ, քանի որ կարելի է ասել, որ մարդիկ այստեղ ապրում են հենց հանքի մեջ»,- ավելացնում է ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցը:
Գործադուլի մասնակիցների հետ հանդիպել է նաեւ Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը: «Հետքի» զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ հանդիպումը բավականին կառուցողական էր:
Այս պահին գործադուլը շարունակվում է: Քանի որ ցուրտ եղանակ է, աշխատակիցները խարույկներ են վառել: «Հետքի» զրուցակիցը նշում է, որ որոշել են գիշերն անցկացնել դրսում:
Ըստ ԶՊՄԿ-ի աշխատակցի՝ կոմբինատը գործադուլի պատճառով այսօր չի աշխատել: Մյուս կողմից՝ քանի դեռ իրենց պահանջները չեն կատարվել, աշխատանքի չեն վերադառնալու:
ՀԳ. Ոչ աշխատանքային ժամի պատճառով ԶՊՄԿ-ի մեկնաբանությունը գործադուլի եւ ներկայացված պահանջների մասին կներկայացնենք ավելի ուշ:

Работники ЗММК проводят забастовку: они требуют повышения зарплаты
Более 700 работников Зангезурского медно-молибденового комбината утром 31 января начали забастовку, требуя повышения зарплаты. Отметим, что в 2024 году ЗММК стал крупнейшим налогоплательщиком Армении. Один из участников забастовки сказал Hetq.am, что их требование – утверждение социальной справедливости.
“Говорят, в Каджаране высокие зарплаты, но при этом не учитывают, что жизнь здесь дорогая, медучреждений нет, поэтому для люди вынуждены ехать лечиться в Капан или Ереван”,- отметил наш собеседник.
По его словам, участники забастовки выдвинули два конкретных требования – повышение зарплаты и обеспечение открытого диалога между работниками и руководством комбината.
“Низкие зарплаты получают в основном рабочие, а вот у работников среднего и высшего звеньев зарплаты очень высокие. Во-вторых, полностью отсутствует диалог между работниками и руководителями, что вызывает многочисленные вопросы, связанные с обратной связью, организацией и качеством труда и др.”,- сказал наш собеседник.
Он отметил, что эти вопросы поднимались всегда, люди и до начала забастовки представили свои требования руководству ЗММК, однако никакого решения не последовало.
Сегодня состоялась встреча работников комбината с руководителями предприятия, которая прошла в неконструктивной атмосфере, а предъявленные требования не были удовлетворены. Именно после этого и было решено начать забастовку.
Рабочие требуют повышения зарплаты на 50 процентов, то есть на 130-150 тысяч драмов. “Нельзя сравнивать Каджаран с другими населенными пунктами нашей прекрасной родины, поскольку здесь люди, можно сказать, живут прямо в руднике”,- добавил один из участников акции.
С забастовщиками встретился и глава общины Каджаран Манвел Парамазян. По словам собеседника Hetq.am, встреча была довольно конструктивной. Забастовка продолжается. Несмотря на холодную погоду, люди решили провести ночь на улице.
В настоящее время комбинат не работает. Сами рабочие говорят, что пока их требования не будут удовлетворены, они на работу не вернутся.