Վաճառված է. ԱՄՆ-ն օտարել է Խաչատրյանների բռնագանձված առանձնատունը
Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի որդիների ամերիկյան առանձնատունը, ի վերջո, վաճառվեց: Ամերիկյան պետությունն այն օտարել է 36 մլն դոլարով: Գործարքը տեղի է ունեցել 2 շաբաթ առաջ:
Հիշեցնենք, որ Լոս Անջելեսի Վեսթվուդ շրջանի Հոլմբի Հիլզ թանկարժեք թաղամասի այս տունը (հասցեն՝ 530 South Mapleton Drive) Գուրգեն եւ Արտյոմ Խաչատրյանները կառուցել են 2017 թ.՝ մինչ այդ քանդելով նույն տարածքում գտնվող եւ 1927 թ. կառուցված առանձնատունը: Վերջինս իր հողամասով նրանք ձեռք էին բերել 2011 թ. 14,4 մլն դոլարով:
Նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյայի որդիներին պատկանած ընդհանուր անշարժ գույքի մակերեսը 5224 քմ է, իսկ նոր առանձնատան տարածքը՝ 3126 քմ:
Երկհարկանի վիլլան ունի 11 ննջասենյակ, 27 լոգասենյակ/զուգարան, ճաշասենյակ, ընտանեկան սենյակ, սպասավորների սենյակներ, տնային կինոթատրոն, գրադարան, մեդիա/երաժշտական սենյակ, հանգստի սենյակ, գրասենյակ, գինու մառան, նկուղ, ավտոտնակ, լվացքատուն, բակում կա լողազավան։
Առանձնատունը վաճառվում էր 2022-ից
Չնայած տունն անավարտ վիճակում է, ներքին հարդարման աշխատանքներ չեն արվել, Խաչատրյանները 2022-ի ապրիլին գույքը վաճառքի էին հանել 63,5 մլն դոլարով:
Տունը վաճառքի հանելուց շատ չանցած՝ 2022-ի մայիսին, ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը (դեպարտամենտը), որը ղեկավարում է այդ երկրի գլխավոր դատախազը, Խաչատրյանների գույքը բռնագանձելու հայց էր ներկայացրել Կալիֆոռնիայի Կենտրոնական շրջանի դատարան, հայցը պաշտպանում էին ամերիկացի դատախազները։ Ամերիկյան կողմը գտնում էր, որ Խաչատրյանները 2011-ին գույքը ձեռք են բերել անօրինական միջոցներով: Խոսքը գործարար Գագիկ Ծառուկյանի «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի կողմից 2011 թ․ Խաչատրյաններին տրված 22.401.000 դոլարի մասին է, որը հայ ու ամերիկացի իրավապահները համարում էին կաշառք (այն ժամանակ Գագիկ Խաչատրյանի գլխավորած ՊԵԿ-ի կողմից բարեհաճ վերաբերմունք ստանալու համար), իսկ Առուստամյանն ու Խաչատրյանները դա անվանում էին փոխառություն։
Դատախազները Կալիֆոռնիայի Լոս Անջելես շրջանի (Los Angeles County) պաշտոնական գրառումների գրասենյակում գրանցել էին տվել ծանուցում այն մասին, որ վաճառքի հանված առանձնատան վերաբերյալ կա դատական գործ։ Սա նշանակում էր, որ Խաչատրյանները կարող էին վաճառել իրենց տունը, այսինքն՝ այն արգելանքի տակ չէր, բայց եթե դատարանը վերջնարդյունքում որոշեր բավարարել դատախազների հայցն ու բռնագանձեր տունը, ապա Խաչատրյաններից տունը ձեռք բերած գնորդը կանգնելու էր փաստի առաջ:
Այս ֆոնին 2022 թ. հունիսին գնորդ հայտնվեց: Խաչատրյանների՝ վաճառքի հանված տան վերաբերյալ նշվում էր «under contract», «active under contract» կամ «accepting backup offers», ինչը նշանակում էր, որ ֆինանսների նախկին նախարարի որդիները համաձայնություն էին ձեռք բերել հավանական գնորդի հետ, սակայն այն վերջնական չէր, այսինքն՝ տվյալ գույքը գնել ցանկացողները կարող էին ներկայացնել իրենց գնային առաջարկները:
Այդուհանդերձ, 2022-ի նոյեմբերի սկզբին տունը հանվեց վաճառքի շուկայից, բայց նույն ամսվա վերջում նորից հայտնվեց շուկայում: Այս անգամ Խաչատրյանները գինն իջեցրել էին 7,5 մլն դոլարով՝ դարձնելով 56 մլն դոլար: Սակայն այդպես էլ գնորդ չհայտնվեց:
2023 թ. օգոստոսին երկրորդ անգամ տան գինն իջեցվեց, այս անգամ՝ 9,5 մլն դոլարով՝ դառնալով 46,5 մլն դոլար: Բայց այս անգամ եւս գույքը գնորդ չունեցավ:
2023-ի նոյեմբերին տունը կրկին հանվեց անշարժ գույքի շուկայից, բայց դեկտեմբերին նորից դրվեց վաճառքի: Նոր գինը սահմանվել էր 39.750.000 դոլար:
Ամերիկյան արդարադատությունն ու Խաչատրյանները համաձայնություն էին ձեռք բերել
2024 թ. հուլիսին ՀՀ գլխավոր դատախազությունն այս տան վերաբերյալ հաղորդագրություն տարածեց: Ըստ այդմ՝ հունիսի 14-ին Գուրգեն եւ Արտյոմ Խաչատրյանները ԱՄՆ շրջանային դատարան էին ներկայացրել գույքի բռնագրավման վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք բերելու խնդրանք, որը դատարանի կողմից վարույթ էր ընդունվել, իսկ դատարանի՝ հունիսի 30-ի որոշմամբ համաձայնությունը հաստատվել էր:
«Դատարանի որոշմամբ հանցավոր ծագում ունեցող գույք դիտարկվող, ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող, Լոս Անջելեսում գտնվող առանձնատունը կբռնագրավվի եւ ամենաբարձր շուկայական արժեքով կվաճառվի,- հայտարարել էր ՀՀ գլխավոր դատախազությունը,- առանձնատան իրացման արդյունքում ստացված դրամական միջոցների գերակշիռ մասը ՀՀ-ին վերադարձնելու հարցի շուրջ Գլխավոր դատախազության եւ ԱՄՆ իրավասու մարմնի միջեւ բանակցություններ են ընթանում»:
Սրանից շատ չանցած՝ ԱՄՆ-ում Խաչատրյան եղբայրների շահերը պաշտպանող Vinson & Elkins ընկերությունը հայտարարեց, որ ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտը 2024 թ. հունիսի 11-ին դադարեցրել է հետաքննությունը Խաչատրյանների նկատմամբ: «Հետաքննության դադարեցման եւ բռնագանձման գործի կասեցման որոշման հենքով Արդարադատության դեպարտամենտը եւ Խաչատրյանները համաձայնություն են ձեռք բերել հանգուցալուծելու նաեւ բռնագանձման մասով չկատարված պարտավորությունների հարցը։ Որոշվել է, որ Հոլմբի Հիլզի անշարժ գույքը կվաճառվի, եւ ստացված հասույթը կբաշխվի կողմերի միջեւ: Ընդ որում՝ Հոլմբի Հիլզի գույքի վաճառքից ստացված մի մասը կտրամադրվի Խաչատրյաններին, իսկ մյուս մասը՝ Խաչատրյանների դիմումով կտրամադրվի Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի շահ հայ ժողովրդի»,- հայտարարել էին Խաչատրյանների փաստաբանները:
Ո՞վ է ձեռք բերել Խաչատրյանների տունը
Գույքն օտարելու համաձայնությունը ձեռք բերելիս այն շուկայում առաջարկվում էր 39.750.000 դոլարով, սակայն ինչպես տեղեկանում ենք անշարժ գույքի վաճառքի ամերիկյան բաց հարթակներից, հունվարի 7-ին Խաչատրյանների առանձնատունը վաճառվել է «մի փոքր» ավելի էժան՝ 36.000.000 դոլարով:
Գնորդն ամերիկյան Onni 530 S Mapleton LLC-ն է, որը գրանցված է ԱՄՆ Դելավեր նահանգում: Այս նահանգը, այսպես կոչված, հարկային դրախտ է կամ օֆշորային գոտի: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2022-ին, բայց քանի որ անվան մեջ առկա է Խաչատրյանների արդեն նախկին տան հասցեն (530 South Mapleton Drive), կարելի է ենթադրել, որ Լոս Անջելեսում գտնվող թանկարժեք առանձնատունը ձեռք բերելու ֆոնին դելավերյան ընկերությունը անվանափոխվել է դրա հասցեի անունով:
Ընդ որում՝ Onni 530 S Mapleton LLC-ն ունի կալիֆոռնիական մասնաճյուղ, որը գրանցվել է 2024-ի դեկտեմբերի 5-ին, այսինքն՝ Խաչատրյանների տունը գնելուց հաշված օրեր առաջ: Չի բացառվում, որ այն բացվել է կոնկրետ նպատակով՝ վիլլայի ձեռքբերման գործարքն իրականացնելու եւ/կամ տունը կառավարելու, տնօրինելու համար:
Onni 530 S Mapleton LLC-ի արմատները տանում են կանադական Վանկուվեր քաղաք: Եվ դա պատահական չէ, քանի որ այն կանադական Onni Group-ի մաս կազմող ընկերություններից է: Անշարժ գույքի ոլորտում գործունեության ծավալող այս խումբը հիմնադրել է իտալական արմատներով գործարար, մուլտիմիլիոնատեր Ինոչենցո Դե Կոտիսը (Innocenzo De Cotiis): Onni Group-ը շինարարական նախագծեր է իրականացրել եւ անշարժ գույք է տնօրինում ԱՄՆ Լոս Անջելես, Սիեթլ, Չիկագո, Ֆենիքս, ինչպես նաեւ Կանադայի Տորոնտո ու Վանկուվեր քաղաքներում:
Խաչատրյանների տան ձեռքբերման 36 մլն դոլար գումարից 14 մլն-ը վարկ է: Ընդ որում՝ տունը 2024 թ. գնահատվել է 36.788.587 դոլար, որի հիման վրա հաշվարկվել է 444 հազ. դոլար գույքահարկ (այս գնահատումն արվում է միայն հարկային նպատակներով եւ տարբերվում է գույքի շուկայական արժեքից): Փաստորեն, կանադացի ներդրողների վճարած գինը շատ չի տարբերվում գույքի գնահատված արժեքից: Մյուս կողմից, նկատենք, որ անշարժ գույքի վաճառքով զբաղվող ամերիկյան տարբեր կայքերի գնահատականները Խաչատրյանների նախկին տան շուկայական արժեքի վերաբերյալ եւս հեռու չեն գործարքի՝ 36 մլն դոլար գնից:

Продано: США отчуждили конфискованный особняк Хачатрянов
Американский особняк сыновей бывшего министра финансов, бывшего председателя Комитета госдоходов Гагика Хачатряна наконец-то продан. Американское государство отчуждило его за 36 млн долларов. Сделка состоялась две недели назад. Напомним, что дом, который находится в дорогом районе Холмби Хиллз района Вествуд Лос-Анджелеса (530 South Mapleton Drive), Гурген и Артем Хачатряны построили в 2017 году на месте снесенного ими особняка 1927 года. Последний они приобрели в 2011 году вместе с земельным участком за 14,4 млн долларов.
Общая площадь недвижимости сыновей бывшего высокопоставленного должностного лица составляет 5224 кв.м, площадь нового особняка – 3126 кв.м.
Двухэтажная вилла имеет 11 спален, 27 ванных комнат и туалетов, столовую, семейную комнату, комнаты для прислуги, домашний кинотеатр, библиотеку, музыкальную комнату, комнату отдыха, офис, винный погреб, подвал, гараж, прачечную, открытый бассейн.
Особняк продавался с 2022 года
Несмотря на то, что внутренняя отделка дома не была выполнена, в апреле 2022 года Хачатряны выставили его на продажу за 63,5 млн долларов.
Вскоре после этого, в мае 2022 года, Департамент юстиции США, который возглавляет генпрокурор страны, представил в Центральный окружной суд Калифорнии иск о конфискации имущества Хачатрянов. Американская сторона считает, что в 2011 году братья приобрели это жилье на незаконные средства. Речь идет о сумме в 22.401.000 долларов, которую передал Хачатрянам в 2011 г. гендиректор концерна “Мульти Групп” Гагика Царукяна Седрак Арустамян. Армянские и американские правоохранители расценивали эту сумму как взятку за благосклонное отношение Гагика Хачатряна, занимавшего тогда должность Комитета госдоходов, однако Арустамян и Хачатряны утверждали, что это заем.
Поддерживавшие иск прокуроры зарегистрировали в офисе официальных записей Лос-Анджелесского района (Los Angeles County) извещение о том, что вынесенный на продажу особняк фигурирует в уголовном деле. Это означало, что Хачатряны могут продать свой дом, но если суд постановит удовлетворить иск прокуроров и конфисковать дом, то его покупатель встанет перед фактом.
На этом фоне в июне 2022 г. покупатель нашелся. Относительно дома были использованы выражения "under contract", "active under contract" или "accepting backup offers". Это означало, что сыновья бывшего министра финансов достигли согласия с потенциальным покупателем, однако оно не являлось окончательным. Иными словами, желающие купить эту недвижимость могли выдвинуть свои ценовые предложения.
Тем не менее, в начале ноября 2022 г. дом был снят с продажи, однако в конце того же месяца он вновь объявился на рынке недвижимости. На этот раз Хачатряны снизили цену до 56 млн долларов, то есть на 7,5 млн долларов. Однако покупатель так и не нашелся.
В августе 2023 года цена вновь была снижена – на этот раз на 9,5 млн долларов, составив 46,5 млн долларов. Но покупателей не нашлось и на этот раз.
В ноябре дом в очередной раз убрали с рынка, а в декабре опять вынесли на продажу. Новая цена составила 39.750.000 долларов.
Американское правосудие и Хачатряны пришли к согласию
В июле 2024 г. Генпрокуратура РА распространила сообщение о том, что 14 июня Гурген и Артем Хачатряны обратились в окружной суд США с просьбой достичь согласия вокруг конфискации имущества, которое было принято судом в производство. Постановлением суда от 30 июня согласие было утверждено.
“По решению суда особняк в Лос-Анджелесе, принадлежащий семье бывшего министра финансов РА Гагика Хачатряна, будет конфискован и продан по самой высокой рыночной цене. Между Генпрокуратурой РА и компетентным органом США ведутся переговоры по вопросу возвращения РА подавляющей части денежных средств, которые будут получены от продажи особняка”,- говорилось в сообщении Генпрокуратуры РА.
Вскоре после этого представляющая интересы братьев Хачатрянов в США компания Vinson & Elkins заявила, что 11 июня 2024 года Департамент юстиции прекратил следствие по делу Хачатрянов. “Основываясь на решении о прекращении следствия и дела о конфискации, Департамент юстиции и Хачатряны договорились также решить вопрос невыполненных по части конфискации обязательств. При этом часть средств, которые будут получены от продажи недвижимости в Холмби Хиллз, будет предоставлена Хачатрянам, часть – передана Республике Армения на благо армянского народа”,- заявили адвокаты Хачатрянов.
Кто купил особняк
На момент достижения согласия вокруг отчуждения особняка на рынке он предлагался за 39.750.000 долларов, однако, по данным открытых американских площадок по продаже недвижимости, 7 января особняк Хачатрянов был продан чуть дешевле – за 36.000.000 долларов.
Покупателем стала зарегистрированная в штате Делавер (США) американская компания Onni 530 S Mapleton LLC. Делавер представляет собой так называемый налоговый рай, или офшорную зону. Компания была основана в 2022 году, но поскольку в названии присутствует адрес уже бывшего дома Хачатрянов (530 South Mapleton Drive), можно предположить, что в связи с покупкой особняка, расположенного в дорогом районе Лос-Анджелеса, делаверская компания была переименована с использованием его адреса.
При этом Onni 530 S Mapleton LLC имеет филиал в Калифорнии, который был зарегистрирован 5 декабря 2024 г., то есть за несколько дней до покупки дома Хачатрянов. Не исключено, что филиал был создан конкретно с целью заключения сделки по покупке виллы и/или распоряжения ею.
Корни Onni 530 S Mapleton LLC ведут в канадский город Ванкувер. И это неслучайно, поскольку компания входит в канадскую Onni Group. Эта группа компаний, действующая в сфере недвижимости, была основана мультимиллионером итальянского происхождения Иноченцо Де Котисом (Innocenzo De Cotiis). Onni Group занимается строительством и владеет недвижимостью в Лос-Анджелесе, Сиэтле, Чикаго, Фениксе, а также канадских городах Торонто и Ванкувер.
14 млн долларов из 36 млн, на которые был приобретен дом Хачатрянов, взяты в кредит. При этом в 2024 году особняк был оценен в 36.788.587 долларов. На основании этой суммы был рассчитан налог на недвижимость в размере 444 тыс. долларов. Получается, что сумма, уплаченная канадскими инвесторами, не слишком отличается от оценочной стоимости имущества. С другой стороны, размещенные на различных американских сайтах по продаже недвижимости оценки рыночной стоимости бывшего дома Хачатрянов тоже не очень далеки от стоимости сделки в 36 млн долларов.