Դատախազությունը չի հայտնում, թե ինչ է պայմանավորվել ամերիկյան կողմի հետ Խաչատրյանների տան վերաբերյալ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը չի հստակեցնում, թե ինչ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել ամերիկյան պատկան մարմինների հետ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի որդիների ամերիկյան առանձնատան վաճառքից գոյացած գումարը բաշխելու հարցում:
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանների թանկարժեք տան բռնագանձման գործը քննվում էր ամերիկյան դատարանում:
Այդ ընթացքում՝ 2024 թ. հուլիսին, ՀՀ գլխավոր դատախազությունն այս տան վերաբերյալ հաղորդագրություն տարածեց՝ հայտնելով, որ հունիսին Գուրգեն եւ Արտյոմ Խաչատրյանները ԱՄՆ շրջանային դատարան են ներկայացրել գույքի բռնագրավման վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք բերելու խնդրանք, եւ շատ չանցած դատարանի որոշմամբ համաձայնությունը հաստատվել է:
Սրան հաջորդեց ԱՄՆ-ում Խաչատրյան եղբայրների շահերը պաշտպանող Vinson & Elkins ընկերության հայտարարությունը, ըստ որի՝ ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտը 2024 թ. հունիսին դադարեցրել է հետաքննությունը Խաչատրյանների նկատմամբ: «Հետաքննության դադարեցման եւ բռնագանձման գործի կասեցման որոշման հենքով Արդարադատության դեպարտամենտը եւ Խաչատրյանները համաձայնություն են ձեռք բերել հանգուցալուծելու նաեւ բռնագանձման մասով չկատարված պարտավորությունների հարցը։ Որոշվել է, որ Հոլմբի Հիլզի անշարժ գույքը կվաճառվի, եւ ստացված հասույթը կբաշխվի կողմերի միջեւ: Ընդ որում՝ Հոլմբի Հիլզի գույքի վաճառքից ստացված մի մասը կտրամադրվի Խաչատրյաններին, իսկ մյուս մասը՝ Խաչատրյանների դիմումով կտրամադրվի Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի շահ հայ ժողովրդի»,- հայտարարել էին Խաչատրյանների փաստաբանները:
Ինչպես արդեն գրել ենք, հունվարի 7-ին Խաչատրյանների տունն օտարվել է 36 մլն դոլարով:
Հաշվի առնելով Գլխավոր դատախազության եւ Խաչատրյանների փաստաբանների հայտարարությունների իրարամերժ դրվագները՝ «Հետքը» մի քանի հարց էր ուղղել գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին:
- Նախորդ տարի ի՞նչ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ եւ ԱՄՆ պետական կառույցների, ինչպես նաեւ Խաչատրյանների միջեւ: Արդյոք Խաչատրյանները եւս գումար են ստանալու գույքի օտարումից: Եթե այո, ապա որքան: Կա՞ որեւէ բանաձեւ կամ հաստատված չափ:
- Արդյոք ՀՀ-ԱՄՆ բանակցությունները դեռ շարունակվում են, թե արդեն ավարտվել են: Ինչպե՞ս է բաժանվելու 36 մլն դոլարը կողմերի միջեւ:
- ՀՀ-ին փոխանցվելիք գումարի վերաբերյալ արդյոք դեր ունի Խաչատրյանների դիմումը, ինչպես նշել են նրանց փաստաբանները:
- Գլխավոր դատախազությունը ե՞րբ է ակնկալում ՀՀ-ին հասանելիք գումարի փոխացումը Հայաստան:
- ՀՀ պետական ո՞ր մարմինը պետք է ստանա գումարը:
Այս հարցերին Գլխավոր դատախազությունից չեն պատասխանել, փոխարենը հիշեցրել են հուլիսին արված իրենց հայտարարությունը, որին վերեւում անդրադարձանք: Այսինքն՝ որեւէ նորություն իրավապահ մարմինը չի փոխանցում:
«Հրապարակման ենթակա նոր տեղեկատվության առկայության դեպքում ՀՀ դատախազությունը հանրային իրազեկման շրջանակում հանդես կգա նոր հրապարակմամբ»,- հավելել են կառույցից:

Armenia's Prosector General Provides No Specifics on $36 Million Sale of Los Angeles Mansion Owned by Former Finance Minister
Armenia’s Prosecutor General's Office (PGO) has so far failed to specify how much Armenia will receive of the US$36 million sale price of the Los Angeles private house once owned by the sons of former Armenian Finance Minister Gagik Khachatryan.
The U.S. government, based on allegations it was purchased with bribes paid to their father, had seized the property in July 2024.
The house was finally sold on January 7 of this year for $36 million to Onni 530 S Mapleton LLC, a company registered in the U.S. state of Delaware.
When the house was seized, Armenia’s PGO announced that: "Negotiations are underway between the Prosecutor General's Office and the US competent authority on the issue of returning the majority of the funds received as a result of the sale of the mansion to the Republic of Armenia."
This was followed by a statement from Vinson & Elkins, the firm representing the Khachatryan brothers in the US, according to which the U.S. Department of Justice discontinued its investigation into the Khachatryans in June 2024.
“Based on the decision to discontinue the investigation and suspend the forfeiture case, the Department of Justice and the Khachatryans have reached an agreement to also resolve the issue of unfulfilled obligations regarding the forfeiture. It has been decided that the Holmby Hills real estate will be sold, and the proceeds will be distributed between the parties. In addition, part of the proceeds from the sale of the Holmby Hills property will be provided to the Khachatryans, and the other part, at the request of the Khachatryans, will be provided to the Republic of Armenia for the benefit of the Armenian people,” the Khachatryans’ lawyers announced.
Given the contradictory statements of Armenia’s PGO and the Khachatryans’ lawyers, Hetq has written to Prosecutor General Anna Vardapetyan for clarification on the matter.
Hetq asked Vardapetyan how the $36 million will be allocated and to whom. How much will Armenia get, and when, and if the Khachatryans will receive anything?
The PGO did not answer these questions, instead referring to their July 2024, adding it will report any new information subject to publication